ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-2335/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Удовіченка С.О.,
при секретарі Саченко Н.С.,
за участю:
представника позивача - Дігтярь Л.А.,
представника відповідача - Коваль І.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро"до Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатностіпро визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
27 травня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатностіпро визнання протиправним та скасування рішення від 12 травня 2010 року № 527 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних санкцій), неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що посилаючись на те, що перевірка проведена з порушенням Конституції України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні", тому нарахування відповідачем пені та штрафу є неправомірним. Зазначав, що позивач необізнаний у чинному законодавстві, не знав своїх прав, тому допустив перевіряючих до проведення перевірки.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, зазначаючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" не оскаржує встановлені порушення, а лише процедуру проведення перевірки, проте перевіряючі були допущені до перевірки, акт перевірки підписано керівником та головним бухгалтером страхувальника без жодних зауважень чи заперечень. Незнання позивачем законів не є підставою для відкладення чи непрвоедення перевірки та не звільняє його від відповідальності за вчинені порушення. Вважає, що рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" зареєстроване як юридична особа 20 травня 2002 року виконавчим комітетом Полтавської міської ради, ідентифікаційний код 32017235.
Працівниками Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку повноти нарахування, сплати страхових внесків та правильності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01 січня 2008 року по 01 квітня 2010 року.
За результатами перевірки складено акт результатів перевірки повноти нарахування, сплати страхових внесків та правильності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по Товариству з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" від 11 травня 2010 року, в якому зафіксовано порушення частини 1 статті 23, статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", пункту 4.2 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 25.02.2009, № 12 .
На підставі акту результатів перевірки повноти нарахування, сплати страхових внесків та правильності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11 травня 2010 року прийнято рішення № 527 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 12 травня 2010 року до Товариства з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" застосовано фінансові санкції на суму 4189 грн 00 коп.
Із рішенням від 12 травня 2010 року № 527 позивач не згоден, тому звернувся до суду із вимогою про визнання його протиправним та скасування.
Відповідно до частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі з приводу правомірності проведення перевірки, і, відповідно, законності винесеного рішення за результатами її проведення врегульовані нормами Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-III, Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 № 38.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що проведення ревізій та перевірок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності регулюється Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виходячи з наступного.
Позивач, обґрунтовуючи дане твердження, посилається на лист Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25 грудня 2008 року № 05-31-2594, в якому зазначено, що Міністерство юстиції вважає, що дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" поширюється на відносини у сфері загальнообов'язового державного соціального страхування, а Фонд є органом державного нагляду (контрою) у розумінні цього Закону.
Проте позивач не звертає увагу на останній абзац листа від 25 грудня 2008 року № 05-31-2594, в якому зазначено, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України щодо затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику господарської діяльності та періодичності проведення планових заходів, що здійснюються органами фонду, на розгляд правління Фонду буде винесено нормативний документ - Інструкцію про порядок проведення ревізій та перевірок страхувальників по коштах Фонду, в якій буде враховано вимоги статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
З аналізу вищевикладеного суд приходить до висновку, що в майбутньому планується розробити Інструкцію про порядок проведення ревізій та перевірок страхувальників по коштах Фонду, в якій буде враховано вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Станом на день розгляду справи не розроблено інструкції, зазначеної в останньому абзаці листа від 25 грудня 2008 року № 05-31-2594, який би регулював проведення ревізій та перевірок страхувальників по коштах Фонду з урахуванням Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", тому посилання позивача на вищезазначений закон є безпідставним.
Відносно дії постанови Kабінету Міністрів України від 21травня 2009 року № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року" на яку посилається позивач, суд зазначає, що цією постановою припинено проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до постанови Kабінету Міністрів України від 03 червня 2009 року № 547 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Постанова КМУ № 547) до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику належать ті, що: нараховують страхові внески на фонд оплати праці, який перевищує 1 млн. гривень на рік; у звіті про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (форма Ф4-ФСС з ТВП), наводять інформацію щодо перевищення розміру середньоденної допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності і пологах над розмірами середньоденної заробітної плати; систематично (два і більше разів за звітний рік) порушували встановлені строки сплати страхових внесків, мають прострочену заборгованість із сплати коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням; не подали Фонду протягом двох кварталів передбачені законодавством звіти.
Згідно із поданим Товариством з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" звітом ф. 4 ФСС з ТВП за 2009 рік (додаток 3) у другому розділі відображено нараховану суму фонду оплати праці (доходу), з якої справляються страхові внески - 84906,11 грн. (суму оплати праці - 84906,11 грн. ділимо на кількість працюючих - 7 чоловік і ділимо на кількість робочих днів у 2009 році - 251 день, отримуємо середньоденну заробітну плату, що складає 48,32 грн.). Згідно із четвертим розділом витрати за рахунок коштів Фонду склали 4563,85 грн. ( витрати - 4563,85 грн. ділимо на кількість днів тимчасової непрацездатності - 83 дні і отримуємо середньоденний розмір допомоги - 54,99 грн.). Тобто середньоденний розмір допомоги перевищує середньоденну заробітну плату.
Вищенаведене відносить страхувальника Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику згідно з Постановою КМУ № 547.
Посилання позивача на порушення Фондом вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 04.05.2007 року № 877 спростовується тому, що вищезазначений закон не регулює питання контролю у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Закон № 877, відповідно до преамбули, визначає правові та організаційні засади, основні принципи та порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною третьою статті 19 Господарського кодексу України визначено сфери господарської діяльності суб'єктів господарювання, за якими здійснюється державний нагляд (контроль). Зокрема, держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері виробництва і праці, за додержанням законодавства про працю. Частиною третьою статті 19 Господарського кодексу України не передбачено здійснення державного контролю і нагляду за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною четвертою статті 4 Закону № 877 визначено, що виключно законами визначаються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, та види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2240 державний нагляд у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та затратами, зумовленими похованням, здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Метою державного нагляду є контроль за дотриманням страхувальниками та страховиками законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Таким чином, органи контролю у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та їх повноваження визначені Законом № 2240.
Перевіряючи правомірність винесеного Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності рішення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-III (надалі - Закон) здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням покладено на Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який є страховиком із зазначеного виду страхування і діє через свої відділення на місцях.
Згідно підпунктами 3, 6 частини 1 статті 28 Закону страховик має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників та накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Проведення комплексних ревізій та тематичних ревізій (перевірок) діяльності виконавчими дирекціями відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду, а також проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду здійснюється відповідно до Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 № 38.
Відповідно до Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ревізія страхувальників проводиться згідно з планом-графіком роботи органу Фонду. Формування планів-графіків проведення планових перевірок страхувальників органом Фонду здійснюється щоквартально.
В матеріалах справи наявна завірена належним чином копія плану проведення перевірок страхувальників по нарахуванню, сплаті та використанню коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2 квартал 2010 року, в графі 72 якого зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро".
Підпункт 15.6. Інструкції передбачає, що на проведення кожної ревізії ревізору видається доручення на право проведення ревізії (перевірки). Право на проведення планової ревізії (перевірки) надається лише у тому разі, коли не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано повідомлення страхувальнику із зазначенням дати її проведення. В окремих випадках ревізія може бути проведена без додаткового попередження страхувальника за взаємною згодою сторін.
В матеріалах справи наявна завірена належним чином копія доручення № 506 від 15 квітня 2010 року на проведення ревізії (перевірки) Товариства з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" за період з 01 січня 2008 року по 01 квітня 2010 року. Доручення дійсне до 15 травня 2010 року.
Твердження позивача відносно того, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" не було попереджено про проведення перевірки у встановлений законодавством строк судом оцінюється критично, виходячи з наступного.
Підпунктом 15.6. Інструкції встановлено, що ревізія може бути проведена без додаткового попередження страхувальника за взаємною згодою сторін. З пояснень представника відповідача встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" було повідомлено про дату проведення перевірки в телефонному режимі 07 квітня 2010 року та 08 квітня 2010 року, на підтвердження чого відповідачем надано роздруківку міських телефонних розмов.
Крім того, зважаючи на те, що перевіряючі фактично були допущені до проведення перевірки, за результатами якої був складений акт перевірки, суд приходить до висновку, що на час проведення перевірки у позивача не існувало сумнівів у її легітимності.
Судом оцінюється критично твердження представника позивача відносно того, що перевіряючі не мали законних підстав на проведення перевірки, оскільки в матеріалах справи наявні всі передбачені законодавством документи, необхідні для її проведення.
Окрім того, будь-які процедурні порушення при здійсненні перевірки та недоліки акта перевірки, на які посилається позивач, не є підставою для визнання недійсним прийнятого за її результатами рішення за умови доведення факту порушення.
Твердження позивача про те, що перевірка проводилась в термін з 01 квітня 2010 року по 11 травня 2010 року (41 день) суд вважає недоведеною та документально непідтвердженою. З акту перевірки та пояснень представника відповідача в судовому засіданні встановлено, що перевіряючі прибули на підприємство 11 травня 2010 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при проведенні перевірки перевіряючі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За результатами перевірки повноти нарахування, сплати страхових внесків та правильності використання коштів Фонду було складено акт від 11 травня 2010 року в двох примірниках, який підписано керівником та головним бухгалтером страхувальника без заперечень.
Судом оцінюється критично посилання позивача на необізнаність у чинному законодавстві, оскільки статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобовязаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
В ході перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановлено ряд порушень чинного законодавства.
Згідно з актом перевірки у позивача виявлено порушення частини 1 статті 23, статті 47 Закону № 2240, пункту 4.2 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
За результатами перевірки та на підставі частини 1 статті 30 Закону № 2240 прийнято рішення № 527 від 12 травня 2010 року про нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 01.01.2008 по 01.04.2010 - 5 грн., неприйняття до заліку неправомірних витрат - 2671 грн., застосування штрафу за несвоєчасну сплату страхових внесків - 177 грн. та за порушення порядку витрачання страхових коштів - 1336 грн. Всього: 4189 грн.
Так, в акті перевірки від 11 травня 2010 року зафіксовано несвоєчасну сплату страхових внесків.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, здійснюючи перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальник згідно частини 1 статті 30 Закону сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. При цьому за несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Таким чином, у зв'язку із встановленим порушенням несвоєчасної сплати позивачем страхових внесків виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до вищевказаних вимог законодавства застосовано до позивача штраф та пеню.
Крім того, в акті перевірки від 11 травня 2010 року встановлено порушення - видачу путівки особі, яка працювала в товаристві позивача за сумісництвом.
Частиною 1 статті 47 Закону визначено, що для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.
Пунктом 4.2. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановлено, що відповідно до рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємство, установа, організація (далі - підприємство), яке є основним місцем роботи застрахованої особи, видає путівку до санаторію в період відпустки, а до санаторію-профілакторію - в період відпустки, без відриву від виробництва, за умови часткового фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду.
Суд зазначає, що позивач оскаржує рішення № 527 з підстав неправомірності проведення перевірки, нічого не заперечуючи проти встановлених порушень.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд дійшов до висновку, що позивач ні документально, ні нормативно не довів неправомірність застосованих до нього фінансових санкцій.
З огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Форос-Агро" до Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2010 року.
СуддяС.О. Удовіченко