Постанова № 11550952, 26.08.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.08.2010
Номер справи
2а-9906/10/7/0170
Номер документу
11550952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.08.10 Справа №2а-9906/10/7/0170

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Маргарітов М.В., при секретарі Силантьєвої О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Автодім Сімферополь"

до Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК

про визнання протиправним та скасування висновкуза участю:

від позивача - представник Аркатова Вікторія Василівна за довіреністю б/н від 22.07.10від відповідача не зявився;

Обставини справи: Закрите акціонерне товариство "Автодім Сімферополь" звернулось до суду з адміністративним позовом та просить визнати протиправним та скасувати висновок Республіканського комітету по земельних ресурсах Автоном ної Республіки Крим №3299-з/22 від 24.11.2009 року в частині щодо відмови у погодженні Проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,070га Закритому акціонерному товариству "Автодім Сімферополь" в оренду строком на 3 роки для реконструкції існуючих будівель та будівництва прибудови складу для зберігання автомобілів по вул. Кечкеметська, 92 в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим без вимоги про проведення земельних торгів (аукціону).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про оренду землі», а також п. 3 розділу II «Прикінцеві положенні» Закону України від 16 вересня 2008 р. № 509-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спри яння будівництву», на підставі яких вважає, що відповідач необґрунтовано, у порушення вищезазначених норм права відмовив йому у погодженні проекту землеустрою з причин непроведення земельних торгів (аукціону).

Представник позивача наполягав на задоволені позовних вимог.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.84), заперечення не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, дослідивши на явні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 37 сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим від 27.05.2008р. № 558(а.с.21) «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельних ділянок, надання, передача громадянам України, юридичним особам та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополь», п 6.4 якого дозволив розробку проекту землеустрою Закритому акціонерному товариству "Автодім Сімферополь" на земельну ділянку площею 0,070га по вул. Кечкеметська, 92 для реконструкції існуючих будівель та будівництва прибудови складу для зберігання автомобілів, та п. 15 цього рішення вказано, що протягом 9 місяців з моменту прийняття даного рішення необхідно розробити та узгодити проект землеустрою та надати до міської ради на затвердження.

Рішенням 49 сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим від 23.07.2009р. №820 (а.с.39) «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельних ділянок, надання, передача громадянам України, юридичним особам та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополь» подовжено термін дії Рішення 37 сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим від 27.05.2008р. № 558 у частині дозволу Закритому акціонерному товариству "Автодім Сімферополь" для розробки проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,070 га по вул. Кечкеметська, 92 для реконструкції існуючих будівель та будівництва прибудови складу для зберігання автомобілів.

На замовлення Закритого акціонерного товариства "Автодім Сімферополь" було розроблено проект землеустрою з відведення земельної ділянки ЗАТ "Автодім Сімферополь"для реконструкції існуючих будівель та будівництва прибудови складу для зберігання автомобілів по вул. Кечкеметська, 92 в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим, який було погоджено з санітарно-епідеміологічною службою (Висновок Сімферопольської міської СЕС № 125 від 03.07.2007р.), природоохоронним органом (висновок Управління державної екологічної інспекції центрально-кримського регіону №803/14-12 від 17.10.2008р.) та органом охорони культурної спадщини (Висновок Республікансько го комітету з охорони культурної спадщини №3595 від 11.06.2007р.).

Відповідачем був розглянутий проект землеустрою з відведення земельної ділянки.

Згідно висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим №3299-з/22 від 24.11.2009р. (а.с.9-11) позивачу було відмовлено в узгодженні проекту землеустрою з відведення вказаної земельної ділянки з тих причин, що проектом, в порушення вимог ст. 124 Земельного кодексу України, ст. 6 Закону України «Про оренду землі», передбачений відвід в оренду земельної ділянки державної власності, без проведення торгів (аукціону).

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Згідно до положень ч. 1,2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного Кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до положень абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до положень абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до положень частин 1, 2, 3 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

З положень частин 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10 ст. 123 ЗК України (в редакції, що діяла на час надання відповідачем висновку №3299-з/22 від 24.11.2009р.) вбачається, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок;

надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу.

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється:

затвердження проекту відведення земельної ділянки;

вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Статтями 135,136 ЗК України встановлені положення щодо земельних торгів та підготовки лотів для продажу на земельних торгах.

Відповідно до положень ч. 1,2 ст. 136 ЗК України, органи державної влади або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної або комунальної власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта.

Добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку, зазначеного в частині першій цієї статті, здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Як було вказано вище відповідно до положень ч. 2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

З аналізу вказаних норм вбачається, що вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки законодавець повязує з прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення про надання земельної ділянки в оренду конкретній особі та укладенні на його підставі договору оренди.

Як вбачається з положень ч.2 ст. 124 ЗК України таке рішення має прийматися уповноваженим органом за результатом проведення земельних торгів.

При цьому, з положень ЗК України, якими встановлений порядок проведення земельних торгів вбачається, що таки торги проводяться, у тому числі, на підставі документації із землеустрою.

Земельний кодекс України взагалі не містить положень щодо проведення земельних торгів при вирішенні повноважним органом питання про надання згоди на складання проекту відводу земельної ділянки.

Надання повноважним органом дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки не надає особі права на оренду такої ділянки, а є лише дозволом для виготовлення документації, на підставі якої орган приймає рішення про надання земельної ділянки в оренду.

Таким чином, прийняття повноважним органом рішення про надання особі, яка зацікавлена в отриманні в оренду земельної ділянки, дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки неможна розуміти, як рішення про надання такої ділянки в оренду, або як рішення відповідно якому, земельна ділянка буде надана в оренду у майбутньому.

За таких підстав суд приходить до висновку, що для прийняття рішення про надання особі дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки, проведення земельних торгів не потрібно.

Враховуючи викладене, відмова відповідача в узгодженні позивачу проекту землеустрою, з підстав надання дозволу на його виготовлення без проведення земельних торгів, не ґрунтується на вимогах діючого законодавства.

За таких підстав, відмова відповідача в непогодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,070га позивачу Закритому акціонерному товариству "Автодім Сімферополь" в оренду строком на 3 роки для реконструкції існуючих будівель та будівництва прибудови складу для зберігання автомобілів по вул. Кечкеметська, 92 в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим, що викладена у розділі «V» висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим від №3299-з/22 від 24.11.2009р. є протиправною, в звязку з чим позовні вимоги у визнання протиправними дій підлягають задоволенню.

На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено 30.08.2010р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним дії Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим з відмови в узгодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, викладеної у висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим №3299-з/22 від 24.11.2009р. з підстав необхідності проведення аукціону (торгів) для надання Закритому акціонерному товариству "Автодім Сімферополь" в оренду строком на 3 роки земельної ділянки за адресою м. Сімферополя, вул. Кечкеметська, 92.

3. Стягнути з Державного бюджету України 3,40 грн. судового збору на користь Закритого акціонерного товариства "Автодім Сімферополь" (95038, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 92, ЄДРПОУ 30395694) судовий збір 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Маргарітов М.В.