Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 688/3643/23
УХВАЛА
"14" грудня 2023 р. м.Полонне Полонський районний суд Хмельницької області у складі:
головуючої судді Горгулько Н.А.,
з участю секретаря судових засіданьОлійник Л.А.,
представника заявниці ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Григорчука С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полонному цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: Другий відділ Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Міністерство оборони України,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про встановлення факту батьківства, а саме: що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним батьком дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області.
В обґрунтування заяви зазначила, що заявник перебувала з ОСОБА_3 у шлюбі, у них народилась дочка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . 18.01.2008 подружжя розірвало шлюб. Згодом заявник та ОСОБА_3 почали проживати однією сім`єю без реєстрації шлюбу в смт. Понінка Шепетівського району Хмельницької області. У них народилось троє дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак, за заявою матері дитини, запис про батька цих дітей у Книзі реєстрації народження вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. Таким чином прізвище дочки ОСОБА_8 в свідоцтві про народження записано « ОСОБА_9 », а по батькові вказано ОСОБА_10 , прізвище сина ОСОБА_11 в свідоцтві про народження вказано « ОСОБА_9 », а по батькові вказано ОСОБА_12 і, відповідно, прізвище сина ОСОБА_13 в свідоцтві про народження вказано « ОСОБА_9 », а по батькові ОСОБА_12 . 26.08.2013 заявник та ОСОБА_3 повторно зареєстрували шлюб та проживали разом з дітьми за адресою: АДРЕСА_1 . 30.03.2015 між подружжям шлюб розірвано. ОСОБА_3 був призваний на військову службу та 01.11.2022 загинув під час бойових дій.
Встановлення факту батьківства необхідне заявнику для можливості отримання одноразової компенсації у зв`язку із загибеллю ОСОБА_3 під час виконання військового обов`язку по захисту територіальної цілісності та суверенітету України від збройної агресії Російської Федерації.
Ухвалою суду від 04.10.2023 відкрито провадження у справі про встановлення факту батьківства в порядку окремого провадження.
Представник заявника - адвокат Попель Д.В. заяву підтримує, просив її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України Григорчук С.А. заперечував проти задоволення заяви ОСОБА_2 , а також просив врахувати клопотання, подане до суду 13.12.2023.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_7 в судове засідання не з`явився, клопотань про відкладення розгляду справи не подав.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України 13.12.2023 подав до суду клопотання про закриття провадження у цій справі, мотивоване тим, що суть спірних правовідносин та суб`єктний склад цього спору дає можливість зробити висновок про те, що даний спір не містить ознак приватно-правового, тому не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Дослідивши письмові матеріали, суд дійшов до висновку, що заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до вимогст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окремому провадженню притаманні такі ознаки, які характеризують його структурну самостійність і прикладну значимість, і які визначаються такою суттєвою ознакою як безспірність розгляду справ, що віднесені до окремого провадження. Безспірність слід розуміти лише як відсутність спору про суб`єктивне матеріальне право, але не відсутність спору про існування факту, що встановлюється. Відтак, слід враховувати не тільки конкретну мету встановлення факту, а його зв`язок із певним суб`єктивним матеріальним правом.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено вст. 315 ЦПК України.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому, в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України за № 5 від 31.03.1995 № «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
З точки зору закону під спором про право у справах окремого провадження розуміється конфлікт інтересів заявника та хоча б однієї із заінтересованих осіб внаслідок заперечення такої особи проти задоволення заяви про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав, а також можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків у третіх осіб внаслідок задоволення відповідної заяви.
Зазначене відповідає висновкам, викладеним у Постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2018 року (справа № 522/11740/14-ц, провадження № 61-19160св18), від 27 червня 2018 року (справа №522/10696/17, провадження № 61-12109св18), від 31 жовтня 2018 року (справа № 477/284/16-ц, провадження № 61-24391св18), у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 березня 2021 року (справа № 643/14985/18-ц).
Також, згідно правової позиції викладеної в Постанові ВС від 29.06.2022 року у справі 205/6338/21 під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний.
Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Суд звертає увагу заявника, що використання інституту окремого провадження з метою встановлення преюдиційних обставин для вирішення спору в порядку позовного провадження не передбачено вимогамиЦПК Українита не гарантовано заявнику.
Із заяви ОСОБА_2 вбачається, що необхідність встановлення факту батьківства ОСОБА_3 відносно дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , є захист майнових та немайнових законних інтересів дітей, в тому числіі для отримання одноразової компенсації у зв`язку із загибеллю ОСОБА_3 під час виконання військового обов`язку по захисту територіальної цілісності та суверенітету України від збройної агресії Російської Федерації.
Згідност. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2ст. 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2ст. 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.
Ч. 6 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резервірезервістами, аналогічні положення містить і п.п. 12, 13 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 N 975 (далі - Порядок N 975).
Оскільки заінтересована особаМіністерство Оборони заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_2 , вказане свідчить про наявність між сторонами спору про право.
Тому, враховуючи наявність спору про право, суд робить висновок, що справа за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_7 , Міністерство оборони України, не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а вимоги мають розглядатися у порядку позовного провадження з використанням відповідних процесуальних інститутів.
Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК Україниякщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
При цьому суд окремо звертає увагу, що при вирішення питання про звернення ОСОБА_2 до суду в позовному порядку для вирішення вказаного спору слід також враховувати правову позицію Верховного Суду, зазначену впостанові КЦС ВС у справі № 290/289/22-цвід 22.03.2023 щодо підсудності адміністративним судами спорів, пов`язаний з доведенням наявності підстав для підтвердження за особою певного соціально-правового статусу щодопризначення та виплати одноразової грошової допомоги сім`ї військовослужбовця.
В зв`язку з залишенням заяви без розгляду, заявнику підлягає поверненні сплачений судовий збір на підставіст. 7 Закону України «Про судовий збір» та ч. 3 ст. 257 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 294, 367, 374, 376, 380-383 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_7 , Міністерство оборони України - залишити без розгляду.
Роз`яснити ОСОБА_2 право на звернення до суду з позовом в порядку загального позовного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Заявник - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄДРПОУ 09574984, юридична адреса: м. Полонне, вул. Л. Українки, 87 Шепетівського району Хмельницької області, поштовий індекс 30501;
Заінтересована особа - Міністерство оборони України, код ЄДРПОУ 00034022, юридична адреса: м. Київ, пр-т. Повітрофлоцький, 6 Київської області, поштовий індекс 03168.
Суддя Н.А. Горгулько