Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 567/1097/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2023 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Венгерчук А.О.
при секретарі - Пономаренко Р.А.
за участю:
представника позивача Міщенко М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" до ОСОБА_1 про стягнення завданих збитків
в с т а н о в и в:
АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення завданих збитків.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначив, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу, послуги з розподілу якого надаються AT "Рівнегаз" за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №22498, а також Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин.
Для здійснення вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму природного газу, який споживався ОСОБА_1 за вищевказаною адресою, було встановлено лічильник газу типу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174, 2003 року випуску.
27.02.2023 представниками товариства, при зовнішньому огляді лічильника газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, а саме відсутність заводських пломб лічильника газу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174. У зв`язку з цим, представниками оператора ГРМ 27.02.2023 було складено акт про порушення №RV001886, акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки та протокол №001886 направлення лічильника газу для проведення експертизи.
Акт про виявлені порушення було складено в присутності власника/споживача (представника).
Пунктами 2, 8 частини 2 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу є несанкціонований відбір природного газу та самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання, а споживач природного газу зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу (п. 3 ч. 2 ст. 13 цього Закону).
Акт про порушення був складений відповідно до норм чинного законодавства, шляхом контрольного огляду вузла обліку. Саме Кодексом газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення під час перевірки вузла обліку чи його складових, Оператор ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеного цим Кодексом, акт про порушення.
07.03.2023 було проведено експертизу газового лічильника типу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174 у складі фахівців з інженерно-технічного складу, за результатами якої складено Акт експертизи лічильника №РВ0000688.
Відповідно до висновку експертної комісії підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Пломби на відліковому механізмі відсутні. За висновком комісії, відсутність пломб на відліковому механізмі дає можливість зміщувати відліковий механізм із робочого положення або демонтувати його, що можу призвести до викривлення даних обліку природного газу.
За таких обставин, оскільки під час проведення експертизи були встановлені обставини, які свідчать про пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується та з урахуванням відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, відповідно до гл. 3 р. XI Кодексу газорозподільних систем, Оператором ГРМ здійснено перерахунок (донарахування) та змінено режим нарахування об`ємів природного газу за період з 01.01.2023 по 26.02.2023 включно.
14.04.2023 листом за вих. №330-Сл-4532-0523, на адресу споживача ОСОБА_1 було направлено акт-розрахунок вартості необлікованого об`єму природного №001886 та рахунок на оплату.
Як визначено п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого врахованого) об`єму природного газу в повному обсязі має бути компенсована споживачем оператору ГРМ.
Зазначає, що саме на споживача природного газу покладено обов`язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, а відтак наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу є прямим наслідком його бездіяльності.
Як вбачається із ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування, у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
На підставі викладеного просить стягнути з ОСОБА_1 на користь AT "Рівнегаз" вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 32650 грн. 40 коп. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2684 грн.
Ухвалою Острозького районного суду від 19.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, відповідачу було встановлено строк протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження для подачі відзиву на позовну заяву.
Відповідач ОСОБА_1 в судовезасідання повторноне з`явився,про часта місцерозгляду справибув повідомленийу встановленомузаконом порядку, відповідно доч.2ст.131ЦПК України,згідно якої у разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться,а такожшляхом подачіоголошення насайті судовоївлади.
Правом подати відзив із запереченнями щодо позову відповідач не скористався, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
З урахуванням положень ст.ст.280-282 ЦПК України та з метою уникнення затягування розгляду справи, суд вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних про права та взаємовідносини сторін для її розгляду по суті, заочно.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. Пояснив, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу, послуги з розподілу якого надаються AT "Рівнегаз" за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №22498, а також Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин.
Для здійснення вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму природного газу, який споживався ОСОБА_1 за вищевказаною адресою, було встановлено лічильник газу типу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174.
27.02.2023 представниками товариства, при зовнішньому огляді лічильника газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, а саме відсутність заводських пломб лічильника газу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174. У зв`язку з цим, представниками оператора ГРМ 27.02.2023 було складено акт про порушення №RV001886, акт про демонтаж та розпломбування та протокол №001886 направлення лічильника газу для проведення експертизи.
Акт про порушення був складений відповідно до норм чинного законодавства, шляхом контрольного огляду вузла обліку. Саме Кодексом газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення під час перевірки вузла обліку чи його складових, Оператор ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеного цим Кодексом, акт про порушення.
07.03.2023 було проведено експертизу газового лічильника типу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174, у складі фахівців з інженерно-технічного складу, за результатами якої складено акт експертизи лічильника №РВ0000688 від 07.03.2023.
Відповідно до висновку експертної комісії підтверджено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки. Пломби на відліковому механізмі відсутні. За висновком комісії, відсутність пломб на відліковому механізмі дає можливість зміщувати відліковий механізм із робочого положення або демонтувати його, що можу призвести до викривлення даних обліку природного газу.
