Постанова № 11510312, 01.07.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2010
Номер справи
2-а-11427/08/0470
Номер документу
11510312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ц

справа № 2-а - 11427/08/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чорної В.В.

при секретарі судового засідання Черненко А.А.

за участі представників сторін:

позивача Нелюбової Н.О.

відповідача Колот В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія Дніпрообленергодо Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про скасування податкових повідомлень рішень № 0000801540/0 від 25.03.2008 р., № 0000801540/3 від 07.10.2008 р., -

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2008 року Відкрите акціонерне товариство Енергопостачальна компанія Дніпрообленергозвернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення рішення № 0000801540/0 від 25.03.2008 р., а також рішення Дніпропетровської МДПІ від 25.04.2008 р., Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 14.05.2008 р., Державної податкової адміністрації України від 02.10.2008 р. за результатами розгляду скарг платника податків.

Під час судового розгляду справи, позивачем уточнено позовні вимоги. За уточненою позовною заявою, позивач просить скасувати податкові повідомлення рішення Дніпропетровської МДПІ № 0000801540/0 від 25.03.2008 р., № 0000801540/3 від 07.10.2008 р.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що вважає спірні податкові повідомлення рішення незаконними з наступних підстав. 25.03.2008 року Дніпропетровською МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленергоз питань своєчасності подання звітів, декларацій та розрахунків на 2008 рік, якою виявлено порушення вимог ст. 14 Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України Про плату за землю № 378/96 ВР від 19.09.1996 р., а саме, несвоєчасне подання розрахунку земельного податку на 2008 рік. За результатами перевірки, складено акт № 64/10/23359034. На підставі зазначеного акту перевірки, відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0000801540/0 від 25.03.2008 р. на суму 170 грн. Проте, як вбачається з тексту оскаржуваного податкового повідомлення рішення, останнє прийнято на підставі акту перевірки № 00064/10/23359034 від 25.03.2008 року. Разом з тим, позивач акт перевірки за таким номером не отримував, а отримав акт перевірки за № 64/10/23359034 від 25.03.2008 року. Зазначені розбіжності у номері акту перевірки позивач вважає однією з підстав для визнання оскаржуваного повідомлення рішення недійсним. Крім того, позивач не згоден з позицією ДПІ, викладеною в акті перевірки, щодо несвоєчасності подання ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленергоподаткової звітності, оскільки, на виконання вимог діючого законодавства, 21.01.2008 р. позивачем в особі Солонянського РЕМ було надано податковий розрахунок земельного податку. Солонянський РЕМ не має статусу юридичної особи, а є структурним підрозділом позивача, тому подання податкової звітності з земельного податку Солонянським РЕМ є поданням звітності ВАТ ЕК Дніпрообленерго. Отже, на думку позивача, така звітність подана своєчасно. Крім того, позивач посилається на те, що розрахунок земельного податку, поданий в січні 2008 р. Солонянським РЕМ, не був зарахований податковим органом як податкова звітність з підстав відсутності у Солонянського РЕМ статусу юридичної особи, про що позивача було повідомлено в усній формі. У звязку з цим, ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленергояк юридичною особою 19.02.2008 року подано до відділення Дніпропетровської МДПІ у Солонянському районі податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік. При цьому, позивач вважає, що землекористувачем земельних ділянок по Солонянському РЕМ є ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго, якою Солонянському РЕМ делеговані повноваження представляти інтереси юридичної особи - ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго, в тому числі підписувати та подавати податкові розрахунки із земельного податку. Отже, податкова звітність з земельного податку на 2008 рік надана своєчасно 21.01.2008 р. Солонянським районом електричних мереж. Крім того, позивач не згоден з діями відповідача щодо виправлення листом помилки у номері акту, вважаючи, що в разі допущення помилки, відповідач мав відкликати податкове повідомлення рішення, в якому міститься невірне посилання на номер акту перевірки, та винести нове.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що винесені податкові повідомлення рішення відповідають діючому законодавству та не підлягають скасуванню. При цьому, посилається на те, що податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, поданий у встановлені законом строки Солонянським РЕМ, був визнаний відділенням Дніпропетровської МДПІ у Солонянському районі як податкова звітність, внесений до електронної бази даних за № 85 з нарахуванням податку на землю в сумі 49523 грн. Проте, в лютому 2008 року бухгалтером Солонянського РЕМ ОСОБА_3 було повідомлено податковий орган про те, що податок на землю у 2008 р. буде сплачуватися юридичною особою - ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго. У звязку з цим, 19.02.2008 року нею подано новий податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік за Солонянський РЕМ, який внесений до електронної бази даних за № 1270 з нарахуванням земельного податку 0,00 грн., з проведенням по особовому рахунку платника. Одночасно, до відділення Дніпропетровської МДПІ у Солонянському районі подано податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік за ВАТ ЕК Дніпрообленерго, який внесено до електронної бази даних за № 1271, з нарахуванням земельного податку в сумі 49523 грн., що також проведено по особовому рахунку платника - ВАТ ЕК Дніпрообленерго. Таким чином, ВАТ ЕК Дніпрообленергобуло подано податковий розрахунок земельного податку з порушенням граничних строків, встановлених статтею 14 Закону України Про плату за землю. За несвоєчасне подання податкової звітності до підприємства було застосовано штрафні санкції в сумі 170 грн. у відповідності до пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиу розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне неподання звітності, або її затримку.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та чинне законодавство, судом встановлено наступні обставини.

Солонянський район електричних мереж (Солонянський РЕМ) має у постійному користуванні земельні ділянки для виробництва та розподілу електроенергії (розміщення підстанцій та опор ЛЕП) загальною площею 28,308 га, що підтверджується державними актами на право постійного користування землею, та довідкою Солонянського районного відділу земельних ресурсів від 10.01.2008 р. про визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Солонянський РЕМ є структурною одиницею ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго, та не має статусу юридичної особи.

21.01.2008 р. Солонянським РЕМ як землекористувачем земельних ділянок, було подано до Солонянського відділення Дніпропетровської МДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, в якому самостійно обчислено суму земельного податку за земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні Солонянської РЕМ, в сумі 49523 грн. (по 4126,92 грн. на місяць). Вказаний розрахунок прийнято податковим органом як податкову звітність, зареєстровано за № 85 та проведено по особовому рахунку платника податку.

Будь-яких рішень про неприйняття зазначеного розрахунку як податкової звітності, відповідачем не приймалося, що підтверджується матеріалами справи. Вказані обставини позивачем не спростовані.

19.02.2008 р. Відкритим акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Дніпрообленергояк юридичною особою, самостійно подано до Солонянського відділення Дніпропетровської МДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік за земельні ділянки, що перебувають у користуванні Солонянського РЕМ, на суму 49523 грн. (по 4126,92 грн. на місяць). Вказаний розрахунок прийнятий податковим органом як податкова звітність, зареєстрований за № 1271 та проведений по особовому рахунку ВАТ ЕК Дніпрообленерго.

В той же день, 19.02.2008 р., структурним підрозділом ВАТ ЕК ДніпрообленергоСолонянським РЕМ, як землекористувачем земельних ділянок, подано новий податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, в якому зазначені нульові показники суми земельного податку. Вказний розрахунок прийнято відповідачем, зареєстровано за № 1270, та проведено по особовому рахунку Солонянського РЕМ.

25.03.2008 року відділенням Дніпропетровської МДПІ у Солонянському районі проведено камеральну перевірку ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленергоз питань своєчасності подання звітів, декларацій та розрахунків на 2008 рік, про що складено акт перевірки № 64/10/23359034 (а.с. 7).

Актом перевірки зафіксовано порушення ст. 14 Закону України Про плату за землю(із змінами та доповненнями), а саме, несвоєчасне подання податкового розрахунку земельного податку на 2008 рік 19.02.2008 року по терміну подання 31.01.2008 року.

На підставі зазначеного акту перевірки, Солонянським відділенням Дніпропетровської МДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000801540/0 від 25.03.2008 року про застосування до ВАТ ЕК Дніпрообленерго штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності в сумі 170 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням рішенням, ВАТ ЕК Дніпрообленергооскаржувало його в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарг платника податків, податкове повідомлення-рішення залишилося без змін. Так, рішенням Дніпропетровської МДПІ № 7276/10 від 25.04.2008 р. скаргу платника податків залишено без задоволення, а податкове повідомлення рішення № 0000801540/0 від 25.03.2008 р., без змін. Рішенням Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області № 19958/10/25-008 від 24.07.2008 р. повторну скаргу платника податків також залишено без задоволення, а спірне податкове повідомлення рішення без змін. Рішенням ДПА України від 02.10.2008 р. № 9476/6/25-0215 залишено без змін оскаржуване позивачем податкове повідомлення рішення та попередні рішення податкового органу за результатами розгляду скарг платника податків.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження, Дніпропетровською МДПІ прийнято податкове повідомлення рішення № 0000801540/3 від 07.10.2008 р.

