Рішення № 114829636, 08.11.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2023
Номер справи
380/12792/23
Номер документу
114829636
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2023 року справа № 380/12792/23

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючої судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Слободянюк В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 7 прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

встановив:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) звернувся до суду з позовом до 7 прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 14321653), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м. Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або заходах за період з 08.04.2022 по 07.05.2022 в розрахунку до 100 000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

-зобов`язати 7 Прикордонний Карпатський загін Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або заходах за період з 08.04.2022 по 07.05.2022 в розрахунку до 100 000, 00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з врахуванням проведених виплат за цей період, з компенсацією втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період 01.07.2022 по день фактичної виплати, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. № 159;

-визнати протиправними дії 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) щодо невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за червень 2022 р. у сумі 52 944, 94 грн. ( в т.ч. додаткову винагороду у сумі 30000,00грн.);

-зобов`язати 7 Прикордонний Карпатський загін Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за червень 2022 р. у сумі 52 944, 94 грн. ( в т.ч. додаткову винагороду у сумі 30000,00грн.). з компенсацією втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період 01.07.2022 по день фактичної виплати, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. № 159.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у період з 08.04.2022 по 07.05.2022 брав безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, а відтак має право на отримання додаткової грошової винагороди передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану». При цьому позивач зауважує, що спочатку така винагорода йому була нарахована та виплачена у травні 2022 за квітень, за травень 2022 лише нарахована, але не виплачена, а у червні 2022 утримана та сума, котра була виплачена, а тому за червень 2022 позивачу протиправно не було нараховане та не виплачене належне відповідно до законодавства грошове забезпечення.

Ухвалою від 26.06.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Цією ж ухвалою суд постановив поновити строк звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду в адміністративній справі за його позовом до 7 прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Відповідач подав до суду відзив, у якому проти позову заперечив, наголошуючи на тому, що позивач не довів фактичну участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, а відтак має право на отримання додаткової грошової винагороди передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022. Такі аргументи відповідач обґрунтовує тим, що у довідці військової частини НОМЕР_3 від 23.05.2023 №115.

Ухвалою від 24.07.2023 суд постановив витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військової частини НОМЕР_4 ) належним чином засвідчені копії документів, які стосуються розміру грошового забезпечення позивача, документи на підтвердження фактичної виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.05.2022 по 31.05.2022, зазначеного у грошовому атестаті №951 від 24.05.2022; документи на підтвердження фактичної виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.06.2022 по 30.06.2022, зазначеного у грошовому атестаті №964 від 07.06.2022; накази, розпорядження, приписи, бойові завдання, рапорти, донесення, бойові журнали та ін., пов`язані з проходженням ОСОБА_1 служби у 7 прикордонному Карпатському загоні ЗРУ Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_4 ), а також з його безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією рф проти України за весь період служби ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військової частини НОМЕР_4 ). Цією ж ухвалою суд постановив витребувати у ОУВ «Волинь» ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » належним чином засвідчену копію бойового розпорядження від 07.04.2022 №211В/ДСК.

Оскільки з листа ОУВ «Волинь» від 13.08.2023 №321, скерованого на адресу суду на виконання означеної ухвали, видно, що витребуване бойове розпорядження від 07.04.2022 №211В/ДСК в ОУВ «Волинь» відсутнє, а водночас зі змісту цього ж листа видно, що згадане бойове розпорядження може знаходитися у Військовій частині НОМЕР_5 ( АДРЕСА_3 ) або у Державному Галузевому архіві Міністерства оборони України, то суд ухвалою від 11.09.2023 постановив витребувати у Військової частини НОМЕР_5 ( АДРЕСА_4 ) належним чином засвідчену копію бойового розпорядження від 07.04.2022 №211В/ДСК; витребувати у Державного Галузевого архіву Міністерства оборони України (вул. Бориспільська, 16, м. Київ, 02093; e-mail:gdamou@ukr.net) належним чином засвідчену копію бойового розпорядження від 07.04.2022 №211В/ДСК.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, проти позову заперечив з тих підстав, що позивач не подав відповідних доказів, що в період з 08.04.2022 по 07.05.2022 він безпосередньо перебував у районах, де здійснювалися заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а відтак у нього не виникло право на додаткову виплату у розмірі 100000грн.

Представник позивача подала до суду відповідь на відзив, у якому просила позов задовольнити з аналогічних підстав, що викладені у позовній заяві.

Ухвалою суду від 08.11.2023, занесеною до протоколу судового засідання суд постановив закрити підготовче провадження та перейти до розгляду справи по суті у той самий день згідно з ч.7 ст.181 КАС України.

У судовому засіданні позивач та його представниця позов підтримали з підстав, що викладені у заявах по суті справи. Просять позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, що викладені у відзиві. Просить у позові відмовити.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній прикордонній службі України на посадах осіб офіцерського складу за контрактом, укладеним між ним та Головою Державної прикордонної служби України. Цей Контракт набув чинності з 02 листопада 2018 року на підставі Наказу № 938-ОС від 04.10.2018.

Наказом начальника 7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (м.Львів) № 92-ОС від 17.03.2022 позивача було зараховано в списки особового складу загону та на всі види забезпечення.

Наказом начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 100-ОС від 18.03.2022 у зв`язку із організаційно-штатними змінами, оголошеними наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.03.2022 по 7-му прикордонному загону позивача було призначено начальником третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування.

Наказом начальника 7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (м.Львів) № 91-ВВ від 25.03.2022 позивача скеровано у службове відрядження до в/ч НОМЕР_7 ( АДРЕСА_5 ).

Наказом № 103-ВВ від 03.04.2022 позивача скеровано у службове відрядження з в/ч НОМЕР_7 ( АДРЕСА_5 ) в оперативне підпорядкування для виконання бойових завдань з прикриття Державного кордону на підставі розпорядження Адміністрації ДПС України від 02.04.2022 №Гриф/43-596-Е.

У Довідці №115, виданій командиром Військової частини НОМЕР_3 , зазначено, що у період з 08.04.2022 по 07.05.2022 позивач брав безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

Відповідно до наказу 7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (м.Львів) № 169-ВВ від 26.05.2022 позивач прибув зі службового відрядження з оперативного підпорядкування ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з прикриття Державного кордону 23.05.2022.

Згідно з наказами начальника 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) № 230-ОС від 24.05.2022 та № 356-ОС від 25.05.2022, виданого начальником НОМЕР_8 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (м.Чоп), позивача переведено для подальшого проходження служби до НОМЕР_8 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (м.Чоп), знято зі всіх видів забезпечення за старим місцем служби та зарахуванням на облік за новим місцем служби.

Листом відповідача № 11/7934-23-Вих від 15.05.2023 повідомлено, що позивач, після вибуття до НОМЕР_8 прикордонного загону, був залишений на фінансовому забезпеченні у 7-му прикордонному загоні.

Наказом начальника 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (в/ч НОМЕР_1 ) № 244-ОС від 29.05.2022 «Про виплату додаткової винагороди», на підставі рапорта начальника (коменданта) прикордонної комендатури швидкого реагування №44/10398-22-Вн від 07.05.2022 та відповідних бойових розпоряджень, було призначено виплатити позивачу додаткову винагороду за період безпосередньої участі у бойових діях або здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в розмірі згідно з додатком 2 із розрахунку 70000,00 гривень на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах, а саме: за період з 08.04.2022 по 30.04.2022 у сумі 53666,66 грн. Вказану суму, за вирахуванням військового збору, було виплачено позивачу 31.05.2022,

Згідно з Архівною відомістю № 1 № 008NX-33514955 та Особистою карткою на грошове забезпечення ОСОБА_1 за 2022 у червні 2023 нараховані та виплачені позивачу кошти у сумі 53666,66 утримано з грошового забезпечення що підтверджується Наказом начальника 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (в/ч НОМЕР_1 ) № 285-ОС від 09.06.2022 «Про виплату додаткової винагороди», на підставі рапорта начальника (коменданта) прикордонної комендатури швидкого реагування №2/9/13242-22-Вн від 24.05.2022, було призначено виплатити позивачу додаткову винагороду за період безпосередньої участі у бойових діях або здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в розмірі згідно з додатком 2 із розрахунку 70000,00 гривень на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах, а саме: за період з 01.05.2022 по 07.05.2022 у сумі 15806,45 грн. Однак, як встановив суд, вказана сума позивачу виплачена не була.

Наказом начальника 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (м. Львів) № 344-ОС від 21.06.2022 «Про внесення змін до наказів від 29.05.2022 року № 244-ОС, від 09.06.2022 року № 285-ОС» додатки № 2 до цих наказів було викладено в новій редакції та зазначено, що головному бухгалтеру - начальнику фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) наказано впорядкувати раніше проведені виплати шляхом нарахування військовослужбовцям належних видів грошового забезпечення без проведення будь-яких утримань.

У Грошовому атестаті № 951, що виданий відповідачем від 24.05.2022, зазначено, що позивачу за період з 01.05.2022 по 31.05.2022 нараховане грошове забезпечення на суму 55762,01 грн.

У Грошовому атестаті № 964, що виданий відповідачем від 07.06.2022, зазначено, що позивачу за період з 01.06.2022 по 30.06.2022 нараховане грошове забезпечення на суму 53751,21 грн. Зазначена сума Позивачу виплачена не була.

Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 16.11.2022 № 1238-ОС позивача скеровано для проходження військової служби в розпорядження Міністра оборони України.

03.01.2023 відповідач склав та видав позивачу Довідку від 03.01.2023 № 12/592 про безпосередню участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 13 квітня по 08 травня 2022, через перебування позивача в Житомирській області, Коростенському районі, н.п. Нова Радча.

Позивач, вважаючи, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив йому додаткову грошову винагороду, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за весь період його безпосередньої участі у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, а саме з 08 квітня по 07 травня 2022 вважає, що порушене як його право на отримання законного грошового забезпечення у повному обсязі за вказаний період, так і у червні 2022.

Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалюючи рішення у цій справі, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Відповідно до ч.ч. ст. 9 цього Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 цього Закону).

У зв`язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, № 757/2022 від 07.11.2022 продовжено строк дії воєнного стану.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» №168 (далі також постанова - 168), пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Таким чином, додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно виплачується на період дії воєнного стану військовослужбовцям, зокрема, Державної прикордонної служби;

-розмір додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень пропорційно часу участі, на період дії воєнного стану, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби, у двох випадках, а саме: 1) якщо вони беруть безпосередню участь у бойових діях; 2) забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Як встановив суд, позивач, ОСОБА_1 , в період з 08 квітня до 24 травня 2022 року був відряджений з військової частини НОМЕР_7 АДРЕСА_5 для виконання бойових завдань з прикриття державного кордону (витяг з наказу від 03.04.2022 №103-ВВ).

За змістом Довідки № 115 від 23.05.2022 (т.1 а.с.85), що видана командиром окремої бригади ТрО у складі військової частини № НОМЕР_3 , підтверджено участь ОСОБА_1 , начальника третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування 7 прикордонного загону, у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у період з 8 квітня по 7 травня.

Як видно з цієї довідки, то підставами її видачі є Указ Президента України №133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»; Указ Президента України №259/2022 від 18.04.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» наказ Головнокомандувача ЗС України від 30.04.2022 р. № 125 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.04.2022 р. №Ш/25-595Е, бойове розпорядження ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 07.04.2022 № 211В/ДСК, бойове розпорядження командира НОМЕР_9 окремої бригади ТрО від 13.04.2022 № 173, від 18.04.2022 № 216, від 21.04.2022 № 233, від 24.04.2022 № 253, журнал службово-бойових дій другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону, журналом службово-бойових дій третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону.

Водночас з витягу з журналу службово-бойових дій другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону (т.1 а.с.85) видно, що ОСОБА_1 відповідальний за виконання бойових розпоряджень №173 від 13.04.2022 (період застосування з 13.04.2022 по 08.05.2022); №253 від 24.04.2022 (період застосування від 24.04.2022 по 08.05.2022).

Також з витягу з журналу службово-бойових дій 3 прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону (т.1 а.с.86) видно, що ОСОБА_1 відповідальний за виконання бойових розпоряджень №173 від 13.04.2022 (період застосування з 13.04.2022 по 08.05.2022); №253 від 24.04.2022 (період застосування від 24.04.2022 по 08.05.2022); №216 від 18.04.2023 (період застосування з 18.04.2023); №233 від 21.04.2022 (період застосування 21.04.2022); №233 від 21.04.2022 та №216 від 18.04.2022 (період застосування 19.04.2022-05.05.2022, 06.05.2022-07.05.2022).

Інформація, вказана у зазначених витягах з журналів службово-бойових дій 3 прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону та другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону також відповідає інформації, що міститься у витязі з журналу отриманих наказів а розпоряджень 2 відділу прикордонної служби (тип С) ПКШР 7 прикз.

Водночас визначальним для висновку про наявність підстав для збільшення військовослужбовцю додаткової винагороди до 100000,00грн. під час забезпечення здійснення ним заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, є також перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби).

Таким чином, наявними у матеріалах справи доказами, підтверджується, що ОСОБА_1 безпосередньо перебував у районах у період здійснення зазначених заходів з 13.04.2022 по 08.05.2022.

Ці обставини підтверджуються Довідкою, складеною відповідачем від 03.01.2023 № 12/592.

Суд також встановив, що ОСОБА_1 був відповідальний за виконання бойових розпоряджень на ділянках застосування, які входять у райони ведення воєнних (бойових) дій відповідно до наказів Головнокомандувача ЗС України №125 від 30.04.2022 та №157 від 02.06.2022 (т.1 а.с.73-74) у період з 13.04.2022 по 20.04.2022, оскільки відповідно до згаданих наказів Головнокомандувача ЗС України Житомирська область визначена районом ведення воєнних (бойових) дій лише у період з 01.04.2022 до 20.04.2022. Але з урахуванням того, що накази Головнокомандувача ЗС України про визначення районів бойових дій видаються post factum, а виконання бойових завдань, згідно з журналом службово-бойових дій, позивач здійснював у період з 13.04.2023 до 08.05.2023, то суд переконаний в тому, що відповідний період, у якому позивач брав участь у забезпеченні здійснення ним заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії потрібно визначати з урахуванням інформації, що міститься у журналі службово-бойових дій.

Отже, зважаючи на те, що позивач, виконував бойові розпорядження щодо забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 13.04.2022 до 08.04.2022, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій з 13.04.2022 по 20.04.2022, та безпосередньо в інших районах з 21.04.2022 до 08.05.2022, що підтверджується доказами, котрі є у справі, то суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на одержання додаткової винагороди, збільшеної до 100000 за період з 13.04.2022 по 08.05.2022 пропорційно часу його участі у відповідних заходах.

Що стосується періоду виконання позивачем бойових розпоряджень з 07.04.2022 по 12.04.2022, то суд зазначає таке.

Так, відповідно до довідки №115 від 23.05.2022 визначено період забезпечення позивачем здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 08.04.2022 по 07.05.2022.

Водночас період з 07.04.2022 по 12.04.2022 не облікований ні у витязі з журналу службово-бойових дій другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону, ані у витязі з журналу службово-бойових дій 3 прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип «С) ПКШР 7 прикордонного загону.

У витязі з журналу отриманих наказів та розпоряджень 2 відділу прикордонної служби (тип С) ПКШР 7 прикз (т.2 а.с.59-60) зазначено, що 07.04.2022 було отримано бойове розпорядження від ОВУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в/ч НОМЕР_10 №211 В(дск) про здійснення маршу колон підрозділів в район застосування.

Також з витребуваного ухвалою суду від 11.09.2023 та отриманого судом 25.10.2023 бойового розпорядження ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №211В/дск ОКП-Нова Любомирка (2458) 16.00 07.04.2022 видно, що дано бойове завдання 7 прикордонному загону та 9 прикордонному загону, водночас доказів того, що позивач безпосередньо перебував у районах, визначених у цьому бойовому розпорядження та був відповідальним за виконання відповідного розпорядження нема.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за період з 13.04.2022 до 08.05.2022 в розрахунку до 100 000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, а підстави для задоволення позову в цій частині за період з 08.04.2022 до 12.04.2022 відсутні.

Усунення порушення прав ОСОБА_1 слід здійснити шляхом зобов`язання 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за період з 13.04.2022 по 08.05.2022 в розрахунку до 100 000, 00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених виплат за цей період.

Щодо виплати грошової винагороди позивачу за червень 2022, то суд зазначає таке.

Як видно з матеріалів справи, то згідно з грошовим атестатом №964 позивачу нараховано грошове забезпечення і до видачі становить 52944,94грн. Ця ж сума зазначена у архівній відомості №1 (т.1 а.с.42). З цієї ж відомості видно, що позивачу належить до виплати за червень 2022 сума 84,54грн. Таким чином, з урахуванням виплачених позивачу сум грошового забезпечення у червні 2022, відповідач повинен виплатити позивачу 52860,40грн. грошового забезпечення, належне до виплати за червень 2022.

Також позивач вважає, що йому належить до виплати компенсація втрати частини грошового забезпечення у зв`язку із його несвоєчасною виплатою.

Відповідно до п. 12 Наказу від 31.03.2022 № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

Наказом начальника 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (в/ч НОМЕР_1 ) від 29.05.2022 р. № 244-ОС «Про виплату додаткової винагороди», на підставі рапорта начальника (коменданта) прикордонної комендатури швидкого реагування №44/10398-22-Вн від 07.05.2022 та відповідних бойових розпоряджень, було призначено виплатити позивачу додаткову винагороду за період безпосередньої участі у бойових діях або здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні бойової агресії в розмірі згідно з додатком 2 із розрахунку 70000,00 гривень на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах, а саме: за період з 08.04.2022 по 30.04.2022 у сумі 53666,66 грн. Вказану суму, за вирахуванням військового збору, було виплачено позивачу на банківську картку 31.05.2022. У червні 2022 зазначену суму було утримано з грошового забезпечення позивача, що підтверджується Архівною відомістю № 1 № 008NX-33514955 та Особистою карткою на грошове забезпечення ОСОБА_1 за 2022.

Наказом начальника 7 прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (в/ч НОМЕР_1 ) від 09.06.2022 р. № 285-ОС «Про виплату додаткової винагороди», на підставі рапорта начальника (коменданта) прикордонної комендатури швидкого реагування №2/9/13242-22-Вн від 24.05.2022, було призначено виплатити Позивачу додаткову винагороду за період безпосередньої участі у бойових діях або здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в розмірі згідно додатку 2 із розрахунку 70000,00 гривень на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах, а саме: за період з 01.05.2022 по 07.05.2022 у сумі 15806,45 грн. Вказана сума позивачу виплачена не була.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про несвоєчасну виплату належної позивачу додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постановою №168, починаючи з червня 2022.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III (Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Тобто право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події) як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші (стаття 2 Закону України №2050-ІІІ).

Тобто, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини, так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги і 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).

З метою реалізації Закону України №2050-ІІІ Кабінет Міністрів України 21.02.2001 прийняв постанову №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, дія якого поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи) (Порядок №159).

Пунктом 2 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

У розумінні п. 3 Порядку №159 грошове забезпечення військовослужбовця відноситься до грошових доходів разом із сумою індексації, які підлягають компенсації

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

При цьому, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст.ст. 1-3 Закону №2050-ІІІ, окремих положень Порядку №159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми попередньо нараховані, але не виплачені.

Згідно з ст. 3 3акону України №2050-III та пунктами 1-2, 4 Порядку №159 компенсація за несвоєчасну виплату середньої заробітної плати пов`язана з реальною виплатою чи нарахуванням середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення.

У пункті 4 Порядку №159 вказано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

Таким чином, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону №2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 14.05.2020 у справі №816/379/16, від 30.09.2020 у справі №280/676/19 та від 13.09.2021 у справі №639/3140/17, від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.

Отже, нарахування та виплата позивачу додаткової грошової винагороди встановленої п. 1 постанови № 168 та грошове забезпечення за червень 2022 у сумі 52860,40грн. належить з компенсацією втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період 01.07.2022 року по день фактичної виплати, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. № 159.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Судовий збір не розподіляється.

Керуючись статтями 242-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до 7 прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 14321653) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за період з 13.04.2022 по 08.05.2022 в розрахунку до 100 000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Зобов`язати 7 Прикордонний Карпатський загін Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» за період з 13.04.2022 по 08.05.2022 в розрахунку до 100 000, 00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених виплат за цей період та з компенсацією втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період 01.07.2022 по день фактичної виплати, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. № 159.

Визнати протиправними дії 7 Прикордонного Карпатського загону Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 ) щодо невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за червень 2022 у сумі 52 944, 94 грн.

Зобов`язати 7 Прикордонний Карпатський загін Державної прикордонної служби України (м.Львів) (військова частина НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за червень 2022 р. у сумі 52860 (п`ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят)грн 40коп. з компенсацією втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період 01.07.2022 по день фактичної виплати, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. № 159.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 09.11.2023.

Суддя Лунь З.І.