Постанова № 11570940, 21.09.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2010
Номер справи
2а-7320/10/1370
Номер документу
11570940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2010 р. № 2а-7320/10/1370

о 17 год., 22 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.

секретар судового засідання Черній Ю.Л.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Трускавецька міська лікарня»,

представник Давидович В.О. (довіреність № 856/02 від 09.08.2010 року)

до Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області, представник Романський С.І. (довіреність № 5090/06-14 від 20.10.2009 року)

про скасування рішення №146 від 28.07.2010 року ВСТАНОВИВ:

Позивач Комунальне підприємство «Трускавецька міська лікарня» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області, у якому просить скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області № 146 від 28.07.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішення №146 від 28.07.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду є незаконним, оскільки згідно ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним, з його вини, правопорушення у сфері господарювання. Відсутність вини позивач обгрунтоваує тим, що через несвоєчасне фінансування Трускавецькою міською ради, як головного розпорядника коштів позивача, нарахована працівникам лікарні заробітна плата за травень 2010 року з виплатою 06.06.2010 року, фактично була виплачена 26.06.2010 року.

Позивач також вважає оскаржуване рішення незаконним з підстав, що таке прийнято з порушенням ч. 17 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме прийнято виконуючим обовязки начальника управління, а не начальником управління чи його заступником, оскільки у виконуючого обовязки начальника управління, в силу вищенаведеного Закону України, відсутні повноваження на прийняття рішення про застосування фінансових санкцій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задоволити позов повністю.

Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву, у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав, що застосування фінансових санкцій в розмірі 10% в сумі 12863,61 грн. та пені в сумі 763,10 грн., згідно оскаржуваного рішення, є правомірними, оскільки на позивача законодавцем покладений обовязок нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені законом строки та в повному обсязі заборгованість із сплати страхових внесків з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідач вказує, що згідно ч. 17 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення. ОСОБА_3, на період перебування начальника управління ОСОБА_4 у щорічній основній відпустці, згідно наказу № 23-в від 21.07.2010 року виконувала обовязки начальника, відповідно їй надано повноваження щодо прийняття рішень про застосування фінансових санкцій.

Представник відповідача в судовому засіданні додатково пояснив, що оскаржуване рішення винесено у відповідності до вимог ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо, всебічно, повно та обєктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:

Згідно поданого Комунальним підприємством «Трускавецька міська лікарня»звіту про нарахування заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за квітень 2010 року, загальна сума страхових внесків становить 231797,04 грн.

Згідно розрахунків фінансової санкції та пені та картки особового рахунку страхувальника юридичної особи, яка має найманих працівників за період розрахунку з 01.05.2010 року по 31.05.2010 року, відповідачем страхові внески сплачені з порушенням терміну їх сплати.

Згідно тексту наказу Управління Пенсійного фонду України № 23-в від 21.07.2010 року, на час відпустки обовязки начальника управління покладено на заступника начальника управління начальника відділу обліку надходження платежів ОСОБА_3 з правом розгляду справ про адміністративні правопорушення.

Відповідно начальник управління ОСОБА_4, згідно тексту вказаного наказу, визначився із межами повноважень ОСОБА_3, а саме з правом розгляду справ про адміністративні правопорушення.

28.07.2010 року в.о. начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області прийнято рішення № 146 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, згідно якого позивачу нараховано фінансові санкції (штраф) у розмірі 10% в сумі 12863,61 грн. та пеню в розмірі 0,1 % в сумі 763,10 грн. за період з 20.05.2010 року по 26.05.2010 року. Вказане рішення підписано виконуючим обовязки начальника управління ОСОБА_3

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»за № 1058-ІV від 09.07.2003 року зі змінами і доповненнями, Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1, зі змінами і доповненнями, КАС України.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно ст. 5 Закону України, «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», цей ж Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 цього ж Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно ч. 12 ст. 20 цього ж Закону України, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно п. 2 ч. 9 ст. 106 цього ж Закону України, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч. 13 ст. 106 цього ж Закону України, про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Згідно ч. 17 ст. 106 цього ж Закону України, від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення.

Згідно п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Згідно п. 9.5. цієї ж Інструкції, рішення про застосування штрафу за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Судом не враховуються мотивація позивача, щодо підстав скасування спірного рішення, через відсутність вини позивача у несвоєчасній сплаті (несвоєчасному перерахуванню) страхових внесків, оскільки згідно ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Позивач та відповідач не заперечують щодо несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) страхових внесків згідно звіту про нарахування заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за квітень 2010 року, відтак позивач повинен нести і відповідальність за таку несвоєчасну сплату, однак рішення про таку відповідальність повинно бути прийнято посадовою особою визначеною законодавством.

Статтею 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Судом не враховуються заперечення відповідача щодо правомірності прийняття спірного рішення про застосування фінансових санкцій виконуючим обовязки начальника управління ОСОБА_3., оскільки законодавцем чітко встановлено, що таким правом наділені лише начальники управління Пенсійного фонду, а в разі його відсутності - заступники начальника управління. Згідно наказу Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області № 62 від 14.07.2009 року «Про функціональні повноваження начальника управління та заступників начальника управління ПФУ в м. Трускавець Львівської області»у відповідача наявні три посади заступника начальника управління.

На підтвердження цього представником відповідача подано копії наказу Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області № 62 від 14.07.2009 року «Про функціональні повноваження начальника управління та заступників начальника управління ПФУ в м. Трускавець Львівської області», функціональних повноваження начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області, заступника начальника управління та заступників начальника управління (додаток № 1 до наказу № 62 від 14.09.2009 року), посадові обовязків та прав заступників начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області (додаток № 2 до наказу № 62 від 14.09.2009 року), повноваження начальника управління та заступників начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області (додаток № 3 до наказу № 62 від 14.09.2009 року), посадова інструкція заступника начальника управління начальника відділу обліку надходження платежів ОСОБА_3

Законодавець чітко визначив посадову особу Пенсійного фонду, яка вправі накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення в разі відсутності начальника управління Пенсійного фонду, факт відсутності начальника відповідача підтверджений наказом № 23-в від 21.07.2010 року, а тому відповідач не був позбавлений права щодо прийняття спірного рішення, посадовою особою визначено законодавцем, а саме заступником начальника управління.

Крім цього, представник відповідача вказав, що ОСОБА_3 на період виконання обовязків начальника управління не виконувала свої обовязки заступника начальника управління.

З врахуванням конституційного принципу, що посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, вказана обставина на думку суду не дозволяє залишити в силі спірне рішення, оскільки таке прийнято особою (в.о. начальника управління), якій законодавством не надано право приймати такі рішення.

Однак вказана підстава скасування спірного рішення не звільняє позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків за квітень 2010 року. Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області, в особі повноважної на це законодавствам посадової особи вправі прийняти нове рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) позивачем страхових внесків за квітень 2010 року.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, а саме:

- визнати протиправним і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області № 146 від 28.07.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є субєктом владних повноважень та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області № 146 від 28.07.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Трускавецька міська лікарня»(ЄДРПОУ 01984228, Львівська область, м. Трускавець, майдан Січових Стрільців, 1) 3,40 грн. судового збору.

4. Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду, у порядку та строки згідно ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Постанова складена в повному обсязі 24.09.2010 року.

Суддя Гавдик З.В.