Пункт 8 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ передбачає, що у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
За таких обставин, оскільки під час проведення експертизи були встановлені обставини, які свідчать про пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується та з урахуванням відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, відповідно до гл. 2, 3 р. XI Кодексу газорозподільних систем, Оператором ГРМ здійснено перерахунок (донарахування) та змінено режим нарахування об`ємів природного газу.
В подальшому, комісією AT "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення 30.03.2023 було прийнято рішення про задоволення акта про порушення №RV001886 від 27.02.2023 та необхідності складення акта-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості.
14.04.2023 листом за вих. №330-Сл-4532-0523 на адресу споживача ОСОБА_1 було направлено акт-розрахунок вартості необлікованого об`єму природного №001886 та рахунок на оплату.
Як визначено п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого врахованого) об`єму природного газу в повному обсязі має бути компенсована споживачем оператору ГРМ.
Зазначає, що саме на споживача природного газу покладено обов`язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, а відтак наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу є прямим наслідком його бездіяльності.
На підставі викладеного просить стягнути з ОСОБА_1 на користь AT "Рівнегаз" вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 32650 грн. 40 коп. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2684 грн.
З досліджених в судовому засіданні письмових доказів встановлено наступні обставини.
Відповідно доакту пропорушення №RV001886та протоколу№001886направлення лічильникагазу дляпроведення експертизивід 27.02.2023встановлено,що 27.02.2023представниками АТ"Рівнегаз",при зовнішньомуогляді лічильникагазу буловиявлено наявністьознак несанкціонованоговтручання вроботу засобувимірювальної техніки,а саме відсутністьзаводських пломблічильника газуСамгаз RS/2001-1LAG4,№2381174.Акт провиявлені порушеннябуло складенов присутностівласника/споживача(представника). (а.с.6, 8)
27.02.2023 було складено акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки. (а.с.7)
Відповідно до акту експертизи лічильника №РВ0000688 від 07.03.2023 підтверджено несанкціоноване втручання в роботу лічильника Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174.Пломби на відліковому механізмі відсутні. Відсутність пломб на відліковому механізмі дає можливість зміщувати відліковий механізм із робочого положення або демонтувати його, що можу призвести до викривлення даних обліку природного газу. (а.с.9)
Відповідно до акту обстеження непридатного лічильника газу від 20.03.2023, довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 10.03.2023 №5л/3426 лічильник Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174 визнано непридатним до застосування через пошкодження заводських пломб. (а.с.10, 11)
Відповідно до протоколу №001886 засідання комісії АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог кодексу газорозподільних систем від 30.03.2023 комісією AT "Рівнегаз" 30.03.2023 було прийнято рішення про задоволення акта про порушення №001886 від 27.02.2023 та необхідності складення акта-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості. (а.с.12)
Відповідно до акту-розрахунку №001886 від 30.03.2023 нарахування проведено за період часу з 01.01.2023 по 26.02.2023 включно та сума збитків, що підлягає до відшкодування споживачем складає 32650,40 грн. (а.с.13)
14.04.2023 листом за вих. №330-Сл-4532-0523 на адресу споживача ОСОБА_1 було направлено акт-розрахунок вартості необлікованого об`єму природного №001886 та рахунок на оплату. (а.с.14-16)
Також позивачем надано фототаблиці лічильника Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174. (а.с.17-23)
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст.81ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення своїх позовних вимог, з`ясувавши фактичні обставини справи, та за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні обставин справи приходить до таких висновків.
Відповідно до ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Розглядаючи позов, суд має встановити фактичні обставини справи виходячи з фактичних правовідносин сторін, але в межах заявлених вимог.
Судом встановленоі цепідтверджується матеріаламисправи,що позивачє побутовимспоживачем природногогазу,послуги з розподілуякого надаються AT "Оператор газорозподільної системи "Рівневгаз", для обслуговування будинку за адресою: АДРЕСА_1 та споживав газ, що не заперечується сторонами.
Відповідно доакту пропорушення №RV001886та протоколу№001886направлення лічильникагазу дляпроведення експертизивід 27.02.2023встановлено,що 27.02.2023представниками АТ"Рівнегаз",при зовнішньомуогляді лічильникагазу буловиявлено наявністьознак несанкціонованоговтручання вроботу засобувимірювальної техніки,а саме відсутністьзаводських пломблічильника газуСамгаз RS/2001-1LAG4,№2381174.Акт провиявлені порушеннябуло складенов присутностівласника/споживача(представника).
27.02.2023 було складено акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки.
Відповідно до акту експертизи лічильника №РВ0000688 від 07.03.2023 підтверджено несанкціоноване втручання в роботу лічильника Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174.Пломби на відліковому механізмі відсутні. Відсутність пломб на відліковому механізмі дає можливість зміщувати відліковий механізм із робочого положення або демонтувати його, що можу призвести до викривлення даних обліку природного газу.
Вказані акти та протокол направлення лічильника газу для проведення експертизи були підписані споживачем (представником).
Водночас клопотань про додаткове дослідження та проведення експертизи відповідачем не заявлялось.
30.03.2023 членами комісії було проведено розрахунок об`єму та обсягу природного газу і його вартості, завданих порушенням споживача у розмірі 32650,40 грн., що підтверджується актом-розрахунком вартості необлікованого об`єму природного газу від 30.03.2023.
Таким чином встановлено, що позивачем була дотримана процедура щодо виявлення порушення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються статтею 714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 №2494, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 №619.
Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до пункту 3 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національноїкомісії,що здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послугвід 30вересня 2015№2496 постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил.
Порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки по об`єктах побутових споживачів (населенню), вузлів обліку та їх складових та порядок перевірки вузлів обліку та їх складових врегульовано главою 8,9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 №619, Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 №2498.
Згідно зі статтею 1Закону України"Прометрологію таметрологічну діяльність" засоби вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Такими чином, засобом вимірювальної техніки є технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.
Частиною першою статті 17Закону України"Прометрологію таметрологічну діяльність" передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 №2494, затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до п. 2 гл. 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Пунктом 3.1.3 Положення встановлено, що лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.
За змістом пункту 3.2.2 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках та підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи (абзац перший пункту 3.2.4 Положення).
Згідно з пунктом 3.3.1 Положення, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи (пункт 3.3.2 Положення).
Пунктом 2.1 Положення визначено, що експертиза лічильника газу - комплекс дій, які проводяться з метою установлення придатності лічильника газу до застосування у разі сумніву в цьому споживача або постачальника газу.
За приписами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу", споживач зобов`язаний укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст.59Закону України"Проринок природногогазу" встановлено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі, шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
У разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.
За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (п.4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 7 гл. 9 р. Х Кодексу передбачено, що уразі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акту про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Отже, суд зазначає, що для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:
1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;
2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);
3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2018 по справі №914/2384/17.
Пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Відповідно до ч. 1 ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
За змістом ч. 3 ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 6 ст.81ЦПК України визначено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 2 ст.89ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про те, що АТ "Рівнегаз" було доведено наявність усіх складових правопорушення з боку відповідача, зокрема, дії, що призвели до викривлення даних обліку природного газу, зважаючи на акт експертизи та наявність ознак, що пломби на газовому лічильнику були відсутні.
Факт несанкціонованого втручання у газовий лічильник типу Самгаз RS/2001-1 LA G4, №2381174, який був демонтований 27.02.2023 за адресою споживача ОСОБА_1 , підтверджується зокрема, актом експертизи лічильника, актом про порушення, актом-розрахунком.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено наявність всіх складових правопорушення щодо несанкціонованого втручання з боку споживача, а отже правомірно прийнято рішення щодо здійснення нарахування вартості необлікованого об`єму природного газу та складено акт-розрахунок.
Зібрані у справі докази безспірно встановлюють факт неправомірної поведінки споживача ОСОБА_1 , на якого законом покладено обов`язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, щодо користування послугами надання природного газу, і вони останнім не спростовані, у зв`язку з чим на нього покладається обов`язок відшкодувати завданий АТ "Рівнегаз" матеріальний збиток.
В свою чергу, відповідачем не надано доказів на спростування цього факту, також не доведено неправомірності дій працівників АТ "Рівнегаз" при проведенні перевірки приладу обліку, його експертизи, нарахуванні вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу.
За наведених обставин, суд доходить до переконання про наявність правових підстав для стягнення зі споживача ОСОБА_1 вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 32650,40 грн. згідно наданого розрахунку, який споживачем не спростований.
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що надані позивачем докази є належними та допустимими доказами.
Процесуальне законодавство передбачає, що обставини цивільних справ з`ясовуються судом на засадах змагальності, в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів (принцип диспозитивності). Щодо обов`язку доказування і подання доказів, то кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, №63566/00, §23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006).
Повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, обставини справи підтверджені засобами доказування, а тому позовну заяву необхідно задовольнити.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки позов задоволено повністю, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача. Інші витрати сторонами не заявлялися.
Керуючись ст.ст.22, 509, 526, 714, 1166 ЦК України, ст.ст. 2, 7, 10, 81, 82, 84, 141, 263-265 ЦПК України,
у х в а л и в :
позов АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (юридична адреса: м. Рівне, вул Івана Вишенського, 4, код ЄДРПОУ 03366701) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення завданих збитків задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ "Рівнегаз" вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 32650 (тридцять дві тисячі шістсот п`ятдесят) грн. 40 коп. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2684 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач може оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку у загальному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02.11.2023.
Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.