Постанова № 1160073, 15.11.2007, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
15.11.2007
Номер справи
ас-04/187-06
Номер документу
1160073
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" листопада 2007 р. 11:20 Справа № АС-04/187-06

вх. № 3716/1-04

Суддя господарського суду Харківської області Яризько В.О.

за участю секретаря судового засідання Дородіна І.А.

представників сторін

позивача - Довбуш В.М. (дов.), Біланова Н.А. (дов.)

відповідача - Головко А.І. (дов.)

по справі за позовом ВАТ "Насінневе", смт. Чапаєве Кегичівського району Харківської області

до Красноградської МДПІ Харківської області, м. Красноград Харківської області

про скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ВАТ "Насінневе", просить скасувати податкові повідомлення-рішення Красноградської МДПІ № 0000432310/0 від 04.07.2005р., № 0000442310/0 від 04.07.2005р., № 0000302310/0 від 07.04.2005р.

Відповідач проти позову заперечує.

Вислухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив, що позивачем до відповідача своєчасно були надані податкові декларації з ПДВ за жовтень, грудень 2002 року, лютий , квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2003 року та квітень 2004 року.

11.08.2004р. позивач надав до ДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов"язань з ПДВ у зв"язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вказані періоди. В наданих уточнюючих розрахунках підприємство позивача зменшило податковий кредит на загальну суму 565870,00грн.

Відповідачем не проводилась перевірка правильності визначення позивачем зобов"язань у вказаних уточнених розрахунках.

28.02.2005р. позивачем за період жовтень, грудень 2002 року, лютий , квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2003 року та квітень 2004 року були подані нові уточненні розрахунки, у яких підприємство позивача зменшило суми податкових зобов'язань на загальну суму 565 870,00 грн.

Відповідачем була проведена позапланова перевірка позивача з питання дотримання вимог податкового законодавства в частині достовірності заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість по уточненим розрахункам за жовтень, грудень 2002 року, лютий, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2003 року, квітень 2004 року, січень-березень 2005 року, про що складений акт перевірки № 224/23-00387080 від 30.06.2005р.

За результатами перевірки встановлені порушення :

1. п.3.1 ст.З, п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок па додану вартість" від 03.04.97 року № 168/97-ВР із змінами та доповненнями, в результаті чого донараховано податку на додану вартість за квітень 2003р. в сумі 3784,0 грн.

2. Зменшено заявлену до відшкодування суму ПДВ по уточненим розрахункам на 387232,0 грн. в т.ч.:

- жовтень 2002 року - 8375,0 грн.;

- грудень 2002 року - 992,0 грн.;

- лютий 2003 року - 47959,0 грн.;

- квітень 2003 року - 47834,0 грн.;

- травень 2003 року - 8793,0 грн.;

- червень 2003 року - 29470,0 грн.;

- липень 2003 року - 13116,0 грн.;

- серпень 2003 року - 36155,0 грн.;

- вересень 2003 року - 93612,0 грн.;

- квітень 2004 року - 100926,0 грн.

3. Всього до Декларації з продажу продукції не власного виробництва включено ПДВ в сумі 53057,95грн., що фактично не сплачений придбанні продукції постачальникам, в тому числі по періодам:

- січень 2005 року - 43997,0 грн.;

- лютий 2005 року - 9061,0 грн.

чим порушено п. 1.8. ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 року № 168/97-ВР із змінами та доповненнями, ст. 2 "Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі", затвердженого Постановою КМУ від 12.05.1999 року. №805 із змінами і доповненнями, зменшено заявлену до відшкодування суму ПДВ на 53058,00 грн., в т.ч. по деклараціям:

- січень 2005 року - 43997,0 грн.;

- лютий 2005 року - 9061,0 грн.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення :

- № 0000442310/0 від 04.07.2005р., згідно якого позивачу донараховано зобов'язання з ПДВ у сумі 5676,00 грн., в т.ч. основний платіж - 3784,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1892,00 грн.

- № 0000432310/0 від 04.07.2005р., згідно якого позивачу виявлено завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у загальній сумі 440290,00 грн., в т.ч. :

- жовтень 2002 року - 8375,0 грн.;

- грудень 2002 року - 992,0 грн.;

- лютий 2003 року - 47959,0 грн.;

- квітень 2003 року - 47834,0 грн.;

- травень 2003 року - 8793,0 грн.;

- червень 2003 року - 29470,0 грн.;

- липень 2003 року - 13116,0 грн.;

- серпень 2003 року - 36155,0 грн.;

- вересень 2003 року - 93612,0 грн.;

- квітень 2004 року - 100926,0 грн.;

- січень 2005 року - 43997,0 грн.;

- лютий 2005 року - 9061,0 грн.

Крім того позивачем своєчасно до ДПІ були подані декларації з ПДВ за жовтень-грудень 2003р., січень-березень, травень-вересень, листопад 2004 року, по яким 11.08.2004р. позивачем надані до ДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вказані періоди, в яких підприємство позивача зменшило податковий кредит, а в поданих 28.02.2005р. уточнюючих розрахунках за даний період підприємство позивача зменшило суми податкових зобов'язань.

Відповідачем була проведена перевірка позивача щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2003р. по 31.12.2004р., про що був складений акт перевірки № 128/23-104/00387080 від 05.04.2005р.

Документальною перевіркою встановлені порушення:

„1. п.3.1 ст.З, п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 року №163/97-ВР із змінами та доповненнями, в результаті чого донараховано податку на додану вартість за період жовтень 2003 року - грудень 2004 року в сумі 21504,00 грн., в т.ч.: по періодах:

- січень 2004 року - 2621,00 грн.;

- березень 2004 року - 18822,0 грн.;

- липень 2004 року - 61,0 грн.

та зменшено задекларовану до відшкодування суму ПДВ на 566179,00грн., в т.ч.:

- жовтень 2003 року-30669,0 грн.;

- листопад 2003 року - 11095,0 грн.;

- грудень 2003 року - 79828,0 грн.;

- січень 2004 року - 47281,0 грн.;

- лютий 2004 року - 65051,0 грн.;

- березень 2004 року - 36439,0 грн.;

- травень 2004 року - 58283,0 грн.;

- червень 2004 року - 86656,0 грн.;

- липень 2004 року-36777,0 грн.;

- серпень 2004 року - 65071,0 грн.;

- вересень 2004 року - 49129,0 грн.;

- листопад 2004 року - збільшено задекларовану до відшкодування суму ПДВ на 100,0 грн.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000302310/0 від 07.04.2005р., згідно якого встановлено завищення бюджетного відшкодування в загальній сумі 566279,00 грн., в т.ч. :

- жовтень 2003 року-30669,0 грн.;

- листопад 2003 року - 11095,0 грн.;

- грудень 2003 року - 79828,0 грн.;

- січень 2004 року - 47281,0 грн.;

- лютий 2004 року - 65051,0 грн.;

- березень 2004 року - 36439,0 грн.;

- травень 2004 року - 58283,0 грн.;

- червень 2004 року - 86656,0 грн.;

- липень 2004 року - 36777,0 грн.;

- серпень 2004 року - 65071,0 грн.;

- вересень 2004 року - 49129,0 грн.

Суд зазначає, що застосовує законодавство, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин.

Статтею 7 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено:

п.п. 7.3.1 Датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

п.п. 7.4.1. Податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

п.п. 7.5.1 датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг);

п.п. 7.7.1 Суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду. Сплата податку провадиться не пізніше двадцятого числа місяця, що настає за звітним періодом.

Таким чином, законодавцем встановлений різний механізм визначення суми податкових зобов'язань та суми податкового кредиту, при цьому від правильності визначення даних показників залежить і правильність визначення суми податкових зобов'язань з ПДВ або суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Згідно п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Суд зазначає, що нормами діючого законодавства не передбачений такий спосіб виправлення помилки, що допущена в поданих деклараціях, як зменшення одних зобов'язань за рахунок інших.

Зменшена сума податкових зобов'язань за вказані спірні періоди не відповідають даним книги обліку продажу товарів (робіт, послуг) підприємства позивача, що встановлено в ході проведення перевірки. Також даний факт підтверджується поясненнями позивача, який вказує, що зменшуючи свої зобов'язання, він мав на меті відновити суму податкового кредиту, яка також була ним самостійно безпідставно зменшена уточнюючими розрахунками.

Невірне визначення позивачем податкових зобов'язань з ПДВ в уточнюючих розрахунках за жовтень 2002 р., грудень 2002 р., лютий 2003 р. - грудень 2003 р., січень 2004 р. - вересень 2004 р. потягло за собою збільшення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню за дані періоди, тобто така сума бюджетного відшкодування була безпідставно збільшена, у зв'язку з чим суд вважає, що відповідачем правомірно прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000432310/0 від 04.07.2005р., № 0000442310/0 від 04.07.2005р., № 0000302310/0 від 07.04.2005р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування за вказані періоди та донарахування суми зобов'язання.

Стосовно зменшення суми бюджетного відшкодування за січень 2005 р. - лютий 2005 р., суд зазначає, що підприємство позивача є сільськогосподарським виробником, для якого встановлений спеціальний режим оподаткування. По податку на додану вартість позивач надає спецдекларації № 1, № 2, № 3.

Згідно п.11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" Cума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805, сільськогосподарські товаровиробники реалізують переробним підприємствам усіх форм власності молоко і м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою. При цьому податковий кредит, що складається із сум податку на додану вартість, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.

В ході проведення перевірки встановлено, що позивач включив до складу податкового кредиту суми по податковим накладним на придбання товару, який в даному періоді не був оплачений, що суперечить вищевказаним нормам, а тому суд вважає, що відповідачем правомірно зменшено бюджетне відшкодування ПДВ за січень - лютий 2005р. у сумі 53058,00 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги необгрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі складена 20.11.2007р.

Суддя Яризько В.О.