Постанова № 11620336, 07.10.2010, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2010
Номер справи
2а-2712/10/2470
Номер документу
11620336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

07 жовтня 2010 року м. Чернівці Справа № 2а-2712/10/2470

10 год. 30 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді: Скакун О.П.

при секретарі судового: Юзько Я.В.

за участю:

представника позивача Яковлєвої С.Ф.

представників відповідача Швець О.І., Матицина І.Д., Скрипник Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Новодністровської міської ради Чернівецької області

до Сокирянської обєднаної державної податкової інспекції Чернівецької області

про скасування податкових повідомлень - рішень

СУТЬ СПОРУ:

Новодністровська міська рада Чернівецької області звернулася з адміністративним позовом до Сокирянської об"єднаної державної податкової інспекції Чернівецької області про скасування податкових повідомлень-рішень №0000072300/2, №0000082300/2, №0000062300/2 від 18.02.2010р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, в позовній заяві позивач посилається на те, що станом на серпень 2006 року поставки товарів(послуг), які здійснила Новодністровська міська рада і які підлягали оподаткуванню протягом останніх дванадцяти календарних місяців не перевищували 300000 грн., тобто не було необхідності для реєстрації як платника податку на додану вартість.

Позивач вважає, що він не занижував податкові зобовязання та реєстрація платником податку на додану вартість була не обовязкова.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях, та пояснили, що позивачем в звязку з тим, що він не зареєструвався платником ПДВ вчинено порушення пп.2.3.1 п.2.3 ст.2, пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.5.1.17, пп.5.1.20, п.5.1 ст.5, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7, п.9.4, п.9.6 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року. Перевіркою встановлено заниження податкових зобов'язань в загальній сумі 327622 гривень.

ВСТАНОВИВ:

Сокирянською обєднаною державною податковою інспекцією Чернівецької області було проведено позапланову виїзну перевірку Новодністровської міської ради Чернівецької області.

За результатами перевірки було складено акт від 07.12.2009р. №624/23-013/05398510 «Про результати позапланової виїзної перервірки Новодністровської міської ради, код ЄДРПОУ 05398510, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 01.03.2008р.», в якому були встановлені такі порушення:

пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.5.1.17 п.5.1 ст.5 Закону України "Про податок на додану вартість" щодо прийнятих сесією міської ради рішень про віднесення земельних ділянок несільськогосподарського призначення до переліку земель, які підлягають продажу, а після оформлення відповідних документів про продаж земельних ділянок за період 2006-2007 років та 2 місяців 2008р. на загальну суму 329645 грн.

пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України "Про податок на додану вартість" щодо прийнятих рішень сесії міської ради про продаж нежитлових приміщень за період 2006-2007 років та 2 місяців 2008р. на загальну суму 1584029,54 грн.

пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України "Про податок на додану вартість" щодо отримання Новодністровською міською радою доходу у вигляді плати за участь у конкурсі на право купівлі споруди теплопункту у січні 2008р. на загальну суму 2922,20 грн.

щодо отримання Новодністровською міською радою за період з 01.01.2006р. по 01.03.2008р. інших доходів на загальну суму 73448,51грн.

Загальна сума заниженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість становить 327622 грн.

Не погоджуючись з результатами проведеної перевірки Новодністровська міська рада, відповідно до чинного законодавства, 10.12.2009р. вих.. № 1718 надіслала заперечення до Акта Сокирянської ОДПІ «Про результати позапланової виїзної перевірки Новодністровської міської ради, код ЄДРПОУ 05398510, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 01.03.2008р.»від 07.12.2009р. № 624/23-013/05398510, з проханням розглянути дані заперечення та дозволити представнику міської ради бути присутнім при його розгляді.

Листом від 15.12.2009р. № 16811/10/23-013 «Про результати розгляду заперечень до акту перевірки від 07.12.2009р. № 624/23-013/05398510»Сокирянська ОДПІ визнала заперечення частково необгрунтованими, а висновки перевіряючих таким, що відповідають вимогам чинного законодавства.

Загальна сума отриманих Новодністровською міською радою інших доходів була зменшена до 72165 грн., в тому числі, що підлягають оподаткуванню - 40487,72 грн.

Загальна сума заниженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість зменшена до 327365 грн.

18.12.2009р. за № 16969/10/23-019 Сокирянська ОДПІ направила Новодністровській міській раді податкове повідомлення-рішення від 18.12.2009р. № 0000632300/0 в якому сума податкового зобов'язання становить 491047,5 грн. (327265грн. - за основним платежем, 163682,5 грн. -за штрафними санкціями).

24.12.2009р. вих.. № 1825 міська рада оскаржила податкове повідомлення рішення Сокирянської ОДПІ від 18.12.2009р. № 0000632300/0.

Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 13.01.2010р. №250/10/23-013 Сокирянська ОДПІ в Чернівецькій області залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 18.12.2009р. № 0000632300/0 про сплату 327365грн. податку на додану вартість і 163682,5 грн. застосованої штрафної санкції, а скаргу без задоволення та збільшила на 630 грн. суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість і 315 грн. штрафної санкції визначеної в податковому повідомленні-рішенні від 18.12.2009р. № 0000632300/0 надіславши два податкових повідомлень-рішень від 13.01.2010р. № 0000632300/1 та № 0000012300/1 відповідно.

