Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/25865/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у виплаті пенсії за минулий час;
- призначити ОСОБА_1 статус пенсіонера та призначення пенсії з дати першої заяви на призначення пенсії від 15.07.2022 р.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з наступного дня після досягнення пенсійного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18.04.2022 р. позивачу виповнилось 60 років. 15.07.2022 р. позивач вперше звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України та подала заяву на отримання пенсії за віком. За результатами розгляду останньої позивач отримала рішення про відмову від 22.07.2022 р. № 155250017362 у зв`язку з відсутністю страхового стажу. 07.10.2022 р. позивач друге звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України та подала заяву на отримання пенсії за віком. За результатами розгляду останньої позивач отримала рішення про відмову від 14.10.2022 р. № 155250017362. 30.01.2023 р. позивач втретє звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України та подала заяву на отримання пенсії за віком. За результатами розгляду останньої позивач отримала рішення про призначення пенсії за віком. Після призначення пенсії позивач 24.02.2023 р. звернулась до відповідача із заявою про перегляд всіх її попередніх заяв про призначення пенсії та виплату пенсії з наступного дня її народження. Відповідач листом від 22.03.2023 р. відмовив у отриманні пенсії за минулий період, оскільки звернулась після спливу трьох місяців з дня виникнення права на отримання пенсії за віком. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки пенсію позивачу не призначили під час першого звернення через не зарахування до страхового стажу періоду навчання у вищому навчальному закладі через допущену в дипломі про освіту описку у прізвищі позивача, яка виникла внаслідок перекладу її прізвища з російської мови та є очевидною. Вважаючи свої права порушеними, а дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду із даною позовною заявою.
Ухвалою від 28.09.2023 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
11.10.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, позивач з 30.01.2023 р. перебуває на обліку у Головного управління та отримує пенсію за віком. Оскільки за призначенням пенсії позивач повторно звернулась після спливу трьох місяців з дня виникнення її права, для призначення пенсії з більш раннього строку підстав нема. Отже, дії відповідача при призначенні пенсії позивача є законними та обґрунтованими. Також відповідач вказував на власні дискреційні повноваження щодо призначення пенсії.
08.11.2023 р. позивач надала до суду письмові пояснення, в яких вказує, що при прийнятті заяви від 15.07.2022 р. співробітниками Головного управління позивача не було проінформовано щодо можливості надання додаткових документів або їх дооформлення. Такими діями відповідач використав юридичну необізнаність позивача, ввів її в оману, не давши використати законне право й тим самим грубо порушити законодавство у сфері пенсійного забезпечення.
З урахуванням вимог п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 18.04.2022 р. ОСОБА_1 виповнилось 60 років.
15.07.2022 р. позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком. Згідно розписці-повідомленню від 15.07.2022 р. позивачем додано до заяви до диплом про навчання № НОМЕР_1 , довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про призначення пенсії, паспорт, свідоцтво про шлюб, трудову книжку. Також вказано перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії: диплом про освіту (79-86) та довідка про прийняття на роботу (навчання) (10.10.1988 р. - 09.01.1990 р.) та визначено строк для подання документів до 14.10.2022 р.
У зв`язку із принципом екстериторіальності дана заява розглядалась Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, рішенням якого від 22.07.2022 р. № 155250017362 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому було зараховано всі надані позивачем періоди, загальний стаж визначено 27 років 10 місяців 3 дні. Також у даному рішенні зазначено, що останнє може бути переглянуте у разі надання додатково підтверджуючих документів або оскаржене в органі Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
07.10.2022 р. позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої додала архівну довідку Одеського національного медичного університету від 26.07.2022 р. № 01-18/321 та диплом від 30.06.1986 р. НОМЕР_2 про період власного навчання для збільшення страхового стажу. Згідно розписки-повідомлення від 07.10.2022 р. перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії, не вказано.
У зв`язку із принципом екстериторіальності дана заява розглядалась Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, рішенням якого від 14.10.2022 р. № 15525017362 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Не зараховано період навчання в ОНМУ у зв`язку з розбіжністю дошлюбного прізвища, загальний стаж визначено 27 років 10 місяців 3 дні. Також у даному рішенні зазначено, що останнє може бути оскаржене в органі Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
30.01.2023 р. позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком. Згідно розписці-повідомленню від 30.01.2023 р. позивачем додано до заяви диплом про навчання № 962060, довідку про прийняття на роботу (навчання) від 04.01.2023 р. № 01-18/25, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про призначення пенсії, заяву про спосіб виплати пенсії, паспорт, свідоцтво про шлюб, трудову книжку.
У зв`язку з чим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області призначено пенсію за віком ОСОБА_1 , обчислену при страховому стажі 34 роки 2 місяці.
24.02.2023 р. звернулась до відповідача із заявою про перегляд всіх її попередніх заяв про призначення пенсії та виплату пенсії з наступного дня її народження.
Листом від 22.03.2023 р. відповідач повідомив, що оскільки позивач повторно звернулась після спливу трьох місяців з дня виникнення права, для призначення з більш раннього строку підстав нема.
Позивач вважає, що має право на призначення пенсії за минулий час, а дії відповідача вважає протиправними, а тому звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року, визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (п.23 ч.І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з ст.1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, зокрема: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 р. № 13-1) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (п.1.8 Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 1.9 Порядку № 22-1, зокрема, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб-порталі.
За результатами судового розгляду встановлено, що 15.07.2022 р., тобто протягом трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої не було долучено диплом про освіту (79-86) та довідка про прийняття на роботу (навчання) (10.10.1988 р. - 09.01.1990 р.). Строк подання даних документів визначено до 14.10.2022 р. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 22.07.2022 р. № 155250017362 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком.
07.10.2022 р. позивач звернулась із заявою про призначення пенсії, додавши архівну довідку Одеського національного медичного університету від 26.07.2022 р. № 01-18/321 та диплом від 30.06.1986 р. МВ 962060, тобто в межах трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів до заяви від 15.07.2022 р. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.10.2022 р. № 15525017362 позивачу відмовлено у призначенні пенсії через розбіжності дошлюбного прізвища.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що у випадку задоволення заяви про призначення пенсії від 07.10.2022 р., пенсія позивачу мала б бути призначена за днем досягнення пенсійного віку, оскільки первинне звернення (15.07.2022 р.) відбулося в межах трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, а необхідні додаткові документи подані протягом трьох місяців із дня повідомлення про таку необхідність.
Однак, рішеннями від 22.07.2022 р. № 155250017362 та від 14.10.2022 р. № 15525017362 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. Вказані рішення позивачем не оскаржувались.
30.01.2023 р., тобто після спливу трьох місяців з дня виникнення права на отримання пенсії за віком, позивач звернулась із заявою про призначення пенсії, повторно подавши необхідний пакет документів, зокрема й архівну довідку Одеського національного медичного університету від 04.01.2023 р. № 01-18/25, яка надала змогу усунути розбіжності в дошлюбному прізвищі позивача.
За результатами розгляду останньої позивачу призначено пенсію за віком з 30.01.2023 р.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для призначення позивачу статусу пенсіонера та пенсії з дати першої заяви на призначення пенсії від 15.07.2022 р.
При цьому, суд відхиляє доводи позивача про введення її співробітниками Головного управління в оману, використовуючи юридичну необізнаність позивача, оскільки в рішеннях від 22.07.2022 р. та 14.10.2022 р. вказано, що останні можуть бути переглянуті у разі надання додатково підтверджуючих документів або оскаржені в органі Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
На підставі наведеного суд також вважає, що позовна вимога про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплатити позивачу пенсію за віком з наступного дня після досягнення пенсійного віку (19.04.2022 р.). не підлягає задоволенню як похідна.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко