Рішення № 11532739, 01.10.2010, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
01.10.2010
Номер справи
5020-4/150
Номер документу
11532739
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

01 жовтня 2010 року справа № 5020-4/150 За позовом Комунального підприємства “Форель”

(99058, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 51),

(99040, м. Севастополь, вул. Лоцманська, будинок 3, кв. 51)

до Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя

(99038, м. Севастополь, пр. Жовтневої Революції, 8, кімната 211)

до Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі.

(99011, м. Севастополь, вул. Балаклавська, 9)

про стягнення заборгованості у розмірі 106979,16 грн.,

Суддя Погребняк О.С.

За участю представників сторін:

Позивач (Комунальне підприємство “Форель”) Костенко О.М., представник, довіреність б/н від 16.08.2010;

Відповідач (Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя) Круглов Є.С., представник, довіреність б/н від 20.09.2010;

Відповідач (Головне управління Державного казначейства України у місті Севастополі) не зявився.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство “Форель” звернулося до суду з позовом до Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя та Управління державного казначейства у Гагарінському районі Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі про стягнення заборгованості у розмірі 106979,46 грн.

Позов обґрунтований ухиленням відповідача (Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя) провести оплату послуг по санітарному обслуговуванню Парку Перемоги за господарським договором №17 від 30.03.2009 на підмітання пішохідних доріжок та прибирання вздовж центральної алеї на території парку Перемоги та господарським договором б/н про надання послуг по вивозу твердих відходів з території парку Перемоги Гагарінського району міста Севастополя, у виконання рішення Гагарінської районної в місті Севастополі Ради №810 від 24.04.2010.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору є стягнення грошових коштів отже, вимога про стягнення грошових коштів випливає з господарських відносин, враховуючи викладене, наявний спір про право, який підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 25.08.2010 порушено провадження у справі, розгляд справи призначений на 09.09.2010.

Ухвалою суду від 09.09.2010 було замінено неналежного відповідача - Управління державного казначейства у Гагарінському районі Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі належним Головним управлінням Державного казначейства України у місті Севастополі, у звязку з тим, що Управління Державного казначейства у Гагарінському районі Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі є відокремленим структурним підрозділом Головного управління і не має статусу юридичної особи.

У порядку статей 22, 59 Господарського процесуального кодексу України відповідач (Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя) надав відзив на позовну заяву (арк.с. 80-81, 88-89), в якому зазначив, що предявлені вимоги не визнає в повному обсязі, оскільки в 2009 році договірних відносин між сторонами по санітарному обслуговуванню Парку Перемоги не було та завдань по виконанню відповідних робіт відповідачем позивачу не надавалось, станом на 01.01.2010 бюджетної кредиторської заборгованості перед позивачем відповідач не має, а також те, що Управління житлово-комунального господарства здійснює свою фінансову діяльність з програми “Благоустрою”, згідно з програмою соціального та економічного розвитку району, яка затверджується рішенням сесії Гагарінської районної в місті Севастополі Ради щорічно.

У порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався у судовому засіданні 09.09.2010 на 21.09.2010, оголошувалась перерва у судовому засіданні 21.09.2010 на 01.10.2010.

У судовому засіданні 01.10.2010 представник позивача, у порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України, надав пояснення по суті позовних вимог, в яких зазначив, що рішенням №810 Гагарінської районної у місті Севастополі Ради на санітарне обслуговування та благоустрої парка Перемоги було виділено 314300,00 грн., з метою виконання означеного рішення комунальним підприємством “Форель” (як балансоутримувачем Парка Перемоги) були укладені договори з ПП ОСОБА_1 та ДП “Форель-Крим” на виконання послуг по санітарному обслуговуванню території Парка, а також надав клопотання про уточнення розміру суми, яка підлягає стягненню, зазначивши суму 106979,16 грн. заміст 106979,46 грн. Вказане клопотання було прийнято судом до розгляду.

У судовому засіданні 01.10.2010 представник позивача виклав зміст позовних вимог, на задоволенні позову наполягає з підстав, викладених в ньому з урахуванням наданих пояснень.

Представник відповідача (Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя) проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, означених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пунктів 1.1, 2.3 Статуту, Комунальне підприємство “Форель” створено Гагарінською районною в місті Севастополі Радою для забезпечення суспільних потреб, шляхом систематичного здійснення виробничої, торгової і іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом України та іншими законами. Підприємство діє на основі повного госпрозрахунку, забезпечує самооплатність, фінансування витрат господарської діяльності, несе повну відповідальність за результатами своєї господарської діяльності (арк.с. 44).

Постійною комісією з питань житлово-комунального господарства Гагарінської районної в місті Севастополі Ради пятого скликання, згідно з випискою з протоколу №4 засідання від 05.03.2009, були заплановані заходи “Програми розвитку комунального підприємства Форель” на 2009 рік в Програмі соціально-економічного розвитку Гагарінського району на 2009 рік та передбачено включення до розділу “Благоустрій Гагарінського району на 2009” витрат на утримання та санітарне очищення парку Перемоги у розмірі 800 тисяч гривен, відповідно до кошторису, запропонованому керівником підприємства (КП “Форель”) (арк.с. 53-54).

Відповідно до Протоколу наради з питань реконструкції парку Перемоги від 31.03.2009, затвердженому заступником голови Севастопольської міської державної адміністрації, Комунальне підприємство “Форель” було доручено організовувати роботи по санітарному очищенню парку Перемоги (арк.с. 13).

Рішенням XXV сесії Гагарінської районної Ради в місті Севастополі пятого скликання від 24.04.2009 “Про внесення змін та доповнень до рішення Гагарінської районної Ради в місті Севастополі від 13.03.2009 №795 “Про програму економічного та соціального розвитку Гагарінського району міста Севастополі на 2009 рік” - в Комплексній програмі покрашення санітарного стану та благоустрою території Гагарінського району міста Севастополя на 2007-2010 році - розділ 3.2 Програми економічного та соціального розвитку Гагарінського району міста Севастополя на 2009 рік був доповнений пунктом 5: “Санітарна обробка та благоустрій Парку Перемоги 314,3 тисяч грн. (отримувачем є КП “Форель”)” (арк.с. 57-58).

Напрямками діяльності КП “Форель” по санітарній обробці та благоустрою Парку Перемоги у рамках “Комплексній програмі покрашення санітарного стану та благоустрою території Гагарінського району міста Севастополя на 2007-2010 році” на 2009 рік стало: підмітання перехідних доріжок, центральної алеї, вивезення ТБВ, косовиця газонів та догляд за чагарниками, з передбаченим орієнтувальним обємом фінансування 314,3 тис. грн. (арк.с. 59-60).

У виконання обовязків, передбачених пунктом 5 розділом 3.2 Програми економічного та соціального розвитку Гагарінського району міста Севастополя на 2009 рік, відповідно до затверджених Головою Гагарінської районної в місті Севастополі Ради напрямків діяльності Комплексної програми покрашення санітарного стану та благоустрою території Гагарінського району міста Севастополя на 2007-2010 роки, позивачем було укладено черга договорів щодо надання певних послуг, а саме:

30.03.2009 між КП “Форель” (замовник) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (виконавець) був укладений договір №17 на підмітання пішохідних доріжок та прибирання вздовж центральної алеї на території парку Перемоги, за умовами якого замовник доручив, а виконавець прийняв на себе обовязки по виконанню відповідних робіт та території Парку Перемоги (арк.с. 66-67).

Згідно з пунктом 2.1 Договору, замовник зобовязаний, зокрема, проводити своєчасно та в повному обсязі оплату виконаних робіт, вартість яких, відповідно до пункту 4.1 Договору склала 99000,00 грн.

За змістом пункту 4.4 Договору, замовником проводиться оплата за виконані роботи після підписання акту приймання виконаних робіт у міру надходження грошових коштів з бюджету.

Договір набирає сили з моменту підписання та діє до 31.08.2009 (пункт 61. Договору).

Актом №ОУ-30 здавання-прийняття робіт (надання послуг) від 30.04.2009 сторони за договором №17 підтвердили виконання робіт (надання послуг) на загальну суму 10195,20 грн. (арк.с. 73)

Актом №ОУ-32 здавання-прийняття робіт (надання послуг) від 11.05.2009 сторони за договором №17 підтвердили виконання робіт (надання послуг) на загальну суму 5709,60 грн. (арк.с. 71)

Також між КП “Форель” (замовник) та ДП “Форель-Крим” КП “Форель” (виконавець) був укладений договір б/н про надання послуг по вивезенню твердих відходів з території Парку Перемоги Гагарінського району міста Севастополя, за умовами якого замовник зобовязався своєчасно та в повному обсязі проводити оплату виконаних робіт згідно з договірними зобовязаннями (арк.с. 74-75).

Актом №ОУ-000076 здавання-прийняття робіт (надання послуг) від 30.04.2009 сторони за договором підтвердили виконання робіт (надання послуг) по збиранню, вантаженню та вивезенню твердих побутових відходів з території Парку Перемоги за період з 09.04.2009 по 30.04.2009 на загальну суму 63701,80 грн. (арк.с. 77)

Актом №ОУ-000079 здавання-прийняття робіт (надання послуг) від 30.04.2009 сторони за договором підтвердили виконання робіт (надання послуг) по збиранню, вантаженню та вивезенню твердих побутових відходів з території Парку Перемоги за період з 01.05.2009 по 09.05.2009 на загальну суму 27372,56 грн. (арк.с. 79).

Враховуючі викладене, заборгованість КП “Форель” перед ПП ОСОБА_1 та ДП “Форель-Крим” комунального підприємства “Форель” склала 106979,16 грн. (10195,20 грн. + 5709,60 грн. + 63701,80 грн. + 27372,56 грн.).

Листом №44 від 11.12.2009 комунальне підприємство “Форель” зверталося до Гагарінській районний державній адміністрації міста Севастополя з питанням щодо фінансування наданих послуг у виконання рішення Гагарінської районної в місті Севастополі Ради щодо включення витрат на санітарне обслуговування та благоустрій Парку перемоги (арк.с. 16).

15.01.2010 Гагарінська районна державна адміністрація міста Севастополя надала відповідь про те, що у 2009 році ніяких договорів між КП “Форель” та Управлінням житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя щодо виконання робіт з прибирання території, очищення урн та прибирання випадкового сміття з території Парку Перемоги не укладалося (арк.с. 17).

Відмова розпорядника бюджетних коштів прийняті рішення щодо оплати виконаних робіт та надати доручення на здійснення платежу органу Державного казначейства і стала підставою для звернення позивача з відповідними вимогами до Господарського суду міста Севастополя.

Суд вивчивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Правовою основною діяльності Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя є Закон України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 №586-XIV.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Відповідно до частини 2 статті 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські, районні в містах ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних бюджетів та визначають напрямки їх використання.

За змістом бюджетного законодавства, видаткова частина місцевих бюджетів визначає два типи видатків:

1) поточні видатки - видатки, які спрямовуються на фінансування існуючих установ, закладів, що утримуються за рахунок бюджетних коштів;

2) видатки розвитку - видатки, які спрямовуються на фінансування програм соціально-економічного розвитку відповідної території. Ці видатки пов'язані із реалізацією інвестиційних та інноваційних програм, фінансування субвенцій та іншими подібними програмами.

Відповідно до частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-III, в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України.

Згідно з Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим Наказом №205 від 04.11.2002 Державного казначейства України, після затвердження місцевих бюджетів фінансові органи та/або Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, районні у містах, сільські, селищні ради або їх виконавчі органи чи міські, селищні, сільські голови (в разі, якщо відповідні органи не створені) подають за місцем обслуговування до органу Державного казначейства рішення про затвердження відповідних бюджетів, програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільові програми з інших питань місцевого самоврядування, затверджені рішенням відповідних рад, та розпорядження, які видаються на виконання програм. При внесенні змін до місцевого бюджету подаються рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет, ухвалені відповідною радою.

Органи Державного казначейства України здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства України, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів, планів спеціального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів, планів надання кредитів (пункт 4.1.8).

Одержувачі бюджетних коштів (далі - одержувачі) - це підприємства і госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на виконання державних цільових програм та надання послуг.

Фізичні та юридичні особи, які не мають статусу бюджетної установи, але є одержувачами бюджетних коштів, можуть отримати кошти виключно через розпорядників бюджетних коштів.

Відповідно до п. 36 ст. 2 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.

Бюджетне асигнування - повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету (стаття 2 Бюджетного кодексу України).

Бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому.

Відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень (п. 2 ст. 51 Бюджетного кодексу України).

Згідно з п. 1 ст. 21 та п. 4 ст. 51 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів, а розпорядники бюджетних коштів в свою чергу несуть відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями.

Згідно з пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів приймають бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Відповідно до ч. 7 ст. 51 Бюджетного кодексу України визначено, що після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання, розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про їх оплату та подає доручення на здійснення платежу органу Державного казначейства України, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами.

Здійснення розрахунків за товари, роботи та послуги розпорядниками регулюється положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2008 №1036 “Деякі питання організації бюджетного процесу”.

Одним з основних завдань Державного казначейства України згідно з підпунктом 1 пункту 3 Положення про Державне казначейство України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 №1232 (далі Положення) є забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунку.

Згідно з підпунктом 1 пункту 4 Положення, казначейство здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів через систему електронних платежів Національного банку;

Відповідно до п. 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №609 від 9 липня 2008 року, рішення державних органів про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, в тому числі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, виконуються в порядку надходження виключно органами Державного казначейства.

Як вже було зазначено, рішенням Гагарінської районної Ради міста Севастополя №810 від 24.04.2009 передбачені видатки на благоустрої Парку Перемоги у розмірі 314,3 тисяч грн. із зазначенням в якості отримувача коштів саме комунальне підприємство “Форель”.

Основними завданнями Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя є, зокрема, організація виконання державних програм, розроблення і реалізація місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства та вирішення інших питань у сфері житлово-комунального господарства відповідно до діючого законодавства (пункти 12, 15 Статуту).

Додатком №1 до рішення Гагарінської районної Ради міста Севастополя №810 від 24.04.2009 в якості розпорядника бюджетних коштів зазначено відповідача (Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя), в якості виконавця позивача (КП “Форель”), вказаний обєм фінансування у розмірі 314,3 тис. грн. та строк виконання заходів “щомісячно”.

Виконання позивачем зобовязань, накладених на нього рішенням №810 від 24.04.2009 рішенням Гагарінської районної Ради міста Севастополя підтверджується матеріалами справи та встановлене судом.

Проте, незважаючи на належне виконання зобовязань позивачем, відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, супереч вимогам ч. 7 ст. 51 Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2008 №1036 “Деякі питання організації бюджетного процесу” не виконав, не здійснив оплату наданих послуг.

Статтею 15 Цивільного кодексу України надає кожній особі право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у звязку з чим позов Комунального підприємства “Форель” підлягає задоволенню.

Враховуючи те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя, суд, в порядку частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладає на нього судові витрати, понесені позивачем.

Керуючись статтями 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Місцевого бюджету Гагарінського району в місті Севастополі на користь Комунального підприємства “Форель” (99058, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 51, ідентифікаційний код 16504748) 106979,16 грн. (сто шість тисяч девятсот сімдесят девять грн., 16 коп.).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3.Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя (99038, м. Севастополь, пр. Жовтневої Революції, 8, ідентифікаційний код 26071635) на користь Комунального підприємства “Форель” (99058, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 51, ідентифікаційний код 16504748) витрати по сплаті державного мита в сумі 1069,79 грн. (одна тисяча шістдесят девять грн. 79 коп.), витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя підпис О.С. Погребняк

Рішення оформлено і підписано, в порядку

статті 84 Господарського процесуального

кодексу України 06.10.2010