ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"29" жовтня 2007 р.
11 год. 15 хв.
м. Одеса
Справа № 11/127-07-3516А
Господарський суд Одеської області у складі:
Судді Власової С.Г.
При секретарі Качоровська Н.О.
За участю представників сторін:
Від позивача: Коломієць Н.Ф., Громова О.А., Залозецька Л.М., Кузнецова О.В. (за довіреністю);
Від відповідача (Одеської залізниці): Кіташевський Д.А. (за довіреністю);
В засіданні приймали участь:
Від позивача: Залозецька Л.М., Кузнецова О.В. (за довіреністю);
Від відповідача (Одеської залізниці): не з’явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Одеської залізниці про стягнення 18567,45 грн.,-
ВСТАНОВИВ: 04.05.2007 р. за вх. № 4749 Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області (далі –Позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідачів: Служби відомчої воєнізованої охорони Одеської залізниці та Одеської залізниці про стягнення 18567,45 грн.
Ухвалою від 23.05.2007 р. провадження у справі № 11/127-07-3516А було зупинено у зв’язку з розглядом господарським судом Одеської області справи за позовом Одеської залізниці до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 117 від 28.03.2007 р., яке є підставою стягнення 18567,45 грн. у рішенні № 11/127-07-3516А
Позивач на позовних вимогах наполягає, 15.10.2007 р. за вх. № 23673 Позивач уточнив, що належним Відповідачем є Одеська залізниця, а 26.10.2007 р. за вх. № 24541 надав клопотання, в якому зазначив, що у зв’язку з тим, що Служба відомчої воєнізованої охорони Одеської залізниці є її структурним підрозділом –належним Відповідачем у справі є Одеська залізниця.
Відповідач відзиву та заперечень на позов суду не надав.
Розглянувши наявні матеріали справи суд встановив:
Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області була проведена планова перевірка дотримання порядку встановлення та застосування тарифів на охорону та супроводження вантажів, що здійснюється відомчою воєнізованою охороною Одеської залізниці за період з 01.12.2005 р. по 01.02.2007 р.
Позивач вказує, що зазначеною перевіркою було встановлено, що службою відомчої воєнізованої охорони Одеської залізниці у червні 2006 р. з платника ФХ "Левада і К" за охорону вантажу "Обладнання підйомно-транспортне та запасні частини до нього", який входить до переліку вантажів, які повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони, за кодом 351359 - (1 вагон) від станції Березино до станції Бровари на відстань 898 км стягнуто плату за договірним тарифом, замість тарифів, передбачених п.27 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України, затвердженим наказом Мінтрансу від 15.11.99 р. № 551
Сума додатково отриманої виручки за даними порушеннями складає 2850,62 грн.
Крім того, у деяких випадках за охорону вантажу металобрухту при відсутності договорів стягувалася плата як за вантаж, який входить до переліку вантажів, затверджених наказом Мінтрансу України від 20.01.97 р. № 18 із змінами та доповненнями, що підлягає обов'язковій охороні та супроводженню.
Позивач також зазначив, що згідно з корінцем дорожньої відомості від 19.03.2006 р. № 40759617 з платника ТОВ "Торгпоставка" за охорону вантажу металобрухту з кодом 316054, який не входить до переліку вантажів, які повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони, при відсутності договору, на відстань 510 км від ст. Знаменка до ст.Донецьк стягнуто 311,10 грн. як за вантаж, який входить до Переліку.
Сума додатково отриманої виручки за даними порушеннями складає 3338,53 грн.
За результатами перевірки Позивачем складено акт від 22.02.2007 р. № 000098, в якому визначена загальна сума додатково отриманої виручки, що отримана Відповідачем становить 6189,15 грн.
У відповідності до ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Позивачем 28.03.2007 р. за № 117 прийнято рішення про вилучення у Відповідача 6189,15 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення з останнього 12378,30 грн. штрафу.
