Рішення № 114627351, 24.10.2023, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2023
Номер справи
520/11946/23
Номер документу
114627351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

24 жовтня 2023 р. справа № 520/11946/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Біленського О.О.,

при секретарі судового засідання Сиса Є.Ю.,

за участі:

представника позивача Мар`їної І.О.,

представника відповідача Браудо Х.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Харківміськгаз" (вул. Москалівська, буд. 57/59, м. Харків, 61004, код ЄДРПОУ 03359552) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Харківміськгаз" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, в якому просить суд:

- скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.05.2023 №17235000702, №17335000702 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 у справі №520/11946/23 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.08.2023 у вказаній адміністративній справі здійснено перехід до розгляду за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування зазначених позовних вимог представник позивача зазначив, що Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові помилково зроблено висновок про завищення з боку АТ "Харківміськгаз" придбання обсягів природного газу на нормативні витрати та виробничо-технологічні витрати по завищеним цінам та, як наслідок, неможливість віднесення цих обсягів до використання в межах ліцензійної господарської діяльності підприємства. При цьому, відповідачем невірно визначено обсяг отриманого в січні 2023 року природного газу для нормативних витрат, виробничо-технологічних витрат та власних потреб. АТ "Харківміськгаз" закуплено природний газ в січні 2023 року для нормативних витрат, виробничо-технологічних витрат та власних потреб у відповідності з чинним законодавством та умовами укладених договорів від 29.10.2021 №12А167-1180-21 та від 20.12.2021 №101/ПГ-3760-ОГРМ. Як прямі матеріальні витрати закуплені обсяги природного газу мають пряме відношення до виробничої діяльності АТ "Харківміськгаз", пов`язаної з розподілом природного газу згідно з Методикою визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженою Постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236. Відтак, АТ "Харківміськгаз" вважає, що не повинно нараховувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПК України, та не мало складати не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду та реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість, у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Таким чином, АТ "Харківміськгаз" не порушувало вимог п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198, п. 200.4 ст. 200 ПК України. Отже, податкові повідомлення-рішення від 05.05.2023 №17235000702, №17335000702 є безпідставними та такими, що винесені з порушенням вимог чинного законодавства України.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що АТ "Харківміськгаз" не нараховані податкові зобов`язання на обсяги газу, що перевищують нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати у кількості 95,899 тис.куб. метрів обсяги газу, вартістю 3 009 530,35 грн., які придбані по завищеним цінам, внаслідок чого занижено податкові зобов`язання за січень 2023 року на суму ПДВ 601 906,04 грн. Також, позивачем не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на обсяги газу, що перевищують нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати, які придбані по завищеним цінам на суму 3 009 530,35 грн., ПДВ на суму 601 906,04 грн. Враховуючи наведене, Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків правомірно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що викладена відповідачем у відзиві на позовну заяву позиція та наведені аргументи не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки висновок Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про закупівлю АТ "Харківміськгаз" завищених обсягів природного газу є необґрунтованим і зробленим на підставі недостатнього вивчення питання тарифоутворення.

Представник відповідача надав заперечення на відповідь на відзив, в яких підтримав раніше викладену у відзиві позицію Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити, посилаючись на обставини і факти, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача заперечувала проти позову, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі викладених у відзиві обставин і фактів.

Вислухавши позицію сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство "Харківміськгаз", ідентифікаційний код юридичної особи - 03359552, місцезнаходження юридичної особи: вул. Москалівська, буд. 57/59, м. Харків, 61004, зареєстроване 10.01.1995 та знаходиться на податковому обліку в Північному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Акціонерне товариство "Харківміськгаз" здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 35.22 Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (основний); 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 85.32 Професійно-технічна освіта; 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи.

Акціонерному товариству "Харківміськгаз" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу №1174 від 02.04.2015.

Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено документальну позапланову виїзну перевірку щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з державного бюджету АТ "Харківміськгаз".

За результатами проведеної перевірки складено акт від 17.04.2023 №195/35-00-07/03359552 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2023 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень".

Перевіркою, зокрема, встановлені наступні порушення, згідно висновку акту:

1) пункту 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) в декларації за січень 2023 року на 601 906 грн.;

2) пункту п. 198.5 ст. 198 з урахуванням п. 200.1, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, п. 11 Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" від 31.12.2015 №1307, не виписано та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на обсяги газу, що перевищують нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати, які придбані по завищеним цінам на суму 3 611 436,24 грн., ПДВ на суму 601 906,04 грн.

На підставі акту перевірки від 17.04.2023 №195/35-00-07/03359552 Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесені податкові повідомлення-рішення:

- за формою "В4" від 05.05.2023 №17235000702, яким зменшено розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду по податку на додану вартість за січень 2023 року в сумі 601 906 грн.;

- за формою "ПН" від 05.05.2023 №17335000702, яким визначено суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 300 953,02 грн. за відсутність складання та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, передбачені ст. 201 ПК України, на суму ПДВ 601 906,04 грн.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регламентує стаття 200 ПК України.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.2 цієї статті при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Як визначено п. 200.4 ст. 200 ПК України, при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету. Не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від`ємного значення, до розрахунку якої включено суми податку, сплачені отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг, які використані або будуть використані в операціях з першого постачання житла (об`єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об`єкта незавершеного будівництва/майбутнього об`єкта житлової нерухомості. Суми такого від`ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення податковими зобов`язаннями; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Отже, від`ємне значення як категорія Кодексу - це також математична (об`єктивна) категорія, різниця між зменшуваним (податкове зобов`язання) та від`ємником (податковим кредитом). Для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

З урахуванням наведеного саме на контролюючий орган покладається обов`язок перевірки правильності декларування показників податкової декларації платника ПДВ.

Підпунктом 14.1.181. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України надано визначення поняттю податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Правила формування податкового кредиту визначені статтею 198 ПК України.

Так, пунктом 198.1 ст. 198 ПК України встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з п. 187.10 ст. 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, нараховують плату за абонентське обслуговування, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.

Судом встановлено, що до складу податкового кредиту звітного місяця січня 2023 року АТ "Харківміськгаз" включено від`ємне значення попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 104 079 651 грн., що складає 93,6% від загальної суми податкового кредиту.

У декларації з ПДВ за січень 2023 року залишок від`ємного значення, що буде зарахований до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у сумі 104 079 651 грн. складається з від`ємного значення серпня - грудня 2022 року.

Основним чинником виникнення від`ємного значення з ПДВ є придбання газу на нормативні втрати та виробничо-технологічні витрати, які виникають в процесі діяльності оператора газорозподільної системи за ринковими цінами.

Відповідно до п. 2 глави 6 розділу III Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, річні розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи, які враховуються при встановленні тарифів на послуги розподілу природного газу, визначаються згідно з Методикою визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 06.11.2020 №2033.

Постановою НКРЕКП від 23.08.2022 №988 встановлено розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу на 2023 рік в умовах дії воєнного стану.

Так, розмір нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2023 рік для Операторів газорозподільних систем установлено на рівні встановлених розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2022 рік, зокрема, для АТ "Харківміськгаз" - 25 565 тис. куб. м.

Згідно з постановою НКРЕКП від 22.12.2021 №2772 тариф на послуги розподілу природного газу АТ "Харківміськгаз" затверджено у розмірі 0,43 куб.м. Структурою тарифу на послуги розподілу природного газу передбачено вартість газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати у сумі 159 689,9 грн.

З урахуванням вищенаведеного, для АТ "Харківміськгаз" на 2023 рік передбачено придбання газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу та власні потреби у розмірі 25 565 тис.куб.м. вартістю 159 689,9 грн.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Отже, податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Таким чином, право на формування податкового кредиту прямо залежить від факту реєстрації податкової накладної, а відтак, і на визначення податкових зобов`язань, що підлягають сплаті у звітному періоді.

Позивач не заперечує факт формування податкового кредиту січня 2023 року по податковим накладним, сформованим та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судовим розглядом встановлено, що згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, за січень 2023 року АТ "Харківміськгаз" придбало природного газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати у кількості 6590,386 тис.куб.м.

Із загального обсягу природного газу за січень 2023 року, який становить 6590,386 тис.куб.м. вартістю 31 080 087,24 грн. без ПДВ: 4539,71 тис.куб.м. - газ на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати вартістю 28 070 540,61 грн., за ціною 6183,33 грн. за 1 тис.куб.м.; 1954,777 тис.куб.м. - газ "на війну" вартістю 16,28 грн., за ціною 0,0083 грн. за 1 тис.куб.м.; 95,899 тис.куб.м. - обсяги газу, які перевищують встановлені обсяги нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат вартістю 3 009 530,35 грн., за цінами від 26 082,59 грн. до 33 524,12 грн. за 1 тис.куб.м.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 4 Закону України "Про ринок природного газу" Ціни на ринку природного газу, що регулюються державою (зокрема тарифи на послуги транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу та послуги установки LNG, а також інші платежі, пов`язані з доступом до газотранспортних і газорозподільних систем, газосховищ та установки LNG або приєднанням до газотранспортної або газорозподільної системи), повинні бути встановленими з урахуванням вимог цілісності газотранспортної системи виходячи із економічно обґрунтованих та прозорих витрат відповідного суб`єкта ринку природного газу та з урахуванням належного рівня рентабельності, а також, де це можливо, встановленими з урахуванням зіставлення з показниками аналогічних категорій регульованих цін, встановлених Регулятором для інших суб`єктів ринку природного газу, або таких, що діють на ринках природного газу інших держав.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» та підпункту 5 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 №715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою НКРЕКП від 25.02.2016 №236 затверджено Методику визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, дія якої поширюється на суб`єктів господарювання, які отримали або мають намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

