Постанова № 11545745, 29.09.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2010
Номер справи
8961/10/2070
Номер документу
11545745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2010 р. № 2а- 8961/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,

за участю представників сторін:

відповідача - Кушниренко З.І., Шаповалова Ю.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВСК" про стягнення коштів за незайняті робочі місця

встановив:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 4382,05 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 116,59 грн., всього 4498,64 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до статті 20 Закону України ( в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-IV) «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(на далі Закон) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»№ 1276 від 27.01.2010 року за 2009 рік відповідач за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайнятого інвалідом до 16.04.2010 року повинен був сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі4382,05 грн. За несвоєчасну сплату належних внесків була нарахована пеня в розмірі 116,59 грн. Таким чином, утворилась заборгованість у розмірі 4498,64 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув та надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників відповідача, дослідивши докази у справі, суд, встановив наступне:

Згідно з частиною першою статті 20 Закону, в редакції Закону від 31.05.2005, для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

За змістом частини другої, третьої зазначеної статті роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Згідно ст. 18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, а в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Стаття 18-1 Закону вказує, що державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, що не було зроблено, та не заперечується позивачем.

Згідно ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2009 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВСК" у 2009 році становила 39 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав 2 робочих місця.

Як вбачається зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік за формою 10-ПІ на підприємстві працювали:

- ОСОБА_3, якому встановлена 3 група інвалідності з 12.03.2008 року по 01.03.2009 року;

- ОСОБА_4, якій встановлено 3 група інвалідності з 23.02.1995 року;

- ОСОБА_5, якій встановлено 2 групу інвалідності з 01.10.2007 року.

Матеріалами справи встановлено, що 01.03.2009 року ОСОБА_3 було знято інвалідність, ОСОБА_5, була прийнята на роботу лише 02.11.2009 року (наказ № 10-к від 02.11.2009 р.). Тобто, з 01.03.2009 р. по 02.11.2009 р. на підприємстві фактично працював однин працівник, якому встановлена 3 група інвалідності, а саме ОСОБА_4., .

У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що підприємство за зазначений період повинно було інформувати центр зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів.

Враховуючи вимоги глави 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) та делеговані повноваження, пункту 12 статті 34 цього Закону, згідно з яким до делегованих повноважень належить бронювання в порядку, встановленому законом, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності робочих місць, призначених для працевлаштування осіб, які відповідно до законодавства потребують соціального захисту і не спроможні конкурувати на ринку праці, визначення нормативів таких робочих місць.

Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, про порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03.05.1995р. № 314 підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення ( пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Як видно з листа Харківського міського центру зайнятості № 5904 від 28.04.2010 р. протягом 2009 року відповідач не інформував центр зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів.

Таким чином, всупереч викладеним вимогам Положення , відповідач не виконав обовязок щодо своєчасного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інваліда на певну посаду, про що свідчить звіт по формі № 10- ПІ, відповідно до якого у 2009 році інваліди на підприємстві не були працевлаштовані, а отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Суд вважає, що саме з вини відповідача, який своєчасно не повідомив Харківський міський центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВСК" у 2009 році.

Статтею 20 Закону встановлено обовязок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Порушення термінів сплати адміністративногосподарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати нарахованої на повну суму недоїмки за весь період її строк.

Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.

За таких обставин суд знаходить позов щодо стягнення з відповідача адміністративно- господарської санкції за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів у 2009 році в сумі 4382,05 грн. та пені в сумі 116,59 грн. обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВСК" про стягнення коштів за незайняті робочі місця задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ВСК" (61037, м.Харків, вул. Нехаєнка, 16, корп. А, код ЄДРПОУ 32031459) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022,м.Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1під., к.16 ЕДРПОУ 24134567) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 4382,05 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 116,59 грн., всього 4498,64 грн., а всього в розмірі 4498,64 грн. (чотири тисячі чотириста дев'яносто вісім гривень 64 коп.) . .

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 04.10.2010 року.

Суддя І.С.Чалий

Постанова не набрала чинності. Оригінал знаходиться у справі.Копія.Вірно.< Текст >

Суддя І.С.Чалий секретар Ж.Г.Елоян< Текст >