Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 вересня 2010 року Справа № 2а-6732/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Ципко О.В.,
при секретарі: Бородіній І.Ю.,
за участю представників сторін:
від позивача: Шуст Ю.В.,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в Жовтневому районі м.Луганська до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи,-
ВСТАНОВИВ
07 вересня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в Жовтневому районі м.Луганська до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи, в якому позивач посилався на наступне.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни. Згадана сума є податковим боргом, а саме узгодженим податковим зобов'язанням, не сплаченим у встановлений строк. Вжиті податковим органом заходи по стягненню цієї суми не призвели до позитивного результату, а тому він просить стягнути дану суму у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні дав пояснення по суті позовних вимог, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч.4. ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних матеріалів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, фізична особа підприємець ОСОБА_2 зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради від 26.09.2008 року № НОМЕР_2 (а.с.4) та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно довідки (а.с.5). Відповідач знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в Жовтневому районі м.Луганська, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 01.10.2008 року № 1241 (а.с.7).
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншої сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законам терміни.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Своїми діями фізична особа підприємець ОСОБА_2 завдає шкоду державному бюджету, порушуючи права та законні інтереси держави, оскільки має податкову заборгованість перед бюджетом з орендної плати з фізичних осіб у сумі 3113,47 грн., що підтверджується податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 9620 від 31.03.2009 року (а.с.19).
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.
Як зазначено у ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону України № 2181платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітній) період ( календарний квартал, календарний рік).
Відповідно до п.1.3 ст. Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.
Згідно з підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.2. закону № 2181 податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.
Відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону податкові вимоги надсилаються: перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення (підпункт 6.2.4 закону № 2181).При цьому, відповідно до підпункту 6.3.1. Закону № 2181 податкова вимога повинна містити загальну суму податкового боргу та суми податкового боргу за кожним окремим податком, збором (обов'язковим платежем).
До того ж, згідно з п.6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме: надіслана перша податкова вимога від 1/250 від 07.08.2009 року, яку було отримано,що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.20). Другу податкову вимогу 2/292 від 07.10.2009 року було надіслано на адресу відповідача (а.с.21). Однак, згідно приписів ч. 4 пп. 6.2.4 п. 6.2 Закону № 2181-ІП, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення. 01.12.2009 р. податкову вимогу № 2/292 від 07.10.09р. було розміщено на дошці податкових оголошень в ДПІ в Жовтневому районі м.Луганська, що підтверджується актом неможливості вручення платнику податкової вимоги (а.с.21).
Судом встановлено, що 13.01.2010 року державною податковою інспекцією в Жовтневому районі м. Луганська було прийнято рішення № 11 про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.22).
22.09.2010 року до канцелярії суду відповідачем була надана відповідь на позовну заяву, в якій зазначено, що сума податкового боргу у розмірі 3113,47 грн. сплачена у повному обсязі, що підтверджується квитанцією № 3201161 (а.с.29).
30.09.2010 року у судовому засіданні представник позивача надала заяву про те, що відповідно квитанції № 3201161 від 22.09.2010 року відповідачем була погашена податкова заборгованість у сумі 3113,47 грн., але у звязку з несвоєчасною сплатою вказаної суми податкового боргу, по особовому рахунку ОСОБА_2 виникла пеня у розмірі 334,95, тому просить стягнути вказану заборгованість шляхом звернення стягнення на його активи.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього
Кодексу
Беручи до уваги вищенаведене, а також те, що позивачем було вжито передбачені Законом № 2181 заходи з погашення податкового боргу відповідача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення пені в сумі 334,95 грн. відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги державної податкової інспекції в Жовтневому районі м.Луганська підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України «Про систему оподаткування», ст.ст. 17, 69-71,94, 128, 136, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ
Уточнені позовні вимоги державної податкової інспекції в Жовтневому районі м.Луганська до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) суму податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 334,95 грн. (триста тридцять чотири грн. 95 коп.) шляхом звернення стягнення на активи на р/р 33219815700008, ГУДКУ у Луганської області, одержувач місцевий бюджет Жовтневого району, код платежу 13050500, МФО 24046538.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Постанову викладено в повному обсязі та підписано 05.10.2010 року.
СуддяО.В. Ципко