Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2010 р. № 2а-5007/10/1370
14 год. 20 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Шийки Н.П., представника позивача Гринкевич Н.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Львівська обласна державна інспекція з контролю якості лікарських засобів
до Десята міська лікарня м.Львова
пропро відшкодування витрат, пов'язаних з проведенням експертизи неякісних зразків лікарських засобів , На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівської обласної Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів (далі - позивач) до Десятої міської лікарні м. Львова (далі - відповідач) з вимогою про стягнення 686,96 грн. на відшкодування витрат, повязаних з проведенням експертизи неякісних зразків лікарських засобів. Позивач зазначає, що звернення до суду з позовом обумовлене виконанням ним контрольних функцій, передбачених Законами України «Про лікарські засоби», «Про основні засади державного нагляду (контрою) у сфері господарської діяльності», а також Положенням про Львівську обласну державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів. Так, позивач провів інспекційну перевірку Десятої міської лікарні м. Львова на предмет дотримання вимог законодавства щодо забезпечення якості лікарських засобів, під час якої було відібрано зразки деяких ліків для їх лабораторного дослідження. За наслідками результатів перевірки позивач виніс приписи про заборону використання лікарський засобів №№ 12/119, 13/119, 14/119, які разом з висновками експертизи від 15.02.2010 року №№ 33, 34, 35 щодо неналежної якості лікарських засобів направив відповідачу. Разом із висновками позивач скерував також рахунок № 6 від 15.02.2010 року на оплату витрат, повязаних з проведенням експертизи на загальну суму 686,96 грн. разом із вимогою їх сплати до 25.02.2010 року. З огляду на те, що відповідач цю вимогу проігнорував, позивач змушений звертатись до суду про стягнення цих коштів. Представник позивача в судовому засіданні просила позов задовольнити та додатково пояснила, що вимоги приписів, винесених за наслідками перевірки, відповідач виконав добровільно, на підтвердження чого долучила до матеріалів справи накладні на повернення та акти знищення лікарських засобів.
Ухвалою від 09.09.2010 року суд замінив позивача його правонаступником Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів у Львівській області.
Представник відповідача зявився в судове засідання 01.07.2010 року та просив надати час для оформлення процесуальної позиції відповідача. 15.07.2010 року відповідач надіслав суду телеграму про неможливість прибути до суду, в подальшому не зявлявся в судові засідання без повідомлення суду про причини неприбуття. Про час та дату проведення всіх судових засідань відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується долученими до справи поштовими повідомленнями про вручення судових викликів. Отже, відповідач двічі (повторно) не забезпечив участі свого представника в судовому засіданні без повідомлення суду про причини неприбуття, заперечень проти позову на пропозицію суду не надав. За таких обставин суд на підставі ст.ст. 71, 128 КАС України ухвалив розглядати справу без відповідача на підставі наявних у ній доказів.
В судовому засіданні суд на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України оголосив вступну та резолютивну частини постанови. Повний постанови текст виготовлено 29 вересня 2010 року.
Суд заслухав пояснення позивача, повно та всебічно дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи.
Львівська обласна Державна інспекція з контрою якості лікарських засобів 10-12 лютого 2010 року провела інспекційну перевірку субєкта господарської діяльності, Десятої міської лікарні м. Львова, на предмет дотримання вимог законодавства щодо забезпечення якості лікарських засобів. Підчас перевірки було відібрано зразки деяких лікарських засобів для лабораторної перевірки їх якості, та було встановлено їх невідповідність встановленим вимогам.
За наслідками перевірки Львівська обласна Державна інспекція з контрою якості лікарських засобів винесла приписи від 15.02.2010 року №№ 12/119, 13/119, 14/119 про заборону використання вказаних у цих приписах лікарських засобів (а.с. 14-17). Приписи разом із висновками щодо якості від 15.02.2010 року №№ 33, 34, 35 (а.с. 10-12) та рахунком для оплати витрат, повязаних з проведенням експертизи №6 від 15.02.2010 року на суму 686,90 грн. (а.с. 13) інспекція скерувала Десятій міській лікарні м. Львова. Відповідач отримав перелічені вище документи 18.02.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 9).
Як вбачається зі змісту супровідного листа від 15.02.2010 року, відповідач повинен сплатити вартість експертизи до 25.02.2010 року (а.с. 7).
Вимоги приписів позивача від 15.02.2010 року відповідач виконав, про що повідомив відповідача листом, а також надав накладні на повернення та акти знищення лікарських засобів (а.с. 55-61). Стосовно ж оплати вартості лабораторного дослідження лікарських препаратів в розмірі 686,96 грн., то відповідач ігнорує вимогу про їх сплату. Станом на дату судового засідання кошти у сумі 689,96 грн. на рахунок Державної інспекції з контрою якості лікарських засобів у Львівській області не надійшли.
Під час розгляду справи зясувалось, що відповідач звернувся до суду з позовом до Львівської обласної Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів з вимогою скасувати її приписи від 15.02.2010 року. Ухвалою суду № 2а-5985/10/1370 від 06.09.2010 року позовну заяву Десятої міської лікарні м. Львова залишено без розгляду; ухвала набрала законної сили (а.с. 53).
Правовідносини, пов'язані із створенням, реєстрацією, виробництвом, контролем якості та реалізацією лікарських засобів, права та обов'язки підприємств, установ, організацій і громадян, а також повноваження у цій сфері органів державної виконавчої влади і посадових осіб визначає Закон України «Про лікарські засоби» № 123/96-ВР (зі змінами та доповненнями, далі Закон № 123). Державний контроль якості лікарських засобів здійснюється органами державної виконавчої влади в межах повноважень, визначених законодавством України (ч. 2 ст. 13). Спеціальним органом державного контролю якості лікарських засобів є Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів Міністерства охорони здоров'я України з безпосередньо підпорядкованими їй державними інспекціями з контролю якості лікарських засобів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Положення про Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 14).
Правовий статус Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Львівській області, яка є правонаступником Львівської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, визначено Положенням від 16.04.2010 року № 12 (а.с. 39- 43).
Повноваження посадових осіб органів державного контролю перелічені у ст. 15 Закону № 123, серед іншого там зазначено, що вони мають право перевіряти додержання вимог законодавства щодо якості лікарських засобів під час їх виробництва, зберігання, транспортування та реалізації суб'єктами господарської діяльності та відбирати зразки лікарських засобів для лабораторної перевірки їх якості. Вартість відібраних зразків та проведення контролю їх якості включається до виробничих витрат суб'єктів, у яких ці зразки відібрано. Порядок відбору зразків лікарських засобів визначається Кабінетом Міністрів України.
На відносини, повязані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, поширює свою дію Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»№ 877/16 (зі змінами та доповненнями, далі Закон № 877). Відповідно до вимог ст. 16 цього Закону витрати, пов'язані з відбором, доставкою та проведенням експертизи (випробування) зразків продукції, фінансуються за рахунок органу державного нагляду (контролю). У разі підтвердження результатами експертизи (випробування) факту порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства суб'єкт господарювання відшкодовує витрати на проведення експертизи (випробування) в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог ст. 16 Закону № 877 Кабінет Міністрів України Постановою від 31.10.2007 року № 1279 затвердив Порядок відшкодування субєктом господарювання витрат, повязаних з проведенням експертизи (випробування) зразків продукції (далі Порядок №1279). Згідно п. 2 Порядку № 1279 орган державного нагляду (контролю) в тижневий строк після ознайомлення суб'єкта господарювання з висновком експертизи, під час проведення якої встановлено факт порушення вимог законодавства, готує документи, що підтверджують витрати, пов'язані з проведенням експертизи, та надсилає їх суб'єкту господарювання. Суб'єкт господарювання в тижневий строк з моменту надходження зазначених документів зобов'язаний відшкодувати органу державного нагляду (контролю) витрати, пов'язані з проведенням експертизи. Кошти, отримані органом державного нагляду (контролю) в результаті відшкодування суб'єктом господарювання пов'язаних з проведенням експертизи витрат, перераховуються до державного бюджету.
У разі відмови суб'єкта господарювання від відшкодування витрат органу державного нагляду (контролю), пов'язаних з проведенням експертизи, зазначені витрати стягуються у судовому порядку (п. 4 Порядку №1279).
Висновки експертизи щодо якості від 15.02.2010 року відповідач отримав, проведення повторної експертизи лікарських засобів на підставі п. 3 Порядку №1279 не вимагав. Приписи контролюючого органу відповідач виконав, проте пов'язані з проведенням експертизи лікарських засобів витрати в сумі 686,96 грн. не сплачує.
З урахуванням викладених вище обставин справи та норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення коштів є обґрунтованим. Обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги доведені дослідженими в судовому засіданні та долученими до справи доказами, а тому позов слід задовольнити повністю.
Стосовно судових витрат, вони відповідно до вимог ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Десятої міської лікарні м. Львова (м. Львів. вул. Бой-Желенського, 14; ідентифікаційний код 37073624) на користь Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Львівській області (м. Львів, вул. Кульпарківська, 131; ідентифікаційний код 37073624) 686 (шістсот вісімдесят шість) гривень 96 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Москаль Р.М.