Постанова № 11619449, 15.09.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2010
Номер справи
3156/10/2070
Номер документу
11619449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія< >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"15" вересня 2010 р. Справа № 2а-3156/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю:

секретаря судового засідання - Вороніної І.О. ,

прокурора Балановського О.О.,

представника позивача Шаповала Ю.П.,

представника позивача Наливайко Л.М.,

представника відповідача (ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова) Демчана А.В.,

представника відповідача (ГУДК України у Харківській обл.) не прибув,

представника третьої особи (УДК України в Жовтневому районі м.Харкова) не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом приватного парфюмерно-косметичного підприємства "Санхелп-Україна" до Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова, третя особа - управління Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Харкова, за участю прокурора Жовтневого району м.Харкова, про стягнення з Державного бюджету України відшкодування податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне парфюмерно-косметичне підприємство "Санхелп-Україна" (далі позивач, ППКП "Санхелп-Україна"), звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державного казначейства України у Харківській області (далі перший відповідач), Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова (далі ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова, другий відповідач), третя особа управління Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Харкова, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд стягнути з Державного бюджету України відшкодування податку на додану вартість (далі - ПДВ) на користь приватного парфюмерно-косметичного підприємства "Санхелп-Україна" за липень, серпень, вересень 2008р. у сумі 340776,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.

Позивач повідомив, що за результатами фінансово-господарської діяльності у підприємства позивача виникло право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за рахунок коштів Державного бюджету за липень, серпень, вересень 2008р. у сумі 340776,00грн., про що ним було зазначено у податкових деклараціях з ПДВ за серпень, вересень та жовтень 2008 року та у доданих до цих декларацій заявах про повернення суми бюджетного відшкодування. Однак, станом на день звернення до суду з позовом, податок на додану вартість позивачеві не відшкодовано.

28.04.2010 прокуратурою Жовтневого району м.Харкова до суду було подано заяву про вступ прокурора у розгляд даної справи (а.с.54).

08.06.2010 відповідачем були подані до суду заперечення проти позову (а.с.77).

У судовому засіданні представники позивача уточнені позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Представник ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова заперечував проти позову, мотивуючи тим, що другий відповідач виконав усі вимоги діючого законодавства по відшкодуванню ПДВ. Прокурор у задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.

Представник першого відповідача (Головного управління Державного казначейства України у Харківській області) у судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Від третьої особи (управління Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Харкова) до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи (а.с.94-95).

Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу без участі представника першого відповідача та представника третьої особи.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представника другого відповідача (ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова), прокурора, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Позивач - ППКП "Санхелп-Україна" зареєстрований як платник ПДВ в ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова 17.02.2003, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ №100113394, виданого 24.04.2008 (а.с.6).

Позивачем були подані до ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова податкові декларації:

- за серпень 2008р. (вх.№53149 від 18.09.2009р.), відповідно до якої сума бюджетного відшкодування з ПДВ складає 102079,00грн. (а.с.11-14);

- за вересень 2008р. (вх.№64646 від 17.10.2008р.), відповідно до якої сума бюджетного відшкодування з ПДВ складає 189947,00грн. (а.с.15-16);

- за жовтень 2008р. (вх. №75233 від 19.11.2008р.), відповідно до якої сума бюджетного відшкодування з ПДВ складає 277674,00грн. (а.с.17-18).

ППКП "Санхелп-Україна" до ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова також було подано заяви про повернення суми бюджетного відшкодування до декларацій з ПДВ за серпень, вересень, жовтень 2008 року (вх.№53153 від18.09.08р.; вх.№64650 від 17.10.08р. та вх.№75237 від 19.11.08р.) (а.с.45-47).

ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова було проведено виїзні позапланові перевірки підприємства позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ. За результатами проведених перевірок було складено довідку від 14.11.2008р. №1212/16-011/32336761 за деклараціями за серпень та за вересень 2008 року (а.с.23-35) та довідку від 20.01.2009р. №33/16-12/32336761 за декларацією за жовтень 2008 року (а.с.36-44).

Зазначеними довідками підтверджено заявлене у деклараціях за серпень 2008 року бюджетне відшкодування у сумі 102079,00грн., за вересень 2008 року у сумі 189947,00грн. та за жовтень 2008 року - у сумі 277674,00грн. Сума що підлягає бюджетному відшкодуванню за серпень, вересень, жовтень 2008 року, загалом становить 569700,00грн.

В листопаді 2008р. сума бюджетного відшкодування з ПДВ зменшилася на 106010,00грн., а в грудні 2008р. сума бюджетного відшкодування з ПДВ зменшилася ще на 122914,00 грн., що загалом становить 228924,00грн. Про вказане свідчать копії податкових декларацій з ПДВ за листопад 2008 року (вх.від 17.12.2008) (а.с.19-20) та грудень 2008 року (вх.від 19.01.2009) (а.с.21-22).

Таким чином, сума бюджетного відшкодування з ПДВ складає 340776,00грн.

ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова було сформовано висновки про суми відшкодування ПДВ від 21.11.2008 №0000002579 (за декларацією за серпень 2008р. у розмірі 102079,00грн.), від 21.11.2008 №0000002580 (за декларацією за вересень 2008р. у розмірі 189947,00грн.), від 29.01.2009 №0000000236 (за декларацією за жовтень 2008р. у розмірі 54125,43грн.). Згідно з реєстрами висновків на відшкодування ПДВ від 21.11.2008 №138 та від 29.01.2009 №27, зазначені висновки були отримані Управлінням Державного Казначейства у Жовтневому районі м.Харкова 21.11.2008 та 29.01.2009 відповідно.

Вказане підтверджується копіями висновків про суми відшкодування ПДВ від 21.11.2008 №0000002579, від 21.11.2008 №0000002580 та від 29.01.2009 №0000000236 (а.с.104, 105, 107) та копіями реєстрами висновків на відшкодування ПДВ від 21.11.2008 №138 та від 29.01.2009 №27 (а.с.103, 106).

Однак, вказані суми ПДВ не були відшкодовані позивачеві.

У своїх поясненнях представник ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова не заперечував проти існування вищенаведених обставин.

Правовідносини щодо відшкодування податку на додану вартість регулюються Законом України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість», бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно з п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. (Підпункт 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».)

Відповідно до п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Підпунктом 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Згідно з п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. (Абзац другий п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».)

Відповідно до п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Підпунктом 2.2. Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 2 липня 1997 р. N209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 21 травня 2001 р. N200/86, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 червня 2001 р. за N489/5680) передбачено, що підставою для отримання відшкодування є дані виключно податкової декларації за звітний період.

Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України. (Підпункт 7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».)

З огляду на викладені обставини та положення Закону України «Про податок на додану вартість», суд прийшов до висновку, що ППКП "Санхелп-Україна" має право на відшкодування ПДВ за липень, серпень, вересень 2008р. у сумі 340776,00грн.

ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова не надано доказів, що свідчили б про відсутність такого права у позивача.

Відповідно до п.4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість,відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Враховуючи вищезазначене та те, що станом на день розгляду справи податок на додану вартість не був відшкодований позивачеві у термін, встановлений законодавством, що підтверджується поясненнями представника позивача та представника ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України відшкодування податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2008р. у сумі 340776,00грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись Законом України «Про податок на додану вартість», ст.ст.94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов приватного парфюмерно-косметичного підприємства "Санхелп-Україна" до Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова, третя особа - управління Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Харкова, про стягнення з Державного бюджету України відшкодування податку на додану вартість - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р31113030700008, КБК-14010200, в Управлінні Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Харкова) відшкодування податку на додану вартість на користь приватного парфюмерно-косметичного підприємства "Санхелп-Україна" (місцезнаходження: 61064, м.Харків, вул.Минайленка, 13, кв.111), код ЄДРПОУ 32336761 на його поточний рахунок 2600406400422 в ПАТКБ "Правекс-банк" м.Києва, МФО 321983, за липень, серпень, вересень 2008р. у сумі 340776,00 грн. (триста сорок тисяч сімсот сімдесят шість грн. 00коп.).

Стягнути з Державного бюджету України (р/р31412537700008, КБК-22090100, в Управлінні Державного казначейства України в Жовтневому районі м.Харкова) на користь приватного парфюмерно-косметичного підприємства "Санхелп-Україна" (місцезнаходження: 61064, м.Харків, вул.Минайленка, 13, кв.111), код ЄДРПОУ 32336761, сплачений судовий збір у розмірі 1700,00грн. (одна тисяча сімсот грн. 00коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 20 вересня 2010 року.

Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников

З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >

Суддя< >Р.В. Мельников< >