ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 жовтня 2010 р.Справа №2а-12946/10/10/0170 20:11 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі - Левченко Д.С.,
за участю представників сторін:
від позивача - Федорук Н.Л., довіреність №1306/02-29 від 07.10.10, паспорт ЕЕ841891;
від третьої особи не з'явився,
від відповідача не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предметс спору на стороні позивача - Євпаторійський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
до Євпаторійської міської організації партії "Союз"
про заборону проведення пікетів зі встановленням наметів,
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим - позивач - 08 жовтня 2010 року звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про заборону проведення пікетів зі встановленням палаток з 10 жовтня 2010 року по 29 жовтня 2010 року з 08.00 до 20.00 в м. Євпаторії по проспекту Леніна, трамвайна зупинка - площа Театральна, перехрестя вул. Дувановської і пр. Леніна Євпаторійській міській організації партії "Союз" (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Демишева, 130, ЗКПО 34192761). Позовні вимоги мотивовані посиланням на вимоги ст.39, 140 Конституції України, ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.1 Закону України “Про основи національної безпеки України”; позивач зазначає, що відповідач просив узгодити проведенні пікетів зі встановленням палаток на тривалий термін в місцях розташування ліній міського трамвая та автомобільної дороги. Крім того, разом з відповідачем до позивача звернулось з аналогічними повідомленнями про узгодження проведення пікетів в той же час та в тих же місцях голови міських організацій Народної партії, партії Сильних України, партії Зелених України, партії Регіонів, що, на думку позивача, може призвести до протистояння різних політичних сил з протилежними поглядами і утворення реальної загрози завдання шкоди здоровю та життю мешканців міста, блокуванню вільного доступу людей та руху автотранспорту по центру міста, доступу до органу місцевого самоуправління, розташованого за адресою пр. Леніна, 2, навпроти Театральної площі в м. Євпаторії, порушити санітарно-епідеміологічне благополуччя як учасників пікету і осіб, що не приймають у ньому участь.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з підстав викладених у позові.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Євпаторійський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим - у судове засідання, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, про причини неприбуття не повідомив та не надав клопотання щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю.
Відповідач про дату, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином за телефоном Євпаторійської міської організації партії "Союз" 0656927729, 08 жовтня 2010 року о 14 годині 00 хвилин, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття не повідомив та не надав клопотання щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю. Приймаючі до уваги, обмежений термін розгляду справи, визначені у ст. 182 КАС України, з урахуванням думки представника позивача, враховуючі, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим проведення розгляду справи за відсутністю не з'явившихся учасників процесу на підставі наявних у матеріалах документів.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідач 29 вересня 2010 року звернувся до позивача з повідомленням №91 про проведення з 10 жовтня 2010 року по 17 жовтня 2010 року включно з 08.00 годин до 20.00 годин Євпаторійською міською організацією партії “Союз” будуть розташовуватись агітаційні палатки за адресами: площа Театральна біля трамвайної зупинки та на перехрестя вул. Дуванівської та пр. Леніна в м. Євпаторії. Також 29.09.2010 року відповідач звернувся до позивача з повідомленням №90 про проведення з 10 жовтня 2010 року по 17 жовтня 2010 року включно з 08.00 годин до 20.00 годин Євпаторійською міською організацією партії “Союз” пікетів з використанням каркасних палаток та символіки партії “Союз” за адресою: пр. Леніна - площа Театральна. У наведеному повідомленні також зазначається, що акція буде проходити згідно Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Позивач не погодив проведення пікету з використанням каркасних палаток та символіки партії “Союз”з 08.00 годин до 20.00 годин в період з 10.10.2010 року по 17.10.2010 року за адресами: пр. Леніна Театральна площа, площа Театральна біля трамвайної зупинки, перехрестя вул. Дувановської пр. Леніна, та звернувся з позовною заявою до Окружного адміністративного суду АР Крим про заборону проведення пікету. Судом встановлено, що листом від 06.10.2010 року №7391/02-27 позивач повідомив відповідача про те, що в зазначених місцях розташовані трамвайна лінія та автомобільна дорога; разом з відповідачем до Виконавчого комітету звернулись з повідомленнями про проведення масових заходів зі встановленням палаток також і громадські організації Народної партії, Партії зелених України, Партії регіонів, партії “Сильна Україна”, у звязку з чим проведення заявленої акції може привести к протистоянню різних політичних сил з протилежними поглядами і утворенню реальної загрози безпеки життєдіяльності громадян, а також, враховуючі масовість заходів, буде блокувати вільний прохід людей та рух транспортних засобів по центру міста, порушувати санітарний порядок.
Судом зясовано, що як на підставу для задоволення позовних вимог позивач посилається на вимоги ст.39, 140 Конституції України, ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.1 Закону України “Про основи національної безпеки України”та зазначає, що відповідач просив узгодити проведенні пікетів зі встановленням палаток на тривалий термін в місцях розташування ліній міського трамвая та автомобільної дороги. Крім того, разом з відповідачем до позивача звернулось з аналогічними повідомленнями про узгодження проведення пікетів в той же час та в тих же місцях голови міських організацій Народної партії, партії Сильних України, партії Зелених України, партії Регіонів, що, на думку позивача, може призвести до протистоянню різних політичних сил с протилежними поглядами і утворенні реальної загрози завдання шкоди здоровю та життю мешканців міста, блокуванню вільного доступу людей та руху автотранспорту по центру міста, доступу до органу місцевого самоуправління, розташованого за адресою пр. Леніна, 2, навпроти Театральної площі, порушити санітарно-епідеміологічне благополуччя як учасників пікету і осіб, що не приймають у ньому участь.
На підтвердження зазначених обставин позивачем надано листи Комунального підприємства “Трамвайне управління ім. І.А. Пятецького”від 06.10.2010 року №569 та Відділу ДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Євпаторія і автотехнічної інспекції при управлінні ДАІ ГУ МВС України в АР Крим від 06.10.2010 року №11/22-7641, а також заявки Євпаторійських міських організацій партії Регіонів, Народної партії, Партії зелених України, Партії Сильних України.
Судом досліджені зазначені заявки Євпаторійських міських партійних організацій вказаних політичних партій та встановлено, що у заявках зазначено про проведення агітаційних пікетів на площі Театральній по пр. Леніна, перехресті вул. Дуванської та пр. Леніна, на трамвайній зупинці “кінотеатр “Ракета”. При цьому в повідомленні Євпаторійської міської організації Партії Регіонів також зазначено про встановлення палатки.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10).
Відповідно до ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що акти місцевих рад, прийняті в межах наданих їм повноважень, обов'язкові для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Рішенням Євпаторійської міської ради від 21 квітня 2009 року №5-43/3 "Про порядок організації і проведення масових заходів в м. Євпаторії" затверджені Положення про порядок організації і проведення масових заходів в місті Євпаторії (Додаток №1) та Перелік місць, які пропонуються для проведення масових заходів в місті Євпаторії (Додаток №2). Вищезазначені Положення і Перелік встановлюють порядок організації і проведення недержавних масових заходів в місті Євпаторії шляхом визначення порядку, форми і строку звернення організаторів таких заходів, порядку повернення заяв (повідомлень) без розгляду, підстав для відмови у погоджені та інше, а також рекомендовані місця проведення заходів.
Аналізуючи рішення Євпаторійської міської ради від 21 квітня 2009 року №5-43/3 "Про порядок організації і проведення масових заходів в м. Євпаторії", суд вважає необхідним вказати, що положення цього рішення свідчать про звуження останнім конституційних прав громадян на мирні збори шляхом встановлення штучних умов необхідних для реалізації громадянам такого права в м. Євпаторії та заборони проведення таких зборів у центральній частині міста, у звязку з чим при вирішені справи керуючись принципом законності (ч.4 ст.9 КАС України) суд не застосовує зазначений нормативно-правовий акт Євпаторійської міської ради, а застосовує правові акти, які мають вищу юридичну силу (КАС України, Конституцію України та Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод).
Крім того, стаття 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод містить два пов'язаних між собою права: право на свободу зібрань та право на свободу об'єднань, так, зокрема передбачено, що:
кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів;
здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особам, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.
На думку суду, таке поєднання двох свобод в одному положенні не є випадковим, адже свобода об'єднання фактично містить як компонент свободу зібрань.
Відповідно до сталої практики Європейського суду з прав людини свобода мирних зібрань, як і свобода вираження, "є фундаментальним правом у демократичному суспільстві та … є однією з підвалин такого суспільства" (Rassemblement jurassien et Unite jurassienne v. Switzerland, 1980).
Згідно статті 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.
За вимогами частині 5 статті 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань. Крім того суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку (при цьому законодавець вживає сполучник "та", а не "чи" і "або"), що означає необхідність встановлення наявності одразу двох чинників - порушення національної безпеки та громадського порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Статтею 3 вищезгаданого Закону передбачено, що об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Згідно із статтями 27, 34, 49 та 50 Конституції України кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Законодавчого визначення громадського правопорядку не має. Водночас, суд доходить до висновку, що під "громадським правопорядком" слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систем правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають їм певну організаційну форму. Отже громадський порядок у вузькому розумінні означає відсутність правопорушень.
Тобто умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
Як вбачається із матеріалів справи проведення масових заходів відповідачем буде здійснюватися з мирною метою, і ними не планується сприяння чи створювання загрози заворушень, злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. Допустимих доказів, яки б спростовували ці матеріали справи з боку представника позивача під час судового розгляду суду не надано.
Приймаючі до уваги, що Євпаторійська міська організація партії “Союз” виконала необхідні та істотні, передбачені частиною 2 статті 39 Конституції України та статті 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини умови для проведення пікету на: пр. Леніна площа Театральна, перетин вул. Дувановської пр. Леніна у м. Євпаторії АР Крим 10 жовтня 2010 року з 08 години до 20 годин немає.
Відповідно до ст.ст. 22, 23 Конституції України, кожна особа має право на вільний розвиток своєї особистості, отже, як вважає суд, свідоме рішення особи брати участь в пікеті саме на пр. Леніна площа Театральна у м. Євпаторії є її правом, якщо воно не порушує права інших осіб, та залишається її свідомим вибором.
Однак, суд зазначає, що відповідно до ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Приймаючі до уваги, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.10.2010 року по справі № 2-12945/10/18/0170 за адміністративним позовом Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради до Євпаторійської міської організації Народна Партія про обмеження прав на проведення пікету, обмежено реалізацію права на мирні зібрання шляхом встановлення дати мирного зібрання Євпаторійській міській організації Народної Партії 10 жовтня 2010 року та визначення строку проведення мирного зібрання за адресою: м.Євпаторії на проспекті Леніна, трамвайна зупинка - площа Театральна, перехрестя вул.Дуванівській і пр.Леніна,1, з 08-00 до 18-00 годин, тобто фактично дозволено проведення мирного зібрання іншої політичної партії за той самою адресою у той самий час.
Крім того, матеріали справи свідчать про те, що разом з відповідачем до позивача звернулись з повідомленнями Євпаторійські міські організації Народної партії, Партії регіонів, Партії зелених України Партії Сильних України які мають різні політичні погляди і різну політичну направленість про проведення за тими самими адресами: пр. Леніна - площа Тетральна, перетин вул. Дуванської та пр. Леніна, площа Театральна, трамвайна зупинка про проведення пікетів.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заплановані відповідачем заходи відвернуть значні сили і засоби правоохоронних органів для підтримання громадського порядку та забезпечення небезпеки, що може сприяти зростанню правопорушень і злочинів в інших районах міста.
