Постанова № 11617481, 03.09.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2010
Номер справи
2а-2310/10/1370
Номер документу
11617481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2010 р. № 2а-2310/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кузьмич С.М.

при секретарі Хомі Ю.Р.

за участю представника позивача ОСОБА_1.

та представника відповідача Жогальській І.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до Будинкоуправління № 3 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району про стягнення податкового боргу в сумі 70931,92 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова (надалі ДПІ у Франківському районі м. Львова) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Будинкоуправління № 3 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району (надалі Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 70703,46 грн. в дохід Державного бюджету, 228,46 грн. в дохід місцевого бюджету Франківського району.

В обґрунтування позовних вимог покликається на порушення відповідачем вимог п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», якою передбачено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого чинним законодавством. В результаті чого, у відповідача виникла заборгованість з: податку на додану вартість в сумі 70658,46 грн., а саме: 60861,01 грн. основний платіж, 8825,92 грн. штрафні санкції, 589,60 грн. пеня, що обліковується по особовому рахунку платника, 375,93 грн. плата за податковий борг; з податку на прибуток 45,00 грн. (штрафні (фінансові) санкції); по комунальному податку 228,46 грн. (основний платіж). Загальна сума заборгованості становить 70931,92 грн., яка у добровільному порядку Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району не погашена, і саме цю суму позивач просить стягнути з відповідача.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, а саме: суму основного боргу не заперечив, щодо пені, як санкції не визнав. Додаткового пояснивши, що згідно Положення Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району доходи якого складаються з квартирної плати, орендної плати, зборів з орендарів на покриття експлуатаційних витрат, відшкодувань комунальними і енергопідприємствами затрат на утримання внутрібудинкових мереж і обладнання. Також, положенням передбачено часткове фінансування за рахунок бюджету Міністерства оборони України на покриття непокриваємих витрат будинкоуправління вище переліченими доходами. Однак, з урахуванням того, що останні 10 років бюджетне фінансування частини витрат не проводиться, сума неповерненої дотації з МОУ за 2001-2009 рр. становить 4034978,74 грн., за січень-квітень 2010 р. 155445,53 грн., а також з урахуванням наявності заборгованості населення по оплаті житлово-комунальних послуг, яка становить 843000,00 грн., накладеного арешту на кошти відповідача, призводить до того, що підприємство функціонує у важких фінансових умовах, на підставі чого виникла така заборгованість. Одночасно, у звязку з вищевикладеним, просить суд розстрочити виконання рішення строком на 12 місяців рівними частинами.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Будинкоуправлінню № 3 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району присвоєно код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 24963826, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»(надалі Закону) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державний цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним. Згідно п.1 п.п. 5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Як вбачається з поданих відповідачем декларації сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду становить: 21139 грн. (декларація № 116023 від 19.11.2009 р. по терміну сплати 30.11.2009 р.); 29147,00 грн. (декларація № 1121953 від 18.12.2009 р. по терміну сплати 30.12.2009 р.); 24175,00 грн. (декларація № 160533 від 20.01.2010 р. по терміну сплати 30.01.2010 р.). Загальна суму заборгованості з податку на додану вартість становить 66915,99 грн., яка виникла внаслідок несплати самостійно задекларованих платежів на суму 74461,00 грн.

У відповідності до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

Як вбачається з припису норми п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства»платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті Податок сплачується до бюджету не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний квартал, розраховану наростаючим підсумком з початку звітного фінансового року.

Актом від 30.11.2009 р. № 3739/15-2/24963826 про порушення податкового законодавства, за липень, вересень 2009 р. встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

У відповідності до порушень встановлених Актом № 3739/15-2/24963826 ДПІ у Франківському районі м. Львова винесені податкові повідомлення-рішення: № 0006761530/0 від 21.12.2009 р., яким сума штрафу за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»становить 2824,78 грн.; № 0006771530/0 від 21.12.2009 р. сума штрафу становить 1046,16 грн. Дані податкові повідомлення-рішення були відправлені на адресу відповідача, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією поштового відправлення, яке останнім були отримані 11.01.2010р.

Згідно Акту від 21.12.2009 р. № 4193/15-2/24963826 про порушення податкового законодавства, ДПІ у Франківському районі м. Львова за вересень, жовтень 2009 р. встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

В результаті винесено акту позивачем винесені податкові повідомлення-рішення: №00067221530/0 від 31.12.2009 р., яким сума штрафу за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»становить 462,17 грн.; № 00067231530/0 від 31.12.2009 р. сума штрафу становить 2211,22 грн. Дані податкові повідомлення-рішення були відправлені на адресу відповідача, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією поштового відправлення, яке останнім були отримані 05.02.2010р.

Актом від 19.01.2010 р. № 80/15-2/24963826 про порушення податкового законодавства, ДПІ у Франківському районі м. Львова вересень 2009 р. встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

У відповідності до порушень встановлених Актом № 80/15-2/24963826 ДПІ у Франківському районі м. Львова винесено податкове повідомлення-рішення: № 0000491530/0 від 28.01.2010 р., яким сума штрафу за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»становить 2281,59 грн. Дане податкове повідомлення-рішення було відправлене на адресу відповідача, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією поштового відправлення, яке останнім було отримане 05.02.2010р.

