Постанова № 11545915, 23.09.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2010
Номер справи
2а-11986/09/2670
Номер документу
11545915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-11986/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Власенкова О.О. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" вересня 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суду у складі:

головуючого судді Бєлової Л.В.,

суддів Бистрик Г.М.,

Данилової М.В.

при секретарі Комісаренко В.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу відповідач Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2010 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання нечинним акту перевірки , -

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2009 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»звернувся до суду з позовом до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому просив:

- визнати нечинним та скасувати акт перевірки № 365-П від 09.10.2008 року ТОВ «ТФ «САМ»Київським міським відділенням фонду соціального захисту інвалідів.

В подальшому, позивачем було подано додаткові обгрунтування до позовної заяви, в якій позивач просить скасувати рішення викладене Київським міським відділенням фонду соціального захисту інвалідів у акті перевірки № 365-П від 09.10.2008 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2010 року позовні вимоги задоволено повністю:

- визнано протиправним та скасовано акт перевірки Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 09 жовтня 2008 року № 365-П Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ».

Не погоджуючись із вказаним рішенням по справі, відповідачем подано заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та стягнути заборгованість до доходної частини Державного бюджету України на р/р 31219230700001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621, код призначення платежу 50070000;01 адміністративно-господарська санкція за невиконання нормативну робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2008 рік.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Ухвалюючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується та зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, Наказом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 28 грудня 2007 року № 112 затверджено план проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» на 2008 рік (а.с. 65).

Планом передбачалось проведення перевірки ТОВ «Туристична фірма «САМ»09 жовтня 2008 року (а.с. 66-67).

Листом від 29 серпня 2008 року відповідач попередив позивача про проведення у період з 19 по 23 вересня 2008 року перевірки виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплату роботодавцями сум адміністративно-господарських санкцій за 2005-2007 роки. Водночас позивачеві запропоновано підготувати для перевірки необхідний перелік документів (а.с. 40-41).

Як вбачається з поштового повідомлення про вручення поштового відправлення зазначений лист 03 вересня 2008 року вручено уповноваженій особі позивача (а.с. 42).

Судом першої інстанції було зазначено, що позивач не заперечував щодо доводів відповідача про те, що листом від 17 вересня 2008 року № 03/01-1397 ТОВ Туристична фірма «САМ»звернулось до відділення Фонду з проханням про перенесення перевірки на іншу дату, тому перевірка позивача у період по 23 вересня 2008 року не проводилась.

08 жовтня 2008 року відповідач в особі заступника керуючого відділенням Фонду видав направлення № 03-02/810 уповноваженому працівнику на право проведення планової перевірки позивача. Даним направленням зазначається початок проведення перевірки з 08 жовтня 2008 року по 10 жовтня 2008 року вклчюно (а.с. 10).

09 жовтня 2008 року № 365-П відділенням Фонду проведено планову перевірку ТОВ «Туристична фірма «САМ», за результатами якої складено акт від 09 жовтня 2008 року № 365-П, в якому зафіксовано порушення позивачем Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»та постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, у зв'язку з чим нараховано та зобов'язано позивача сплатити адміністративно-господарську санкцію за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів та пеню - всього у розмірі 353 579,64 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу проведення процедури перевірки, результатом якої став акт, який містить рішення про зобовязання перерахування адміністративно-господарських санкцій у розмірі 353479,60 грн. та пені у розмірі 22100,04 грн.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 8 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною 1 цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»затверджено Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - Порядок), яким визначено процедуру реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), у відділеннях Фонду.

Згідно з пунктом 2 Порядку предметом проведення перевірки є: реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду; подання роботодавцями до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів; виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; сплата роботодавцями суми адміністративно-господарських санкцій та пені.

Відповідно до пункту 3 Порядку відділення Фонду за наказом його керівника може проводити планові та позапланові, виїзні та невиїзні перевірки.

Планові виїзні перевірки проводяться не частіше ніж один раз на календарний рік відповідно до квартальних планів робіт, затверджених наказом керівника відділення Фонду. Відділення Фонду не пізніше ніж протягом десяти днів до початку проведення планової перевірки інформує у письмовій формі (з повідомленням) роботодавця про проведення перевірки із зазначенням дати її початку і закінчення.

У відповідності до пункту 11 Порядку після проведення планової та позапланової перевірки уповноважена посадова особа відділення Фонду складає акт у двох примірниках, у якому уповноважена посадова особа відділення Фонду, зокрема, зазначає про стан дотримання роботодавцем законодавства, а у разі недотримання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідний закон.

Згідно з пунктом 13 Порядку керівники відділень Фонду на підставі актів перевірок вживають заходів до усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку.

Колегія суддів приймає до уваги інформування позивача про проведення перевірки листом від 29 серпня 2008 року № 0302/636, яка мала відбутись у період 19 по 23 вересня 2008 року та повідомлення відповідача 17 вересня 2008 року з приводу перенесення перевірки на іншу дату, що і було зроблено.

Таким чином, у звязку з тим, що позивачем було подано заяву про перенесення проведення перевірки на більш пізню дату, відповідачем було видано направлення на право проведення перевірки у період з 08 жовтня по 10 жовтня 2008 року, що фактично і було здійснено.

Колегія суддів не погоджується з твердженням позивача з приводу того, що направлення на перевірку від 08 жовтня 2008 року № 03-02/810 підписане неуповноваженою особою, адже пунктом 1.2 посадової інструкції заступника керуючого відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженої керуючим Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів від 06 березня 2008 року, зазначено, що заступник керуючого є посадовою особою, яка разом з керівником здійснює керівництво діяльністю відділення, очолює роботу підрозділів відділення по забезпеченню Законів України, постанов і наказів Міністерства праці та соціальної політики України, поточних і перспективних планів правління Фонду і відділення по соціальному захисту інвалідів.

У звязку з вищевикладеним, колегія суддів не вбачає порушень з боку Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів при проведенні перевірки ТОВ «Туристичної фірми «САМ», тому підстав для скасування акту перевірки від 09.10.2008 року не вбачається.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права, неповне зясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови по справі, якою в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд ,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу відповідач Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2010 року задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2010 року скасувати.

Ухвалити по справі нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Постанова складена в повному обсязі 24.09.2010 року.

Головуючий суддя:Л.В.Бєлова

Судді: