Єдиний державний реєстр судових рішень
САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ
Справа № 726/3075/23
Провадження №2-а/726/59/23
Категорія 140
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
26.12.2023 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
У С Т А Н О В И В:
22.12.2023 на адресу Садгірського районного суду м. Чернівці надійшов позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області у якому позивач просить суд визнати незаконною та скасувати постанову про адміністративне правопорушення ЕГА № 1214561 від 22.10.2023, винесену молодшим лейтенантом поліції бат.1 роти 2 Управління патрульної поліції Чернівецької області Гарага Г.Г. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП.
Також просить поновити строк на оскарження постанови та стягнути із відповідача за рахунок бюджетних асигнувань понесені судові витрати.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, доходжу висновку про те, що такий підлягає залишенню без руху, з огляду на наступне.
Так у своєму позові позивач просить визнати незаконною та скасувати постанову, однак згідно з вимогами ч.3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином позивачу слід уточнити спосіб захисту своїх прав та сформулювати позовні вимоги, відповідно до положень ст. 286 КАС України.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ст.1 та ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» передбачені пільги щодо сплати судового збору, в переліку яких відсутні позивачі у справах про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення. Вказана позовна заява також відсутня в переліку заяв, передбачених ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», за подання яких судовий збір не справляється.
Разом з тим, слід зазначити, що частиною четвертою ст.288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Аналізуючи вказані норми права, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 виклала такий правовий висновок, про те, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду є обов`язковою для врахування судами в силу ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином судовий збір на час подачі позову до суду, у 2023 році, з врахуванням встановленого у ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2684 грн., становить 536 гривень 80 копійок.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи.
Так позивач ОСОБА_1 до позовуне долучаєквитанцію просплату судовогозбору,однак вказуєпро те,що,відповідно дост.5Закону України«Про судовийзбір» вінзвільнений відсплати судовогозбору,вказуючи на те, що заявники - внутрішньо переміщені особи, які є громадянами України, іноземцями або особами без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах та мають право на постійне проживання в Україні, яких змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру - у справах за заявами по захисту своїх прав передбачених статтями 6, 7, 8, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Однак, станом на час подачі позву до суду зміни до статті 5 Закону України «Про судовий збір» не внесено, а у дійсній редакції Закону на час винесення ухвали такий пункт не міститься.
Також позивач просить стягнути із відповідача за рахунок бюджетних асигнувань понесені судові витрати, однак не вказує які саме витрати, а квитанцію про оплату судового збору не долучає.
Разом ізтим,як відповідачвказане Управлінняпатрульної поліціїв Чернівецькійобласті,однак Управлінняпатрульної поліціїв Чернівецькійобласті Департаментупатрульної поліціїне єюридичною особою,не маєсамостійного балансута рахунківв Державнійказначейській службі,що можев майбутньомуускладнити виконаннярішення судув данійсправі.Саме Департаментпатрульної поліціїорганізовує діяльністьсвоїх підрозділів,здійснює контрольза їхдіяльністю,надає їморганізаційно-методичнуі практичнудопомогу таздійснює їхінформаційно-аналітичне,матеріальне-технічнета фінансовезабезпечення,є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки зі своєю повною та скороченою назвою, необхідні для здійснення його поточної діяльності.
Таким чином позивачу слід визначитися із колом учасників провадження залежно від заявлених вимог, долучити документ на підтвердження оплати судового збору у справі чи, у разі відсутності такого документу, сплатити судовий збір за подання позову у розмірі 536 гривень 80 копійок на відповідні платіжні реквізити та долучити докази на підтвердження оплати судового збору у справі та визначити позовні вимоги, виходячи із положень ч.3 ст. 286 КАС України.
Відповідно дост.169КАС України,суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч.2 ст. 169 КАС України).
Вказані у ухвалі суду недоліки позову унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. ст. 160, 161 КАС України.
З огляду на викладене, є достатні правові підстави для залишення адміністративного позову без руху, надавши позивачу п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали на усунення недоліків, зазначених вище.
При цьому суддя зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя.
Якщо позивач усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання та буде прийнята до розгляду.
У разі невиконання цієї ухвали, адміністративний позов буде вважатися неподаним та повернутий позивачу.
На підставівикладеного,Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 286, 294 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Судовий збір за подання вказаної заяви має бути сплачений у сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок, які слід перерахувати за платіжними реквізитами: отримувач коштів Чернів.ГУК/Чернівецька ТГ(Садгірський суд), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37836095, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA398999980313161206200024405, код класифікації доходів бюджету 22030101.
Надати позивачу ОСОБА_1 строк 5(п`ять)днів з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в ухвалі.
У разі невиконання цієї ухвали, адміністративний позов буде вважатися неподаним та повернутий позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Учасник справиможе отриматиінформацію щодосправи завеб-адресою:https://sg.cv.court.gov.ua/sud2410/.
Суддя С. А. Асташев