Рішення № 116093810, 27.12.2023, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2023
Номер справи
340/1402/22
Номер документу
116093810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/1402/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1)

до Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365508; адреса: с. Кетрисанівка, Бобринецький район, Кіровоградська область, 25006)

про визнання протиправними та скасування рішень, та зобов`язати вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд :

- визнати протиправним та скасувати рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2549 від 22 грудня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства (пасовища) ОСОБА_1 »;

- визнати протиправним та скасувати рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2550 від 22 грудня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства (пасовища) ОСОБА_1 »;

- зобов`язати Кетрисанівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом безоплатної передачі ОСОБА_1 у власність земельну ділянку загальною площею 1,8875 га, з них 18874 га (угіддя-пасовиша) для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 3520881600:02:000:0455, що знаходиться на території Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року відкрито провадження у відповідній адміністративній справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

Рішенням двадцять сьомої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області № 576 від 23 жовтня 2020 року ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведения особистого селянського господарства орієнтовною площею до 2.0000 га, за адресою: Кіровоградська область. Бобринецький район. Василівська сільська рада за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення Василівської сільської ради.

Відповідно до укладеного договору № 2668 від 29 грудня 2020 року між ОСОБА_1 та ТОВ Тектоареал», за участю сертифікованого інженера- землевпорядника ОСОБА_2 та інженера-землевпорядника ОСОБА_3 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03), загальною площею 1.8875 га (пасовище) за адресою: Кіровоградська область, Бобринецький район. Василівська сільська рада, за межами населеного пункту та присвоєно кадастровий номер: 3520881600:02:000:0455.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджено з територіальним органом Держгеокадастру в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 N 716-р "Про визначення адміністративних центрів затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" Васильківська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області увійшла до складу Кетрисанівської територіальної громади з адміністративним центром в селі Кетрисанівка.

07 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про затвердження проекту землеустрою до Кетрисанівської сільської ради та додала до заяви: копії паспорта, РНОКПП, оргигінал проекту землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Рішенням Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2550 від 22 грудня 2021 року ОСОБА_1 було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 3520881600:02:000:0455) у власність (шляхом безоплатної передачі загальною площею 1,8875 га. з них: 1,8875 га - пасовища, для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Василівська сільська рада. Бобринецький район. Кіровоградська область, у зв`язку з тим, що відповідно до Інформаційної картки адміністративної послуги про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу у власність відсутні необхідні документи, а саме: оригінал розробленого та належним чином погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оригінал витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Рішенням Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2549 від 22 грудня 2021 року ОСОБА_1 було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 3520881600:02:000:0455) у власність (шляхом безоплатної передачі загальною площею 1,8875 га. з них: 1,8875 га - пасовища, для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Василівська сільська рада. Бобринецький район. Кіровоградська область, у зв`язку з тим, що згідно даних Публічної кадастрової карти України «Відомості про земельну ділянку з кадастровим номером відсутні

Не погоджуючись з рішеннями відповідача, позивач звернулася із позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 33 Земельного кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

За змістом частини 1-3, 5 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара

Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Статтею 118 Земельного кодексу України визначено, що Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

З матеріалів справи встановлено, що позивач, засобами поштового зв`язку, 18 листопада 2021 року надіслав заяву про затвердження проекту землеустрою, до заяви було додано: копія паспорт та РНОКПП, оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3520881600:02:000:0455, що підтверджується квитанцією поштового оператора «Укрпошта».

Статтею 30 названого Закону визначено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Частиною 9 статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Приписами статті 186 Земельного Кодексу України встановлено, що проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в такому порядку: проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України «Про землеустрій»;

надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею;

проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.

Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

За результатами розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою Кетрисанівська прийняла два рішення №2550 та №2549.

При цьому, рішення містять різні підстави та опис виявлених недоліків щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Так, закон наділяє відповідача правом відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою лише в разі невідповідності її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

При цьому рішення щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію.

Суд встановив, що оскаржувані рішення наведеним критеріям не відповідають, адже містять різні посилання на виявлені недоліки (до заяви не надано оригінал розробленого та належним чином погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оригінал витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та тим, що земельну ділянку з кадастровим номером 35208811600:02:000:0455 не знайдено), що позбавляє позивача можливості усунути відповідні недоліки документації із землеустрою.

Суд зазначає, що рішення суб`єкта владних повноважень має відповідати критеріям, визначеним статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в іншому випадку таке рішення не може вважатися правомірним.

Отже, оскільки відповідачем не доведено законність підстави для відмови у затвердженні поданого позивачкою проекту землеустрою, наведених у рішеннях, суд дійшов висновку, що рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2549 та № 2550 від 22 грудня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства (пасовища) ОСОБА_1 » є протиправними та підлягають скасуванню, а позов у цій частині вимог слід задовольнити.

Вирішуючи похідну позовну вимогу про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність позивачу, суд виходить з того, що відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За правилами частини четвертої статті 245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд зазначає, що оскільки у зв`язку з набранням чинності Законом №1423-IX процедура безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам за проектами землеустрою не передбачає погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Держгеокадастру, тому у спірних правовідносинах наявність позитивного висновку (погодження) експерта землевпорядної експертизи не є безумовною підставою для затвердження проекту землеустрою органом місцевого самоврядування та не виключає його обов`язок при розгляді поданого на затвердження проекту землеустрою перевірити його положення на відповідність вимогам законів.

У матеріалах справи відсутні докази здійснення відповідачем такої перевірки, як умови затвердження проекту землеустрою органом місцевого самоврядування розпорядником земель комунальної власності - та безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність, тому у задоволенні позову про зобов`язання відповідача прийняти таке рішення суд відмовляє.

Водночас, з`ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов до висновку, що з огляду на визнання протиправними рішення Кетрисанівської сільської ради 22 грудня року №2549 та №2550, належним способом захисту та відновлення прав позивачки у даній справі буде зобов`язання відповідача повторно розглянути поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу та прийняти рішення з урахуванням вимог земельного законодавства та висновків суду.

Разом із тим, обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача матиме особливості, обумовлені дією воєнного стану в Україні.

Так, 24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі - Указ).

Відповідно до пункту 1 Указу введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

При цьому строк дії воєнного стану неодноразово продовжений.

Зокрема, на час прийняття судом цього рішення, Указом Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023, що затверджений Законом України від 08.11.2023 року №3429-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Приписами підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

За таких умов заява позивача про має бути повторно розглянута відповідачем не пізніше 14 днів після закінчення строку дії (скасування або припинення) воєнного стану в Україні.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При розподілі судових витрат суд враховує, що такі витрати необхідно присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, позаяк порушення права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов`язано з прийняттям неправомірних рішень, тоді як похідна вимога, щодо зобов`язання затвердити проект землеустрою є способом захисту порушеного права.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

При зверненні до суду позивачеві належало сплатити судовий збір у розмірі 1984,80 грн за дві позовні вимоги немайнового характеру.

Позивачкою було сплачено 2977,20 грн.

Отже, судові витрати у справі (судовий збір в сумі 1984,80 грн) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачці з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

Разом з тим, надміру сплачений судовий збір підлягатиме поверненню позивачціі за його заявою у порядку, що визначений КАС України та Законом України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 257 - 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1) до Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365508; адреса: с. Кетрисанівка, Бобринецький район, Кіровоградська область, 25006) про визнання протиправними та скасування рішень, та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2549 від 22 грудня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства (пасовища) ОСОБА_1 ».

Визнати протиправним та скасувати рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 2550 від 22 грудня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства (пасовища) ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Кетрисанівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області не пізніше 14 днів після закінчення строку дії (скасування або припинення) воєнного стану в Україні повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом безоплатної передачі ОСОБА_1 у власність земельну ділянку загальною площею 1,8875 га, з них 18874 га (угіддя-пасовища) для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 3520881600:02:000:0455, що знаходиться на території Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області).

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати на оплату судового збору в сумі 1984,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365508).

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК