ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 жовтня 2010 р.Справа №2а-12997/10/4/0170 о 14:48
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., суддів Трещової О.Р., Кудряшової А.М. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, Чакін П.О.;
від відповідача - Федосова О.Г.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна"
до Ялтинської міської виборчої комісії
про визнання протиправною та скасування постанови, спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Ялтинська міська організація Політичної партії "Сильна Україна" (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Ялтинської міської виборчої комісії (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №183 про відмову у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №22 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" - ОСОБА_1; зобов'язання розглянути заяву про висування та реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №22 з виборів депутатів Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим ОСОБА_1; зобов'язання зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Ялтинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №22 від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна".
Позов засновано на положеннях ст. ст. 39, 44 Закону України від 10.07.2010 року №2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI, далі - Закон про вибори депутатів місцевих рад) та мотивовано безпідставністю прийнятого відповідачем рішення про відмову у реєстрації кандидата у депутати від позивача.
Ухвалами суду від 10.10.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення по суті справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 36973457, і є структурним утворенням політичної партії, зареєстрованим Ялтинським міським управлінням юстиції, свідоцтво про реєстрацію від 27 січня 2005 року №89.
04.10.2010 року позивачем подано до відповідача документи, передбачені ч. 1 ст. 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №22 по виборах депутатів Ялтинської міської ради.
Постановою відповідача від 06 жовтня 2010 року №183 відмовлено у реєстрації позивача кандидатом у депутати Ялтинської міської ради, на підставі порушення пункту 5 частини 1 статті 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, а саме: невідповідного оформлення документів (додана автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією кандидата у депутати), в деяких документах кандидата у депутати (декларація про майно і доходи) виявлені описки, а також з наданих документів достовірно не вбачається який саме керівний орган Ялтинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» висунув кандидата у депутати).
Відповідно до ст. 41 Закону про вибори депутатів місцевих рад кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі починається за 32 дні і закінчується за 24 дні до дня виборів, а в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі починається за 29 днів і закінчується за 24 дні до дня виборів.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.
Відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, третьою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів.
Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.
Статтею 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад встановлені умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.
Зокрема, вказаною нормою передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
Частинами 1, 2 статті 44 вказаного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі;
2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону.
Оцінюючи зазначені позивачем підстави для відмови у реєстрації кандидата у депутати, висунутого позивачем, суд встановив наступне.
Однією з підстав для відмови у реєстрації кандидатом у депутати Ялтинської міської ради ОСОБА_1 стало те, що додана автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією кандидата у депутати.
Суд звертає увагу на те, що більш чітких вимог до заповнення автобіографії кандидата у депутати місцевої ради, ніж ті, про які зазначено у п. 5 ч. 1 ст. 39 Закону про вибори депутатів місцевих рад, чинне законодавство не передбачає.
Вказана норма не містить вимог щодо зазначення в автобіографії або в її назві найменування посади, на яку балотується особа.
Тому у цій частині рішення, що оскаржується слід визнати необґрунтованим.
Доводи відповідача щодо наявності у декларації помилок і неточностей не можуть бути підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати, оскільки про це прямо зазначено у ч. 3 ст. 43 Закону про вибори депутатів місцевих рад.
Щодо зазначення відповідачем як підстави для відмови у реєстрації кандидата у депутати відсутності достовірності, яким саме керівним органом Ялтинської міської організації Політичної партії “Сильна Україна” висунутий кандидат у депутати, суд зазначає наступне.
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії № 89 від 27.01.2005 року виданого Ялтинським міським управлінням юстиції зареєстровано Ялтинську міську організацію Політичної партії "Сильна Україна" з керівними органами структурного утворення політичної партії: Збори, Бюро, Голова.
Пунктом 4.12 статуту Політичної партії «Сильна України» передбачено, що збори місцевої партійної організації та конференція місцевої партійної організації є різними керівними органами місцевої партійної організації.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що зазначення позивачем у заяві про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 22 з виборів депутатів Ялтинської міської ради про те, що кандидата висунуто на зборах (конференції), не відповідає установчим документам Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" та статуту Політичної партії "Сильна Україна".
В судовому засіданні встановлено, що до Ялтинської міської виборчої комісії подано заяву, у якій зазначено, що кандидата висунуто на зборах (конференції) Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна", а доказів надання відповідачу заяви з зазначенням про те, що кандидата висунуто на зборах Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" сторонами не надано.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, що один з документів, а саме заява про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати, оформлена невідповідно вимогам, зазначеним в статті 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, що є достатньою підставою для прийняття відповідачем рішення про відмову в реєстрації кандидата у депутати, а тому постанова Ялтинської міської виборчої комісії, що оскаржується, прийнята на законній підставі, правомірно, у рамках наданих відповідачу повноважень, відтак позовні вимоги в частині її скасування не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги про зобов'язання Ялтинської міської виборчої комісії розглянути заяву Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" про висування та реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 22 з виборів депутатів Ялтинської міської ради АР Крим ОСОБА_1, яку було подано до Ялтинської міської виборчої комісії 04.10.2010 року, також не підлягають задоволенню оскільки подані документи розглянуті у встановленому порядку та за ними прийнято рішення, - постанова про відмову у реєстрації кандидата в депутати.
Крім того, суд встановив, що позивачем повторно, в порядку встановленому ч. 6 ст. 41 Закону про вибори депутатів місцевих рад, подані документи для реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_1, за якими прийнято рішення про відмову (постанова від 08 жовтня 2010 року №309). Відмова у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Ялтинської міської ради, згідно із постановою від 08.10.2010 року №309, також мотивована невідповідним оформленням окремих документів, порушенням вимог п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад. Враховуючи вказані обставини, суд зазначає, що позивач своїми діями визнав правомірність постанови від 06.10.2010 року №183, намагаючись усунути зазначені в цій постанові недоліки поданих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів.
Праву позивача висувати кандидатуру для участі у місцевих виборах перешкоджає не постанова від 06 жовтня 2010 року №183, а постанова відповідача від 08.10.2010 року №309, яка у цій справі не оскаржується.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскарження позивачем постанови від 06 жовтня 2010 року №183 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 22 є неналежним способом захисту прав позивача, оскільки між позивачем та відповідачем виникли інші правовідносини щодо розгляду у встановленому Законом про вибори депутатів місцевих рад порядку документів, поданих повторно, після виправлення недоліків.
Вимога про зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію позивача кандидатом у депутати задоволенню не підлягає, оскільки органом, уповноваженим вирішувати вказане питання у будь-якому разі є відповідач, а не суд.
Враховуючи викладене, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 158-163, 172, 177 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Циганова Г.Ю.
Трещова О.Р.
Кудряшова А.М.