Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2023 року № 320/44770/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ до Міністерства оборони України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «АСІКС ГРУП» про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування повідомлення, визнання пропозиції такою, що не відповідає вимогам Оголошення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Міністерства оборони щодо визнання переможцем та укладання договору з ТОВ "АСІКС ГРУП", яке оформлене протоколом № 2/159/6 від « 23» листопада 2023 року за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продукти різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA- 2023-11-02-005633-а,
- визнати протиправним та скасувати повідомлення про намір укласти договір про закупівлю продуктів харчування та сушених продукти різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA-2023-11-02-005633-а, оприлюднений 23.11.2023,
- визнати пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «АСІКС ГРУП» за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продукти різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA-2023-11-02-005633-а, такою, що не відповідає вимогам Оголошення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподілено судді Кочановій П.В. 04.12.2023 о 15 год. 11 хв.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що 13.11.2023 відповідачем проведено електронний аукціон, за результатами якого переможцем закупівель визначено ТОВ «АСІКС ГРУП» та оприлюднено повідомлення про намір на укладання договору. У зазначеному аукціоні також приймав участь позивач. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а рішення такими, що підлягають скасуванню з огляду на не відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника ТОВ «АСІКС ГРУП». Вважає, що оскільки дата державної реєстрації ТОВ «АСІКС ГРУП» (09.08.2017) припадає на дату до 01.01.2020 року відповідно до умов Оголошення, то «АСІКС ГРУП» є учасником, до якого застосовуються вимоги щодо надання документів фінансової звітності за 2020, 2021 та 2022 роки, однак ТОВ «АСІКС ГРУП» не виконав ці умови Оголошення, документів на підтвердження фінансової спроможності не надав, що позбавило Замовника можливості визначити фінансову спроможність цього Учасника виконати умови договору на суму більш ніж 300 мільйонів гривень.
Також, у п. 9.1. Оголошення визначено, що Замовником вимагається внесення учасником забезпечення пропозиції у формі: електронної банківської гарантії. У п. 9.10. Оголошення визначено, що гарантія повинна бути видана банком-гарантом на умовах грошового забезпечення (покриття) з метою забезпечення виконання зобов`язання за гарантією в повному обсязі у разі настання випадків, передбачених частиною 3 статті 25 Закону України Про публічні закупівлі, для підтвердження грошового забезпечення (покриття) надається відповідна довідка (виписка) з банку яким видана банківська гарантія. У складі цінової пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» завантажило банківську гарантію № ОГ2023-0138-9 видану 09.11.2023 підписану начальником Департаменту продажів корпоративного бізнесу Шуллою С.Л., довіреність банку на підписання тексту гарантій видану ОСОБА_1 , витяг з Державного реєстру банків, довідку про підтвердження грошового забезпечення (покриття) та виписку з банку. У свою чергу, довідка про підтвердження покриття підписана начальником департаменту адміністрування операцій ПАТ «БАНК ВОСТОК» Чекерес Галиною. Довіреність вчиняти дії від імені банку на вказану особу відсутня. Таким чином вважає, що умова Оголошення щодо надання належним чином оформленого забезпечення тендери пропозиції Третьою особою не виконана.
Окрім того, зазначає, що до цінової пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» завантажив виписку по особовому рахунку, однак вказана виписка не може вважатися випискою з банку про підтвердження грошового забезпечення (покриття), оскільки ця виписка не засвідчена ні відповідним електронним цифровим, ні особистим підписом посадової особи банку та не містить печатки банку, що не дає змоги ідентифікувати особу, яка брала участь у складанні виписки, з огляду на що позивач вважає, що цей документ не має юридичної сили.
Таким чином, позивач вважає, що ТОВ «АСІКС ГРУП» не виконав вимогу Оголошення, викладену в п. 9.10, а тому, враховуючи приписи п. 1 ч. 13 ст.14 ЗУ «Про публічні закупівлі» та умови абзацу 21 п. 15 Оголошення Замовник повинен був відхилити пропозицію цього учасника, натомість протиправно визначив його переможцем та оприлюднив намір про укладання договору.
Також, у складі пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» відсутній документ (оригінал або копія) виданий уповноваженим органом, про відсутність в Учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датований після оприлюднення оголошення про проведення закупівлі (отриманий за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника»). Натомість, до своєї пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» долучив документ, який називається Довідка про відсутність заборгованості із платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган від 22.11.2023, номер вказаної Довідки зазначено « 2322/АП/26-15-54-06-», що свідчить про пряме порушення вимоги п.п. 6 п. 12.3 Оголошення.
Водночас, зазначає, що згідно з п.п. 2 п. 12.3 Оголошення, відповідно до частини 3 статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". Учасник повинен накласти кваліфікований електронний підпис чи печатку (КЕП) або удосконалений електронний підпис (УЕП) (крім учасників-нерезидентів): на пропозицію в цілому (якщо учасник надає в складі пропозиції хоча б один сканований документ) або на кожен електронний документ пропозиції окремо (якщо такі документи надані у формі електронного документа). Якщо пропозиція містить скановані документи і документи в електронній формі, то учасник повинен накласти КЕП або УЕП на пропозицію в цілому та на кожен електронний документ окремо. На Довідці про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, відсутній КЕП.
У порушення викладених у підпунктах 5 та 7 пункту 12.5 вимог щодо надання довідок у сканованому оригіналі чи копії, цей учасник завантажив фотозображення, що не є ані сканованим оригіналом, ані копією таких документів, що також призводить до порушення вимог Оголошення.
Також, вказує на невиконання третьою собою умов п. 12.3 Оголошення, щодо підтвердження наявності матеріально-технічної бази, а саме холодильних камер не менше 500 кв.м.
Позивач вважає, що враховуючи всі допущені ТОВ «АСІКС ГРУП» порушення умов Оголошення, Замовник - Міністерство оборони України, відповідно до пп. 1 п. 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» повинно було відхилити пропозицію цього учасника, натомість Замовник прийняв протиправне рішення про визнання його переможцем та оприлюднив намір про укладання договору.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 4 грудня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду на 5 грудня 2023 року о 14:30.
Також, ухвалою суду залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «АСІКС ГРУП» (04202, м.Київ, пр.Литовський, буд.10 А).
Відповідачем, у строк, встановлений судом надано до суду відзив на позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Трейд Граніт Інвест, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Так, відповідач зазначає про те, що позивачем у позовній заяві не обгрунтовано чим порушено його право у даній процедурі закупівлі та яким чином рішення суду у разі задоволення позовних вимог поновить права «Трейд Граніт Інвест».
На думку відповідача у Звіті про фінансові результати за 2022 рік, поданої у складі пропозиції переможців торгів, за рядком 2000 (код рядка «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)», вказана сума 550 140,2 тис. грн., тобто 550 140 200, 00 грн. При цьому, очікувана вартість спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA-2023-11-02-005633 складає 396 044 785,50 грн. Вважає, що переможцем торгів підтверджено вимоги Замовника, зазначені у Оголошенні щодо фінансової спроможності учасника. Твердження позивача про необхідність подання фінансової звітності та податкові декларації за 2020, 2021, 2022 і три квартали 2023 роки не відповідають дійсності.
Також, відповідач зазначає, що у пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» наявні документи, що вимагались умовами Оголошення, заявлена пропозиція переможця відповідає вимогам Замовника та відповідно підстави для її відхилення відсутні.
Крім цього, не погоджується з посиланням позивача про те, що третьою особою надано неналежно оформлені довідки про підтвердження грошового забезпечення, а також зазначено, що виписка по особовому рахунку не засвідчені електронним підписом посадової особи та не містить печатки банку. Так, виписка по особовому рахунку, що завантажено у складі пропозиції містить всі необхідні реквізити, зазначено посадових осіб банку, що склали цей документ та міститься власноручний підпис посадової особи банку.
Відповідно до п. 9.10 Оголошення Замовником встановлено вимогу, що довідка про підтвердження грошового забезпечення має бути видана банком, яким видана банківська гарантія. Жодних інших умов до вищезгаданої довідки Замовником в Оголошенні не виставлялось.
Відповідач зазначає, що ТОВ «АСІКС ГРУП» на виконання вимог Закону та Оголошення надав довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів. Вказаний скан наявний у складі пропозиції Третьої особи, є документом, який створений не ТОВ «АСІКС ГРУП», а «ГУ ДПС у м. Києві». Відзначає, що відповідно до абзацу 3 пункту 7 Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 року № 733, довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронній довірчі послуги».
Крім того, відповідач відмічає, що третьою особою дотримано вимоги в частині надання сканованої довідки від Міністерства юстиції України.
До того ж, відповідач вказує, що третьою особою відповідно до вимог п.п. 5 п. 12.3 Оголошення у складі пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» завантажено статут ТОВ «АСІКС ГРУП» (нова редакція), який затверджений рішенням одноосібного учасника № 11/04 від 11.04.2023 року.
Представник позивача в судовому засіданні 5 грудня 2023 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити. Представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову. Представник третьої особи в судовому засіданні просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Під час розгляду даної справи в судовому засіданні 05 грудня 2023 року судом було заслухано пояснення представника позивача, відповідача та третьої особи в повному обсязі та оголошено перерву на 10 хв. Після завершення судового засідання, 05.12.2023 року представниками позивача, відповідача та третьої особи було подано заяви про подальший розгляд даної справи без участі представників сторін в порядку письмового провадження (долучені до матеріалів справи).
06.12.2023 року відповідачем надано до суду додаткові письмові пояснення в яких останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи надходження вищевказаного клопотання, беручи до уваги приписи частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд даної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши позиції сторін по справі в судовому засіданні, розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Міністерством оборони України 2 листопада 2023 року на веб-порталі Уповноваженого органу PROZORRO було оприлюднено Оголошення про проведення спрощеної/допорогової закупівлі за предметом закупівлі: «Продукти харчування та сушені продукти різні (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік)», за ідентифікатором: UA-2023-11-02-005633-a.
13 листопада 2023 року проведено електронний аукціон та відбулось розкриття тендерних пропозицій.
У спірній спрощеній закупівлі подали пропозиції наступні учасники з кінцевими ціновими пропозиціями:
ТОВ "ТОРГОВА КОМПАНІЯ "АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС""- 304 950 484,14 грн.,
ТОВ "АСІКС ГРУП" - 308 754 673,49 грн.
ТОВ "ТРЕЙД ПОЛТАВА" - 308 910 931,00 грн.
ТОВ "ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ" - 322 000 000,00 грн.
ТОВ АТОМСЕРВІС - 322 809 177,14 грн.
ТОВ "АРВІН ПРО" - 368 255 160,00 грн.
ТОВ "ТОРГОВА КОМПАНІЯ "КОДИНКА" - 368 425 648,50 грн.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРАНД КОНСАЛТ" - 371 664 930,00 грн.
За результатами проведеного аукціону електронною системою закупівель автоматично визначено наступну найбільш економічно вигідну пропозицію учасника -ТОВ «АСІКС ГРУП».
Відповідно до протоколу засідання колегіального органу Міністерства оборони України з питань оборонних закупівель - комісії Міністерства оборони України з питань оборонних закупівель за напрямком тилового забезпечення щодо розгляду пропозицій учасників спрощеної закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продуктів харчування (комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік) від 23.11.2023 №2/159/6 Міністерством оборони України прийнято рішення визначити ТОВ «АСІКС ГРУП» переможцем спрощеної закупівлі та прийнято рішення щодо наміру укладання договору на закупівлю продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продуктів харчування (комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), які дислоковані у Волинський та Тернопільській областях, у кількості 2 841 475 комплектів на загальну вартість товару 308 754 673,49 грн з ПДВ (108,6599999964807 грн з ПДВ за комплект).
Цим же рішенням запрошено у встановленому порядку ТОВ «АСІКС ГРУП» укласти договір щодо закупівлі, про що Міноборони України опубліковане відповідне повідомлення.
Вважаючи оскаржувані рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначені Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 №808-ІХ (далі-Закон №808).
Частиною першою статті 1 Закону № 808 визначено, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- відбір учасників спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель - процес визначення учасників спрощених торгів шляхом проведення електронного аукціону;
- державні замовники у сфері оборони (далі - державні замовники) - визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України;
- оборонні закупівлі - здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони;
- учасник відбору - суб`єкт господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізична особа, які в установленому порядку надали цінову пропозицію для участі у відборі, оголошеному державним замовником;
- цінова пропозиція - пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі у закупівлі на умовах, встановлених державним замовником.
Частинами першою-другою статті 2 Закону №808 встановлено, що цей Закон застосовується за умови, що:
- вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі;
- закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.
Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Частиною першою статті 3 Закону №808 визначено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Відповідно до частин першої, четвертої та шостої статті 16 Закону №808 придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель: 1) закрита закупівля: переговори; поетапні переговори; 2) торги з обмеженою участю; 3) спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III цього Закону.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 808 державний замовник вимагає від учасників закупівель, визначених пунктами 2, 3 частини першої статті 16 цього Закону, подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність одному або декільком кваліфікаційним критеріям, визначеним статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно зі статтею 24 Закону №808 спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, III цього Закону.
Відповідно до частини першої-третьої статті 25 Закону №808 у разі прийняття державним замовником рішення про проведення спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель відбір учасників здійснюється у порядку, визначеному цим Законом.
Оголошення про проведення відбору розміщується державним замовником в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня після прийняття рішення про закупівлю.
Період для подання цінових пропозицій визначається державним замовником та не може становити менше шести робочих днів з дати розміщення оголошення про проведення відбору на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель.
В оголошенні про проведення відбору обов`язково зазначаються:
1) найменування державного замовника, його код ЄДРПОУ, юридична та фактична адреса, електронна адреса;
2) найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на день проведення закупівлі;
3) технічні, якісні та кількісні характеристики і вимоги до предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі»;
4) очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість;
5) кількість товару та місце його поставки, місце, в якому мають бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяг, строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) дата і час закінчення періоду подання цінових пропозицій;
7) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях (не менше 1 відсотка очікуваної вартості товару, роботи, послуги) та формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки (у разі їх обрання державним замовником);
8) перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв;
9) розмір, строк, вид та умови повернення чи неповернення забезпечення цінової пропозиції (у разі якщо державний замовник вимагає його надання);
10) розмір, строк, вид та умови надання, умови повернення чи неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (у разі якщо державний замовник вимагає його надання);
11) прізвище, ім`я та по батькові, посада однієї чи кількох посадових осіб державного замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками відбору;
12) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору відповідно до статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та до частини другої статті 22 цього Закону (за наявності), вимоги, встановлені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі», та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників відбору визначеним критеріям і вимогам згідно із законодавством;
13) у разі закупівлі робіт - інформація відповідно до вимог пункту 17 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі»;
14) необхідність надання одиниці товару (на вимогу державного замовника);
15) інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі.
Згідно з частинами четвертою та п`ятою статті 25 Закону №808 одночасно з розміщенням оголошення про проведення відбору державний замовник також оприлюднює проект договору про закупівлю.
Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі і кваліфікаційні критерії до учасників відбору не можуть містити дискримінаційних умов та зменшувати рівень конкуренції.
Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону №808 особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.
Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, зокрема, таких вимог:
1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.
Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України.
11.11.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», пунктом 1 якої затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно з пунктом 1 Особливостей ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Пунктом 8 Особливостей встановлено, що під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі».
Додатком до Особливостей визначена Інформація, яка включається до оголошення про закупівлю:
1. Найменування та код згідно з ЄДРПОУ державного замовника, його категорія.
2. Назва предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності).
3. Технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі.
4. Орієнтовні кількість та місце поставки товарів або обсяг та місце виконання робіт чи надання послуг (місце поставки товарів, надання послуг чи виконання робіт може зазначатись як населений пункт або район чи область).
5. Умови поставки товарів, надання послуг чи виконання робіт (зокрема строк, протягом якого необхідно отримати товари, виконати роботи чи отримати послуги).
6. Умови оплати.
7. Прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб державного замовника, уповноважених здійснювати зв`язок щодо оприлюдненого оголошення.
8. Інша інформація, яку державний замовник вважає за необхідне включити.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі-Закон №922).
Так, відповідно до статті 1 Закону №922 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об`єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Згідно з частинами першою-другою статті 3 Закону №922 цей Закон застосовується:
1) до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
2) до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень;
3) до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частин другої, третьої і сьомої цієї статті.
Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною дев`ятою статті 3 Закону №922 встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п`ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об`єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Суд зауважує, що частиною першою та другою статті 24 Закону №808 визначено, що спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України «Про публічні закупівлі", з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, цього Закону.
З наведеного вбачається, що Закон №808 визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель, а Закон №922 установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Пунктом 2 частини першої статті 10 Закону №922 передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій.
Статтею 14 Закону № 922 визначено умови здійснення спрощених закупівель.
Так, відповідно до частини першої статті 14 Закону №922 спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Згідно з частиною другою статті 14 Закону №922 спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:
1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
3) подання пропозицій учасниками;
4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;
5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;
6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Частиною третьою статті 14 Закону №922 встановлено, що в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;
4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) умови оплати;
7) очікувана вартість предмета закупівлі;
8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);
9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);
10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;
11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);
12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників (частина четверта статті 14 Закону №922).
Відповідно до частини п`ятої статті 14 Закону №922 оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Згідно з частиною шостою статті 14 Закону № 922 замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.
Відповідно до частини восьмої статті 14 Закону № 992 для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.
Частиною дев`ятою статті 14 Закону № 992 визначено, що пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.
Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Згідно з частиною десятою статті 14 Закону №992 розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону (частина одинадцята статті 14 Закону №992).
За умовами частини дванадцятої статті 14 Закону №992 за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Відповідно до частин тринадцятої-чотирнадцятої статті 14 Закону №992 замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь.
Як було вказано вище, відповідно до частини першої статті 22 Закону №808 державний замовник вимагає від учасників закупівель, визначених пунктами 2, 3 частини першої статті 16 цього Закону, подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність одному або декільком кваліфікаційним критеріям, визначеним статтею 16 Закону України "Про публічні закупівлі".
У свою чергу, положеннями статті 16 Закону №992 визначено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).
Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб`єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Відповідно до п. 8 Оголошення перелік критеріїв та методика оцінки пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв: єдиним критерієм оцінки пропозиції є - ціна.
Приписами пункту 9.1 Оголошення обумовлено, що замовником вимагається внесення учасником забезпечення пропозиції у формі електронної банківської гарантії - яка повинна бути оформлена відповідно до вимог постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, містити інформацію про зобов`язанням банку у разі виникнення обставин, передбачених пунктом 9.7 цього розділу, відшкодувати на рахунок Міністерства оборони України кошти у сумі забезпечення пропозиції, визначених у пункті 9.3 цього розділу та обов`язково повинно бути накладено КЕП уповноваженої особи банку.
Разом з гарантією надаються: сканований оригінал/копія банківської ліцензії про надання банківських послуг, виданої банку (копія даного документа повинна бути завірена банком) та сканований оригінал/копія документа про повноваження особи, котра підписує банківську гарантію (копія даного документа повинна бути завірена банком).
Якщо в документі про повноваження особи, котра підписує банківську гарантію містяться умови щодо обмеження повноважень вказаної особи з приводу видачі, підписання банківських гарантій, учасник повинен надати скановану копію документа банку (копія даного документа повинна бути завірена банком), що підтверджує правомірність підписання банківської гарантії.
Також, пунктом 9.2-9.4 Оголошення зазначено, що у банківській гарантії зазначається найменування бенефіціара, яким є замовник - повне найменування юридичної особи, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія, адреса місцезнаходження, назва та адреса банку бенефіціара: Міністерство оборони України, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022, Замовник, що здійснює закупівлі для потреб оборони, Державна казначейська служба України в м. Києві, вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01014, МФО 820172, р/р UA308201720355149006000018611 .
Розмір забезпечення пропозиції: 3 960 447 (три мільйони дев`ятсот шістдесят тисяч чотириста сорок сім) грн. 86 коп.
Строк дії забезпечення пропозиції: 120 календарних днів, починаючи з кінцевого строку подання пропозиції. Пропозиції, що не супроводжуються документальним підтвердженням надання забезпечення пропозиції, відхиляються Замовником.
При цьому, приписами пункту 9.5 Оголошення визначено, що усі витрати, пов`язані з поданням забезпечення пропозиції, здійснюються за рахунок учасника. В тексті гарантії обов`язково повинно бути зазначено про безумовність банківської гарантії, а також: зобов`язання Банку-гаранта сплатити Замовнику гарантійну суму єдиним платежем протягом 5-ти банківських днів з дня отримання вимог Замовника без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов; умови гарантії не можуть бути змінені і вона не може бути припинена Банком-гарантом, без згоди з Замовником.
Пунктом 9.10 Оголошення зазначено, що гарантія повинна бути видана банком-гарантом на умовах грошового забезпечення (покриття) з метою забезпечення виконання зобов`язання за гарантією в повному обсязі у разі настання випадків, передбачених частиною 3 статті 25 Закону України «Про оборонні закупівлі», для підтвердження грошового забезпечення (покриття) надається відповідна довідка (виписка) з банку яким видана банківська гарантія.
У ході судового розгляду справи було встановлено, що у спрощеній закупівлі подано пропозиції 8 учасниками. При цьому, ТОВ «АСІКС ГРУП» на виконання п. 9 Оголошення в складі пропозиції було надано, зокрема банківську гарантію № ОГ 2023-0138-9 від 9 листопада 2023 року вих № 27/2/2/7731 від 09.11.2023, на суму гарантії 3 960 447,86 грн (три мільйони дев`ятсот шістдесят тисяч чотириста сорок сім гривень 86 копійок), яка застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника процедури спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».
Як вбачається зі змісту банківської гарантії № ОГ 2023-0138-9 від 9 листопада 2023 року гарант Публічне акціонерне товариство «БАНК ВОСТОК» (ідентифікаційний код 26237202); принципал Товариство з обмеженою відповідальністю "АСІКС ГРУП" (ідентифікаційний код: 41514045); бенефіціар Міністерство оборони України (ідентифікаційний код 00034022).
Сума гарантії: 3 960 447,86 грн. (три мільйона дев`ятсот шістдесят тисяч чотириста сорок сім грн. 86 коп.)
Назва валюти, у якій надається гарантія: гривня (UAH) 980.
Дата початку строку дії гарантії (набрання чинності): 09 листопада 2023 р.
Дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане: 11 березня 2024 року включно
Номер оголошення про проведення спрощеної закупівлі: UA-2023-11-02-005633-a, веб-сайт інформаційно телекомунікаційної системи PROZORRO, за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-11-02-005633-a.
Інформація щодо оголошення про проведення спрощеної закупівлі: Оголошення про проведення спрощеної закупівлі «Продукти харчування та сушені продукти різні (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік)», затверджено Протоколом засідання Колегіального органу Міністерства оборони України від 01.11.2023 р. № 2/159/1, дата оголошення 02.11.2023р.
Відомості про договір, відповідно до якого видається гарантія банком, страховою організацією, фінансовою установою (у разі наявності): Генеральний договір про надання гарантій № ОГ2023-0138 від 09 листопада 2023 року.
Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про оборонні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (зі змінами).
За цією гарантією гарант безвідклично та безумовно зобов`язаний сплатити бенефіціару єдиним платежем суму гарантії протягом 5 банківських днів з дня отримання гарантом вимог бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога) без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов.
Пунктом 7 банківської гарантії № ОГ 2023-0138-9 від 9 листопада 2023 року обумовлено, що ця гарантія надається виключно бенефіціару і не може бути передана або переуступлена будь-кому. Відносини за цією гарантією регулюються законодавством України. Зобов`язання та відповідальність гаранта перед бенефіціаром обмежуються сумою гарантії.
Цю гарантію надано в формі електронного документа та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та кваліфікованої електронної печатки, що прирівняні до власноручного підпису уповноваженої особи гаранта та його печатки відповідно та які можуть бути підтверджені та перевірені онлайн на веб-сайті Центрального засвідчувального органу за посиланням http://czo.gov.ua/verify.
Банківська гарантія № ОГ 2023-0138-9 від 9 листопада 2023 року вих № 27/2/2/7731 від 09.11.2023, підписана начальником Департаменту продажів корпоративного бізнесу ПАТ «БАНК ВОСТОК» КЕП Шулла С. Л.
Довіреністю від 22 листопада 2023 року, Публічне акціонерне товариство «БАНК ВОСТОК», код за ЄДРПОУ 26237202, місцезнаходження: 49051, Дніпропетровська м. Дніпро, вул. Курсантська, 24, в особі Голови Правління Мороховського Вадима Вікторовича, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , діючого на підставі Статуту ПАТ «БАНК ВОСТОК» цією довіреністю уповноважує:
Начальника Департаменту продажів корпоративного бізнесу ПАТ «БАНК ВОСТОК» Шуллу Сергія Людвіговича, паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області 07.07.1997 року, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , представляти інтереси ПАТ «БАНК ВОСТОК» при взаємовідносинах з юридичними особами, фізичними особами та фізичними особами-підприємцями.
1. Для виконання від імені Банку представницьких функцій ОСОБА_1 надаються наступні права:
1.1.Укладати та підписувати, змінювати та розривати такі договори:
-договори про надання гарантії, генеральні договори про надання гарантій, генеральні договори про надання документарних зобов`язань, кожен з яких не може перевищувати 50 000 000,00 (П`ятдесят мільйонів гривень, 00 копійок) або еквівалент цієї суми в іноземній валюті, розрахований за офіційним курсом, встановленим Національним банком України на дату підписання договору;
-договори поруки (в якості кредитора), що укладаються у забезпечення виконання зобов`язань третіх осіб перед ПАТ «БАНК ВОСТОК», за договорами вказаними у цьому пункті.
1.2.Підписувати (у тому числі в електронній формі, у програмних комплексах, що забезпечують електронний документообіг, з накладенням електронного підпису та електронної печатки Банку) наступні документи:
-тексти гарантій та зміни до них;
-заяви про надання гарантії, заяви про надання документарних зобов`язань та заяви про зміну гарантії/документарних зобов`язань;
- листи, повідомлення, підтвердження, відповіді, пояснення та інші документи, що пов`язані зі здійсненням Банком операцій за гарантіями.
3.Засвідчувати власним підписом та печаткою Банку (у тому числі в електронній формі, у програмних комплексах, що забезпечують електронний документообіг, з накладенням електронного підпису та електронної печатки Банку) копії будь-яких документів, що пов`язані з наданням гарантій.
Довіреність ПАТ «БАНК ВОСТОК» від 22 листопада 2023 року, підписана головою правління ПАТ «БАНК ВОСТОК» В.В.Мороховський.
Водночас, начальником департаменту адміністрування активних операцій ПАТ «БАНК ВОСТОК», ОСОБА_2 підписано Довідку, в якій зазначено, що забезпеченням (покриттям) по Банківській гарантії №ОГ2023-0138-9 від « 09» листопада 2023 року виступають грошові кошти у сумі 3 960 447,86 гривень (три мільйона дев`ятсот шістдесят тисяч чотириста сорок сім гривень 86 копійок), які зараховані ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АСІКС ГРУП» (ЄДРПОУ 41514045) « 09» листопада 2023 року на рахунок покриття НОМЕР_3 у ПАТ «БАНК ВОСТОК» (Код за ЄДРПОУ 26237202, МФО 307123).
Матеріали справи містять виписку по особовому рахунку за період з 09.11.2023 року по 09.11.2023 року про перерахування грошового покриття за гарантією №ОГ2023-0138-9 від « 09» листопада 2023 року у розмірі 3 960 447,86 грн.
Відповідно до ст.200 ГК України гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає вказане у ньому певне зобов`язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.
Відповідно до постанови правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 639 «Про затвердження положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах», Банк-гарант після прийняття рішення про надання гарантії готує проект договору про надання гарантії (з урахуванням вимог статті 6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг») і відповідно до внутрішніх положень банку подає його принципалу для підписання.
Банк-гарант має право не укладати окремий договір про надання гарантії, якщо в заяві про надання гарантії передбачені всі умови, за якими надається гарантія, і ця заява погоджена з банком-гарантом та має силу договору про надання гарантії.
Банк-гарант, перевіривши прийнятність умов договору про надання гарантії і правильність оформлення поданих документів та отримавши підтвердження принципала про згоду з умовами договору про надання гарантії, підписує гарантію і надсилає/передає гарантію згідно з інструкціями, зазначеними в заяві про надання гарантії, протягом строку, визначеного договором про надання гарантії.
Оригінал гарантії в паперовому вигляді передається (через принципала або через авізуючий банк, або безпосередньо) бенефіціару, одна копія такої гарантії залишається в банку-гаранті, інша - передається принципалу.
Банк-гарант надсилає примірник електронної гарантії бенефіціару або банку бенефіціара та/або принципалу для подальшого передавання бенефіціару. Банк-гарант надсилає один електронний примірник принципалу, інший - зберігає в електронному архіві банку-гаранта.
При цьому, пунктом 26 розділу ІІІ Порядку надання гарантій банком-гарантом обумовлено, що гарантія повинна містити такі реквізити, зокрема підпис(и) уповноваженої(их) особи(іб) банку-гаранта.
Так, у складі пропозиції ТОВ "АСІКС ГРУП" було надано банківську гарантію № ОГ 2023-0138-9 від 09.11.2023, яка підписана начальником Департаменту продажів корпоративного бізнесу Шуллою С.Л., довіреність банку на підписання тексту гарантії, витяг з Державного реєстру банків, довідку про підтвердження грошового забезпечення (покриття) та виписка з банку, що не заперечується сторонами.
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 "Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції" затверджено вимоги до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, пунктом 1 яких обумовлено, що ці Вимоги визначають обов`язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, передбаченої пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - гарантія), банками, іншими фінансовими установами та страховими організаціями (далі - гарант). Пунктом 3 Вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції обумовлено, що Реквізити гарантії, визначені у формі, є обов`язковими для складання гарантії.
Суд зазначає, що банківська гарантія № ОГ 2023-0138-9 від 09.11.2023 відповідає наведеним приписам. Вона не визнана в судовому порядку недійсною, в силу статті 204 ЦК України презюмується як правомірна, отже є дійсною та такою, що створює правові наслідки для сторін.
При перевірці гарантії на відповідність вимогам пункту 9.1 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, судом не встановлено будь-якої невідповідності наданої банківської гарантії наведеним вимогам.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до п. 9.10 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі замовником встановлено вимогу, що довідка про підтвердження грошового забезпечення, має бути видана банком яким видана банківська гарантія. Жодних інших вимог до казаної довідки замовником не висувалось.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «АСІКС ГРУП» було надано довідку зареєстровану у ПАТ «Банк Восток» (у тому ж банку, що видав банківську гарантію № ОГ 2023-0138-9 від 09.11.2023), із посиланням на банківську гарантію, яка містить QR код, реєстраційний номер № 14/1/7785 від 10.11.2023, посаду посадової особи, яка її видала, власноручний підпис та печатку банку. Відповідно до інформації зазначеної у довідці, забезпеченням (покриттям) по банківській гарантії виступають грошові кошти у сумі 3 960 447,86 гривень, які зараховані ТОВ «АСІКС Груп» на рахунок покриття з зазначенням його номеру. А також зазначено інформацію, що грошове покриття не виступає забезпеченням за будь - якими іншими фінансовими зобов`язаннями.
Виписка по особовому рахунку з банку не є документом, що складається у довільній формі, це документ, який формується у електронній системі автоматично та містить всі необхідні (визначені системою) реквізити.
За наведеного, твердження позивача про невідповідність банківської гарантії та відповідної довідки (виписки) про підтвердження грошового забезпечення вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі спростовуються матеріалами справи.
Враховуючи викладене, ТОВ «АСІКС ГРУП» відповідно до умов Оголошення надано документи, які повністю відповідають вимогам замовника, а твердження позивача про невідповідність документації, поданої у складі тендерної пропозиції ТОВ "АСІКС ГРУП", положенням чинного законодавства не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.
Пунктом 12.3 Оголошення визначено зокрема, що перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасник встановленим кваліфікаційним критеріям, вимогам установленим статтею 17 Закону та іншим вимогам Закону, що подаються у складі пропозиції:
Учасник при наданні довідок та/або документів на виконання вимог оголошенні заштриховує/затушовує або іншим чином приховує інформацію в документах, яка ідентифікує адресу виробництва та/або складських приміщень чи матеріальної баз виробників та учасників на території України.
1) Сканована відомість про учасника (додаток 2).
2) Наявність в учасника спрощеної закупівлі обладнання, матеріально-технічної базі та технологій, а саме:
наявність загальною кількістю не менше ніж 2 000 кв.м. складських та/або інших приміщень з холодильною камерою не менше ніж 500 кв.м, які учасник використовує для ведення господарської діяльності та зберігання продуктів харчування; наявність вантажного автотранспорту в кількості не менше ніж 20 одиниць для перевезення вантажу, з яких мінімум дві вантажівки - рефрижератори, для перевезення замороженої продукції - учаснику необхідно надати у складі пропозиції скановану довідку у довільній формі, яка містить інформацію про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, що дають можливість виконати умови договору про закупівлю. Крім того, учаснику необхідно надати у складі пропозиції підтвердження права користування вантажним автотранспортом (копію документа про право власності або користування).
Документи, які учасник буде надавати (завантажувати) у складі пропозиції для підтвердження наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій рекомендується позначати як конфіденційні.
Замовнику надається можливість комісійно перевіряти спроможності постачальника.
3) Наявність в учасника спрощеної закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід - учаснику необхідно надати у складі пропозиції скановану довідку у довільній формі про наявність в учасника спрощеної закупівлі працівників - не менше ніж 50 працівників на останній звітний період до дати Оголошення. Для підтвердження наданої інформації у складі пропозиції учасник додає сканований оригінал/копію Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Міністерства фінансів України 13 січня 2015 року № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 липня 2022 року № 189) без додатків, поданий за останній звітний період до дати Оголошення.
Контрольна цифра - рядок 101 колонки 3 вказаного вище Податкового розрахунку.
4) Для підтвердження фінансової спроможності, надається:
Для юридичних осіб:
- скановані оригінали/копії Балансу (Звіту про фінансовий стан) станом на 31.12.2020 та/або 31.12.2021 та/або 31.12.2022, Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), Звіту про рух грошових коштів. Звіту про власний капітал за 2020 та/або 2021 та/або 2022 рік, за формами визначеними Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 або сканований оригінал/копія Фінансової звітності малого підприємства чи Фінансової звітності мікропідприємства за 2020 та/або 2021 та/або 2022 роки,
за формами визначеними Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 25 "Спрощена фінансова звітність", затвердженого наказом Міністерства фінансів Україні від 25.02.2000 № 39.
Порядок заповнення вказаних форм фінансової звітності має відповідати вказаним Національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.
-сканований оригінал/копія податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період в якому учасник закупівлі був платником податку на прибуток підприємств у 2020 та/або 2021 та/або 2022 роках (Наказ Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2 року № 897).
В разі, якщо учасник закупівлі в будь-якому періоді був платником єдиного податку третьої групи 3% чи 5%, замість копії декларації з податку на прибуток надається копія податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за звітні періоди 2020 року та/або 2021 року, та/або 2022 року.
В разі, якщо учасник закупівлі в будь-якому періоді починаючи з 1 квітня 2022 року був платником єдиного податку третьої групи 2%, замість копії декларації з податку прибуток надається копія податкової декларації платника єдиного податку третьої групи період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за кожен звітний період (місяць) 2022 року.
В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище документи подаються лише за повний звітний рік.
Фінансова спроможність визначається:
а. Відповідно до поданого Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупні дохід) або Звіту про фінансові результати (форма 2-м) за рядком 2000 (код рядка Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), який має бути у розмірі не менше (одного) відсотка очікуваної вартості предмету закупівлі за річний звітний період у 2020 рої та/або 2021 році та/або 2022 році.
В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище розрахунки визначаються по показникам лише за повні звітні роки (періоди).
Для фізичних осіб - підприємців, що перебувають на загальній системі оподаткування
-скановані оригінали/копії податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік та/або 2021 рік, та/або 2022 рік.
Для фізичних осіб - підприємців, що перебувають на спрощеній систем, оподаткування:
-скановані оригінали/копії податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2020 рік та/або 2021 рік, та/або 2022 рік, та/або скановані оригінали/копії податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за кожен звітний період (місяць) 2022 року.
Фінансова спроможність визначається:
Для фізичних осіб - підприємців, що перебувають на загальній системі оподаткування: а. Відповідно до поданої декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік та/або 2021 рік, та/або 2022 рік за рядком 10 «Загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», яка має бути у розмірі не менше 1 (одного) відсотка очікуваної вартості предмету закупівлі за відповідний річний звітний період у 2020 році та/або 2021 році, та/або 2022 році.
Для фізичних осіб підприємців, що перебувають на спрощеній системі оподаткування:
а. Відповідно до податкової декларації платника єдиного податку за 2020 рік та/або 2021 рік, та/або 2022 рік за рядком 08 «Загальна сума доходу за звітний (податковий) період», яка має бути у розмірі не менше 1 (одного) відсотка очікуваної вартості предмету закупівлі за відповідний річний звітний період у 2020 році та/або 2021 році, та/або 2022 році.
В разі, якщо учасник закупівлі в будь-якому періоді починаючи з 1 квітня 2022 року був платником єдиного податку третьої групи 2%, для розрахунку показника доходу за 2022 рік також враховуються сума значень рядка 01 «Обсяг доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу» за кожен місяць 2022 року в якому таки учасник перебував на вказаній системі оподаткування.
В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище розрахунки визначаються по показникам лише за повний звітний рік (період).
Скановані копії/оригінали документів, що подаються для підтвердження фінансово спроможності учасником закупівлі повинні подаватись за відповідний (той самий) звітний період.
5) Сканована оригінал/копія Статуту (для юридичних осіб) або іншого установчого документу, з усіма змінами та доповненнями.
У разі, якщо учасник здійснює діяльність на підставі модельного статуту, необхідно надати копію документа щодо рішення засновників про створення такої юридичної особи і вимога стосується учасника - юридичної особи) або рішення учасників товариства про перехід щодо провадження діяльності на підставі модельного статуту.
6) Скановані оригінали/копії документів, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника спрощеної закупівлі щодо підпису документів пропозиції учасника та договору про закупівлю:
-у разі, якщо документи пропозиції та договору про закупівлю підписуються керівником підприємства (організації), то повноваження щодо підпису документів учасника спрощеної закупівлі підтверджується протоколом установчих (загальних) зборів або рішенням засновника або рішенням учасника та наказом (розпорядження) про призначення або про вступ на посаду (для суб`єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців за наявності);
-у разі, якщо інтереси учасника представляє не керівник, а саме, якщо документи пропозиції та договору про закупівлю підписує не керівник, а уповноважена ним особа, яку уповноважено під час проведення спрощеної закупівлі підписувати документи пропозиції та договору про закупівлю, подається довіреність (доручення) на цю особу учасника про надання повноважень цій особі підписувати документи пропозиції та договору про закупівлю, а також протокол установчих (загальних) зборів або рішення засновника або рішення учасника та наказ (розпорядження) про призначення або вступ на посаду (для суб`єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців за наявності) на керівника, який надав довіреність (доручення) на цю особу учасника підписувати документи пропозиції та договору про закупівлю.
Якщо один із вищезазначених документів не передбачений (необов`язковий), учасник повинен надати довідку у довільній формі з викладенням обставин, що обґрунтовують відсутність у нього такого документа.
Відповідно до частини 3 статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель (далі - Система) з метою подання пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Учасник повинен накласти кваліфікований електронний підпис чи печатку (КЕП) або удосконалений електронний підпис чи печатку (УЕП) (крім учасників-нерезидентів):
на пропозицію в цілому (якщо учасник надає в складі пропозиції хоча б один сканований документ) або на кожен електронний документ пропозиції окремо (якщо такі документи надані у формі електронного документа).
Якщо пропозиція містить скановані документи і документи в електронній формі, то учасник повинен накласти КЕП або УЕП на пропозицію в цілому та на кожен електронний документ окремо.
Документи пропозиції, які надані учасником спрощеної закупівлі не у формі електронного документа (без КЕП або УЕП на документі) повинні містити уповноваженої посадової особи учасника закупівлі (із зазначенням прізвища, ініціалів та посади особи) (окрім документів, виданих іншими підприємствами/ установами/організаціями).
Замовник не вимагає від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у складі пропозиції підписом уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням КЕП або УЕП.
Під час перевірки КЕП або УЕП повинні відображатися прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання пропозиції (власника ключа). У випадку відсутності даної «формації, пропозицію такого учасника буде відхилено.
Замовник рекомендує не змінювати назву та формат документів, які видані банком для і ствердження внесення забезпечення пропозиції.
Судом встановлено, що за результатами проведеного аукціону електронною системою закупівель визначена, що пропозиція ТОВ «АСІКС ГРУП» відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі.
Так, протокольним рішенням Міністерства оборони України від 23.11.2023 №2/159/6 вирішено:
Відповідно до вимог ч. 12 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» визначити ТОВ "АСІКС ГРУП" переможцем спрощеної закупівлі та прийняти рішення щодо наміру укладання договору на закупівлю продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продуктів харчування (комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік), які дислоковані у Волинській та Тернопільській областях, у кількості 2841475 комплектів на загальну вартість товару 308754673,49 грн. з ПДВ.
Так, позивач в позовній заяві посилається на порушення ТОВ «АСІКС ГРУП» пп. 4 п. 12.3 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, щодо ненадання документів на підтвердження фінансової спроможності.
Позивачем було зазначено, що ТОВ «АСІКС ГРУП» зареєстровано як юридичну особу до 01.01.2020, а тому учасник повинен був підтвердити свою фінансову спроможність за останні три роки.
Пунктом 12.3. Оголошення визначено перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним критеріям, вимогам установленим статтею 17 Закону та іншим вимогам Закону, що подаються у складі пропозиції, серед яких, зокрема, згідно з підпунктом 4 п. 12.3 Оголошення для підтвердження фінансової спроможності, надається:
Для юридичних осіб:
- скановані оригінали/копії Балансу (Звіту про фінансовий стан) станом на 31.12.2020 та / або 31.12.2021 та / або 31.12.2022, Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал за 2020 та / або 2021 та / або 2022 рік, за формами визначеними Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 або сканований оригінал/копія Фінансової звітності малого підприємства чи Фінансової звітності мікропідприємства за 2020 та / або 2021 та / або 2022 роки, за формами визначеними Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39.
Порядок заповнення вказаних форм фінансової звітності має відповідати вказаним Національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.
- сканований оригінал/копія податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період в якому учасник закупівлі був платником податку на прибуток підприємств у 2020, та / або 2021 та / або 2022 роках (Наказ Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897).
В разі, якщо учасник закупівлі в будь-якому періоді був платником єдиного податку третьої групи 3% чи 5%, замість копії декларації з податку на прибуток надається копія податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за звітні періоди 2020, та / або 2021 та / або 2022 року.
В разі, якщо учасник закупівлі в будь-якому періоді починаючи з 1 квітня 2022 року був платником єдиного податку третьої групи 2%, замість копії декларації з податку на прибуток надається копія податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за кожен звітний період (місяць) 2022 року.
В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище документи подаються лише за повні звітні роки.
Фінансова спроможність визначається:
a. Відповідно до поданого Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) або Звіту про фінансові результати (форма 2-м) за рядком 2000 (код рядка "Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)", який має бути у розмірі не менше 1 (одного) відсотка очікуваної вартості предмету закупівлі за річний звітний період у 2020 році та/або 2021 році та/або 2022 році.
В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище розрахунки визначаються по показникам лише за повні звітні роки (періоди).
Таким чином, для підтвердження фінансової спроможності учаснику достатньо надати звіт про фінансові результати за один із повних звітних періодів (2020 або 2021, або 2022 рік), в якому чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)", складає не менше 1 (одного) відсотка очікуваної вартості предмету закупівлі.
Суд звертає увагу, що замовником не було встановлено імперативної вимоги щодо надання звітності за останні три роки, натомість ним було застосовано формулювання за 2020 та/або 2021 та/або 2022 рік, що відповідає принципам здійснення закупівель визначеним ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі».
Як вбачається з матеріалів справи, у складі пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП» було надано наступні документи:
1. Баланс (звіт про фінансові результати) станом на 31.12.2022 (тобто за 2022 р.);
2. Звіт про фінансові результати станом на 31.12.2022 (тобто за 2022 р.);
3. Податкова декларація з податку на прибуток підприємств за 2022 рік.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 по справі № 320/43446/23/
Суд зазначає, що одночасно, до подання копій документів умовами Оголошення передбачено можливість допущення формальних помилок, які не є підставою для відхилення тендерної пропозиції.
Відповідно, пунктом 8 Переліку формальних помилок Оголошення про закупівлю до формальних помилок віднесено: "Подання документа учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа".
Враховуючи вищезазначене, вимоги Оголошення та встановлені обставини, за наявності такого п. 8 Переліку формальних помилок, те що Учасник ТОВ «АСІКС ГРУП» завантажив у складі своєї пропозиції скановані копії з оригіналів фінансової звітності малого підприємства, податкових декларацій з податку на прибуток, є таким, що допустив формальну помилку, яка в даному випадку не є підставою для відхилення тендерної пропозиції.
Щодо твердження позивача, що ТОВ «АСІКС ГРУП» порушено пп. 4 п. 12.3 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, щодо ненадання документів на підтвердження фінансової спроможності.
Позивачем було зазначено, що ТОВ «АСІКС ГРУП» зареєстровано як юридичну особу до 01.01.2020, а тому учасник повинен був підтвердити свою фінансову спроможність за останні три роки.
Крім цього, позивач вважає, що перша редакція Статуту товариства є його установчим документом, а викладення Статуту в новій редакції є формою внесення змін до останнього, а тому ТОВ «АСІКС ГРУП» не було виконано п. 12. 3 Оголошення.
Суд вважає вказане твердження позивача безпідставним та необґрунтованим, з огляду на наступне.
Відповідно до п.п. 5 п. 12.3 Оголошення у складі пропозиції учасник має надати сканований оригінал/копію Статуту з усіма змінами та доповненнями.
Судом встановлено, що ТОВ «АСІКС ГРУП» у складі пропозиції завантажено статут ТОВ «АСІКС ГРУП» (нова редакція), який затверджений рішенням одноосібного учасника № 11/04 від 11.04.2023 року.
Також, крім Статуту було завантажено: опис документів, що подаються заявником для державної реєстрації в ЄДРПОУ, нотаріально посвідчене рішення одноосібного учасника № 30/11 від 30.11.2022 року, виписка з ЄДРПОУ з урахуванням змін до установчих документів, наказ № 01/12 про призначення директора від 01.12.2022 року, нотаріально посвідчене рішення одноосібного учасника № 11/04 від 11.04.2023, опис 106904000419 від 12.04.2023 про надання документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.
А тому, оскільки Статут викладено у новій редакції, тому зміни та доповнення до нього не вносилося.
Відповідно до підпункту 6 пункту 12.5 Оголошення, учасник-переможець торгів у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати оприлюднення на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель рішення про намір укласти договір про закупівлю, повинен завантажити державному замовнику документи, зокрема: сканований оригінал/копія документу, виданого уповноваженим органом, про відсутність в Учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються: органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення закупівлі (отриманий за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника» thttps://cabinet.tax.gov.ua/login).
Позивач вважає, що ТОВ «АСІКС ГРУП» не було завантажено у порушення ч. 6 п. 12.5 Оголошення належним чином засвідчену копію довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи. Так, необхідність наявності КЕП на вказаному документі зазначено і п. 7 Порядку № 733, яким визначено, що довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до абзацу 3 пункту 7 Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 року № 733, довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронні довірчі послуги».
Як встановлено судом 24.11.2023 року на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель ТОВ «АСІКС ГРУП» було завантажено довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи № 2322/АП/26-15-54-06- від 22.11.2023року. Вказана довідка містить лінк посилання https://cabinet.tax.gov.ua/publicdoc?get=265450170824478 на Електронний кабінет ДПС України. При натисканні на вказане посилання, яке міститься в цій довідці відбувається автоматичний перехід на сторінку Електронного кабінету на якій міститься довідка з аналогічними даними та цифровим підписом (у виді QR- коду), тобто є оригіналом.
Суд зазначає, що одночасно, до подання копій документів умовами Оголошення передбачено можливість допущення формальних помилок, які не є підставою для відхилення тендерної пропозиції.
Відповідно, пунктом 8 Переліку формальних помилок Оголошення про закупівлю до формальних помилок віднесено: "Подання документа учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа".
Пунктом 12 Переліку формальних помилок Оголошення подання документа (документів) учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду.
Враховуючи вищезазначене, вимоги Оголошення та встановлені обставини, за наявності Переліку формальних помилок в Оголошенні, суд дійшов висновку про те, що ТОВ "АСІКС ГРУП" було надано відповідну довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи та вказані вище формальні неточності не є підставою для відхилення тендерної пропозиції.
В контексті викладеного, суд дійшов висновку про те, що третьою особою ТОВ «АСІКС ГРУП» відповідно до умов Оголошення надано документи, які повністю відповідають вимогам замовника, а твердження позивача про невідповідність документації, поданої у складі тендерної пропозиції ТОВ «АСІКС ГРУП», положенням чинного законодавства не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.
При цьому, суд вважає за необхідне відзначити стосовно твердження відповідача про те, що позивачем не обґрунтовано належним чином в позовній заяві чим порушеного його право у даній процедурі закупівлі та не наведено обґрунтування щодо поновлення порушених прав позивача у випадку задоволення його позовної заяви.
Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини 20 статті 14 Закону №922-VIII з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
Таким чином, Позивач, як учасник спрощеної закупівлі, має право на оскарження рішень та дій Замовника (Відповідача) незалежно від того чи буде він в майбутньому переможцем вищезазначеної закупівлі.
При вирішенні даної справи суд враховує, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Як установлено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами частини третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.
Враховуючи наслідки вирішення справи судом у суду відсутні процесуальні підстави для вирішення питання щодо понесених сторонами витрат по справі згідно ст. 139, ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ до Міністерства оборони України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «АСІКС ГРУП» про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування повідомлення, визнання пропозиції такою, що не відповідає вимогам Оголошення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя Кочанова П.В.