Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2024 рокуСправа №160/27603/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/27603/23 за позовною заявою Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 22А, код ЄДРПОУ: 33612019) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
23 жовтня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України від 15.09.2023 № 0400-011002-8/143820 прийняте Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області.
Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправний характер рішення відповідача від 15.09.2023 року. Зазначає, що в особистому кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду України мав в наявності лише один лікарняний лист, в якому була відсутня відмітка про пов`язаність випадку з алкогольним сп`янінням. Як наслідок, наступні дії позивача щодо такого лікарняного листа є обґрунтованими та не являють собою порушення законодавства, в зв`язку з чим відповідач безпідставно застосував до позивача штрафні санкції за таке порушення.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 160/27603/23 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/27603/23, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
09 листопада 2023 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відзив, який надійшов від представника відповідача в підсистемі «Електронний Суд». Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі, зазначає, що відмовити у призначенні матеріального забезпечення працівнику, який захворів або травмувався через сп`яніння, має страхувальник або уповноважена ним особами. Підставою для такого рішення буде відмітка про виявлене сп`яніння - вона передбачена як в паперовому, так і електронному лікарняному. Її зробить лікуючий лікар після проведення необхідних досліджень (якщо для них будуть підстави) - за результатами буде визначено наявність в організмі пацієнта алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин) та ступінь сп`яніння. Відділом контрольно-перевірочної роботи № 1 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління здійснювалась перевірка обґрунтованості видачі листків непрацездатності КНП "Міська клінічна лікарня № 4" ДМР (ЄДРПОУ 33612019) про що було складено Довідку від 18.08.2023 № 0400-011007-04/51. Під час перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, встановлено наступне, що у листі непрацездатності, по страховому випадку № 6880246, виданому КНП "Міська клінічна лікарня № 4" ДМР на ім`я ОСОБА_1 в медичному висновку від 19.02.2023 № EMAB-44ВЕ-2397-83К5 зазначена причина виникнення тимчасової непрацездатності яка пов`язана з алкогольним сп`янінням та наявна позначка "ТАК" що в свою чергу підтверджено відповідними записами в журналі реєстрації хіміко-токсикологічних досліджень на наявність та кількість алкоголю в біорідинах ОСОБА_1 . За результатами перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності КНП "Міська клінічна лікарня № 4" ДМР було ініційовано перевірку КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР з питання дотримання страхувальником порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України. За результатом перевірки складено Акту перевірки від 21.08.2023 за № 0400-011002-10/10 щодо дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів (копія акту додається). Перевіркою встановлено порушення страхувальником КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР пункту 5 частини 1 статті 16 та частини 3 статті 22 розділу IV Закону України № 1105, а саме: не прийнято рішення про відмову в призначенні страхових виплат по листку непрацездатності № 6880246-2013016187-1 виданого 19.02.2023 Комунальним некомерційним підприємством "Міська клінічна лікарня № 4" Дніпровської Міської Ради (ЄДРПОУ 01280527) який сформовано відповідно до медичного висновку від 19.02.2023 № EMAB-44BE-2397- 83K5, в якому зазначена причина виникнення тимчасової непрацездатності яка пов`язана з алкогольним сп`янінням та містила позначку "ТАК" . Оскільки листок непрацездатності - сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність є підставою для звільнення від роботи, призначення страхових виплат відповідно до законодавства про соціальне страхування, то саме з 19.02.2023 КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР було відомо про причину непрацездатності ОСОБА_1 і як наслідок повинно було відмовити у страховій виплаті. Враховуючи вищевикладене, вищезазначені обставини свідчать про неправомірне використання КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР коштів Фонду в сумі 73150,60 гривень. Головним управлінням, керуючись пунктом 6 частини 1 статті 6 та частиною 6 статті 8 Закону № 1105, на підставі Акту перевірки від 21.08.2023 за № 0400-011002-10/10, винесене Рішення про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України від 15.09.2023 №0400-011002-8/143820 (далі - Рішення) на загальну суму 109 725,90 грн, яке було направлено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано страхувальником 18.09.2023.
Що стосується лікарняного листа за період з 09.03.2023 по 16.03.2023 виданого Комунальним некомерційним підприємством «Дніпровський центр первинної медикосанітарної допомоги № 6» Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 37899736) за № 6880246-2013016187-1. Зазначений лікарняний лист є продовженням листка непрацездатності № 6880246-2013016187-1 виданого 19.02.2023 КНП "Міська клінічна лікарня № 4" ДМР (ЄДРПОУ 01280527) який сформовано відповідно до медичного висновку від 19.02.2023 №EMAB-44BE-2397-83K5 та складає один страховий випадок, що в свою чергу підтверджується скриншотом екрану про наявність у кабінеті КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР (додається) інформації по лікарняним листам виданими лікарями КНП "Міська клінічна лікарня № 4" Дніпровської Міської Ради та Комунального некомерційного підприємства «Дніпровський центр первинної медикосанітарної допомоги № 6» Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 37899736). Оскільки електронний лікарняний створюється у перший день непрацездатності, на момент його формування ще можуть бути неготові результати відповідних досліджень. Тоді відмітка про сп`яніння може бути вказана лише в другому, чи навіть більш пізньому е-лікарняному, а первинний її не містить. У такому разі необхідно орієнтуватись на номер страхового випадку - оплаті не підлягають усі лікарняні, видані в межах одного страхового випадку, навіть якщо відмітка про сп`яніння наявна лише в одному з них. Вказує на пропуск позивачем 10-денного строку звернення до суду, оскільки Рішення направлено позивачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано 18.09.2023 року. Таким чином, скарга повинна бути подана до 29.09.2023 року, в той час як позов подано 23.10.2023 року.
15 листопада 2023 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відповідь на відзив, яка надійшла від представника позивача в підсистемі «Електронний Суд». Зазначає, що в жодному з листків непрацездатності, які були предметом перевірки, не відображено відомості про ознаки алкогольного сп`яніння працівника. Щодо строку звернення зазначає, що такий 10-денний строк встановлено для подання скарги в адміністративному порядку.
16 листопада 2023 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано клопотання про долучення доказів, яке надійшло від представника відповідача в підсистемі «Електронний Суд».
22 листопада 2023 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано додаткові пояснення, які надійшли від представника позивача в підсистемі «Електронний Суд». Зазначає, що долучений відповідачем скріншот екрану не є відображенням особистого кабінету позивача на офіційному веб-порталі Пенсійного фонду України.
У відповідності до ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач (код ЄДРПОУ: 33612019) зареєстрований в якості юридичної особи дата запису: 14.06.2005 року номер запису: 12241020000013211. Основним видом економічної діяльності позивача є Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (код КВЕД: 71.12).
21 серпня 2023 року відповідачем складено Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду №0400-011003-10/10 (далі - Акт), згідно якого на підставі наказу від 18.08.2023 року №1624 відповідачем 21.08.2023 року проведено позапланову виїзну перевірку позивача вибірковим методом за період з 0.1.01.2023 року по 31.07.2023 року. Під час перевірки використано листки непрацездатності та заяви-розрахунки, банківські виписки по застрахованій особі ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
До Акту додано перелік виплат матеріального забезпечення застрахованим особам, по яких перевіркою виявлено порушення законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування, згідно якого порушено вимоги п. 5 ч. 1 ст. 16 розділу IV Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV) по оплаті наступних листків непрацездатності ОСОБА_1 :
1) 6880246-2013016187-1 на суму 17942,60 грн, з яких за рахунок роботодавця 3450,50 грн, в іншій частині (тут і надалі) - за рахунок Фонду (14492,10 грн);
2) 6880246-2013629557-1 на суму 2760,40 грн;
3) 6880246-2013742936-1 на суму 6901,00 грн;
4) 6880246-2013952637-1 на суму 5520,80 грн;
5) 6880246-2014146011-1 на суму 4830,70 грн;
6) 6880246-2014266368-1 на суму 6210,90 грн;
7) 6880246-2014458532-1 на суму 6901,00 грн;
8) 6880246-2014639443-1 на суму 6210,90 грн;
9) 6880246-2014818520-1 на суму 4830,70 грн;
10) 6880246-2014935210-1 на суму 4830,70 грн;
11) 6880246-2015065694-1 на суму 4830,70 грн;
12) 6880246-2015180217-1 на суму 4830,70 грн.
До Акту також складено Таблицю 3 - Інформація щодо використаних страхових коштів Фонду відповідно до вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування, згідно якого за досліджуваний період сума витрат згідно зі звітом за формою №Ф4-ФСС з ТВ або повідомлення про виплату коштів застрахованим особам - 73150,60 грн, згідно з даними перевірки - 0,00 грн, відхилення - 73150,00 грн.
В цій же таблиці у п. 2 в наявності перелік повідомлень про виплату коштів застрахованим особам, не надані до Фонду:
1) 33612019-2023-9 від 29.03.2023 на суму 14492,10 грн, дата виплати застрахованим особам - 30.03.2023;
2) 33612019-2023-9 від 29.03.2023 на суму 2760,40 грн, дата виплати застрахованим особам - 30.03.2023;
3) 33612019-2023-10 від 12.04.2023 на суму 6901,00 грн, дата виплати застрахованим особам - 13.04.2023;
4) 33612019-2023-11 від 19.04.2023 на суму 5520,80 грн, дата виплати застрахованим особам - 20.04.2023;
5) 33612019-2023-12 від 01.05.2023 на суму 4830,70 грн, дата виплати застрахованим особам - 02.05.2023;
6) 33612019-2023-12 від 01.05.2023 на суму 6210,90 грн, дата виплати застрахованим особам - 02.05.2023;
7) 33612019-2023-14 від 12.05.2023 на суму 6901,00 грн, дата виплати застрахованим особам - 15.05.2023;
8) 33612019-2023-15 від 22.05.2023 на суму 6210,90 грн, дата виплати застрахованим особам - 22.05.2023;
9) 33612019-2023-16 від 29.05.2023 на суму 4830,70 грн, дата виплати застрахованим особам - 29.05.2023;
10) 33612019-2023-17 від 06.06.2023 на суму 4830,70 грн, дата виплати застрахованим особам - 06.06.2023;
11) 33612019-2023-17 від 12.06.2023 на суму 4830,70 грн, дата виплати застрахованим особам - 13.06.2023;
12) 33612019-2023-17 від 19.06.2023 на суму 4830,70 грн, , дата виплати застрахованим особам - 19.06.2023.
В Описі виявлених порушень вказано:
1) порушення п. 5 ч. 1 ст. 16 розділу IV Закону №1105-XIV - згідно електронного Реєстру листків непрацездатності, 19.02.2023 лікарем-ортопедом-травматологом ОСОБА_2 . Комунального некомерційного підприємства "МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ № 4" Дніпровської Міської Ради (код ЄДРПОУ 01280527) сформовано випадок тимчасової непрацездатності № 6880246 відповідно до медичного висновку від 19.02.2023 № ЕМАВ-44ВЕ-2397-83К5 та листка непрацездатності від 19.02.2023 № 6880246-2013016187-1 на ім`я ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) з відміткою про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності згідно з пунктом 5 розділу IV Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 01.06.2021 №1066.
18.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перевірку обґрунтованості видачі листка непрацездатності № 6880246-2013016187-1 ОСОБА_1 в КНП МІСЬКОЮ КЛІНІЧНОЮ ЛІКАРНЕЮ № 4"ДМР про що складено Довідку від 18.08.2023 № 0400-011007-04/51 та підтверджено відповідними записами в журналі реєстрації хіміко-токсикологічних досліджень на наявність та кількість алкоголю в біорідинах, причина виникнення тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 пов`язана з алкогольним сп`янінням, з позначкою "ТАК" в медичному висновку від 19.02.2023 ЖЕМАВ-44ВЕ-2397-83К5.
09.03.2023 року Лікар загальної практики - сімейний лікар Бабунова Є.К. Комунального Некомерційного Підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 6" Дніпровської Міської Ради в сформованому випадку тимчасової непрацездатності № 6880246 створено медичний висновок Т427-6ВСК-КЕК4-Н7Р4 без відмітки про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння.
Всі подовжені листки непрацездатності по випадку тимчасової непрацездатності № 6880246 не мали данні про наявність алкогольного та/або наркотичного сп`яніння, а саме:
- Листок непрацездатності Комунального Некомерційного Підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 6" Дніпровської Міської Ради №6880246-2013629557-1 за період 17.03.2023 по 20.03.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2013742936-1 за період 21.03.2023 по 30.03.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2013952637-1 за період 31.03.2023 по 07.04.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2014146011-1 за період 08.04.2023 по 14.04.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2014266368-1 за період 15.04.2023 по 23.04.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2014458532-1 за період 24.04.2023 по 03.05.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2014639443-1 за період 04.05.2023 по 12.05.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2014818520-1 за період 13.05.2023 по 19.05.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2014935210-1 за період 20.05.2023 по 26.05.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2015065694-І за період 27.05.2023 по 02.06.2023;
- Листок непрацездатності № 6880246-2015180217-1 за період 03.06.2023 по 09.06.2023.
По всіх вищезазначених листках непрацездатності на ім`я ОСОБА_1 подано заяви-розрахунки та здійснено виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а саме:
- Заява розрахунок №33612019-2023-9 по листку непрацездатності №6880246-2013016187-1 за період 19.02.2023 по 16.03.2023 на суму коштів Фонду 14492.10 грн.
- Заява розрахунок №33612019-2023-9 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2013629557-1 за період 17.03.2023 по 20.03.2023 на суму коштів Фонду 2760,40 грн;
- Заява розрахунок № 33612019-2023-10 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2013742936-1 за період 21.03.2023 по 30.03.2023 на суму коштів Фонду 6901,00 грн;
- Заява розрахунок № 33612019-2023-11 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2013952637-1 за період 21.03.2023 по 30.03.2023 на суму коштів Фонду 5520,80 грн;
- Заява розрахунок № 33612019-2023-12 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2014146011-1 за період 08.04.2023 по 14.04.2023 на суму коштів Фонду 4830,70 ;грн
- Заява розрахунок №33612019-2023-12 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2014266368-1 за період 15.04.2023 по 23.04.2023 на суму коштів Фонду 6210,90 грн;
- Заява розрахунок №33612019-2023-14 по продовженому листку непрацездатності №6880246-2014458532-1 за період 24.04.2023 по 03.05.2023 на суму коштів Фонду 6901,00 грн;
- Заява розрахунок №33612019-2023-15 по продовженому листку непрацездатності №6880246-2014639443-1 за період 04.05.2023 по 12.05.2023 на суму коштів Фонду 6210,90 грн;
- Заява розрахунок № 33612019-2023-16 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2014818520-1 за період 13.05.2023 по 19.05.2023 на суму коштів Фонду 4830,70 грн;
- Заява розрахунок №33612019-2023-17 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2014935210-1 на за період 20.05.2023 по 26.05.2023 на суму коштів Фонду 4830,70 грн;
- Заява розрахунок №33612019-2023-18 по продовженому листку непрацездатності №6880246-2015065694-1 за період 27.05.2023 по 02.06.2023 на суму коштів Фонду 4830,70 грн;
- Заява розрахунок № 33612019-2023-19 по продовженому листку непрацездатності № 6880246-2015180217-1 за період 03.06.2023 по 09.06.2023 на суму коштів Фонду 4830,70 грн.
По 12 заявам-розрахункам не подані повідомлення про виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, які оплачені за рахунок коштів Пенсійного фонду України та сплачено відповідно до виписок банку на ім`я ОСОБА_1 , що свідчить про неправомірно використання коштів Фонду у розмірі 73150,60 гривень (Таблиця 2).
2) порушення п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону №1105-XIV - не подані до Фонду Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам по 12 заявах-розрахунках.
На Акт позивачем подано пояснення від 01.09.2023 року, за змістом яких позивач посилався на обставини, що є тотожними підставам позову.
Листом від 12.09.2023 року №0400-011002-8/141636 відповідач повідомив, що факт алкогольного сп`яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності встановлено до 21.08.2023 року довідкою від 18.08.2023 року №0400-011007-04/51 щодо обґрунтованості видачі листка непрацездатності КНП «Міська клінічна лікарня №2» ДМР, сформованим випадком тимчасової непрацездатності №6880246 відповідно до медичного висновку від 19.02.2023 року №ЕМАВ-44ВЕ-2397-83К5 та листка непрацездатності від 19.02.2023 року №6880246-2013016187-1 на ім`я ОСОБА_1 , що підтверджено відповідними записами в журналі реєстрації хіміко-токсикологічних досліджень, та свідчить про неправомірне використання коштів Фонду в сумі 73150,60 грн, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 16 розділу IV Закону №1105-XIV.
В подальшому відповідачем винесено Рішення, згідно якого виявлено порушення п. 5 ч. 1 ст. 16 та ч. 3 ст. 22 розділу IV Закону №1105-XIV, що діяв на момент настання страхових, в зв`язку з чим повернення підлягає сума неправомірно витрачених страхових коштів - 73150,60 грн та керуючись п. 6 ч. 1 ст. 6 та абз. 1 ч. 6 ст. 8 Закону України від 21.09.2022 року №2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до позивача застосовано фінансові санкції (штраф) у розмірі 50% - 36575,30 грн.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне.
Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи №16/98-ВР) відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян в Україні.
Статтею 4 Основ № 16/98-ВР визначено залежно від страхового випадку види загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Положеннями статті 25 Основ №16/98-ВР передбачено надання за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням видів соціальних послуг та матеріального забезпечення, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров`я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону №1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Правовий статус, порядок утворення та діяльності уповноваженого органу управління визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є:
- здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону (п. 2);
- проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 4);
- здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів (п. 5).
Частиною другою ст. 5 Закону №1105-XIV встановлено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань:
- здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном (п. 1);
- проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 2);
- забезпечують функціонування інформаційно-аналітичної системи соціального страхування (п. 4);
- здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи (п. 6).
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону №1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право:
- перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 2);
- одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів (п. 3).
- перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів (п. 4);
- отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки (п. 5);
- накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (п. 6);
- вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування (п. 7)
Пунктами 1-4 ч. 2 ст. 6 Закону №1105-XIV передбачено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов`язані:
1) забезпечувати фінансування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;
2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів;
3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів;
4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування;
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №1105-XIV роботодавець зобов`язаний:
- здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом (п. 1);
- під час перевірки правильності використання страхових коштів та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам уповноваженого органу управління необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки (п. 3);
- допускати посадових осіб уповноваженого органу управління для здійснення перевірок правильності використання страхових коштів, контролю за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб (п. 6);
- повернути уповноваженому органу управління суму здійснених страхових виплат та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків (п. 9).
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону №1105-XIV достовірність зазначених у документах відомостей перевіряється уповноваженим органом управління. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем страхових коштів з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Частиною 5 ст. 8 Закону №1105-XIV встановлено, що роботодавець несе відповідальність за:
1) порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення;
2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;
3) подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів;
4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом
Відповідно до ч. 6, 8 ст. 8 Закону №1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені уповноваженого органу управління мають керівники територіальних органів уповноваженого органу управління та їх заступники.
Згідно ст. 12 Закону №1105-XIV право на страхові виплати за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону №1105-XIV за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види страхових виплат допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків: тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві
Частиною другою ст. 15 Закону №1105-XIV встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п`яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 16 Закону №1105-XIV встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 22 Закону №1105-XIV страхова виплата у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).
Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону №1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. … Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з уповноваженим органом управління.
Частиною першою ст. 26 Закону №1105-XIV встановлено, що фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Закону №1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.
Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1-3, 5, 6 ст. 28 Закону №1105-XIV за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров`я, фізичні особи - підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (далі - лікарі), які несуть відповідальність згідно із законодавством.
