КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-3327/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Іващук О.І, Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" вересня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суду у складі:
головуючого судді Бєлової Л.В.,
суддів Бистрик Г.М.,
Данилової М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України в м. Києві апеляційну скаргу позивача Державної податкової інспекції у м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у м. Вінниці до Приватного підприємства «Абсолют-СВ»про припинення юридичної особи , -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2007 року позивач - Державна податкова інспекція у м. Вінниці звернулась до суду з позовом до Приватного підприємства «Абсолют-СВ», в якому просила:
- припинити юридичну особу Приватне підприємство «Абсолют-СВ»(код ЄДРПОУ 32899396).
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року позов задоволено:
- припинено юридичну особу - Приватне підприємство «АБСОЛЮТ-СВ» (юридична адреса: 21000 вул. Шевченка, 42, кв. 17, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 32899396;
- створено ліквідаційну комісію в складі - Державної податкової інспекції у м. Вінниці;
- зобов'язано ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що приватне підприємство «АБСОЛЮТ-СВ»перебуває у процесі припинення;
- зобов'язано ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення приватного підприємства «АБСОЛЮТ-СВ»та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч. 1 та 2 ст. 36 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»;
- встановлено строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.
Не погоджуючись із вказаним рішенням по справі, відповідачем подано заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, в якій просить скасувати частково постанову суду першої інстанції в частині призначення головою ліквідаційної комісії ДПІ у м. Вінниці.
Всі особи, які беруть участь у справі, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляд справи, у зазначений в повістці-повідомленні час до суду не прибули. З клопотаннями про перенесення судового засідання не зверталися.
З доповіді судді-доповідача вбачається, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, особиста участь сторін не обовязкова.
За таких обставин колегія суддів визнала можливим провести апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу відповідача необхідно задовольнити, з таких підстав.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, ПП «Абсолют-СВ»зареєстроване Реєстраційною палатою Вінницької міської ради, діє на підставі статуту, затвердженого рішенням власника та зареєстрованого Реєстраційною палатою Вінницької міської ради за № 24901446 Ю 0040037 та взяте на облік як платник податків в ДПІ у м. Вінниці.
Згідно Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Вінницького обласного управління статистики, ПП «Абсолют-СВ»зареєстроване 09.03.2004 року №743, ідентифікаційний код - 32899396, керівник - Коцепуд Сергій Вадимович, місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Шевченка, 42 кв. 17.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування»передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Статтею 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачений порядок подання податкових декларацій за податковий (звітний) період
В порушення зазначених норм Закону відповідач не звітує до ДПІ у м. Вінниці з 2006 року, що підтверджується довідкою позивача від 18.11.2008 року, згідно з цією ж довідкою заборгованість за платежами до бюджету у відповідача відсутня.
Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98 р. № 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.98 р. за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до статті 38 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно з частиною першою ст. 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж протягом року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для скасування (припинення) державної реєстрації юридичної особи - приватного підприємства «Абсолют-СВ».
Відповідно до частини першої ст. 105 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі - ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Судом першої інстанції при задоволенні позовних вимог щодо припинення ПП «Абсолют-СВ»було вирішено створити ліквідаційну комісію у складі ДПІ у м. Вінниці, проте з такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Так, як вже було зазначено вище, відповідно до статті 105 ЦКУ, виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до частини п'ятої ст. 38 Закону суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
А частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до частини четвертої ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною першою ст. 36 Закону для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Таким чином, з аналізу норм чинного законодавства вбачається, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи, у звязку з чим колегія суддів дійшла висновку про можливість призначення ліквідаційної комісії у складі управління юридичної особи - ПП «Аосболют СВ».
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині ухвалення рішення про призначення ліквідації комісії у складі ДПІ м. Вінниці та ухваленню в цій частині нової постанови про утворення ліквідації комісії у складі управління юридичної особи - ПП «Аосболют СВ», в решті постанову суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу позивача Державної податкової інспекції у м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року задовольнити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року скасувати в частині створення ліквідаційної комісії в складі Державної податкової інспекції у м. Вінниці.
Ухвалити в цій частині нову постанову, якою створити ліквідаційну комісію у складі управління юридичної особи Приватного підприємства «Абсолют-СВ».
В решті постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:Л.В.Бєлова
Судді: