Єдиний державний реєстр судових рішень ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"24" вересня 2010 р.Справа № 15а/65-1494
10 год. 08 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бучинської Г.Б.
Розглянув справу
при секретарі судового засідання Засядько А.Є.
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль
до Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області
про стягнення економічних (штрафних) санкцій за порушення додержання державної дисципліни цін в сумі 6.786,90 грн..
за участю представників сторін:
позивача: завідувач юридичного сектору Яцура Олена Ігорівна –довіреність № 1952 від 29.06.2010р.;
відповідача: не з'явився.
Суть справи:
Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області, м. Тернопіль звернулася у господарський суд з позовом про стягнення з Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області економічних (штрафних) санкцій за порушення додержання державної дисципліни цін в сумі 6.786,90 грн..
Як вбачається із позовних матеріалів, спірні правовідносини за своїм характером є адміністративно-правовими, у зв’язку з чим справа розглядається згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), що набрав чинності з 01.09.2005р..
Відповідно до змісту пунктів 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами КАС України.
У розпочатому судовому засіданні учаснику судового процесу роз’яснено його процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 25.06.2008р., згідно п. 3 ч. 1. ст. 156 КАС України, провадження у справі № 15а/65-1494 зупинено до вирішення пов’язаної з нею справи № 2-а-151/08 за позовом: Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, про скасування рішення № 71 від 16.11.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 6.786,90 грн...
Ухвалою господарського суду від 17.06.2010р. провадження у справі № 15а/65-1494 поновлено.
Технічна фіксація судового процесу здійснюється на компакт-диск CD-R, серійний номер 9РA608301631Е03.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заперечень на позов не представив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, від проведення звірки розрахунків ухилився.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до п.п. 2, 4 ст. 128 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
- за результатами перевірки, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області у Державному підприємстві "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, в період з 18.08.2007р. по 31.10.2007р. на предмет виконання останнім вимог Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 13.08.2007р. №527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів", інспекцією прийнято 16.11.2007р. рішення №71 про застосування до Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, економічних санкцій у виді вилучення у дохід Державного бюджету 2.262.30 грн. та у виді штрафу в сумі 4.524,60 грн. за порушення державної дисципліни цін.
Підставою для притягнення Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, до відповідальності, як вважає інспекція, стали встановлені актом перевірки від 12.11.2007 року факти порушення підприємством вимог п. 1 додатку до розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів", а саме: підприємством в окремих випадках здійснено реалізацію борошна пшеничного ІІ г за ціною, сформованою із рентабельністю 15,6 % рівень якої перевищує граничний (5,0 %). В результаті виявлених порушень, інспекцією встановлено, що підприємством необґрунтовано одержано 2.262,30 грн. виручки.
Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам, наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
При цьому суд виходив із наступного:
- забезпечення проведення цінової політики, визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, а також повноважень цих органів в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та контролю за цінами, згідно ст. 116 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
- контрольно-наглядові функції з питань додержання підприємствами вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів здійснюються Державними інспекціями з контролю за цінами відповідно до "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами" затвердженого постановою КМ України від 13.12.2000р. № 1819;
- зазначені функції інспекція виконує згідно пп. 5. п. 5. Положення та ст.ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", користуючись правами передбаченими ст. 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", шляхом проведення перевірок і прийняття на їх підставі рішень про застосування економічних санкцій в разі виявлення порушення підприємством державної дисципліни цін;
- порядок проведення перевірок та стягнення санкцій регулюється "Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженою наказом Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 1044/6235 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р., далі –Інструкція);
- відповідно до підп. 3.1., 3.2. п. 3 Інструкції, підставою для прийняття рішень є акт перевірки, в якому повинно бути чітко зазначено нормативні акти, які порушено суб’єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушених норм; детально відображено механізм скоєння порушення; визначено суму необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.
Відповідно до ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов’язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
В даному випадку, доказом правомірності притягнення Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, до відповідальності за порушення державної дисципліни цін, є акт перевірки, згідно якого, встановлено порушення державної дисципліни цін при реалізації борошна пшеничного ІІ г згідно вимог розпорядження голови обласної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 (зі змінами), в результаті чого за період з 18.08.2007р. по 31.10.2007р. підприємством необґрунтовано одержано виручку в сумі 2.262,30 грн.
Вся необґрунтовано одержана виручка, згідно ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (далі - Закон України) підлягає вилученню у суб'єкта господарювання в доход бюджету, а також стягуються штрафні санкції в розмірі двократної суми одержаної виручки.
Відповідно до статті 192 Господарського кодексу України політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворення визначаються Законом України "Про ціни і ціноутворення", іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також з контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до Постанови КМУ від 25.12.1996р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" повноваження щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торгівельних (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, запровадження обов'язкового декларування зміни) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг, належать обласній державній адміністрації
На виконання вимог Постанови КМ України головою обласної державної адміністрації було прийнято розпорядження від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів".
Даним розпорядженням запроваджено регулювання цін на виробництво борошна, хліба та хлібобулочних виробів для всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці (п. 1 розпорядження).
Статтею 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Державне регулювання цін і тарифів згідно статті 8 Закону здійснюється встановленням державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів, введення урядом України інших методів державного регулювання.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.08.2008р. у справі № 2-а-151/08 позовні вимоги Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області задоволено частково та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 71 від 16.11.2007р. в частині стягнення з Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області економічних санкцій на суму 1.215 грн.. В решті позовних вимог відмовлено.
Згідно п. 4 ст.70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Приймаючи до уваги, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами про застосування економічних (штрафних) санкцій, на підставі якого заявлено позов, визнано в судовому порядку законним, в частині застосування до Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, 1.857,30 грн. економічних санкцій та 3.714,60 грн. штрафу, враховуючи факти, встановлені постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.08.2008р., винесеною по адміністративній справі № 2-а-151/08, що мають преюдиційне значення при вирішенні даного адміністративного спору, суд дійшов висновку про правомірність застосування позивачем до Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, економічних санкцій в загальній сумі 5.571,90 грн., а відтак, беручи до уваги, що відповідачем в добровільному порядку сума застосованих санкцій не сплачена, адміністративний позов підлягає до задоволення в заявленому розмірі як обґрунтований та підтверджений матеріалами справи.
В частині стягнення 1.215 грн. економічних санкцій в позові відмовити.
У відповідності до ст.ст. 87, 89, 94 КАС України, судовий збір не відшкодовується.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 86, 94, 160, 162, 163 та п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Стягнути з Державного підприємства "Чортківський комбінат хлібопродуктів", вул. Білецька, 2, м. Чортків, Тернопільської області, код 00956187:
- 1.857,30 грн. в дохід державного бюджету України, код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31116106700554 в УДК у Чортківському районі, МФО 838012, ідент. код 23588160;
- 3.714,60 грн. штрафу в дохід державного бюджету України, код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31116106700554 в УДК в Чортківському районі, МФО 838012, ідент. код 23588160.
3.В решті позову відмовити.
4.Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «29»вересня 2010 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя