Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 303
РІШЕННЯ
Іменем України
04.10.2010Справа №2-17/3752-2010 За позовом: Прокурора Чорноморського району АР Крим в інтересах Держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим
До відповідачів:
1. Чорноморської районної державної адміністрації
2. ТОВ «Балатонпром»
про визнання недійсною угоди про співпрацю № 172 від 26.12.2008 року між Чорноморською районною державною адміністрацією та директором ТОВ «Балатонпром»
Суддя В.І. Гайворонський
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача – не з’явився
Від відповідачів – не з’явилися
Прокурор – Яковлєв О.О., посвідчення
Сутність спору: Прокурор звернувся з позовом про визнання недійсною угоди про співпрацю № 172 від 26.12.2008 року між Чорноморською районною державною адміністрацією та директором ТОВ «Балатонпром», у зв’язку з ігноруванням процедури надання земельної ділянки.
Відповідач Чорноморська районна державна адміністрація позовні вимоги визнає, та вказує, що угода про співпрацю укладена райдержадміністрацією з перевищенням наданих повноважень, та не відповідає вимогам діючого законодавства.
Відповідач ТОВ «Балатонпром» відзив на позов не надав, в судове засідання не з’явився, про дату слухання справи повідомлений належним чином – рекомендованою поштою, направлену на його адресу. Згідно ст. 93 ЦК України юридична особа повинна знаходитися за своєю юридичною адресою. Якщо відповідач не знаходиться за своєю юридичною адресою, це не може бути поважною причиною та підставою не розглядати справу, оскільки порушення законодавства поважною причиною не є.
Якщо відповідач кореспонденцію суду не отримав по віні пошти, він вправі звернутися про перегляд цього рішення за нововиявленими обставинами та надати відповідні докази.
Окрім цього, повернення до суду рекомендованої кореспонденції немає, що свідчить про її вручення адресату.
Окрім цього, про перше засідання суду керівник відповідача повідомлений поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
Суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними у ній матеріалами, при цьому виходить із того, що згідно ст.129 Конституції України надання до справи матеріалів є правом сторони, а не обов’язком.
По справі проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд, -
в с т а н о в и в:
Згідно Угоди про співпрацю № 172 від 26 грудня 2008 року Сторона 1 (Чорноморська районна державна адміністрація) дозволяє Стороні 2 (Товариству з обмеженою відповідальністю «Балатонпром») проведення робіт з благоустрою прибережної частини земельної ділянки загальною площею 5,54 га, розташованої за межами населених пунктів на землях запасу Новоіванівської сільської ради Чорноморського району АР Крим, прилеглої до території земельної ділянки площею 10 га, що належить ТОВ «Балатонпром» (Сторона 2) на праві власності для ведення особистого селянського господарства.
Згідно п. 2.1 Угоди на земельній ділянці Сторона 2 може проводити виключно роботи з благоустрою прибережної частини та розміщення та обслуговування малих архітектурних форм для оздоровлення відпочиваючих.
Згідно п. 3.1 Угоди, ця Угода укладається строком на 10 років, і вступає в силу з моменту її підписання Сторонами.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню, при цьому виходить з наступних підстав:
У відповідності з ч.1, ч. 2 статті 116 Земельного кодексу України Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться в державній та комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, окрім випадків, передбачених частинами 2,3 ст. 134 Земельного кодексу України.
Ст. 123 ЗК України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Діючим законодавством (ст. 126 ЗК України) чітко визначений перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в число яких не входить угода про співрпрацю.
Окрім цього, згідно з Порядком розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності (затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26 серпня 2009 року № 982) розміщення малої архітектурної форми здійснюється на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради, а для власників земельних ділянок на підставі рішення виконавчого комітету відповідної місцевої ради. (п. 3).
Більш того, відповідач Чорноморська районна державна адміністрація у відзиві вказує, що нею не приймалося розпорядження про надання в користування, у тому числі на умовах оренди ТОВ «Балатонпром» земельної ділянки загальною площею 5,54 га, розташованої за межами населених пунктів на землях запасу Новоіванівської сільської ради Чорноморського району АР Крим, прилеглої до території земельної ділянки площею 10 га, що належить ТОВ «Балатонпром» на праві власності для ведення особистого селянського господарства.
Процедура надання земельних ділянок встановлена у ч.ч. 2-11 ст. 123 ЗК України, яка безпосередньо включає необхідність подачі клопотання до місцевої ради або районної держадміністрації разом із документами, передбаченими ст. 151 ЗК України, розробку проекту відведення земельної ділянки, узгодженого із контролюючими органами, отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи, отримання рішення про надання земельної ділянки.
Окрім цього, п. 4.1 вказаної угоди передбачено надання ТОВ «Балатонпром» права проведення будівельних робіт на берегу моря, а також встановлення малих архітектурних форм, у тому числі встановлення бесідок, висадку багаторічних насаджень та інше. Вказане свідчить про фактичне надання земельної ділянки у використання на тривалий строк.
Ст. 203 ЦК України передбачені загальні умови, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Так, згідно ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та ЦК України, актам Президента України, постановам Кабінету міністрів України, актам інших органів державної влади України, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинам першою та п’ятою ст. 203 ЦК України.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту “а”статті 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Змістом статті 124 Земельного кодексу України, якою регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду, передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача у оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором.
Вимогами ст.ст.6, 13-21 Закону України “Про оренду землі”визначені правові підстави оренди землі в Україні. Порядок придбання земельної ділянки за договором оренди, суттєві умови договору оренди, зокрема, наявність проекту відводу земельної ділянки та рішення власника щодо надання цієї ділянки у користування.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
З аналізу наведених правових норм випливає, що право користування земельною ділянкою виникає і оформлюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України. Зокрема, підставою для одержання земельної ділянки, у тому числі в оренду, із земель за межами населених пунктів є рішення відповідного органу державної влади про надання ділянки у користування на певних умовах, якому передує розроблення проекту відведення цієї ділянки.
При укладенні спірної угоди вищезазначені норми були порушені.
При викладених обставинах суд вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 3 та ч. 5 ст. 49 ГПК України судові витрати відшкодовуються відповідачами до бюджету у рівних частинах, оскільки обидві сторони діяли неправомірно.
У даному випадку відповідачі не звільняються від сплати судових витрат.
Відповідно до п. «б» ч. 2 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» із позовних заяв немайнового характеру, в тому числі із заяв про визнання недійсними повністю або частково актів ненормативного характеру ставка державного мита встановлюється в розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (17Х5=85 грн.).
Відповідно до статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» неоподатковуваний мінімум встановлений у розмірі 17 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 року № 825 у господарських справах встановлений розмір витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу за ставкою 236,00 грн.
Таким чином, з відповідачів на користь Державного бюджету підлягають стягненню судові витрати з державного мита на суму 42,50 грн. (85:2=42,50 грн.), та судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу на суму 118,00 грн. (236:2=118 грн.).
На підставі вищевикладеного, а також керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд –
ВИРІШІВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсною Угоду про співпрацю № 172 від 26.12.2008 року, укладену між Чорноморською районною державною адміністрацією та директором ТОВ «Балатонпром» Крижанівським В.В.
Стягнути з Чорноморської районної державної адміністрації (96400, смт. Чорноморське, АР Крим, вул.Кірова 16, ідентифікаційний код: 04055535) на користь Державного бюджету (р/р 31115095700002 в банку одержувача Головне Управління Госказначества в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) судові витрати з державного мита в сумі 42,50 грн.
Стягнути з Чорноморської районної державної адміністрації (96400, смт. Чорноморське, АР Крим, вул.Кірова 16, ідентифікаційний код: 04055535) на користь Державного бюджету (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу на суму 118,00 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Балатонпром» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. К. Маркса 81, кв. 14, ідентифікаційний код: 35202398) на користь Державного бюджету (р/р 31115095700002 в банку одержувача Головне Управління Госказначества в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) судові витрати з державного мита в сумі 42,50 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Балатонпром» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. К. Маркса 81, кв. 14, ідентифікаційний код: 35202398) на користь Державного бюджету (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу на суму 118,00 грн.
Видати накази.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Гайворонський В.І.