Єдиний державний реєстр судових рішень ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2010 р. № 5/85/10 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого - Ткаченко Н.Г.
Суддів - Білошкап О.В.
Катеринчук Л.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Миколаївського обласного відділу з питань банкрутства
на постанову господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. по справі № 5/85/10 про банкрутство ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА", -
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 07.06.2010 р. порушено провадження по справі № 5/85/10 про банкрутство ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА", на підставі ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Постановою господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. по справі № 5/85/10 /суддя Міщенко В.І./ боржника ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Руденко Т.В., яку зобов’язано у п’ятиденний строк подати до офіційних друкованих органів оголошення про визнання банкрутом ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА".
В касаційній скарзі Миколаївське обласне відділу з питань банкрутства просить постанову господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. скасувати, посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, справу направити на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
До Вищого господарського суду України 26.07.2010 р. надійшло клопотання Миколаївського обласного відділу з питань банкрутства про відмову від касаційної скарги на постанову господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. по справі № 5/85/10, яке колегією суддів залишене без задоволення, так як така відмова від касаційної скарги по даній справі суперечить вимогам закону і порушує права та законні інтереси сторін по справі.
Представники сторін в судове засідання не з’явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Постанова господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. про визнання боржника банкрутом, в порядку ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” мотивована тим, що наданий баланс підприємства-боржника свідчить про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до висновку щодо необхідності визнання ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Але з такими висновками суду першої інстанції погодитись не можна.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності –на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Оскаржувана постанова суду першої інстанції зазначеним вище вимогам не відповідає.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Провадження по справі про банкрутство ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" порушене господарським судом Миколаївської області на підставі ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Відповідно до ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутись до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії. Кредитори мають право заявити свої претензії до боржника, який ліквідується, в місячний строк з дня публікації оголошення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом.
Згідно з ч.4 ст.105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Як вбачається із матеріалів справи, в порушення вимог Закону, оголошення про прийняття засновниками ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" рішення щодо ліквідації товариства та створення ліквідації комісії опубліковано 14.06.2010 р. (а.с.22), тобто, вже після порушення провадження по справі про банкрутство ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА".
Відповідно до ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Згідно з ч.3 ст.110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Згідно з ч.5 ст.60 ГК України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, до заяви про порушення провадження по справі головою ліквідаційної комісії ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" доданий інвентаризаційний опис боржника та баланс підприємства –боржника станом на 31.03.2010 р., проте, в порушення вимог ст. 111 ЦК України відсутній проміжний ліквідаційний баланс (а.с.4, 7).
Тільки після оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку ст.60 ГК України, публікації комісією з припинення юридичної особи повідомлення в друкованих засобах масової інформації, в порядку ст. 105 ЦК України, для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, складання проміжного ліквідаційного балансу для з'ясування питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений ст.105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.1 ст.105 ГПК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців" державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Як вбачається із матеріалів справи, рішення про ліквідацію ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА", створення ліквідаційної комісії та проведення інвентаризації прийнято загальними зборами засновників 01.06.2010 р., а голова ліквідаційної комісії ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" звернувся повідомленням до державного реєстратора про прийняття рішення щодо припинення юридичною особи –боржника лише 11.06.2010 р., тобто, вже після порушення справи про банкрутство (а.с.3, 23).
Крім того, головою ліквідаційної комісії ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" повідомлено ДПІ Центрального району м.Миколаєва про припинення товариства у зв"язку із його ліквідацією 09.06.2010 р., тобто після порушення справи про банкрутство №5/85/10 (а.с.21).
Таким чином, до заяви голови ліквідаційної Головою ліквідаційної комісії ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" Юссеф Алі Ісса про порушення справи про банкрутство, не додані докази здійснення повідомлення комісією з припинення юридичної особи, в порядку ч. 4 ст.105 ЦК України, відсутній проміжний ліквідаційний баланс та відсутні посилання на факт повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законодавством порядку, які необхідні для з'ясування наявності чи відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вказані обставини, виходячи з вимог Закону, повинні бути в наявності та з'ясовані на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою, що судом першої інстанції зроблено не було.
Звернення з заявою про порушення справи про банкрутство та порушення провадження за спрощеною процедурою на підставі ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, можливе лише після закінчення строку, який передбачений ч.4 ст.105 ЦК України.
Відповідно до абз. 4 ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суб’єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
При винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд в обов’язковому порядку повинен з’ясувати актив і пасив боржника.
В оскаржуваній постанові господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. не зазначено суму кредиторської заборгованості ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА", вартість активів боржника, наявність чи відсутність дебіторської заборгованості.
Як вбачається із матеріалів справи, в порушення вимог закону, зазначені вище обставини не досліджувались господарським судом Миколаївської області та їм не було дано ніякої оцінки.
Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду дійшла висновку про те, що справа про банкрутство ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" порушена безпідставно, без належного з'ясування кола кредиторів боржника та обсягу кредиторської заборгованості, без наявності доказів повідомлення кредиторів комісією з припинення юридичної особи і дотримання строків, які передбачені ч.4, ст.105 ЦК України та всебічного встановлення, відповідно до вимог норм ЦК України та ГК України того факту, що вартості майна боржника, щодо якого власником прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
За таких обставин, постанову господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. по справі про банкрутство ТОВ "АГРОФЇН УКРАЇНА" не можна визнати як таку, що відповідає фактичним обставинам справи і вимогам закону і вона підлягає скасуванню, а провадження по справі припиненню на підставі п.1-1,ч.1 ст.80 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись п.1-1,ч.1 ст.80 ГПК України, ст. ст. 1115, 1117 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Миколаївського обласного відділу з питань банкрутства задовольнити частково.
Постанову господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. по справі № 5/85/10 скасувати.
Провадження по справі № 5/85/10 припинити.
Державному реєстратору за місцезнаходження юридичної особи відмінити державну реєстрацію визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФЇН УКРАЇНА", м. Миколаїв, вул.Пушкінська, 19/1, код ЄДРОУ 36955485, проведену відповідно до постанови господарського суду Миколаївської області від 15.06.2010 р. по справі № 5/85/10.
Головуючий - Ткаченко Н.Г.
Судді - Білошкап О.В.
Катеринчук Л.Й.