Постанова № 115080560, 20.11.2023, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
20.11.2023
Номер справи
308/15001/23
Номер документу
115080560
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

308/15001/23

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2023 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина Румунії ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ;місце народження Румунія,комуна ОСОБА_2 ;місце роботи непрацює;місце постійногопроживання АДРЕСА_1 ;паспорт громадянинаРумунії длявиїзду закордон НОМЕР_1 від 17.12.2019 року,

за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,

В С Т А Н О В И В :

31.07.2023 року о 08 год. 35 хв. в зону митного контролю на ділянку Вїзд митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці Держмитслужби по зеленому коридору, заїхав легковий автомобіль марки «BMW»,моделі «318D»,кузов VINкод НОМЕР_2 ,реєстраційний номернийзнак Румунії НОМЕР_3 ,під керуванням громадянина Румунії ОСОБА_1 (Gheorghe).

Формою проходження митного контролю гр. Румунії ОСОБА_1 , обрав порядок проходження митного контролю по каналу зелений коридор.

Під час проведення аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби, було встановлено, що 23.12.2020 року через пункт пропуску "Солотвино" Закарпатської митниці гр. Румунії ОСОБА_1 , ввіз у митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року» легковий автомобіль марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 .

Відповідно до наявних баз даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи станом на 31.07.2023 року вказаний транспортний засіб значиться як не вивезений з митної території України.

У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов`язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.

Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

Враховуючи інформаційні дані центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи гр. Румунії ОСОБА_1 , повинен був вивезти автомобіль «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 з митної території України в крайній строк до 23.12.2021 року, однак станом на 31.07.2023 року вказаний транспортний засіб значиться як не вивезений з митної території України.

У своєму поясненнігр.Румунії ОСОБА_1 , вказав, що 23.12.2020 через митний пост «Солотвино» Закарпатської митниці ним особисто було ввезено на митну територію України транспортний засіб марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 у режимі «тимчасового ввезення» для особистого користування. Також він вказав, що не зміг вчасно (до 23.12.2021 року) вивезти даний транспортний засіб за межі митної території України у зв`язку із поломкою автомобіля. Інших обставин та причин невиконання вимог законодавства з питань тимчасового ввезення» транспортного засобу на митну територію України гр.Румунії ОСОБА_1 ) не наведено, до митних органів із заявою про продовження терміну вивезення вказаного транспортного засобу він не звертався, документів, підтверджуючих неможливість вивезення вказаного транспортного засобу у визначені строки під час перетину кордону гр.Румунії ОСОБА_1 надано не було.

Таким чином, громадянин гр.Румунії ОСОБА_1 ), станом на 31.07.2023 перевищено встановлених ч.6 статтею 380 Митного кодексу України строк ввезення транспортного засобу особистого призначення громадянами-нерезедентами більше ніж на тридцять діб. Згідно даних мережі Інтернет (сайт «mobile.de»), вартість аналогічного/подібного транспортного засобу становить 1 150 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 31.07.2023 р. складає 46297,16 грн. (сорок шість тисяч двісті дев`яносто сім грн. 16 коп.). Зі слів гр.Румунії ОСОБА_1 , грошових коштів для утримання у вигляді забезпечення штрафу у нього немає.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6статті 481 Митного кодексу України.

В судове засдання громадянин Румунії ОСОБА_1 ), не зявився, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. В матеріалах справи наявна заява гр. Румунії ОСОБА_1 ), про розгляд справи у його відсутності.

В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Державної митної служби України просив притягнути громадянина Румунії ОСОБА_1 ), до адміністративної відповідальності, оскільки останній допустив порушення митних правил, передбачене ч. 6ст. 481 МКУ.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Відповідно вимогст.245 КУпАП,ст.486МКУкраїни завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов`язаний з`ясувати обставини, передбаченіст. 280 КУпАП,ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Статтею 487 МК Українипередбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цьогоКодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.280КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимогст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.103МКУкраїни тимчасове ввезення це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Згідно з ч. 2ст. 108 МК України, строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.

Частиною 3 цієї статті передбачено, що з урахуванням мети ввезення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, особливостей транспортних операцій та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів відповідно до частини першої цієї статті та/або транспортних засобів комерційного призначення відповідно до частини другої цієї статті за письмовою заявою власника цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним митним органом.

Відповідно до п. 2 ч. 4ст. 108 МК України, якщо транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України: внаслідок дії обставин, зазначених устатті 192 цього Кодексу; у разі зберігання таких транспортних засобів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі здійснення інших операцій з такими транспортними засобами у випадках, передбачених цим Кодексом (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час дії таких обставин, зберігання, арешту (вилучення) або здійснення таких операцій.

Відповідно до ч.1ст.460МК Українивчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Диспозиція ч.6 ст.481 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Стаття 481 ч.6 МК Українипередбачає, що перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, тягнуть за собою накладення штрафув розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Від так визначальним при прийнятті рішення про притягнення особи до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею460МитногокодексуУкраїни визначено,щовчинення порушеннямитних правил, передбачених,втомучислі статтею481МитногокодексуУкраїни, внаслідок аварії,дії обставин непереборноїсилиабопротиправнихдій третіхосіб,щопідтверджується відповідними документами, нетягнезасобоюадміністративноївідповідальності,передбаченої Митнимкодексом України.

Відповіднодоп.2Розділу8Порядкувиконаннямитнихформальностейвідповідно до заявленного митного режиму, затвердженого Наказом МіністерствафінансівУкраїнивід31.05.2012№657 обставининепереборноїсили-надзвичайнітаневідворотні події,що виникли незалежно відволі особи,зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо),сезоне природнеявище(замерзання моря,проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайногостану,страйк,громадянські безпорядки, злочиннідіїтретіхосіб, прийняття рішень законодавчого абонормативно-правового характеру, обов`язкових дляособи, закриття шляхів, проток,каналів, перевалівта іншінадзвичайні та невідворотні за такихумовподії. Фактаваріїчидіїобставиннепереборної сили- частковечи повне пошкодження (зіпсуття, знищення,втрататощо)товарівчи транспортних засобів, що перебувають підмитнимконтро-лем,абопозбавленняможливості виконання відповідною особою передбачених законодавствомУкраїнизпитаньдержавної митноїсправи або встановлених відповідним митним органом Українивимогщодовчиненнявідповіднихдій зтоварами,транспортними засобами, що перебувають під митнимконтролем.

Одночасно,обставин,передбаченихст.460МитногокодексуУкраїни,знастанням яких діяння,передбаченест.481МитногокодексуУкраїни,нетягнеза собоюадміністративної відповідальності підчассудовогорозглядуневстановлено,якневстановленодіїобставин непереборної сили,якістали причиною пропускустрокутимчасового ввезеннянамитнутериторію України транспортний засіб марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 .

З протоколупропорушеннямитних правил№0794/30500/23від31.07.2023встановлено,що підчас здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС України, внаслідок чого встановлено, що 23.12.2020 року через пункт пропуску "Солотвино" Закарпатської митниці гр. Румунії ОСОБА_1 , ввіз у митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року» легковий автомобіль марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 .

На момент перетину кордону і складання протоколу про порушення митних правил, гр. Румунії ОСОБА_1 , не надав підтверджуючих документів, які б засвідчували наявність обставин непереборної сили, що призвели до перевищення строку тимчасового ввезення.

Вказані всукупності зібраніматеріали свідчатьпро наявністьв діях гр. Румунії ОСОБА_1 , ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481МК України- перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.

Дії гр. Румунії ОСОБА_1 , за ч. 6 ст.481МК України- кваліфіковані правильно.

Вина громадянина гр. Румунії ОСОБА_1 ), вчиненому правопорушення підтверджується: даними протоколу про ПМП № 0794/30500/23 від 31.07.2023, електронним витягом з «АСМО Інспектор» та іншими матеріалами справи.

Аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина гр. Румунії ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст.481МК України доведена повністю.

Враховуючивищевикладенінормизакону, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст.23,33 КУпАП, вважаю, що до гр.Румунії ОСОБА_1 , слід застосувати адміністративне стягнення,передбачене ч.6ст. 481 МКУкраїни увидіконфіскації транспортного засобу - легкового автомобіля марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 , що будедостатньоюмірою відповідальностідля досягненнямети адміністративногостягнення,яке застосовуєтьсяз метоювиховання особи,яка вчинила адміністративнеправопорушення,вдусідодержання законівУкраїни,поваги доправил співжиття, атакожзапобіганнявчиненнюнових правопорушеньяк самимправопорушником, такі іншимиособами.

Адміністративне стягнення згідност. 23 КУпАПє мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами

Так,ст. 40-1 КУпАПпередбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно дост. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2ст.4ЗаконуУкраїни«Просудовийзбір» з гр. Румунії ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 536 гривень 80 копійок.

На підставі наведеного, та керуючисьст.ст.90,268,458,460,481,522,527,528 МК України, ст.ст.16,280,283,284,294 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст.481МКУкраїни та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу - легковий автомобіль марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 , вартістю 46297,16 гривень.

На підставіст. 541 ч 2 МК України, у разі неможливості конфіскувати транспортний засіб - легковий автомобіль марки «WOKLSWAGEN», моделі «PASSAT», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 , стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 накористьдержави йоговартість врозмірі46297,16 гривень.

Стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави у розмірі 536 гривень 80 копійок.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк звернення постанови для виконання - три місяці з моменту її винесення, якщо інше не встановлено КУпАП та іншими законами України.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду К.К. Бенца