Рішення № 115717067, 15.12.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2023
Номер справи
420/12038/23
Номер документу
115717067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/12038/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хом`якової В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач) , в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи за Списком №1 згідно записів трудової книжки № НОМЕР_1 з 25.11.1993 по 31.12.1998 на посадах мовою оригіналу - «поверхностным горнорабочим 3 разряда, электрослесарем подземным 3 и 4 разряда с полным рабочим днем в шахте, учеником мастера-взрывника подземным с полным рабочим днем в шахте для прохождения производственной практики» «Шахта «Южнодонбасская №3» п/о Донецькуголь при здійсненні розрахунку та перерахунку пенсії на пільгових умовах;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 з урахуванням роботи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 з 25.11.1993 по 31.12.1998 на посадах мовою оригіналу - «поверхностным горнорабочим 3 разряда, электрослесарем подземным 3 и 4 разряда с полным рабочим днем в шахте, учеником мастера-взрывника подземным с полным рабочим днем в шахте для прохождения производственной практики» на «Шахта «Южнодонбасская № 3» п/о Донецькуголь;

стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 гривень 60 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 25.02.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах, однак зазначає, що при призначенні йому пенсії до пільгового стажу не в повному обсязі враховано періоди його роботи за Списком № 1. На заяву позивача щодо надання інформації про причини не зарахування пільгових періодів трудової діяльності та здійснення перерахунку пенсії з дня її призначення, відповідач листом від 10.05.2023 №11350-10479/Б-02/8-1500/23 повідомив, що при призначенні пенсії до пільгового стажу відповідачем не враховано періоди його роботи: за Списком № 1 згідно записів трудової книжки від 02.07.1991 серії НОМЕР_2 з 25.11.1993 по 31.12.1998, оскільки не надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до пункту 20 Порядку № 637; документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці. У разі надання вищезазначених документів пільговий стаж буде переглянуто. Позивач просить задовольнити позов, оскільки дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу вказаних періодів роботи є протиправними.

Ухвалою суд від 31.05.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

15.06.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління ПФУ в Одеській області, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Згідно із пунктом 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637. Позивачем не було надано до Головного управління виписок із наказу про проведення атестації на відповідних робочих місцях за період з 25.11.1993 по 31.12.1998 та не було надано уточнюючої довідки, в якій були би зазначені відомості про умови праці позивача та місце зберігання первинних документів. З урахуванням вищевикладеного, Головне управління правомірно не зарахувало до пільгового стажу позивача за Списком № 1 період роботи з 25.11.1993 по 31.12.1998.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в письмовому провадженні, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у відповідача з 25.02.2023 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за ст. 13 п. «а» за Списком № 1. При призначенні пенсії врахований загальний страховий стаж позивача 39 років 7 місяців, спеціальний стаж за Списком № 1 - 14 років .

Позивач звернувся до органу ПФУ із заявою від 18.04.2023 та просив здійснити перерахунок пенсії, включивши до пільгового стажу періоди роботи з 25.11.1993 по 21.03.1994, з 22.03.1994 по 01.11.1994, з 02.11.1994 по 09.02.1998, з 10.02.1998 по 31.12.1998 у відповідності до записів у трудовій книжці.

Листом відповідача від 10.05.2023 за №11350-10479/Б-02/8-1500/23 було відмовлено, з посиланням на те, що за результатами перевірки пенсійної справи позивача в пільговий стаж не включені такі періоди роботи з 25.11.1993 по 31.12.1998, оскільки не надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до пункту 20 Порядку № 637; документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Згідно записів трудової книжки від 02.07.1991 серії НОМЕР_2 позивач:

25.11.1993 прийнятий поверхневим гірником 3 розряду на шахту «Южнодонбасская» (3 місяці 27 днів),

21.03.1994 переведений електрослюсарем підземним 3-го розряду з повним робочим днем в шахті (7 місяців 10 днів),

01.11.1994 переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті,

09.02.1998 переведений учнем майстера підривника підземним з повним робочим днем в шахті для проходження виробничої практики.

Не погоджуючись з відмовою в зарахуванні до пільгового стажу вказаних періодів роботи, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 ч.2 ст. 114 Закону передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається:1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Аналогічні положення містить Закон України «Про пенсійне забезпечення». Так, на час роботи позивача поверхневим гірником 3 розряду діяла ст. 13 Закону, ч. 1 п. «а» якої передбачала, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

За правилами статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV)

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вказаного Порядку, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, у тому числі, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

За приписами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (зі змінами) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

У період з 21.03.1994 по 30.10.1994, з 01.11.1994 по 08.02.1998 позивач працював електрослюсарем підземним 3 та 4 розряду з повним робочим днем у шахті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» був затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , в якому в розділі 1. Гірничі роботи. 10100000,

є підрозділ 1010100 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень",

1010100а а) всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах..

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п. 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Судом встановлено, що записи трудової книжки позивача є точними, не мають виправлень та містять відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме зазначено про характер виконуваної роботи, зокрема, щодо виконання такої роботи повний робочий день та під землею.

21.08.1992 набрав чинності Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 , отже, пільговий стаж після 21.08.1992 підтверджується результатами атестації робочих місць.

З приводу відсутності довідки про атестацію робочого місця суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до списку № 1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ № 442 від 01.08.1992, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

На працівника, зайнятого на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні органи державного нагляду (контролю), зокрема Держпраці.

Отже, факт не надання позивачем документів щодо проведення атестації робочого місця власником підприємства не може бути підставою для незарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу за Списком № 1.

Тому суд дійшов висновку, що позивач у періоди з 21.03.1994 по 30.10.1994, з 01.11.1994 по 08.02.1998, працював на роботі, яка передбачена відповідним Списком № 1, що підтверджено записами у його трудовій книжці, а непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для незарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу за Списком № 1. Отже, не зарахування відповідачем цих періодів до пільгового стажу позивача за Списком № 1 є неправомірним.

Позивач стверджує, що у період з 09.02.1998 по 31.12.1998 позивач працював учнем майстра-підривника підземним з повним робочим днем ?у шахті для проходження виробничої практики «Шахта «Південнодонбаська №3» п/о Донецьквугілля. Разом з тим, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 не зазначено, коли припинив працювати учнем, вказана дата 24.03.1998, але що означає ця дата неясно, відсутні відомості про закінчення періоду навчання, немає номера наказу та дати, на підставі якого позивач припинив період навчання. Крім того, в Постанові Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. № 162 , яким був затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умов, не містить посади учня майстра-підривника.

Перелік видів трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на пенсію, визначено в статті 56 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення». Згідно з пунктом "д" частини третьої вказаної статті до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Відповідно до ст. 38 Закону України від 10.02.1998 № 103/98-ВР "Про професійно-технічну освіту" час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

З відомостей трудової книжки позивача неможливо встановити , в якому учбовому закладі або на яких курсах та скільки часу був позивач учнем майстра-підривника, яку оплату отримував за період перебування учнем. Таким чином, недоліки трудової книжки для підтвердження пільгового стажу необхідно в даному випадку виправити шляхом надання уточнюючої довідки, або виписки із наказів, або надати особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Тому вказаний період правомірно не був зарахований до стажу, який дає право на пенсію на пільгових умовах. Суд дійшов висновку, що записи трудової книжки для зарахування періодів роботи до пільгового стажу мають містити відомості, які надають органу, що здійснює призначення пенсії, можливість ідентифікувати період роботи як такий, що підлягає зарахуванню до пільгового стажу без надання уточнюючої довідки та інших документів, визначених законодавством. До таких відомостей слід віднести: найменування професії, яке відповідає відповідному Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах; інформація щодо роботи впродовж повного робочого дня у відповідних умовах, зокрема, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Враховуючи викладене, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо періоду роботи позивача з 25.11.1993 по 21.03.1994 поверхневим гірником 3 розряду, суд прийшов до висновку, що робота, яку виконував позивач - поверхневий гірник 3 розряду шахти «Южнодонбасская № 3» також не підпадає під перелік робіт за Списком № 1. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. В спірному періоді діяла постанова КМ СРСР від 26.01.1991 № 10 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення», якою були затверджені Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особо шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників з шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Оскільки з найменування посади, яку займав позивач, вбачається, що робота не мала підземний характер повний робочий день, будь-які інші документи щодо характеру та виду виконуваних робіт відсутні, то дії органу ПФУ щодо не зарахування вказаного стажу до пільгового за Списком № 1 є правомірними. Разом з тим , суд зазначає, що посада позивача може підпадати під дію Списку № 2 , так як гірнича робота виконувалась на поверхні, така робота передбачена у розділі 1. 2010000000. Гірничі роботи. 20101000 1)відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні, 2010100а а) робітники.

З урахуванням викладеного, запис №5 трудової книжки позивача не містять відомостей про повний робочий день на підземних роботах, а отже відомостей трудової книжки не достатньо для зарахування періоду роботи позивача з 25.11.1993 по 20.03.1994 до пільгового стажу за Списком № 1 без надання додаткових документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.

Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

У рішеннях по справах Клас та інші проти Німеччини, Фадєєва проти Росії, Єрузалем проти Австрії Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Разом з цим, слід зазначити, що адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст. 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Належним способом захисту порушеного права в даному випадку є визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 21.03.1994 по 30.10.1994, з 01.11.1994 по 08.02.1998 та зобов`язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2023 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні, щодо врахування при обчисленні страхового стажу відомостей трудової книжки НОМЕР_2 щодо періодів роботи (мовою оригіналу) :"электрослесарем подземным 3 и 4 разряда с полным рабочим днем в шахте, Шахта Южнодонбасская №3 п/о Донецькуголь" з 21.03.1994 по 30.10.1994, з 01.11.1994 по 08.02.1998. Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Наявною у матеріалах справи доказами підтверджено, що позивач під час звернення до суду з вказаними позовом сплатив судовий збір у загальному розмірі 1073,60 грн. Позивачу відшкодовуються витрати в розмірі 50% ( 536 грн. 80 коп.) Посилання відповідача на відсутність відповідних бюджетних асигнувань на сплату судового збору є безпідставними, оскільки КАС України не передбачає такої підстави для відмови у задоволенні вимоги про відшкодування судових витрат. Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 21.03.1994 по 30.10.1994, з 01.11.1994 по 08.02.1998 мовою оригіналу : "электрослесарем подземным 3 и 4 разряда с полным рабочим днем в шахте, Шахта "Южнодонбасская №3" п/о Донецькуголь".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2023 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні, щодо врахування при обчисленні страхового стажу відомостей трудової книжки НОМЕР_2 щодо періодів роботи мовою оригіналу :"электрослесарем подземным 3 и 4 разряда с полным рабочим днем в шахте, Шахта Южнодонбасская №3 п/о Донецькуголь" з 21.03.1994 по 30.10.1994, з 01.11.1994 по 08.02.1998.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) судовий збір в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова