Рішення № 114829595, 09.11.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2023
Номер справи
380/17256/23
Номер документу
114829595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛЬВІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2023 рокусправа № 380/17256/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік;

- зобов`язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік.

Ухвалою від 31.07.2023 суддя відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Ухвалою від 09.11.2023 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 27.04.2023 наказом начальника Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області (по стройовій частині) № 115 солдата ОСОБА_1 , водія третього взводу охорони роти охорони Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області виключено із списків особового складу Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та усіх видів забезпечення. Однак, відповідачем протиправно не було нараховано та виплачено ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2023 рік.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 16.08.2023 (вх. № 63022), у якому зазначає, що позивач на ім`я начальника Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не подавав рапорт про виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік, ні при вибутті у частину щорічної основної відпустки за 2023 рік, ні при звільненні з військової служби. Оскільки позивач звільнений з військової служби за сімейними обставинами лише у квітні місяці, що не виключає можливість призову (вступу) його на військову службу ще (повторно) у 2023 році на іншу (вищу) посаду (в іншому військову формуванні) без подання рапорта військовослужбовця така виплата не може бути здійснена. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав відповідь на відзив від29.08.2023 (вх. № 65891), у якому зазначає, що військовослужбовцям, звільненим з військової служби, які мали право на грошову допомогу для оздоровлення та не отримали її протягом року, виплата цієї допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, в якому оголошується про її виплату. Право на грошову допомогу на оздоровлення за 2023 рік у ОСОБА_1 виникло на підставі пункту 1 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» разом з тим при звільненні з військової служби в порушення Порядку № 260 в наказі начальника Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області (по стройовій частині) № 115 не оголошено про виплату грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 . Посилання відповідача на положення Порядку № 260 де зазначено, що грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, із зазначенням у ньому суми грошової допомоги є помилковим, оскільки вказана норма стосується військовослужбовців які проходять військову службу та бажають отримати вказану допомогу протягом поточного року, разом з тим процедура виплати вказаної допомоги військовослужбовцям звільненим військової служби чітко визначена Порядком 260 та не передбачає написання рапорту для виплати вказаної допомоги.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Згідно з Витягом із наказу начальника Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області (по стройовій частипні) від 25.02.2022 № 28 (по стройовій частині) відповідно до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом , нижчепоіменованих осіб рядового, сержантського, старшинського складу вважати призваним до Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області рядового ОСОБА_2 .

Згідно з Витягом із наказу начальника Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області (по стройовій частині) від 27.04.2023 № 115 солдата ОСОБА_2 , водія третього взводу охорони роти охорони Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, звільненого наказом начальника Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по особовому складу) від 24.04.2023 № 22-РС, у запас за підпунктом г підпункту 2 пункту четвертого статті 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (через такі сімейні обставини або інші поважні причини - у зв`язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років), вважати таким, що направлений для зарахування на військовий облік до Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області.

Представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік.

Листом від 04.07.2023 відповідач повідомив, що відповідно до розділу XXIII наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (зі змінами), грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Статтею 10-1 Закону України "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1). Військовослужбовцям, які захворіли під час щорічної основної або щорічної додаткової відпустки, зазначена відпустка продовжується після одужання на кількість невикористаних днів цієї відпустки (частина 5).

Відповідно до частини третьої статті 15 Закону України "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям виплачуються грошова допомога на оздоровлення та державна допомога сім`ям з дітьми в порядку і розмірах, що визначаються законодавством України.

Частиною першою статті 23 Закону України "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що фінансове забезпечення витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.

Виплата грошової допомоги для оздоровлення регламентується окремо в розділі ХХІІІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260.

Так, відповідно до пункту 1 розділу ХХІІІ Порядку, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Пунктом 2 цього розділу встановлено, що грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Військовослужбовцям, звільненим з військової служби, які мали право на грошову допомогу для оздоровлення та не отримали її протягом року, виплата цієї допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, в якому оголошується про її виплату.

Згідно з витягом із наказу начальника Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області (по стройовій частині) від 27.04.2023 № 115 солдата ОСОБА_2 , водія третього взводу охорони роти охорони Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, звільненого наказом начальника Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по особовому складу) від 24.04.2023 № 22-РС, у запас за підпунктом г підпункту 2 пункту четвертого статті 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (через такі сімейні обставини або інші поважні причини - у зв`язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років), вважати таким, що направлений для зарахування на військовий облік до Золочівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Львівської області.

При цьому грошова допомога на оздоровлення за 2023 рік йому не була надана.

Враховуючи, що приписами абзацу 2 пункту 2 розділу ХХІІІ Порядку № 260 прямо встановлено, що виплата грошової допомоги для оздоровлення військовослужбовцям, звільненим з військової служби, здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, а не за його зверненням, як безпідставно стверджує відповідач, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не здійснив її виплату при розрахунку з позивачем при звільненні.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють,чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. І.Франка, 25, м. Львів, 79005, ЄДРПОУ 08412340) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік.

3. Зобов`язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 09.11.2023.

Суддя Кедик М.В.