Вивчивши документи справи, суд прийшов до висновку, що можливо існування реальної небезпеки порушення громадського порядку, виникнення протистояння різних політичних сил та завдання шкоди здоров'ю громадян, у разі проведення відповідачем 10 жовтня 2010 року у період з 08 години до 20 годин пікету за адресою пр. Леніна - площа Театральна в м. Євпаторії АР Крим, але у той же час, суд звертає увагу, що відповідач має право проведення у встановленому законом порядку пікету Євпаторійською міською організацією партії “Союз” у іншому місті без зіткнень з іншими політичними направленнями. При цьому для виразу мети проведення пікету є достотним протягом одного дня. Таким чином, вимоги позивача щодо заборони Євпаторійській міській організації партії "Союз" реалізації права на мірні зібрання шляхом проведення пікетів зі встановленням палаток з 10 жовтня 2010 року по 29 жовтня 2010 року з 08.00 до 20.00 в м. Євпаторії по проспекту Леніна, трамвайна зупинка - площа Театральна, перехрестя вул. Дуванівська і пр. Леніна є такими, що підлягають задоволенню.
Однак, як свідчать матеріали справи, Євпаторійська міська організація партії "Союз" заявила про проведення з 10жовтня 2010року по17жовтня2010року (включно) агітаційних пікетів, робота яких буде здійснюватися з 08-00 до 20-00 годин за адресою:м.Євпаторія, пр. Леніна, Театральна площа - біля трамвайної зупинки та перетин вулиць Дуванівська та пр. Леніна. Агітаційні пікети виставляються на період проведення передвиборної агітації з метою розповсюдження агітаційних матеріалів, які висвітлюють програмні положення кандидатів по виборам 31жовтня 2010року відЄвпаторійської міської організації Народної партії.
Відповідно до ст.47 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”№2487-VI від10.07.2010р. зі змінами та доповненнями (далі Закон №2487-VI) передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові та особисті якості кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів у депутати.
Передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.
Передвиборна агітація може здійснюватися:
1) шляхом проведення зборів, зустрічей з виборцями, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів;
2) шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів;
3) через засоби масової інформації;
4) в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність доказів дотримання відповідачем встановленого діючим законодавством порядку підготовки, формування та проведення передвиборної агітації.
На підставі викладеного, суд не вбачає законних підстав для проведення Євпаторійською міською організацією партії “Союз” масових заходів з 10жовтня 2010року по17жовтня2010року, робота яких буде здійснюватися з 08-00 до 20-00 годин за адресою:м.Євпаторія, пр-т Леніна, Театральна площа, перехрестя вул. Дувановської і пр.. Леніна у вигляді агітаційних пікетів, оскільки, як зазначив відповідач у повідомленні від29.09.2010р. вказані агітаційні пікети виставляються на період проведення передвиборної агітації, однак, при цьому судом встановлено недотримання відповідачем встановленого Законом України Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів ” №2487-VI від10.07.2010 року порядку підготовки, формування та проведення передвиборної агітації.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що згідно з частиною 1 статті 48 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” від 10.07.2010 року №2487-VI проведення публічних заходів для ведення передвиборної агітації здійснюється відповідно до закону агітаційні заходи проводяться відповідно до законодавства. Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що місцева організація партії, кандидати в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови попередньо повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про час і місце проведення запланованих публічних заходів передвиборної агітації.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що про проведення агітаційних заходів відповідач повинен був повідомити відповідну територіальну виборчу комісію, тоді як позивач є органом місцевого самоврядування і не може узгоджувати проведення агітаційних заходів, тому агітаційні заходи про які ставить питання позивач можуть бути проведені тільки після повідомлення у встановленому порядку територіальної виборчої комісії.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст. 160-163, 182 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Заборонити Євпаторійській міській організації партії "Союз" (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Демишева, 130, ЗКПО 34192761) реалізацію права на мірні зібрання шляхом проведення пікетів зі встановленням наметів з 10 жовтня 2010 року по 29 жовтня 2010 року з 08.00 до 20.00 в м. Євпаторії по проспекту Леніна, трамвайна зупинка - площа Театральна, перехрестя вул. Дуванівська і пр. Леніна.
Постанова підлягає виконанню негайно.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.