Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/30729/23
У Х В А Л А
15 грудня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача щодо заміни первісного відповідача в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеської районної військової адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Одеської районної військової адміністрації, в якій просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму - 7354,00 грн. щорічної грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 13.11.2023 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
24.11.2023 р. до суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, в якій просить викласти позовні вимог у наступній редакції:
"- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму - 8179,00 грн. щорічної грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум".
29.11.2023 р. до суду надійшло клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача з Одеської районної військової адміністрації на Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації. Клопотання мотивоване тим, що відповідно до відповідно до Положення про Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації, призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсації та інших грошових виплат, установлених законом, є одним із основних завдань Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації у межах реалізації державної соціальної політики в Одеському районі у сфері соціального захисту населення. Таким чином належним відповідачем у даній справі є Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації.
При вирішенні даного клопотання суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст.46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно ст.4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідач є обов`язковим учасником адміністративного процесу його стороною. Основною ознакою сторін адміністративного процесу є їхня особиста і безпосередня заінтересованість; саме сторони є суб`єктами правовідношення, з приводу якого виник спір. Крім того, відповідач є тією особою, на яку вказує позивач як на порушника свого права.
Тобто, відповідач це особа, яка, на думку позивача або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього. При цьому неналежний відповідач це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі належному відповідачеві.
Судом встановлено, що підставою звернення позивача до адміністративного суду стали дії Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно п.п.1, 2 Положення про Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Одеської районної військової адміністрації від 29.03.2021 р. № 9/од-2021, Управління соціального захисту населення утворюється головою Одеської районної військової адміністрації, входить до її складу і в межах одеського району забезпечує виконання визначених для цього підрозділу завдань.
Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації є підзвітним та підконтрольним Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.
Суд зазначає, що визначальною ознакою для віднесення до суб`єктів владних повноважень є не наявність статусу юридичної особи, а наділення такого суб`єкта владними, управлінськими функціями на підставі законодавства.
Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації утворюється головою Одеської районної військової адміністрації та не має статусу окремої юридичної особи, а є структурним підрозділом Одеської районної військової адміністрації, однак як визначено нормами п.7 ч.1 ст.4 КАС України, відповідачем в адміністративному судочинстві може виступати суб`єкт при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, який може не мати статусу юридичної особи, тому Одеська районна військова адміністрація не може бути визнаним судом неналежним відповідачем у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, оскільки Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації є структурним підрозділом Одеської районної військової адміністрації суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача - Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації, а тому заява відповідача про заміну неналежного відповідача задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.6 ст.48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись ст.ст.48, 241, 248 КАС України, суддя -
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача.
Залучити до участі у справі в якості другого відповідача - Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації (65032, м.Одеса, просп.Шевченка, буд.4, код ЄДРПОУ 44358689).
Розгляд справи № 420/30729/23 розпочати спочатку.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Направити Управлінню соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації копію ухвали, копію позовної заяви та роз`яснити, що Управління має права і обов`язки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації надати до суду усі наявні у нього докази, що стосуються обставин, викладених в адміністративному позові позивачем, а також запропонувати співвідповідачу у разі невизнання адміністративного позову подати до суду у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали відзив до позову та докази на обґрунтування цього відзиву з дотриманням вимог ст.162 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко