Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/3385/23
Провадження № 3/626/705/2023
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.11.2023 року м. Красноград
Суддя Красноградського районного суду Харківської області Дудченко В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головного бухгалтера ТОВ «Надія», проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч.1 ст.163-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №1519/20-40-07-30 від 11.10.2023 року, при перевірці ТОВ «Надія», головним бухгалтером якого є ОСОБА_1 , було встановлено порушення порядку ведення податкового обліку, а саме:
1)п. 198.5. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, із змінами та доповненнями; Постанови КМУ «Загальні умови укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» №668 від 01.08.2005р., з урахуванням змін та доповнень, оскільки ним завищено від`ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, за травень 2023р. (р. 21) на суму 6494327,0 грн.;
2)п. 44.5. ст. 44, п. 121.1. ст. 121 Кодексу, в частині ненадання у повному обсязі платником податків контролюючому органу оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю.
У протоколі зазначено, що факт порушення встановлено актом перевірки від 27.09.2023р. №29285/20-40-07-02-05/32184916.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнала та надала відповідні письмові заперечення з відповідними додатками.
Суд заслухавши особу, стосовно якої складено відповідний матеріал, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Так, в ході розгляду матеріалу встановлено наступне.
04.10.2023р. Товариством з обмеженою відповідальністю «НАДІЯ» отримано податкове повідомлення - рішення №00312400702 від 04.10.2023р. (форма «ПС»), прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, згідно з яким встановлено порушення пункту 44.5. статті 44, пункту 121.1. статті 121 Податкового кодексу України та на підставі пункту 54.3. статті 54 та пункту 121.1. статті 121 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень 00 коп.) за платежем - код платежу 21081103.
У податковому повідомленні - рішенні №00312400702 від 04.10.2023р. зазначено, що штраф застосований за ненадання у повному обсязі платником податків контролюючому органу оригіналів документів за період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійснення якої вчинені ці порушення: жовтень 2021 року - травень 2023р.
12.10.2023р. ТОВ «НАДІЯ» отримано податкове повідомлення - рішення №00312280702 від 04.10.2023р. (форма «В4»), прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, згідно з яким встановлено порушення вимог пункту 198.5. статті 198 Податкового кодексу України та згідно з підпунктом 54.3.2. пункту 54.3. статті 54, пунктом 58.1. статті 58 та пунктом 200.14 статті 200 Податкового кодексу України, зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість у декларації за звітний період - травень 2023р., зареєстрованій у контролюючому органі за №9145273608 від 19.06.2023р., на суму 6494327,00 грн.
У податковому повідомленні - рішенні №00312280702 від 04.10.2023р. зазначено, що нараховані податкові зобов`язання по отриманим від ТОВ «ЕРІДОН БУД» (код 39066966) будівельно-монтажним роботам згідно актів приймання виконаних будівельно- монтажних робіт згідно договору генерального підряду №9911 від 17.03.2021р., використання яких в господарській діяльності підприємства документально не підтверджено; період фінансово - господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинені ці порушення; жовтень 2021 року - травень 2023 року.
Вищевказані податкові повідомлення - рішенні прийняті ТУ ДПС у Харківській області на підставі акту від 27.09.2023р. №29285/20-40-07-02-05/32184916 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НАДІЯ» (код ЄДРПОУ 32184916) з питань, що стали предметом оскарження, згідно підпункту 19і. 1.6 пункту 19.І статті 19і, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Згідно з п.56.1. ст.56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 56.2, п. 56.3. ст. 56 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв`язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Товариством з обмеженою відповідальністю «НАДІЯ» подані адміністративні скарги на вищевказані податкові повідомлення - рішення до Державної податкової служби України у межах строку - 10 робочих днів, що настають за днем їх отримання.
Копії адміністративних скарг та копії поштових документів про їх надсилання за адресою Державної податкової служби України додаються до цих заперечень.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення був складений у момент, коли строк у 10 робочих днів, встановлений на адміністративне оскарження податкових повідомлень - рішень, ще не закінчився (тобто податкові зобов`язання є неузгодженими).
Листами від 13.10.2023р. №13/1 та від 20.10.2023р. №20/1 ТОВ «НАДІЯ» було повідомлено ГУ ДПС у Харківській області про подання адміністративних скарг на спірні податкові повідомлення - рішення (копії листів з доказами відправлення додаються).
Пунктом 56.15 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Таким чином, на даний час триває процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі акту перевірки від 27.09.2023р. №29285/20-40-07-02-05/32184916, а сума грошових зобов`язань, що оскаржується, вважається неузгодженою.
У відповідності з п. 56.18 ст.56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
А тому, у зв`язку із зверненням до Державної податкової служби України із скаргами про скасування податкових повідомлень - рішень від 04.10.2023 року, відповідно до вимог ст. 56 Податкового Кодексу України, податкове зобов`язання щодо зазначених податкових повідомлень-рішень, вважається неузгодженим, а отже і порушення, які зафіксовані в акті перевірки та на підставі яких складений протокол про адміністративне правопорушення, на теперішній час не є належними доказами на підтвердження моєї вини у вчинення адміністративного правопорушення.
У разі відмови Державною податковою службою України у задоволенні адміністративних скарг ТОВ «НАДІЯ», останнє буде звертатися до суду з відповідною позовною заявою про визнання протиправними та скасування спірних податкових повідомлень - рішень.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення та акт перевірки не є доказами моєї вини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, оскільки до закінчення процедури адміністративного оскарження факт порушення мною порядку ведення податкового обліку не є встановленим. Відповідні твердження контролюючого органу, що містяться в акті перевірки, відображають лише позицію однієї із сторін спору - контролюючого органу, і не можуть бути підставою для висновку про наявність у моїх діях, як головного бухгалтера ТОВ «НАДІЯ», вини в порушенні встановленого законом порядку ведення податкового обліку, відповідно, не можуть бути підставою для притягнення мене до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення неправильно зазначені дата та час вчинення адміністративного правопорушення. Вказана дата - 11 жовтня 2023р., час вчинення 15:00, є датою та часом складання протоколу про адміністративне правопорушення. Тобто вказані дата та час не є датою та часом вчинення правопорушення.
Так, перевірка, за результатами якої контролюючий орган зробив висновок про ненадання ТОВ «НАДІЯ» оригіналів документів чи їх копій, відбулась у вересні 2023р.
В акті перевірки зазначено, що перевіркою своєчасності, достовірності і повноти визначення суми податкових зобов`язань та врахування при розрахунку показника рядка 19 Декларацій (рядок 9 (колонка Б) Декларацій) встановлено заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість у декларації за звітний період - травень 2023р., зареєстрованій у контролюючому органі за №9145273608 від 19.06.2023р.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ч.1 ст.163-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Так, за змістом ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно приписів ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи викладені обставини, підстави вважати безспірно доведеним факт допущених порушень з мого боку відсутні.
Твердження податкового органу відображає лише позицію однієї із сторін спору, а тому робити висновок про наявність у моїх діях як головного бухгалтера ТОВ «НАДІЯ» вини у порушенні встанов-леного порядку ведення податкового обліку за відсутності будь- яких інших доказів немає підстав.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на зазначені вимоги закону, під час розгляду справи по суті, суддя має з`ясувати винуватість особи у вчиненні правопорушення, при цьому, керуючись презумпцією невинуватості, яка закріплена у ст.62 Конституції України, свої висновки має обґрунтувати наявними у справі доказами, які відповідають вимогам ст.251 КУпАП.
Відтак, враховуючи, що в діях ОСОБА_1 відсутня об`єктивна сторона саме інкримінованого їй в провину діяння, провадження в справі підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.188-28, п.1 ч.1 ст.247, 251-252, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ :
Провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.163-1 КУпАП (протоколпро адміністративнеправопорушення №1519/20-40-07-30від 11.10.2023р.) закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, в зв`язку з відсутністю в його її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанову по справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Суддя