У цій Методиці визначено наступні терміни:

- структура тарифу на послуги розподілу природного газу (планованої тарифної виручки) (далі - структура тарифу) - перелік елементів витрат, що групуються за елементами витрат собівартості відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за № 27/4248, та/або міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, планованого прибутку, капітальних інвестицій та коригування планованої річної тарифної виручки;

- економічно обґрунтовані витрати на планований період - витрати суб`єкта господарювання з розподілу природного газу, планування яких здійснюється з дотриманням вимог стандартів, нормативів, норм, технологічних регламентів, обмежених Податковим кодексом України, які складаються з витрат, пов`язаних з операційною діяльністю, та фінансових витрат (крім витрат на створення кваліфікаційних активів).

Згідно з п. 4 Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, витрати, які не використовуються для визначення об`єкта оподаткування відповідно до вимог Податкового кодексу України або перевищують межі відповідних витрат, не враховуються при визначенні планованої тарифної виручки, необхідної для забезпечення фінансування планованих витрат операційної діяльності, планованих фінансових витрат та планованого прибутку суб`єкта господарювання з розподілу природного газу.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що ліцензійна діяльність Оператора ГРМ з розподілу природного газу регулюється державою шляхом затвердження тарифів та послуг, які є економічно обґрунтованими.

Згідно з п. 1 глави 6 розділу III Кодексу газорозподільних систем ,з урахуванням специфіки переміщення природного газу газорозподільною системою Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності.

Дані втрати/витрати розраховуються згідно з Методикою визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 06.11.2020 № 2033.

Як вже зазначалось вище, дія цієї Методики поширюється на суб`єктів господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, як то АТ "Харківміськгаз".

Отже, розмір нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу встановлюється Національною комісією що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) за умови наявності у суб`єкта господарювання відповідної ліцензії та у межах встановлених розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу.

Таким чином, придбання АТ "Харківміськгаз" у січні 2023 року завищених обсягів газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати не може бути віднесено до використання природного газу в межах ліцензійної господарської діяльності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що АТ "Харківміськгаз" за січень 2023 року придбало 6590,39 тис.куб.м. газу вартістю 31 080 087,24 грн. при погодженому з НКРЕКП показнику в межах ліцензійної господарської діяльності на січень 2023 року - 4 540,34 тис.куб.м.

Відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оскільки судовим розглядом встановлено придбання АТ "Харківміськгаз" завищених обсягів газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати у загальній кількості 95,899 тис.м.куб. вартістю 3 009 530,35 грн. без ПДВ, а саме: у кількості 95,679 тис.куб. м. від ТОВ "ЙЕ Енергія" (код 38863790) на загальну суму 3 603 655,43 грн. в тому числі ПДВ 600 609,223 грн. за наявності підписаного договору з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"; у кількості 0,22006 тис.м.куб. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на загальну суму 7780,98 грн. в тому числі ПДВ 1296,83 грн. за умови, що згідно Договору, стороною відповідальною за добовий небаланс балансуючої групи, до якої виключено АТ "Харківміськгаз", ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", позивач в порушення положень п. 198,5 ст. 198 ПК України не нарахував податкові зобов`язання на вартість таких обсягів природного газу, внаслідок чого занижено податкові зобов`язання за січень 2023 року на суму ПДВ 601 906,04 грн.

Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, встановлено, що У разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Враховуючи, що АТ "Харківміськгаз" не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на обсяги газу, що перевищують нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати, на суму 3 009 530,35 грн., ПДВ на суму 601 906,04 грн., відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку щодо правомірності встановлення Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків порушення АТ "Харківміськгаз" п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200, п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України та прийняття податкових повідомлень-рішень від 05.05.2023 №17235000702, №17335000702.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на те, що позивачем не спростовано правомірності прийняття контролюючим органом оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, проте відповідачем доведено обґрунтованість та правомірність їх прийняття, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Харківміськгаз" (вул. Москалівська, буд. 57/59, м. Харків, 61004, код ЄДРПОУ 03359552) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у м. Харкові (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 02.11.2023.

Суддя Біленський О.О.