27.01.2010р. вих.№ 97 Новодністровська міська рада направила скаргу на податкові повідомлення рішення Сокирянської ОДПІ від 18.12.2009р. № 0000632300/0 (від 13.01.2010р. № 0000632300/1) та від 13.01.2010р. № 0000012300/1 в Державну податкову адміністрацію в Чернівецькій області.

Рішенням про результати розгляду повторної скарги від 18.02.2010р. № 1008/10/25-009 Державна податкова адміністрація в Чернівецькій області:

скасувала податкове повідомлення-рішення Сокирянської ОДПІ від 18.12.2009р. № 0000632300/0 (від 13.01.2010р. № 0000632300/1) в частині 163682,5 грн. застосованих фінансових санкцій з податку на додану вартість та у відповідній частині рішення від 13.01.2010р. № 250/10/23-013, прийняте за розглядом первинної скарги;

скасувала податкове повідомлення-рішення Сокирянської ОДПІ від 13.01.2010р. № 0000012300/1 в частині 257 грн. нарахованого податку на додану вартість та 315 грн. застосованої штрафної санкції та у відповідній частині рішення від 13.01.2010р. № 250/10/23-013, прийняте за розглядом первинної скарги;

-збільшила на 167475 грн. розмір штрафної санкції по податку на додану вартість.

03.03.2010р. Новодністровська міська рада отримала податкові повідомлення рішення від 18.02.2010р. № 0000072300/2 (сума податкового зобов'язання за основним платежем становить 327365 грн.), № 0000082300/2 (сума податкового зобов'язання за штрафними санкціями становить 167475 грн.), № 0000062300/2 (сума податкового зобов'язання за основним платежем становить 373 грн.).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що Новодністровська міська рада в періоді що перевірявся не реєструвалась платником податку на додану вартість, декларації не подавала. При цьому одночасно здійснювала операції, які звільнені від оподаткування та операції що оподатковувались за ставкою 20 відсотків. Суд встановив, що відповідно до рішень сесій Новодністровської міської ради про продаж житлових приміщень Новодністровською міською радою укладено договори купівлі-продажу приміщень, що звільняються від оподаткування відповідно до підпункту 5.1.20 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" на загальну суму 576851 грн. (березень 2006 року - 15350 грн., серпень 2006 року - 561501 грн.); договори купівлі-продажу земельних ділянок на загальну суму 329645 грн. (червень 2006 року - 16290 грн., липень - 1671 грн., вересень - 35442 грн., грудень -266860 грн., липень 2007 року - 9382 грн.); договорів купівлі продажу не житлових приміщень на загальну суму 1584029,54 грн.( вересень 2007 року -424067 грн., жовтень 2007 року - 1159962,54 грн.)

Крім того Новодністровською міською радою отримано доходи від надання послуг архіву з видачі довідок та послуг з проживання на загальну суму 73448,15 грн.

Новодністровською міською радою отримано плату за участь в конкурсі на право купівлі споруди тепло пункту на загальну суму 2922 грн.

На підставі вищезазначеного в порушення підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість" Новодністровська міська рада не зареєструвалась платником податку на додану вартість при перевищенні загальної суми від здійснення операцій з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, не житлових приміщень, послуг архіву з видачі довідок, послуг з проживання, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість) в грудні 2006 року і відповідно в порушення підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3, підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7, пунктів 9.4, 9.6 статті 9 вказаного Закону занизило податкові зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 327622 грн.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України „Про податок на додану вартість" визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).

Відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість" у разі коли у особи загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість) така особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку.

Згідно з пунктами 9.3 і 9.4 статті 9 вищезазначеного Закону, особи, що підпадають під визначення платників податку згідно з статтею 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платники податку в органі державної податкової служби за місцем їх знаходження. Форма заяви про реєстрацію встановлюється центральним органом державної податкової служби України. Реєстраційна заява має бути подана (надіслана) органу державної податкової служби не пізніше двадцятого календарного дня, що настає за останнім днем дванадцятимісячного періоду, зазначеного у пункті 2.1 Закону, а для осіб, що підпадають під визначення пункту 2.3 цього Закону, - не пізніше ніж за десять календарних днів до початку здійснення підприємницької діяльності з торгівлі за готівку. Реєстраційна заява може бути надіслана на адресу органу державної податкової служби поштою з повідомленням про вручення. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 10 робочих днів надати заявнику (надіслати поштою з повідомленням про вручення за рахунок заявника) свідоцтво про реєстрацію як платника податку.

Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Відповідно до підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Пунктом 10.1 статті 10 зазначеного Закону визначено, що платники податку несуть відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та внесення податку до бюджету відповідно до законодавства України.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), -протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 зазначеного Закону, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання; згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Згідно з підпунктом 17.1.2 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "а" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В п.п. 17.1.3 Закону зазначено, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем Сокирянською обєднаною державною податковою інспекцією Чернівецької області правомірно було визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі та за штрафними (фінансовими) санкціями .

Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Сокирянською обєднаною державною податковою інспекцією Чернівецької області доведено правомірність свого рішення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.В позові відмовити повністю.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У судовому засіданні 07 жовтня 2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 12 жовтня 2010 року.

Суддя О.П. Скакун