У разі встановлення необґрунтованості створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність керівник територіального органу уповноваженого органу управління звертається в електронній формі через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, або у формі паперового документа до закладу охорони здоров`я або до фізичної особи - підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар якого допустив необґрунтоване створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність, з повідомленням про виявлені порушення. Повідомлення про виявлені порушення є підставою для їх усунення, зупинення фінансування страхових виплат, компенсації відповідної суми страхових виплат у порядку, визначеному частинами третьою - четвертою цієї статті.
У разі призначення та здійснення страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, керівник територіального органу уповноваженого органу управління протягом п`яти календарних днів з дня встановлення необґрунтованості медичного висновку про тимчасову непрацездатність звертається в електронній формі через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, або у формі паперового документа до закладу охорони здоров`я або до фізичної особи - підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар якого допустив необґрунтоване створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність, з вимогою про компенсацію відповідної суми страхової виплати.
Заклади охорони здоров`я або фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, мають право зворотної вимоги (регресу) до лікаря, який створив необґрунтований медичний висновок про тимчасову непрацездатність, у розмірі сплаченої суми компенсації страхової виплати за листком непрацездатності та нарахованої пені.
Спори щодо необґрунтованості медичного висновку про тимчасову непрацездатність та/або компенсації сум страхової виплати вирішуються в судовому порядку.
Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.07.2018 року №12 (далі - Порядок №12).
Відповідно до пп. 1 п. 1 Порядку №12 матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), за такими видами: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Суд зауважує, що положення Порядку №12 не приведено у відповідність до оновленого з 01.01.2023 року Закону №1105-XIV, однак з урахуванням аналізу редакції ст. 20 Закону №1105-XIV до 01.01.2023 року вбачається, що вказане посилання у пп. 1 п. 1 Порядку №12 стосується випадків тимчасової непрацездатності, тобто - Порядок №12 є релевантним джерелом права в цій справі.
Пунктами 4-6 Порядку №12 встановлено, що фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями.
Підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.
Страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за своїм місцезнаходженням чи місцем проживання.
Заява-розрахунок надається страхувальником в паперовому вигляді особисто до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, або надсилається в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.
Відповідно до п. 7 Порядку №12 заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення.
У разі подання документа в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису роздрукована заява-розрахунок разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначались окремі виплати та матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника.
Інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.
Згідно п. 8 Порядку №12 робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
Пунктом 9 Порядку №12 встановлено, що після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов`язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення не пізніше, ніж у строки, визначені у частині другій статті 32 Закону.
Відповідно до п. 10-12 Порядку №12 після проведення виплат за рахунок коштів Фонду страхувальник надсилає повідомлення про проведення виплат за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Повідомлення може бути надіслано в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису або надіслано листом з повідомленням, або надано безпосередньо до робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його відділення. Повідомлення надсилається страхувальником протягом місяця з дня проведення виплат.
У разі відсутності інформації від страхувальника про виплати застрахованим особам протягом трьох місяців з дня здійснення фінансування робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють перевірку щодо використання страхувальником коштів Фонду.
Якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на проведення виплат за рахунок коштів Фонду, невикористані страхові кошти протягом трьох робочих днів повертаються страхувальником на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, з якого надійшло фінансування, та листом надсилається пояснення причин повернення коштів.
Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року №13-1 (далі - Положення №13-1).
Згідно п. 2 Положення №13-1 вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (система надання послуг в електронній формі) (далі - вебпортал) - сукупність програмно-технічних засобів, що забезпечують оперативне приймання, обробку, зберігання та передачу інформації (даних) під час надання послуг громадянам, застрахованим особам та страхувальникам, а також надання установам банків та організаціям, що здійснюють виплату та доставку пенсій, інформації в електронній формі з дотриманням адресності та заходів щодо захисту відповідних видів інформації (даних);
електронна персональна сторінка користувача послуг (далі - персональна сторінка) - електронний обліковий запис на вебпорталі, який створюється при реєстрації користувача електронних послуг і забезпечує інформаційний обмін, пов`язаний із наданням послуг;
електронна послуга - надання інформації та/або документів з метою вирішення порушених особою, яка звертається до органів Пенсійного фонду, питань за допомогою засобів вебпорталу;
електронна справа про страхові виплати та соціальні послуги, передбачені Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - електронна справа про страхові виплати), - сукупність інформації, яка зафіксована у формі електронних даних та використовується для призначення, перерахунку і здійснення страхових виплат;
Пунктом 2 розділу IV Положення 13-1 встановлено, що надання органами Пенсійного фонду послуг в електронній формі здійснюється з використанням технологій віддаленого доступу (вебтехнологій) та автоматизованої передачі і обробки інформації і включає: доступ для користувача електронної послуги до інформації про стан відомостей про застраховану особу, пільговика, пенсійних виплат, житлових субсидій, пільг, страхових виплат та соціальних послуг, стан відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру (в тому числі інформація Електронного реєстру листків непрацездатності), стан взаєморозрахунків за зобов`язаннями платника (за умови підтвердження ідентифікації особи, що одержує доступ, шляхом реєстрації особи в базі даних вебпорталу).
Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року №10-1 (далі - Положення №10-1).
Згідно п. 4 розділу І Положення №10-1 реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Відповідно до п. 5 розділу І Положення №10-1 реєстр застрахованих осіб забезпечує:
- облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію;
- накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;
- нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд виходить з наступного.
Визначальним в цій справі є існування листка непрацездатності з двома висновками, виданими різними медичними установами щодо одного й того ж працівника позивача, при чому зміст цих висновків є різним в частині встановлення ознак сп`яніння.
Так, позивачем надано скріншот його особистого кабінету на веб-порталі Пенсійного фонду України, згідно якого в наявності листок непрацездатності від 19.02.2023 року №6880246-2013016187-1, виданий КНП «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6» ДМР (далі - Листок непрацездатності центру №6). Цей листок закрито 16.03.2023 року, в ньому встановлено відмітку «Ні» щодо ознаки сп`яніння.
Відповідачем разом з відзивом надано довідку про перевірку обґрунтованості видачі листка непрацездатності ОСОБА_1 КНП «Міська клінічна лікарня №4» ДМР від 18.08.2023 року №0400-011007-04/51. Згідно змісту цієї довідки працівника позивача 19.02.2023 року доставлено до цієї медичної установи з алкогольним сп`янінням. В медичному висновку від 19.02.2023 року №ЕМАВ-44ВЕ-2397-83К5 ця інформація відображена. На підставі цього висновку відкрито е-листок непрацездатності №6880246-2013016187-1 з 19.02.2023 року (далі - Листок непрацездатності лікарні №4). Вказаною довідкою підтверджено обґрунтованість видачі цього листка непрацездатності.
У відзиві щодо Листка непрацездатності центру №6 відповідач вказав, що він є продовженням Листка непрацездатності лікарні №4, вони складають один страховий випадок, що підтверджується скріншотом екрану про наявність у кабінеті позивача інформації про обидва листки. При цьому відповідач вказав, що оскільки електронний лікарняний створюється у перший день непрацездатності, на момент його формування ще можуть бути неготові результати відповідних досліджень. Тоді відмітка про сп`яніння може бути вказана лише в другому, чи навіть більш пізньому е-лікарняному, а первинний її не містить. У такому разі необхідно орієнтуватись на номер страхового випадку - оплаті не підлягають усі лікарняні, видані в межах одного страхового випадку, навіть якщо відмітка про сп`яніння наявна лише в одному з них.
Суд зазначає, що в матеріалах справи в наявності наступні скріншоти:
1) наданий позивачем перелік усіх листків непрацездатності (12), перший з яких - 6880246-2013016187-1 відкрито 19.02.2023 року, закрито - 16.03.2023 року, останній - 6880246-2015180217-1, який відкрито 03.06.2023 року, закрито 09.06.2023 року, усі листки стосуються ОСОБА_1 (а.с. 61-62);
2) надані позивачем відомості про листок непрацездатності №6880246-2013016187-1, який відкрито 19.02.2023 року, закрито 16.03.2023 року, медичний заклад - КНП «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6» ДМР. Статус - оплачений, номер випадку непрацездатності - 6880246, ознака сп`яніння - ні. На цьому ж скріншоті видно, що попередній листок непрацездатності (відкритий 18.02.2023 року) стосується іншого працівника (а.с. 33, а.с 61);
3) надані позивачем тотожні відомості про вищевказаний листок непрацездатності, однак із інформацією про попередній листок непрацездатності ОСОБА_1 , який відкрито 06.12.2022 року та закритий 09.12.2022 року (а.с. 32);
4) надані відповідачем відомості, що відповідають п. 2 (а.с. 90);
5) надані відповідачем аналогічні відомості, однак зі статусом листка непрацездатності «готов до сплати» (а.с. 90 зворот). Суд зауважує, що в тексті відзиву відповідач зазначав, що ним надаються скріншоти на підтвердження наявності у позивача інформації як про Листок непрацездатності центру №6, так і про Листка непрацездатності лікарні №4. Водночас, обидва додані до відзиву скріншоти (містяться в одному файлі з актом перевірки) містять інформацію про листок непрацездатності, виданий КНП «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6» ДМР, відмінним є лише статус («оплачений» та «готов до оплати»). При цьому обидва видані саме з 19.02.2023 року та містять відмітку про відсутність ознаки алкогольного сп`яніння;
6) надані позивачем відомості про усі лікарняні листки за період з 01.02.2023 року по 30.06.2023 року. В наявності 12 листків непрацездатності ОСОБА_1 , усі видані КНП «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6» ДМР та містять відмітку про відсутність ознаки сп`яніння. Першим з них є саме Листок непрацездатності центру №6. Інформація про Листок непрацездатності лікарні №4 відсутній (а.с. 99);
7) надані відповідачем відомості про Листок непрацездатності центру №6 та Листок непрацездатності лікарні №4. В наявності інформація про те, що листок непрацездатності №6880246-2013016187-1 відкрито 19.02.2023 року та закрито 16.03.2023 року на ОСОБА_1 , працівника позивача. Дані про тимчасову непрацездатність містять інформацію в два рядки (а.с. 112):
1. дата початку 19.02.2023 року, дата закінчення 17.03.2023 року, ОСОБА_6 , ознака сп`яніння - так;
2. дата початку 09.03.2023 року, дата закінчення 16.03.2023 року, ОСОБА_7 , ознака сп`яніння - ні.
Суд звертає увагу на те, що наявні на останньому скріншоті відомості, передусім - зазначення локальної адреси в адресній строці, наявність персональних даних лікарів, відомості про роботодавця непрацездатної особи, в своїй сукупності свідчать про розширений доступ до відповідної інформації на веб-порталі Пенсійного фонду України, який наявний у відповідача, а не у позивача.
Відповідач надав цей скріншот як інформацію про наявність у кабінеті позивача інформації про Листок непрацездатності № 6880246-2013016187-1 номер випадку непрацездатності 6880246. Водночас, в своїй сукупності наданий скріншот свідчить, що на ньому відображені відомості, які наявні у кабінеті працівника відповідача, а не позивача. При цьому будь-які докази на підтвердження того, що у позивача в наявності тотожна інформація та в такому ж обсязі відсутні (наприклад, довідки про доставлення інформації про листок непрацездатності). Відповідно, суд не приймає цей скріншот як доказ наявності у позивача інформації, яка відображена на цьому скріншоті.
Також суд звертає увагу на суперечливість доводів відповідача про те, що електронний лікарняний створюється у перший день непрацездатності, на момент його формування ще можуть бути неготові результати відповідних досліджень. Тоді відмітка про сп`яніння може бути вказана лише в другому, чи навіть більш пізньому е-лікарняному, а первинний її не містить, оскільки саме відповідачем надано інформацію (скріншот №7 (а.с.112), згідно якої сформовано висновок 09.03.2023 року центром №6 - ознака алкогольного сп`яніння відсутня, а висновок лікарні №4 (ознака алкогольного сп`яніння наявна) - 19.02.2023 року. Тобто, ця відмітка, згідно цієї інформації, була первинно та була знята згодом, а не навпаки, про що вказував позивач.
Разом з цим, суперечливим є і твердження відповідача про те, що Листок непрацездатності центру №6 є продовженням Листка непрацездатності лікарні №4, оскільки наданий самим відповідачем скріншот №7 (а.с. 112) містить інформацію про те, що медичний висновок лікарні №4 - 19.02.2023 року по 17.03.2023 року, а медичний висновок центру №6, яким закритий Листок непрацездатності № 6880246-2013016187-1 - 09.03.2023 року по 16.03.2023 року. Змістовних пояснень цій обставині відповідачем не надано.
Окрему увагу суд звертає на те, що відповідач, маючи в своєму розпорядженні інформацію про часткову збіжність періодів непрацездатності працівника позивача (обидва медичні висновки діяли одночасно для періоду часу з 09.03.2023 року по 16.03.2023 року та мали суперечливий зміст щодо наявності алкогольного сп`яніння) не перевірив належним чином листок непрацездатності, в тому числі і з урахуванням висновку КНП "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6" ДМР, хоча мав такі повноваження згідно ч. 1, 2 ст. 27 Закону №1105-XIV.
Не перевірено відповідачем і медичний висновок, за яким видано Листок непрацездатності КНП "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6" ДМР, хоча інформація про це відповідачем вказана в Акті, в т.ч. в аспекті наданої позивачем інформації про те, що в його електронному кабінеті він відображається відкритим 19.02.2023 року, а не 09.03.2023 року. Відповідні повноваження наявні у відповідача згідно з ч. 1-3, 5, 6 ст. 28 Закону №1105-XIV, однак не були використані в цій справі.
При цьому, в матеріалах справи містяться два різних акти за результатом перевірки, копії таких актів додано до позовної заяви. Відповідачем проігноровано доводи позивача в цій частині, пояснень щодо таких актів не надано, в т.ч. не заперечено їх достовірність. Відмінність цих актів міститься на сторінках 11-12 про описі виявлених порушень. Так, в одному примірнику акту згадується існування двох медичних висновків, виданих різними медичними установами та відмінність оцінки наявності ознаки сп`яніння. При цьому згідно тверджень в цьому акті Листок непрацездатності лікарні №4 видано по 16.03.2023 року, хоча згідно наданого відповідачем скріншоту №7 (а.с.112) цей листок закрито 17.03.2023 року, що також не обґрунтовано відповідачем жодним чином. В остаточному Акті кінцева дата листка відсутня.
При цьому суд зазначає, що в будь-якому випадку визначальним в цій справі є наявність відповідної інформації у позивача, а не відповідача. Протягом усього судового розгляду, а також на етапі розгляду пояснень позивача на Акт відповідач ігнорував твердження та докази позивача щодо відсутності у нього будь-якої інформації про Листок непрацездатності лікарні №4 (медичного висновку), а також про те, що згідно наявної у позивача інформації Листок непрацездатності центру №6 відкрито 19.02.2023 року (а не 09.03.2023 року, як стверджував відповідач). Разом з цим, докази наявності у позивача такої інформації в матеріалах справи відсутні, змістовного та конкретного пояснення щодо висловлених позивачем доводів щодо цих обставин відповідач не надав.
Також відповідачем не обґрунтовано свій висновок про необґрунтованість виплат по усім 12 листкам непрацездатності, в кожному з яких містилася власна відмітка про відсутність ознаки сп`яніння, хоча Листок непрацездатності лікарні №4 (медичний висновок) за своєю тривалістю не охоплював періоди непрацездатності за всіма іншими листками непрацездатності.
Згідно із частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії хоч і адресовані суду, одночасно є й вимогами для суб`єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення та вчиняє дії.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2023 року у справі № 9901/459/21
Суд зазначає, що відповідач явно та суттєво не дотримався вищевказаних вимог під час проведення відповідної перевірки та винесення спірного рішення щодо позивача. Так, поза увагою відповідача залишилися послідовні доводи позивача про відсутність у нього інформації про Листок непрацездатності лікарні №4, докази наявності у позивача такої інформації відсутні, а також доводи позивача про те, що виплати здійснювалися згідно Листка непрацездатності центру №6, який відповідачем проігноровано, попри наявність повноважень перевірити як цей листок непрацездатності, так і медичний висновок, по якому його видано.
Це свідчить про те, що порушення вимог законодавства позивачем була констатована відповідачем без використання повноважень з метою, з якою ці повноваження надані, необґрунтовано, тобто - без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно та нерозсудливо.
Так, у Рішенні відповідач констатує порушення п. 5 ч. 1 ст. 16, а також ч. 3 ст. 22 Закону №1105-XIV:
- допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних із таким сп`янінням;
- рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Передусім суд зазначає, що згідно Акту міститься виклад обставин, які суттєво не стосуються цих порушень - відповідач також акцентує увагу на неподання повідомлень про виплату допомоги. Водночас, оскільки спірне Рішення відповідача винесено саме у зв`язку з доводами щодо ознак сп`яніння (посилання на порушення норм права щодо подання відповідних повідомлень про виплату в Рішенні відсутнє), відповідні обставини подання таких повідомлень про виплату допомоги перебувають за межами судового розгляду в цій справі.
Водночас, стверджуванні в Рішенні порушення, з посиланням на підстави щодо яких воно винесено, в ході судового розгляду не підтверджено - судом встановлено існування Листка непрацездатності КНП "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №6"ДМР та наступних листків непрацездатності, при цьому усі ці листки не містять відмітки про наявність сп`яніння в особи, в зв`язку з чим у позивача були відсутні підстави для відмови у здійсненні виплати згідно п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону №1105-XIV.
В свою чергу ч. 3 ст. 22 Закону №1105-XIV містить загальний обов`язок позивача здійснювати контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймати рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат. Відповідачем не виокремлено конкретний аспект цього обов`язку в своєму рішенні, однак судом встановлено виконання позивачем цього обов`язку в усіх аспектах - виплати здійснені на підставі листків непрацездатності, в яких була відсутня ознака сп`яніння, підстав видачі таких листків, які б унеможливлювали здійснення таких виплат не встановлено.
За таких обставин суд вважає, що Рішення відповідача винесено без урахування усіх обставин, з суттєвими порушеннями вимог ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв`язку з чим воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо строку звернення до суду.
Відповідач вказував, що позивачем пропущено строк звернення до суду в цій справі згідно п. 7.1. розділу VII Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 02.10.2023 року №23 (далі - Порядок №23).
Згідно цієї норми права страхувальник може оскаржити рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій або рішення про застосування фінансових санкцій в судовому порядку або звернувшись до спеціальної комісії Фонду з питань вирішення спорів (далі - комісія), яка створена при робочому органі виконавчої дирекції Фонду.
Скарга страхувальника подається до комісії протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання страхувальником рішення, що оскаржується.
Рішення комісії щодо розгляду скарги страхувальника протягом трьох робочих днів з дня його постановлення надсилається страхувальнику та робочому органу виконавчої дирекції Фонду.
Суд констатує, що вказаний строк в десять робочих днів стосується подання скарги до комісії Фонду з питань вирішення спорів, тобто - процедури адміністративного оскарження. Ця норма права не встановлює строку звернення до суду, в зв`язку з чим такий строк для обставин цієї справи визначено у ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України та не є пропущеним.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню
Щодо судових витрат.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 2684,00 грн, що підтверджується квитанцією від 09.10.2023 року. Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений судовий збір за подання позову підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
У зв`язку з перебуванням судді Боженко Н.В. у відпустці, рішення ухвалено в перший робочий день судді 08 січня 2024 року.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 22А, код ЄДРПОУ: 33612019) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України від 15.09.2023 року №0400-011002-8/143820.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 22А, код ЄДРПОУ: 33612019) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2684,00 гривень (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.
Суддя Н.В. Боженко