Постанова № 115562256, 11.12.2023, Ізяславський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.12.2023
Номер справи
675/1787/23
Номер документу
115562256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 675/1787/23

Провадження № 2-а/675/33/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2023 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючої - судді Янішевської О. С., секретаря судового засідання Беліци М. О.,

з участю позивачки ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритомусудовому засіданні в залі суду у м. Ізяславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 доГоловного управлінняНаціональної поліціїв Хмельницькійобласті проскасування постановипро накладенняадміністративного стягненняпо справіпро адміністративнеправопорушення усфері забезпеченнядорожнього руху,зафіксоване нев автоматичномурежимі,

У С Т А Н О В И В :

26 жовтня 2023 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, яка мотивована тим, що 19 жовтня 2023 року ПОГСВГ ВП Шепетівськогорайонного управлінняполіції ГУНПв Хмельницькійобласті Біланом С.М. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАД № 114029, про накладенняштрафу усумі 3400грн.на ОСОБА_1 за вчиненняадміністративних правопорушень,передбачених ст.ст.121ч.5,121ч.6,126ч.2Кодексу України про адміністративні правопорушення, які полягали у тому, що ОСОБА_1 19 жовтня 2023 року о 15 год. 37 хв. на автодорозі в с. Нове Село Шепетівського району Хмельницької області керувала мопедом FADA, не зареєстрованому в установленому порядку в уповноваженому органі МВС, без застебнутого мотошолома, не маючи права керування даним транспортним засобом, чим порушила п. п. 2.1.а, 2.9.в, 2.3.г ПДР України. Позивачка зазначила, що була зупинена ПОГСВГ ВП Шепетівськогорайонного управлінняполіції ГУНПв Хмельницькійобласті Біланом С. М., котрий виніс відносно ОСОБА_1 постанову про накладення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 114029 від 19 жовтня 2023 року. Позивачка вказує, що вона дійсно не має право на керування мопедом, однак зазначає, що 19 жовтня 2023 року вона керувала електровелосипедом марки FADA,котрий засвоїми параметрамине відноситьсядо механічнихтранспортних засобів,тому непотребує відповідноїдержавної реєстрації,а вонаяк водій спеціальногодозволу накерування цимтранспортним засобом. ОСОБА_1 просить скасуватизазначену постановучерез відсутністьв їїдіях складуадміністративних правопорушень,передбачених ст.ст.121ч.5,121ч.6,126ч.2Кодексу України про адміністративні правопорушення, а провадження в справі закрити.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала та просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з письмовою заявою, у якій просив справу розглядати за відсутності представника та відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Суд, вислухавши позицію позивачки, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановленота матеріаламисправи підтверджено,що відповіднодо постановипро накладенняадміністративного стягненняпо справіпро адміністративнеправопорушення усфері забезпеченнядорожнього руху,зафіксоване нев автоматичномурежимі,серії БАД № 114029від 19жовтня 2023року, ОСОБА_1 обвинувачується утому,що 19 жовтня 2023 року о 15 год. 37 хв. на автодорозі в с. Нове Село Шепетівського району Хмельницької області керувала мопедом FADA, не зареєстрованому в установленому порядку в уповноваженому органі МВС, без застебнутого мотошолома, не маючи права керування даним транспортним засобом, чим порушила п. п. 2.1.а, 2.9.в, 2.3.г ПДР України, її дії кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 121 ч. 5, 121ч.6,126ч.2Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб`єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про адміністративне правопорушення.

Зі змісту зазначених нижче правових норм вбачається, що Національна поліція України уповноважена через своїх робітників притягувати осіб до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, у тому числі водіями транспортних засобів.

Отже, досліджуючи питання правомірності застосування адміністративної відповідальності до позивача у вказаних спірних правовідносинах, суд перевіряє, чи були у відповідача по справі підстави для прийняття постанови про адміністративне правопорушення відносно позивача.

Відповідно дост. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпередбачено адміністративну відповідальність за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами.

Частиною 6 ст. 121 Кодексу Українипро адміністративніправопорушенняпередбачено адміністративнувідповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.

Частиною 2ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпередбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюютьПравила дорожнього рухуУкраїни, затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (із змінами та доповненнями) (далі ПДР України).

За приписамист. 251 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Таким чином, висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення мають бути зроблені на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин та доказів.

Відповідно до ч. 2ст. 77 КАС Українив адміністративнихсправах пропротиправність рішень,дій чибездіяльності суб`єктавладних повноваженьобов`язок щододоказування правомірностісвого рішення,дії чибездіяльності покладаєтьсяна відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюютьсястаттями 279-1-279-8цього Кодексу.

Отже, уповноважена особа має всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема, на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення особою адміністративного правопорушення.

Відповідно дост.222Кодексу Українипро адміністративніправопорушенняоргани Національноїполіції розглядаютьсправи протакі адміністративніправопорушення:про порушеннягромадського порядку,правил дорожньогоруху,правил паркуваннятранспортних засобів,правил,що забезпечуютьбезпеку рухутранспорту,правил користуваннязасобами транспорту,правил випускуу плаваннямалих,спортивних судені воднихмотоциклів,правил судноплавствана морськихі внутрішніхводних шляхах,правил,спрямованих назабезпечення схоронностівантажів натранспорті,а такожпро незаконнийвідпуск інезаконне придбаннябензину абоінших паливно-мастильнихматеріалів (статті80і81(вчастині перевищеннянормативів вмістузабруднюючих речовину відпрацьованихгазах транспортнихзасобів),частинапершастатті 44,стаття89,частинадругастатті 1061,частина перша,друга,третя,четверта ішоста статті109,стаття110,частина четвертастатті 1162,стаття117,частинипершаідругастатті 119,частиниперша,друга,третя,п`ята,шоста,восьма,десятаіодинадцятастатті121,статті1211,1212,частиниперша,друга,третя,п`ятаішостастатті122,частинапершастатті123,статті 1241,125,частиниперша,другаічетвертастатті126,частина перша,друга ітретястатті 127,статті128-129,частинапершастатті 132-1,частинипершаіп`ятастатті 133,частини третя,шоста,восьма,дев`ята,десятаіодинадцятастатті133-1,стаття135,стаття 136(завинятком порушеньна автомобільномутранспорті),стаття137,частиниперша,другаітретястатті140,статті148,151,частина шоста,сьома івосьма статті152-1,статті161,164-4,стаття175-1(завинятком порушень,вчинених умісцях,заборонених рішеннямвідповідної сільської,селищної,міської ради),статті176,177,частинипершаідругастатті 178,статті180,181-1,частинапершастатті 182,статті183,192,194,195). Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Крім того,Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 рокуіз змінами, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853, затверджено Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, п. 4 якої визначено, що у разівиявлення правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,розгляд якоговіднесено докомпетенції Національноїполіції України,поліцейський виноситьпостанову усправі проадміністративне правопорушеннябез складаннявідповідного протоколу. Постанова виноситься в разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбаченихстаттями 80і81(в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою, другою, третьою, п`ятою, шостою, восьмою, десятою і одинадцятоюстатті 121,статтями 121-1,121-2, частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомоюстатті 122, частиною першоюстатті 123,статтями 124-1,125, частинами першою, другою і четвертоюстатті 126, частинами першою, другою і третьоюстатті 127,статтями 128 - 129, частиною першоюстатті 132-1, частинами третьою, шостою, восьмою, дев`ятою, десятою і одинадцятоюстатті 133-1, частинами першою, другою і третьоюстатті 140, частинами шостою, сьомою і восьмоюстатті 152-1КУпАП.

Відповідно до ч. 2ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, адміністративних правопорушень, передбаченихчастиною другоюстатті 122-2, частинамидругою,третьоюстатті 132-1,статтею 132-2цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).

Згідно зстаттею 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Національної поліції є уповноваженим органом (посадовою особою), які розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, щодо порушень частин першої, другої, третьої, п`ятої, шостої, восьмої, десятої і одинадцятоїстатті 121, частинами першою, другою і четвертоюстатті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Відповідно до пункту 3 частини 1статті 288 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпостанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеномуКодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Згідно з пунктом 1 частини 1статті 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються у порядкуадміністративного судочинства за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом, що цілком узгоджується звимогами ч. 1 ст. 19 та ч. 1 ст. 25 КАС України.

Таким чином, суд при розгляді позову про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення та прийнятті рішення по справі керується нормамиКодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно вимогч.1ст.1Закону України«Про Національнуполіцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

За положеннями ч. 1 ст. 13 Закону України«Про Національнуполіцію» систему поліції складають:

1) центральний орган управління поліції;

2) територіальні органи поліції.

Відповідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України«Про Національнуполіцію» поліція відповіднодо покладенихна неїзавдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.

За вимогамип.2ч.1ст.18Закону України«Про Національнуполіцію» поліцейський зобов`язаний, зокрема, професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.

У Постанові КАС ВС від 26 грудня 2019 року у справі № 724/716/16-а (№ в ЄДРСР 86636182)висловлена правова позиція про те, що державні інспектори відповідного органу діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади.

Згідно з ч. 5 ст.13Закону України«Про судоустрійі статуссуддів» висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином відповідачем у даному позові має бути територіальний орган поліції як юридична особа публічного права.

Відповідно до п. 2 розділу ІІІ Наказу Міністерства внутрішніх справ від 07 листопада 2015року № 1395, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» постанова по справі про адміністративні правопорушення, передбаченістаттями 80і81(в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою, другою, третьою, п`ятою, шостою, восьмою, десятою і одинадцятоюстатті 121,статтями 121-1,121-2, частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомоюстатті 122, частиною першоюстатті 123,статтями 124-1,125, частинами першою, другою і четвертоюстатті 126, частинами першою, другою і третьоюстатті 127,статтями 128 - 129, частиною першоюстатті 132-1, частинами третьою, шостою, восьмою, дев`ятою, десятою і одинадцятоюстатті 133-1, частинами першою, другою і третьоюстатті 140, частинами шостою, сьомою і восьмоюстатті 152-1КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно п. 4 розділу ІІІ Наказу Міністерства внутрішніх справ від 07 листопада 2015року № 1395, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, користується правами, визначеними устатті 268Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.

За вимогами п. 9 розділу ІІІ Наказу Міністерства внутрішніх справ від 07 листопада 2015року № 1395, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачаєтьсяКодексом України про адміністративні правопорушення), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Під час розгляду справи потерпілого може бути опитано як свідка.

Відповідно до п. 1, 2 розділу ІV Наказу Міністерствавнутрішніх справвід 07листопада 2015року№ 1395,зареєстрованого уМіністерстві юстиціїУкраїни 10листопада 2015року за№ 1408/27853«Про затвердженняІнструкції зоформлення поліцейськимиматеріалів проадміністративні правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,зафіксовані нев автоматичномурежимі» розглянувшисправу проадміністративне правопорушення,поліцейський виноситьпостанову посправі проадміністративне правопорушення. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення повинен відповідати статті 283Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпостанова повинна містити:

найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;

дату розгляду справи;

відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;

опис обставин, установлених під час розгляду справи;

зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;

прийняте у справі рішення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про:

дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення;

транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак);

технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався);

розмір штрафу та порядок його сплати;

правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження;

відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Згідно п. 5 розділу ІV Наказу Міністерства внутрішніх справ від 07 листопада 2015року № 1395, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» постанова пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,зафіксоване нев автоматичномурежимі (додаток5),складається уписьмовій формі(заповнюєтьсявідповідно довимогпункту 10розділуХVцієї Інструкції)або занаявності технічноїможливості велектронній форміу виглядістрічки,яка роздруковуєтьсяза допомогоюспеціальних технічнихпристроїв,із зазначеннямвідомостей,що відповідаютьпунктам постановипро накладенняадміністративного стягненняпо справіпро адміністративнеправопорушення усфері забезпеченнябезпеки дорожньогоруху,зафіксоване нев автоматичномурежимі,наведеної удодатку 5до цієїІнструкції. Постановаоголошується негайнопісля закінченнярозгляду справи(стаття285КУпАП).Копія постановипротягом трьохднів вручаєтьсяабо висилаєтьсяпоштою рекомендованимлистом особі,стосовно якоїїї винесено. Копіяпостанови втой самийстрок вручаєтьсяабо надсилаєтьсяпотерпілому найого прохання.Копія постановивручається підпідпис.У разіякщо копіяпостанови надсилається,про церобиться відповіднавідмітка усправі (стаття285КУпАП). У випадках, передбаченихстаттею 258КУпАП, копія постанови у справі про адміністративне правопорушення вручається особі, щодо якої її винесено, на місці вчинення правопорушення (стаття 285 КУпАП).

ОСОБА_1 не заперечує того, що 19 жовтня 2023 року о 15 год. 37 хв. на автодорозі в с. Нове Село Шепетівського району Хмельницької області керувала транспортним засобом, але не мопедом, як зазначив у постанові ПОГСВГ ВП Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_2 , а електровелосипедом марки FADA, який за своїми технічними характеристиками не може відноситись до механічних транспортних засобів. На підтвердження власних доводів позивачка надала суду фотознімок з технічними характеристиками належного їй електровелосипеда марки FADA та копію інструкції з правил експлуатації електровелосипеда марки FADA.

Згідно п. 1.10 ПДР України механічним транспортним засобом є транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВ; мопед це двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об`ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт.

Відповідно до п. 2.1.а ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Згідно вимогп.2.3.гПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний: під час руху на мотоциклі і мопеді бути в застебнутому мотошоломі і не перевозити пасажирів без застебнутих мотошоломів.

За вимогамип.2.9.вПДР Україниводієві забороняєтьсякерувати транспортнимзасобом,не зареєстрованимв уповноваженомуоргані МВС,або таким,що непройшов відомчуреєстрацію вразі,якщо закономвстановлена обов`язковістьїї проведення.

Судом досліджено відзив відповідача.

За клопотанням позивачки судом був направлений запит до Територіального сервісного центру № 6845 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області із зазначенням технічних характеристик електровелосипеда марки FADA та запитанням, чи підлягає вказаний транспортний засіб реєстрації в уповноваженому органі МВС як мопед. Згідно відповіді Територіального сервісного центру № 6845 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області № 31/22/5-1330 від 16 жовтня 2023 року електровелосипед марки FADA не являється механічним транспортним засобом, не потребує реєстрації в уповноваженому органі МВС, а електровелосипедист має право керувати цим транспортним засобом без прав на керування.

Проаналізувавши наведені норми та надані суду докази, суд приходить до висновку, що на момент винесення постанови серії БАД № 11402919 жовтня 2023 року ОСОБА_1 керувала електровелосипедом, який не являється механічним транспортним засобом, тому дії позивачки не можутьбути кваліфікованіза ст.ст.121ч.5,121ч.6,126ч.2Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

Таким чином,суд приходитьдо висновку,що вдіях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушень, передбачених ст.ст.121ч.5,121ч.6,126ч.2Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Частиною 3 статті 286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що слід скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення і закрити справу про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 71, 286, 241-245, 246, 250, 251, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Ізяславським РВУМВС України в Хмельницькій області 25 липня 1996 року, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області (місце знаходження 29017 м. Хмельницький, вул. Зарічанська, буд. 7, ЄДРПОУ 40108824) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАД № 114029, винесену ПОГСВГ ВП Шепетівськогорайонного управлінняполіції ГУНПв Хмельницькійобласті Біланом СергіємМиколайовичем 19жовтня 2023року пронакладення штрафуу сумі3400грн.на ОСОБА_1 за вчиненняадміністративних правопорушень,передбачених ст.ст.121ч.5,121ч.6,126ч.2Кодексу України про адміністративні правопорушення, і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Відшкодувати судовий збір у сумі 546 грн. 80 коп. з бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О. С. Янішевська