Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4308/10/2370 06.10.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Паламар П.Г.,
при секретарі Поштаренко О.І.,
за участю: представника позивача Шпильової Т.В. - за довіреністю, представників відповідача Калініченка В.І. - начальника КП „Водо-канал”, Новарчук Л.М. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Лисянському районі до комунального підприємства „Водо-канал” про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість, -
ВСТАНОВИВ:
Звернувшись до суду державна податкова інспекція у Лисянському районі Черкаської області (далі-позивач) просить стягнути з комунального підприємства „Водо-канал” (далі-відповідач) податковий борг в сумі 32138 грн. 45 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення вимог п.3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181-ІІІ) не сплачує належні до сплати суми податків у встановлені терміни, в звязку з чим, станом на 31.08.2010 року заборгованість по податку на додану вартість становить 32138 грн. 45 коп. Зазначена заборгованість підтверджується розрахунком № 3765/19-024 від 31.08.2010 року, податковими деклараціями з податку на додану вартість № 4859 від 20.07.2010 року, № 4056 від 21.06.2010 року, № 3702 від 20.05.2010 року, № 9000772906 від 22.03.2010 року, № 1343 від 19.02.2010 року та уточненим розрахунком податкових зобовязань з ПДВ № 3047 від 29.04.2010 року.
Представник позивача у судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги повністю та зазначила, що відповідачем проводились поточні платежі по зобовязаннях з податку на додану вартість, але повністю заборгованість не погашена, тому що платежі зараховувались у порядку виникнення заборгованості, а відповідачем не повністю сплачувались зобовязання по ПДВ та нарахована пеня за порушення термінів розрахунків.
Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти наявності податкового боргу, але просив суд відмовити в задоволенні позову, оскільки КП „Водо канал” є збитковим підприємством і потребує постійних дотацій з бюджету, які регулярно надаються Лисянською селищною радою. Сплачував всі податкові зобовязання з податку на додану вартість визначенні ним самостійно. Крім того, позивачем не вжиті всі передбачені законом заходи щодо стягнення податкової заборгованості відповідно до вимог Закону України Закону № 2181-ІІІ.
Вислухавши доводи представників позивача, відповідача, а також вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа Лисянською районною державною адміністрацією Черкаської області 11.07.2002 року, ідентифікаційний код 32089853 та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Лисянському районі Черкаської області, як платник податків з 18.07.2002 року за № 141.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” субєкти підприємницької діяльності зобовязані сплачувати податки і збори. Відповідно до пп. 1 п. 3 ст. 5 Закону №2 181-ІІІ, відповідач як платник податків і зборів, зобовязаний самостійно сплачувати суми податкових зобовязань, зазначених у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 2 Закону № 2181-ІІІ.
Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181-ІІІ, визначається сумою податкового боргу (недоїмки) платника податків.
Відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства, не сплачено податкове зобовязання, самостійно визначене ним в поданих в порядку звітності декларацій від 20.01.2010 року, 19.02.2010 року, 22.03.2010 року, 20.05.2010 року, 21.06.2010 року, 20.07.2010 року, 20.08.2010 року, уточнюючим розрахунком податкових зобовязань з податку на додану вартість від 29.04.2010 року. Внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в сумі 30590 грн. 37 коп.
Згідно з пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня. Положення пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 передбачає початок нарахування пені при самостійному визначенні суми податкового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного Законом № 2181-ІІІ. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті відповідно до пп. 16.4.1 п. 4 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ.
На підставі даної норми закону відповідачу нараховано податковим органом пеню за прострочення сплати самостійно визначеного податкового зобовязання в розмірі 1548 грн. 08 коп., яка не сплачена, тому підлягає стягненню.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суд критично оцінює твердження відповідача про невжиття позивачем заходів досудового стягнення заборгованості по ПДВ.
Відповідно до п. п. 11.1 ст. 11 Закону України № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені Законом № 2181-ІІІ, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.
Для погашення податкового боргу відповідачу було вручено першу та другу податкові вимоги у відповідності до пп. «а»та пп. «б»п. 6.2.3 ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, зареєстровано обтяження активів підприємства в державному реєстрі рухомого майна від 09.11.2009 року за № 25259598, проте в добровільному порядку борг не сплачено.
Листом № 160/24-022 від 18.01.2010 року позивач звернувся до селищного голови смт. Лисянка про надання переліку майна, яке не входить до цілісного майнового комплексу, для його реалізації, а також виділення з бюджету коштів на погашення заборгованості по ПДВ. Аналогічні звернення направлялись 08.02.2010 року, 22.02.2010 року, 18.03.2010 року, 18.08.2010 року.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.1 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), а також відповідно до п.11 ст.10 Закону мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства „Водо-канал”, (19300, Черкаська область, смт. Лисянка, вул. Ватутіна, 1, (ЄДРПОУ 32089853) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Лисянському районі Черкаської області (19300, смт. Лисянка, вул. Кірова, 25, код ЄДРПОУ 34324276) податковий борг на загальну суму 32138 (тридцять дві тисячі сто тридцять вісім) грн. 45 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяП.Г. Паламар