Рішення № 114829593, 09.11.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2023
Номер справи
380/18277/23
Номер документу
114829593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2023 рокусправа № 380/18277/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині непризначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії по віку, обчисленої згідно з ст.ст. 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком № 1 стажу періоди роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.07.2021 по 23.05.2022 у ВП "Шахта "Степова" ДП "Львіввугілля", врахувати заробітну плату за цей період для обчислення коефіцієнта заробітку та з урахуванням даних періодів та заробітної плати, провести перерахунок пенсії останнього відповідно до ст.ст. 27, 28, абз. 8 ч. 2 ст. 33, 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 04.07.2022.

Ухвалою від 09.08.2023 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_1 з 04.07.2022 перебуває на обліку ПФУ як непрацюючий пенсіонер та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності відповідно до Закону № 1058. При призначенні пенсії страховий стаж та стаж на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ № 345 відповідачем було враховано за даними про сплачені підприємством (шахтою «Степова» ДП «Львіввугілля») по 30.06.2021. Відповідачем при призначенні пенсії не було враховано страховий та пільговий стаж роботи позивача з 01.07.2021 по 23.05.2022, та було обчислено страховий стаж позивача у розмірі 33 роки 06 місяців 02 дні, з урахуванням додатково зарахованих 15 років за стаж на підземних роботах. Також відповідачем взято для обчислення пенсії з 01.09.2001 по 30.06.2021, та визначено коефіцієнт заробітку - 2,49131. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії по інвалідності та призначення такої в розмірі пенсії за віком з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідач листом від 20.07.2023 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії та повідомив позивача про те, що у зв`язку із не зарахуванням періоду його роботи з 01.07.2021 по 23.05.2022 до страхового стажу та до стажу праці за Списком №1, його страховий стаж становить 33 р. 06 м. 02 дн., а тому у нього відсутнє право на обчислення пенсії в розмірі пенсії за віком відповідно до абз. 8 ч 2 ст. 33 Закону № 1058, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Також, вказав, що позивачу при обрахунку коефіцієнту заробітку заробітна плата була обрахована за період з 01.09.2001 по 30.06.2021, та визначено коефіцієнт заробітку - 2,49131. Тобто, останнім також не взято до обрахунку заробітну плату позивача за період з 01.07.2021 по 23.05.22.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 30.08.2023 (вх. № 66267), у якому зазначає, що період роботи позивача з 01.07.2021 по 23.05.2022 не зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки на час призначення пенсії (дата звернення за призначенням пенсії 04.11.2022) Відокремленим підрозділом Шахта Степова ДП Львіввугілля не сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Оскільки, страховий стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії згідно положень абзацу 8 частини 2 ст. 33 Закону № 1058, на момент призначення пенсії становив менше 35 років, у позивача було відсутнє право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 04.07.2022 у розмірі визначеному вище згаданою статтею. Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ та з 04.07.2022 отримує пенсію, призначену по ІІІ групі інвалідності внаслідок професійного захворювання.

ОСОБА_1 07.07.2023 подав до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заяву проперерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом 20.07.2023 відповідач повідомив, що період роботи з 01.07.2021 по 23.05.2022 на ВП Шахта Степова ДП Львіввугілля не зараховано до страхового та до підземного стажу за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та за даний період не врахована заробітна плата, оскільки підприємством не сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Нарахування та виплата пенсії здійснюється відповідно до норм чинного законодавства, із урахуванням всіх наявних в пенсійній справі документів.

Вважаючи відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно з ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Статтею 8 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 33 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Згідно із абз. 8 частини 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» непрацюючі особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Вимогами абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Отже, право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком мають, зокрема, непрацюючі чоловіки, яким встановлено ІІІ групу інвалідності і страховий стаж яких становить 35 років.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, при призначенні позивачу пенсії по інвалідності відповідачем здійснено розрахунок страхового стажу, відповідно до якого страховий стаж ОСОБА_1 обчислений по 30.06.2021 становить 33 роки 06 місяців 02 дні (стаж роботи 18 років 06 місяців 02 дні, у тому числі 15 років 07 місяців 05 днів стаж на підземних роботах за Списком № 1.)

Пенсійна виплата позивача по III групі інвалідності станом на 01.07.2023 становить 10808,67 грн (21617,37 грн - розмір пенсії за віком х 50 %).

Водночас спірні правовідносини виникли у зв`язку з незарахуванням до страхового та до підземного стажу періоду роботи позивача з 01.07.2021 по 23.05.2022на відокремленому підрозділі Шахта Степова ДП Львіввугілля у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

Суд встановив, що у період з 25.10.2011 по 23.05.2022 позивач працював в ВП Шахта Степова ДП Львіввугілля.

При цьому суд звертає увагу, що спору щодо належності робіт, на яких працював позивач до Списку № 1 немає.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-ІVстраховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом ст. 20 Закону № 1058-ІV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 106 Закону № 1058-ІV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.

Суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для незарахування періодів роботи в ВП Шахта Степова ДП Львіввугілля через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За умови підтвердження пільгового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 01.03.2021 справа № 423/757/17 та у постанові від 31.03.2021 справа № 242/5696/16-а.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосування норми до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що відповідач діяв протиправно, не врахувавши до страхового стажу та до підземного стажу за Списком № 1 позивача періоду з 01.07.2021 по 23.05.2022 у ВП Шахта Степова ДП Львіввугілля при призначенні позивачу пенсії з 04.07.2022.

З викладеного висновується, що загальний пільговий (підземний) стаж ОСОБА_1 за Списком № 1 є більшим 15 років, які встановлені ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Водночас, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зважаючи на викладене та те, що відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої позивачем заяви, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 04.07.2022 на підставі абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в розмірі пенсії за віком, обчисленої з урахуванням абзацу 3 частини першої статті 28, статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності у розмірі пенсії по віку, обчисленої згідно з ст.ст. 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового (підземного) за Списком № 1 стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 01.07.2021 по 23.05.2022 у відокремленому підрозділі "Шахта "Степова" державного підприємства "Львіввугілля".

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 04.07.2022 на підставі абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в розмірі пенсії за віком, обчисленої з урахуванням абзацу 3 частини першої статті 28, статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 1073,60 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 09.11.2023.

Суддя Кедик М.В.