Рішення № 114600758, 02.11.2023, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
02.11.2023
Номер справи
621/3195/23
Номер документу
114600758
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

621/3195/23

2/621/857/23

РІШЕННЯ

іменем України

02 листопада 2023 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області

у складі: судді Бібіка О. В.

секретаря судового засідання Сосницької К.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу,

в с т а н о в и в:

18.08.2023 року від АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до суду надійшла позовна заява до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 29941,37 грн.

На обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що фактом приєднання ОСОБА_1 до умов Договору є забезпечення її домоволодіння природним газом, його фізична доставка та цілодобовий доступ об`єкта відповідача до газорозподільної системи, відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕ КП від 30.09.2015 року № 2494.

03 листопада 2003 року в домоволодінні відповідача встановлено вузол обліку природного газу, що підтверджується актом приймання в експлуатацію робіт по встановленню побутового лічильника газу від 03.11.2003. Згідно вищевказаного акту встановлено лічильник газу GALLUS 2000 G-4 заводський № 00822729. Відповідно до розділу 7 акту визначено обов`язок замовника щодо експлуатації газового лічильника відповідно до паспорту на газовий лічильник та з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання.

Відповідно до п.п. 4.5 п. 4 паспорту на газовий лічильник GALLUS 2000 G-4 заводський № 00822729, визначено вказівки до експлуатації газового лічильника, зокрема щодо слідкування за цілісністю пломб на лічильнику.

Відтиск клейма державного повірителя, який нанесений на захисну пломбу зазначено в паспорті на газовий лічильник GALLUS 2000 G-4 заводський № 00822729.

08 квітня 2021 року представниками АТ «Харківгаз» проводилась перевірка вузла обліку природного газу встановленого в домоволодінні відповідача. За результатами перевірки було виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: підозра на невідповідність пломби заводу виробника. Дане порушення було засвідчено в акті про виявлення порушення від 08.04.2021 року № КН 003016. Після чого даний лічильник було демонтовано, з метою проведення експертизи, про що складено акт (протокол) щодо направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу від 08.04.2021 року. В цьому ж акті споживача запрошено з`явитися для проведення експертизи лічильника газу. Вказані акти були підписані представниками АТ «Харківгаз» та відповідачем. При цьому, в акті про виявлення порушення від 08.04.2021 року № КН 003016 відповідачем власноруч зазначено про відсутність зауважень до проведеної перевірки вузла обліку природного газу та складання відповідних актів.

Демонтований лічильникгазу запакованов поліетиленовийпакет таопломбовано номерноюпломбою АТ«Харківгаз» №2681012та доставленийна місцепроведення експертизидо лабораторіїАТ «Харківгаз»,про щобуло зробленовідповідний записв акті(протоколі)щодо направленняЗВТ та/або пломб на експертизу від 08.04.2021 року.

Експертиза лічильника газу проводилась керуючись гл. 10 розділу X Кодексу ГРС, комісією, до складу якої входили представники газорозподільної організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Під час проведення експертизи газового лічильника відповідач був присутній.

Актом експертизи лічильника газу № 469 від 15.04.2021 року встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника та визначено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Існує доступ до відлікового механізму.

Акт про порушення від 08.04.2021 року № КН 003016 та первинну документацію щодо виявленого правопорушення розглянуто на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

За результатами розгляду комісією акту про порушення від 08.04.2021 року № КН 003016 прийнято рішення про задоволення вказаного акту та проведення донарахування ОСОБА_1 не облікованого об`єму природного газу за період з 08.10.2020 року по 07.04.2021 року, про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Зміївського відділення АТ «Харківгаз» від 22.06.2021 № КН 003016.

Донарахований необлікований об`єм природного газу відповідачу розраховано за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з 08.10.2020 року по 07.04.2021 року, що відображено в акті - розрахунку. При проведенні розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за граничними об`ємами споживання враховано наступні параметри: опалювальна площа домоволодіння 61,1 м2, норма споживання газу на опалення - 11 м3, протягом опалювального періоду та 11 м3 *30% протягом міжопалювального періоду, норма споживання газу для приготування їжі та підігріву води з урахуванням плити газової на одну особу- 18,3 м3*3 (кількість зареєстрованих осіб, відповідно до домової книги). При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом цього періоду, що передбачено пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, та складає 29 941,37 грн.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 30.08.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Учасники справи в судове засідання не з`явились.

Представник позивача Ляшко О. розгляд справи просила проводити за відсутності представника, на задоволенні позову наполягала.

Відповідач ОСОБА_1 надала заяву про визнання позову та розгляд справи за її відсутності.

Частинами першою, другоюстатті 223 ЦПК Українипередбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

На підставі частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов до наступного.

Судом встановлено, що 03 листопада 2003 року в домоволодінні відповідача встановлено вузол обліку природного газу, що підтверджується актом приймання в експлуатацію робіт по встановленню побутового лічильника газу від 03.11.2003. Згідно вищевказаного акту встановлено лічильник газу GALLUS 2000 G-4 заводський № 00822729. Відповідно до розділу 7 акту визначено обов`язок замовника щодо експлуатації газового лічильника відповідно до паспорту на газовий лічильник та з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання (а.с. 14)

Відповідно до п.п. 4.5 п. 4 паспорту на газовий лічильник GALLUS 2000 G-4 заводський № 00822729, визначено вказівки до експлуатації газового лічильника, зокрема щодо слідкування за цілісністю пломб на лічильнику. Відтиск клейма державного повірителя, який нанесений на захисну пломбу зазначено в паспорті на газовий лічильник GALLUS 2000 G-4 заводський № 00822729 (а.с. 20)

08 квітня 2021 року представниками АТ «Харківгаз» проводилась перевірка вузла обліку природного газу встановленого в домоволодінні відповідача. За результатами перевірки було виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: підозра на невідповідність пломби заводу виробника. Дане порушення було засвідчено в акті про виявлення порушення від 08.04.2021 року № КН 003016. Після чого даний лічильник було демонтовано, з метою проведення експертизи, про що складено акт (протокол) щодо направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу від 08.04.2021 року. В цьому ж акті споживача запрошено з`явитися для проведення експертизи лічильника газу. Вказані акти були підписані представниками АТ «Харківгаз» та відповідачем. При цьому, в акті про виявлення порушення від 08.04.2021 року № КН 003016 відповідачем власноруч зазначено про відсутність зауважень до проведеної перевірки вузла обліку природного газу та складання відповідних актів (а.с. 15)

Демонтований лічильникгазу запакованов поліетиленовийпакет таопломбовано номерноюпломбою АТ«Харківгаз» №2681012та доставленийна місцепроведення експертизидо лабораторіїАТ «Харківгаз»,про щобуло зробленовідповідний записв акті(протоколі)щодо направленняЗВТ та/або пломб на експертизу від 08.04.2021 року (а.с. 16)

Експертиза лічильника газу проводилась керуючись гл. 10 розділу X Кодексу ГРС, комісією, до складу якої входили представники газорозподільної організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Під час проведення експертизи газового лічильника відповідач був присутній.

Актом експертизи лічильника газу № 469 від 15.04.2021 року встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника та визначено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Існує доступ до відлікового механізму (а.с. 18)

Акт про порушення від 08.04.2021 року № КН 003016 та первинну документацію щодо виявленого правопорушення розглянуто на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

За результатами розгляду комісією акту про порушення від 08.04.2021 року № КН 003016 прийнято рішення про задоволення вказаного акту та проведення донарахування ОСОБА_1 не облікованого об`єму природного газу за період з 08.10.2020 року по 07.04.2021 року, про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Зміївського відділення АТ «Харківгаз» від 22.06.2021 № КН 003016 (а.с. 21)

Донарахований необлікований об`єм природного газу відповідачу розраховано за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з 08.10.2020 року по 07.04.2021 року, що відображено в акті - розрахунку. При проведенні розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за граничними об`ємами споживання враховано наступні параметри: опалювальна площа домоволодіння 61,1 м2, норма споживання газу на опалення - 11 м3, протягом опалювального періоду та 11 м3 *30% протягом міжопалювального періоду, норма споживання газу для приготування їжі та підігріву води з урахуванням плити газової на одну особу- 18,3 м3*3 (кількість зареєстрованих осіб, відповідно до домової книги). При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом цього періоду, що передбачено пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, та складає 29 941,37 грн (а.с. 23)

30.06.2021 на адресу ОСОБА_1 направлено лист - вимогу про необхідіність сплати вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу (а.с. 24-26) Взаємовідносини оператора газорозподільної системи із суб`єктами ринку природного газу визначаються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП № 2494 від 30 вересня 2015 року.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач газу зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу, у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 18 «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Відповідно до положень Кодексу Газорозподільних систем, ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу (оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, постачальник, споживач), які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно з законом.

Відповідно до п. 1 гл. 2 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

У п. 3.1.3 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго № 619 від 27 грудня 2005 року зазначено, що у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.

Особа (споживач або представник газопостачальної (газотранспортної) організації), якій довірено транспортування лічильника до місця проведення експертизи, відповідає за цілісність пломб на лічильнику газу та на пакувальному пакеті та за цілісність самого пакета.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначений розділом 10 глави Х Кодексу та Положенням, результати огляду фіксуються в акті експертизи.

Відповідно до п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатись складений на нього акт про порушення.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії, остання розглядає акт про порушення без його (її) участі.

Згідно п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Згідно з пунктом 1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

З метою впорядкування взаємовідносин між газопостачальними підприємствами і фізичними особами, які використовують лічильники газу для обліку природного газу в побуті, під час проведення експертизи лічильників газу наказом Міністерства палива та енергетики України» від 27.12.2005 року №619 затверджено «Положення про проведення експертизи лічильника газу, установлений у споживачів і призначення для обліку природного газу у побуті.

За змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора газорозподільної системи, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) з об`ємом та/або вартістю не облікованого (донарахованого) природного газу, він може оскаржити їх у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за не облікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Таким чином, зазначеним нормативно-правовим актом прямо передбачено, що споживач у разі незгоди з об`ємом та/або вартістю не облікованого (донарахованого) природного газу, має право оскаржити такий акт (вимогу) в судовому порядку.

Крім того, пунктом 3.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженогонаказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 № 619, визначено, що у разі незгоди будь-якої сторони з висновками комісії по газопостачальній (газотранспортній) організації спірні питання вирішуються у судовому порядку.

Подібні правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 14-503цс18.

Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 07.12.2021 року, яке постановою Полтавського апеляційного суду Харківської області від 04.04.2023 року залишено в силі, встановлено факт втручання ОСОБА_1 в роботу газового лічильника марки Gallus 2000 G-4, заводський № 00822729 (а.с. 27-30, 31-33)

Відповідно до ч. 5 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

За змістом ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналізуючі надані докази, суд дійшов висновку про доведеність наявності в діях ОСОБА_1 факту несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судові витрати розподілити відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 81, 142, 247, 263, 265, 272, 280-284, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

у х в а л и в :

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь АТ "Харківгаз" вартість донарахованого об`єму природного газу у сумі 29941 (двадцять дев`ять тисяч дев`ятсот сорок одну) грн 37 коп, які перерахувати на розрахунковий рахунок ЄДРПОУ 03359500 IBAN НОМЕР_2 ХОУ АТ "Ощадбанк".

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь АТ "Харківгаз" витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням газового лічильника та витрати, пов`язані з експертизою у розмірі 5205 (п`ять тисяч лвісті п`ять) грн 02 коп, які перерахувати на розрахунковий рахунок ЄДРПОУ 03359500 IBAN НОМЕР_2 ХОУ АТ "Ощадбанк".

Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ "Харківгаз" 50 відсотків судового збору у розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп, які перерахувати на розрахунковий рахунок ЄДРПОУ 03359500 IBAN НОМЕР_2 ХОУ АТ "Ощадбанк".

Зобов`язати ГУДКСУ повернути АТ "Харківгаз" 50 відсотків судового збору у розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп, сплачені відповідно до платіжної інструкції № 736 від 18.07.2023.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту рішення. У разі подання апеляційної скарги учасником справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Повний текст рішення складено 02.11.2023.

Суддя: