копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2010 р. Справа № 2а-6536/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Чикалової М.С.,
представника позивача - Гордієнко Л.В.,
представника відповідача - Підгорної О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" до Глухівської міжрайонної державної податкова інспекція Сумської області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень ,-
В С Т А Н О В И В:
Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" звернулося до суду з позовом до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000112301/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 170835 грн., № 0003981701/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 2987 грн. 70 коп. та № 0000102301/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 4575 грн. 20 коп.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до ухвали Господарського суду Сумської області по справі № 7/166-06 від 02 жовтня 2006 року було порушено справу про банкрутство ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" та оголошено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Згідно з п. 4 ст. 12 Закону України від 14 травня 1992 № 2343-ХП «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», протягом дії мораторію забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства, а також не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції. Таким чином, позивач зазначає, що з моменту введення мораторію боржник не може виконувати грошові зобов'язання, в тому числі на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства, неустойка (штраф, пеня) не нараховуються, а інші санкції не застосовуються.
За змістом п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суми штрафних (фінансових) санкцій повинна становити 21810 грн. оскільки сума штрафу не може становити більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання в даному випадку 43620 * 50% - складає 21810 грн. Отже, в порушення п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Глухівською МДПІ безпідставно було донараховано штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість що перевищують встановлений діючим законодавством їх граничний розмір 50% суми донарахованого податкового зобов'язання на суму 149025 грн. (1170835-21810).
Від представника відповідача надійшло заперечення (а.с.120-123), у якому він зазначав, що ст. 12 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника" регулює правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.
Відповідач зазначає, що за своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного зобов'язання, і є похідними від основного зобов'язання. Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Таким чином, порушення справи про банкрутство ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" не змінює його статусу платника податків. Так само факт порушення справи про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності - платника податків не позбавляє відповідний податковий орган статусу контролюючого органу стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів цим платником податків. Глухівська МДПІ під час проведення перевірки діяла як контролюючий орган, а не як орган стягнення.
На думку Глухівської МДПІ, позивач, який вже 3 роки 11 місяців перебуває в процедурі розпорядження майном боржника, та на загальних засадах здійснює господарську діяльність, укладає правочини, отримує доходи не має законних підстав для звільнення від нарахування та сплати податкових зобов'язань (в тому числі податків, штрафних (фінансових санкцій).
Окрім того виявлені порушення податкового законодавства були допущені позивачем в 2007, 2008, 2009, 2010 роках, тобто після відкриття провадження у справі про банкрутство позивача.
В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Глухівською МДПІ була проведена планова виїзна перевірка ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року.
За результатами вказаної перевірки було складено акт № 746/23/00955911 від 06 липня 2010 року (а.с.11-93). З вказаного акту вбачається, що перевіркою встановлено порушення ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів":
1. п.п.5.3.2 п.5.3 ст.5, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5, п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 10126 грн., у тому числі:
- за 2 квартал 2009 року в сумі 8500 грн.,
- за 1 квартал 2010 року в сумі 1626 грн.
та встановлено завищення відємного значення обєкту оподаткування податком на прибуток в сумі 270387 грн., в тому числі:
- за 1 квартал 2010 року в сумі 270387 грн.
2. п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7, п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7, п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України, результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 341670 грн., в тому числі:
- за серпень місяць 2007 року в сумі 70500 грн.,
- за вересень місяць 2007 року в сумі 105000 грн.,
- за листопад місяць 2007 року в сумі 120000 грн.,
- за серпень місяць 2008 року в сумі 2550 грн.,
- за червень місяць 2009 року в сумі 14080 грн.,
- за листопад місяць 2009 року в сумі 29540 грн.
та завищено податок на додану вартість всього в сумі 298050 грн., у тому числі:
- за лютий місяць 2008 року в сумі 137809 грн.,
- за березень місяць 2008 року в сумі 120000грн.,
- за лютий місяць 2009 року в сумі 40241 грн.
3. абз. г п.п.4.2.9, п.4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб в сумі 1493,85 грн., в тому числі: грудень 2008 року -1493,85 грн.
4. п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8, п.п.16.3.2 п.16.3 ст.16, п.п."а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в результаті чого встановлено несвоєчасне та не в повному обсязі перерахування до бюджету бюджетного фонду по податку з доходів фізичних осіб-найманих працівників за період з 01 квітня 2007 року по 30 листопада 2009 року.
На підставі вказаного акту перевірки Глухівською МДПІ були прийняті податкові повідомлення - рішення:
- №0000102301/0 від 19 липня 2010 року за платежем - податок на прибуток на суму 14701 грн. 20 коп., у тому числі 10126 грн. за основним платежем, 4575 грн. 20 коп. за штрафними санкціями (а.с.10);
- №0000112301/0 від 19 липня 2010 року за платежем - податок на додану вартість на суму 214455 грн., у тому числі 43620 грн. за основним платежем, 170835 грн. за штрафними санкціями (а.с.8);
- №0003981701/0 від 19 липня 2010 року за платежем - податок з доходів фізичних осіб на суму 4481 грн. 55 коп., у тому числі 1493 грн. 85 коп. за основним платежем, 2987 грн. 70 коп. за штрафними санкціями (а.с.9).
Ухвалою Господарського суду Сумської області по справі № 7/166-06 від 02 жовтня 2006 року (а.с.94) було порушено справу про банкрутство ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" та оголошено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою Господарського суду Сумської області по справі № 7/166-06 від 30 серпня 2006 року було продовжено строк розпорядження майном ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" до 03 лютого 2011 року.
Оскаржуючи податкові повідомлення рішення № 0000112301/0 від 19 липня 2010 року, № 0003981701/0 від 19 липня 2010 року та № 0000102301/0 від 19 липня 2010 року позивач не заперечує проти донарахованої суми податкового зобов'язання, однак не погоджується з нарахованими штрафними санкціями.
Так, оскаржуючи вищевказані податкові повідомлення рішення в частині застосування штрафних санкцій, позивач зазначає, що з моменту введення мораторію боржник не може виконувати грошові зобов'язання, в тому числі на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства, неустойка (штраф, пеня) не нараховуються, а інші санкції не застосовуються.
Однак суд не погоджується з такими доводами позивача враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до п. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати правочини, у звязку з чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних засадах.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Щодо зобов'язань поточних кредиторів, правила мораторію не діють і за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Зі статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вбачається, що лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу та припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування", платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Таким чином, порушення справи про банкрутство ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" не надає підстав для звільнення від нарахування та сплати податкових зобов'язань (в тому числі податків, штрафних (фінансових санкцій).
Відповідно до підп. «б» підп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України, "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України, від 21 грудня 2000 року, № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до п.п. 6.1.3 п. 6.1 ст. 6 "Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації, від 17 березня 2001 року, № 110 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 року за № 268/5459, у разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган виявляє суму недоплати платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.
Для дотримання вимог щодо максимального (п'ятдесяти відсотків) та мінімального (десять неоподаткованих мінімумів доходів громадян) розміру штрафних (фінансових) санкцій:
1) визначається сукупно сума недоплат за кожною з декларацій за всіма податковими періодами, в яких вони виявлені;
2) визначається сукупно сума штрафних (фінансових) санкцій за всіма податковими періодами, у яких були виявлені суми недоплат та за якими нараховані такі штрафні (фінансові) санкції;
3) здійснюється обрахування максимального та мінімального розміру штрафних (фінансових) санкцій від сукупної суми недоплат та порівнюється із фактично нарахованою сумою штрафних (фінансових) санкцій, визначеною сукупно за всі податкові періоди, в яких були виявлені суми недоплат.
До сплати визначаються суми штрафних (фінансових) санкцій, що не перевищують максимальний розмір та не є нижчими від мінімального розміру, визначених цих пунктом.
З акту перевірки № 746/23/00955911 від 06 липня 2010 року та пояснень представника відповідача вбачається, що під час перевірки було встановлено заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість за наступні періоди: серпень, вересень, листопад 2007 року, серпень 2008 року, червень, листопад 2009 року на загальну суму 341670 грн. з якої і було обраховано 50% штрафних санкцій.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення № 0000112301/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 170835 грн., № 0003981701/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 2987 грн. 70 коп. та № 0000102301/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 4575 грн. 20 коп. прийняті Глухівською МДПІ у відповідності до вищевказаних нормативно-правових актів, а тому вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" до Глухівська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000112301/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 170835 грн., № 0003981701/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 2987 грн. 70 коп. та № 0000102301/0 від 19 липня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 4575 грн. 20 коп. відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 04 жовтня 2010 року