Позивач вказує, що станом на 22.05.2007 р. рішення Відповідачем в добровільному порядку не виконано.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Згідно до ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення” № 507 від 03.12.1990 р. державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 р. Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому. Основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до п. 4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 р. Держінспекція цін в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Наказом Мінтрансу України від 20.01.97р. № 18 "Про охорону і супроводження вантажів, що перевозяться залізничним транспортом України", зареєстрованим в Мінюсті 20.02.97 р. № 36/1840 із змінами, внесеними наказом Мінтрансу від 27.09.05 р. № 588, зареєстрованим в Мінюсті України 17.10.05 р. № 1207/11487 затверджено перелік вантажів, які повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони.
Плата за охорону та супроводження вантажів повинна стягуватися за тарифами, передбаченими п. 27 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України, затвердженим наказом Мінтрансу від 15.11.1999 р. № 551, з урахуванням коефіцієнтів, затверджених розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 455Р від 13.07.2004 р. та № 91Р від 01.04.2005 р.
Відповідно до п. 27.2 Збірника тарифів, за бажанням відправника за перевезення вантажів, що не підлягають обов'язковій охороні, стягується плата за договірними тарифами, за домовленістю сторін на підставі укладених договорів.
Перевіркою, проведеною Позивачем 22.02.2007 р. (акт № 000098 від 22.02.2007 р.) встановлено, що службою відомчої воєнізованої охорони Одеської залізниці, яка є структурним підрозділом Одеської залізниці у червні 2006 р. в порушення наказу Мінтрансу України від 20.01.97р. № 18 "Про охорону і супроводження вантажів, що перевозяться залізничним транспортом України" стягнуто плату за договірним тарифом, замість тарифів, передбачених п. 27 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України , що до вантажів які входять до переліку вантажів, які повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони, за кодом 351359, в результаті чого Відповідачем була додатково отримана виручка в сумі 2850,62 грн.
Також Відповідач за охорону вантажів, які не входить до переліку вантажів, що повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони, при відсутності договору стягнуто оплату, як за вантаж, який входить до вищезазначеного Переліку, в результаті чого сума додатково отриманої Відповідачем виручки по даному порушенню склала 3338,53 грн.
Загальний розмір необґрунтовано отриманої Відповідачем виручки складає 6189,15 грн., про що зазначено в акті перевірки № 000098 від 22.02.2007 р. (а.с.9-15).
Наданий Позивачем розрахунок суми необґрунтовано отриманої Відповідачем виручки здійснений відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1 ст. 72 КАС України).
Рішенням господарського суду Одеської області у справі 6/185-07-4302А від 10.09.2007 р. за позовом Одеської залізниці до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення № 117 від 28.03.2007 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині стягнення 8551,86 грн., в задоволені позовних вимог Одеської залізниці - відмовлено.
Зазначеним рішенням було встановлено, що Відповідач (Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області) правомірно застосував до Одеської залізниці економічні санкції, відповідно до рішення № 117 від 28.03.2007р., у тому числі –в частині необґрунтовано одержаної виручки в сумі 2850,62 грн. та двократного штрафу з цієї суми в розмірі 5701,24 грн. за охорону та супроводження вантажу ФГ „Левада і К” .
За іншими порушеннями, які Позивач (Одеська залізниця) не оспорює, сума додатково одержаної Одеською залізницею виручки склала 3338,53 грн. На цю суму Позивачем, нараховано штраф у подвійному розмірі згідно ст.14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”.
З огляду на викладене позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про стягнення з Одеської залізниці необґрунтовано отриманої виручки та штрафних санкцій, всього в сумі 18567,45 грн., підлягають задоволенню повністю у розмірі –6189,15 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 12378,30 грн. штрафу, а всього –18567,45 грн., як обґрунтовані та підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Керуючись ст.ст. 87, 89, 94, п. 6 Перехідних положень, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Одеської залізниці (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код 01071315) :
· до Державного бюджету України (код 21081100, п/р 31111106700008 в ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460) –необґрунтовано одержану виручку в сумі 6189,15 грн.;
· до Державного бюджету України (код 21081100, п/р 31111106700008 в ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460) –12378,30 грн. штрафу.
Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Власова С.Г.
Постанову складено у повному обсязі 31.10.2007 р.