Крім того, листом від 26.06.2008 р. № 1401/10/15-029 Дніпропетровська МДПІ виправила помилку щодо номера акту перевірки, та зазначила, що номер акту камеральної перевірки ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерговід 25.03.2008 р. необхідно вважати як № 00064/1540/23359034, замість № 64/10/23359034.

При вирішенні спору по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про плату за землю, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Згідно ст. 5 Закону України Про плату за землю, суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач , у тому числі орендар.

Статтею 14 зазначеного Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня, і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно п. 2 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 26.10.2001 року № 434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.11.2001 року за № 963/6154, розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 01 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 01 лютого поточного року.

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

На виконання вимог діючого законодавства, 21.01.2008 року Солонянським РЕМ як землекористувачем було подано до відділення Дніпропетровської МДПІ у Солонянському районі податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік. Як вже зазначалося вище, Дніпропетровською МДПІ було визнано цей розрахунок як податкову звітність, та внесено до електронної бази даних з нарахуванням податку на землю в сумі 49523 грн.

Проте, 19 лютого 2008 р. Солонянським РЕМ подано новий податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік з нульовим нарахуванням земельного податку.

Одночасно, 19 лютого 2008 року, ВАТ ЕК Дніпрообленергодо відділення Дніпропетровської МДПІ у Солонянському районі подано розрахунок земельного податку на 2008 рік за земельні ділянки, які знаходяться у користуванні Солонянського РЕМ. Вказаний розрахунок прийнято як податкову звітність, та внесено до електронної бази даних з нарахуванням податку на землю в сумі 49523 грн.

Отже, за викладених обставин, суд не погоджується з доводами позивача про те, що ВАТ ЕК Дніпрообленергобуло своєчасно, тобто в січні 2008 року, подано розрахунок земельного податку на 2008 рік, оскільки звітність подана позивачем лише у лютому 2008 р. Подання в січні 2008 року звітності з земельного податку Солонянським РЕМ не може прирівнюватись до подання такої звітності ВАТ ЕК Дніпрообленерго, оскільки у попередніх податкових періодах зазначена звітність подавалася Солонянським РЕМ як землекористувачем, крім того, рішення про неприйняття поданої Солонянським РЕМ в січні 2008 року звітності з земельного податку податковим органом не приймалось. Таким чином, в лютому 2008 року, після спливу граничних термінів подання звітності із земельного податку, ВАТ ЕК Дніпрообленерго як юридичною особою, з власної ініціативи подано розрахунок земельного податку за землі, що перебувають у користуванні Солонянського РЕМ, у звязку з чим, Солонянським РЕМ також було відкориговано подану раніше звітність шляхом подання нового розрахунку податку з нульовими показниками.

Згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Так як ВАТ ЕК Дніпрообленергоподатковий розрахунок земельного податку на 2008 рік подано з порушенням граничних строків, визначених статтею 14 Закону України Про плату за землю, а саме, після 01 лютого поточного року, податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000801540/0 від 25.03.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170 грн.

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд вважає правомірним застосування до позивача фінансових санкцій в сумі 170 грн.

Також, суд не вбачає підстав для визнання неправомірними дій відповідача щодо виправлення технічної помилки у номері акту перевірки листом, направленим на адресу позивача. Факт порушення позивачем термінів подання звітності, зазначений в акті перевірки, підтверджений в судовому засіданні, а тому формальна невідповідність (технічна помилка) номеру акта перевірки номеру акта, що зазначений у податковому повідомленні рішенні, не може бути підставою для звільнення позивача від відповідальності за допущене ним порушення податкового законодавства.

Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення рішення винесені на підставі діючого законодавства, а тому позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 122 , 160 - 162 , 167 КАС України , суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений 06.07.2010 року.

Суддя В.В. Чорна