Крім того, ДПІ у Франківському районі м. Львова проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, в результаті якої встановлено порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства»платником податку на прибуток несвоєчасно подано (граничний строк подання 10.08.2009 р., дата фактичного подання 17.08.2009 р.).

На підставі вищезазначеного Акту, винесено податкове повідомлення-рішення № 0010961510/0 від 28.09.2009 р., згідно до якого, загальна сума податкового зобовязання складає 170 грн. за платежем податок на прибуток підприємства і організацій, що перебувають у державній власності. Дане податкове повідомлення-рішення було відправлене на адресу відповідача, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією поштового відправлення, яке останнім було отримане 22.10.2009р.

Як вбачається з картки особового рахунку Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району станом на 31.12.2009 р. сума переплати становить 125 грн., сума податкового боргу 45,00 грн.

Як встановлено судом, з урахуванням поданих відповідачем Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району до ДПІ у Франківському районі м. Львова податкових Розрахунків комунального податку № 121954 від 18.12.2009 р. та № 13658 від 20.01.2010 р. сума самостійно задекларованих податкових зобовязань по комунальному податку становить 228,46 грн.

Однак, як вбачається з картки особового рахунку платника, станом на 30.12.2009 р. переплата Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району становить 19,74 грн., а сума непогашеної заборгованості - 228.46 грн.

Згідно пп. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 цього ж Закону України, податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Однак, всупереч нормам чинного законодавства платник податків не вжив заходів для погашення податкових зобовязань, на виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»ДПІ у Франківському районі м. Львова надіслано відповідачу першу податкову вимогу № 1/7745 від 19.08.2009 року та другу податкову вимогу № 2/903 від 25.09.2009 року.

Оскільки відповідач свого обовязку не виконав, відповідно до ст. 8 Закону, начальником ДПІ у Франківському районі м. Львова винесено Рішення № 22012/10/24-033/85 від 29.10.2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно припису норми п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 вищезазначеного Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Згідно долучених до матеріалів справи: довідки ОКП ЛОР «БТІ та ЕО»№ 7657 від 01.12.2009 року, щодо державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, станом на 27.11.2009 року за Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району бюро не володіє; листа ГУВСУ у Львівській області управління Державтоінспекції від 15.10.2009 р., відповідно до якого згідно бази даних компютерного обліку станом на 02.10.2009 р. за відповідачем транспорті засоби не рахуються; відповіді на запит ДПІ у Франківському районі м. Львова до територіального управління держгірпромнагляду по Львівській області № 4-02-02/1893 від 23.9.2009 року Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району не зверталось з приводу реєстрації та обліку технологічних транспортних засобів; листа управління Держкомзему у м. Львові від 01.10.2010 р. № 40/6/236, відповідно до якого, згідно земельно-кадастрових даних, інформація про наявність земельних ділянок у власності відповідача відсутня та листа Інспекції Державного технічного нагляду від 02.10.2009 р. № 3-1/720 за Будинкоуправління № 3 Львівської КЕЧ району техніка на обліку відсутня.

Відповідно до Довідки про суми податкового боргу платника податків (з врахуванням сум пені, нарахованої на суми несплаченого податкового боргу та розстрочених/відстрочених сум) станом на 09.06.2010 р. по Будинкоуправлінню № 3 Львівської КЕЧ району сума податкового боргу становить 70931,92 грн. заборгованості, в тому числі:

-податок на додану вартість 70658,46 грн. (60867,91 грн. податкові зобовязання, 8825,92 грн. штрафні санкції, 589,60 грн. пеня, що обліковується по особовому рахунку та 375,93 грн. плата за податковий кредит);

-податок на податок 45,00 грн. (штрафні санкції);

-комунальний податок 228,46 грн. (податкові зобовязання).

Як стверджував представник позивача у судовому засіданні, відповідачем заборгованість станом на день розгляду справи становить 70931,92 грн. та така останнім не сплачена.

З огляду на те, що станом на день розгляду справи у суді відповідачем заборгованість у розмірі 70931,92 грн. добровільно не сплачена, а тому, враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

З приводу клопотання відповідача відстрочити виконання судового рішення слід зазначити таке. Відповідно до вимог ч. 1 с. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення виконання судового рішення. Згадана стаття знаходиться в Розділі V КАС України «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах». Зі наведеного випливає, що відповідач вправі звернутись до суду зі заявою про відстрочення виконання судового рішення, а суд вправі таку розглянути тільки після того як судове рішення набрало законної сили та звернено до виконання. Тому при прийнятті рішення по суті позовних вимог суд неповноважний розглядати клопотання про відстрочку виконання рішення - як завчасно подане.

Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Будинкоуправління № 3 Львівської квартирно-експлуатаційної частини району (79000, м. Львів, вул. Околична, будинок № 1, код ЄДРПОУ - 24963826) податковий борг в розмірі 70703 (сім десть тисяч сімсот три) 46 грн. в дохід державного бюджету та 228 (двісті двадцять вісім) грн. 46 коп. в дохід місцевого бюджету Франківського району м. Львова.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 07 вересня 2010 року

Суддя Кузьмич С.М.