Ухвала суду № 11457094, 15.09.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2010
Номер справи
2-а-12098/09/2570
Номер документу
11457094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-12098/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Баргамынова Н.М.

Суддя-доповідач: Земляна Г.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"15" вересня 2010 р. м. Київ

колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Земляної Г.В.

суддів Зайця В.С., Цвіркуна Ю.І.

при секретарі Ломановій Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Києва апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Корюківському районі Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2009 року у справі за адміністративним позовом підприємства споживчої кооперації «Громадське харчування»Корюківської райспоживспілки Чернігівської області до Державної податкової інспекції в Корюківському районі про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач «Громадське харчування»Корюківської райспоживспілки Чернігівської області (далі позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Корюківському районі Чернігівської області (далі відповідач, ДПІ) про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000632300/1 від 29.07.2009 року та рішення про результати повторної скарги № 1387/10/25-020 від 21.08.2009 року ДПА у Чернігівській області. Свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно з п.п. 5.1.10 пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість»позивач звільняється від оподаткування податком на додану вартість, в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. Надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та денних середніх навчальних закладах за рахунок бюджетних асигнувань здійснюється у порядку та з дотриманням процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Кошти на фінансування операцій з харчування учнів позивачу надходять від ПП «Зодчий Київ», яке є виконавцем закупівель послуг за державні кошти та на основі договору субпідряду співпрацює з позивачем, що не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, а також правову природу зазначених коштів. Вважає, що своїми протиправними діями відповідач позбавив позивача пільг з оподаткування податком на додану вартість, чим порушив положення Закону України «Про податок на додану вартість», Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2009 року позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення - рішення від 29.07.2009 року № 0000632300/1.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Державна податкова інспекція в Корюківському районі Чернігівської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова залишенню без змін з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Корюківському районі Чернігівської області на підставі направлень № 55 від 10.04.2009 року, № 81 від 02.06.2009 року, № 82 від 15.06.2009 року та наказів № 86 від 10.04.2009 року, № 120 від 02.06.2009 року, № 124 від 15.06.2009 року було проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання підприємством споживчої кооперації «Громадське харчування»Корюківської райспоживспілки вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 31.03.2009 року.

За результатами проведеної перевірки ДПІ у Корюківському районі Чернігівської області складено акт перевірки № 230/23/01776406 від 26.06.2009 року.

Перевіркою правильності визначення повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість встановлено, що в порушення підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті З, пункту 4.1 статті 4, абзацу 5 пункту 5.1.10 пункту 5.1 статті 5, п.6.1 ст.6, підпункту 7.2.2 пункту 7.2, підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпункту 7.7 1 пункту 7.7 статті 7 Закону України від "Про податок на додану вартість", ПСК „Громадське харчування" занизило податок на додану вартість на загальну суму 355918 грн., в тому числі за податковими деклараціями з податку на додану вартість за жовтень 2007 року на 42326 грн., за листопад 2007 року на 49864 грн., за грудень 2007 року на 51398 грн., за січень 2008 року на 33583 грн., за лютий 2008 року на 39942 грн., за березень 2008 року на 38025 грн., за квітень 2008 року на 47408 грн., за травень 2008 року на 53372 грн.

За розглядом акту перевірки від 26.06.2009 року № 230/23/01776406 ДПІ у Корюківському районі 06.07.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000632300/0, яким визначено ПСК „Громадське харчування" податкове зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 355918 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 177959 грн.

Рішеннями ДПІ у Корюківському районі від 29.07.2009 року № 1306/10/25-002/4, ДПА в Чернігівській області від 21.08.2009 року № 1387/10/25-020 та ДПА України від 28.10.2009 року № 23655/6/25-0115, прийнятими за розглядом первинної і повторних скарг, податкове повідомлення-рішення ДПІ у Корюківському районі від 6.07.2009 року № 0000632300/0 залишено без змін та відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 ДПІ у Корюківському районі надіслано позивачу повідомлення-рішення від 29.07.2009 року № 0000632300/1, від 21.08.2009 року № 0000632300/2, від 28.10.2009 року №0000632300/3.

Приймаючи постанову про задоволення позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідачем неправомірно зроблений висновок щодо відсутності у позивача підстав для користування податковою пільгою з податку на додану вартість, визначеною п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5 Закону України „Про податок на додану вартість ", щодо порушення п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З, п.4.1. ст. 4, п.6.1. ст. 6, п.п.7.3.1 п.7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»і як наслідок щодо заниження податкових зобов'язання з податку на додану вартість на суму 355918 грн.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів апеляційного суду, оскільки вони відповідають фактичним обставинам справи та вимогам матеріального і процесуального закону.

У відповідності до пп. 5.1.10. п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість»від оподаткування звільняються операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я.

Згідно абз. 1 п. 7 Порядку надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою КМ України № 1200 від 3 листопада 1997 року (далі Порядок) оплата харчування учнів здійснюється за безготівковим розрахунком, тобто за попередньо придбаними абонементами (талонами), за цінами без додаткового врахування сум податку на додану вартість відповідно до режиму (норми) харчування (сніданок, обід, полуденок, вечеря).

Судом встановлено, що позивач надавав послуги з харчування дітей у повній відповідності до абз. 1 п. 7 Порядку, тобто на безоплатній для дітей основі, за рахунок коштів, спрямованих на такі цілі із бюджету та без урахування податку на додану вартість.

Метою звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я є зниження вартості таких послуг, оскільки їх фінансування здійснюється без посередньо із державного бюджету.

Відповідно до наявного в матеріалах справи договору № 07/26 від 11.01.2007 року, укладеного між Міністерством праці та соціальної політики України з одного боку та ПП «Зодчий Київ»з другого та додатку № 2, в якому наведено перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлені кошти Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких і школи Корюківського району Чернігівської області.

В п. 1.6 розділ 1 договору № 07/26 від 11.01.2007 року доручено ПП «Зодчий Київ»залучити до виконання умов основного договору інших виконавців. На виконання вказаного пункту договору ПП «Зодчий Київ»уклав договори № 12/01/07 - КЧ від 12.01.2007 року, від 28.02.2008 року № 1 - КРПСК з ПСК «Громадське харчування», що не заборонено чинним законодавством та умовами тендерної документації.

На думку колегії суддів здійснення розрахунків між ПП «Зодчий Київ»та Підприємства Козелецької райспоживспілки «Остерське госпрозрахункове обєднання підприємств громадського харчування»із нарахуванням податку на додану вартість матиме наслідком підвищення вартості харчування дітей та призведе до необхідності збільшення розміру бюджетних асигнувань на суму податку на додану вартість.

За своєю природою податок на додану вартість (ПДВ) є загальнодержавним, непрямим податком на споживну вартість, сплата якого покладається на кінцевого споживача.

В даному випадку замовником і кінцевим споживачем послуг з харчування дітей виступає держава.

При цьому суми податку, сплачені виконавцем послуг з харчування дітей у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) відносяться ним до складу валових витрат виробництва (обігу).

Таке право виконавцю послуг з харчування дітей надано пп. 7.4.1 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно якого у разі коли платник податку здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що звільнені від оподаткування або не є об'єктом оподаткування згідно з статтями 3 та 5 цього Закону, суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, відносяться відповідно до складу валових витрат виробництва (обігу) та на збільшення вартості основних фондів і нематеріальних активів і до податкового кредиту не включаються.

Також таке право виконавця послуги з харчування дітей закріплене у абз. 2 п. 7 Порядку, згідно якого суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням сировини для приготування страв та інших продуктів харчування, вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва страв та продуктів харчування учнів у середніх навчальних закладах та професійно-технічних училищах, відносяться відповідно до складу валових витрат виробництва готових страв та продуктів харчування і до податкового кредиту не включаються.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що саме ПСК «Громадське харчування», а не ПП «Зодчий Київ»були надані послуги з організації харчування дітей, а оплату за надані послуги проводило Міністерство праці та соціальної політики України через ПП «Зодчий Київ», таким чином виконувало обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1997 року «Про Порядок надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість». При цьому сторони у судовому засіданні підтвердили ту обставину, що до позивача надійшли кошти в межах фінансування і інші учасники цих правовідношень не надавали послуги і не використовували право на формування податкового кредити.

Таким чином позовні вимоги споживчої кооперації «Громадське харчування»Корюківської райспоживспілки Чернігівської області підлягають задоволенню.

Апеляційна скарга не містить посилання на обставини, передбачені статтями 202 204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.

Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі були предметом дослідження суду першої інстанції і не знайшли свого належного підтвердження.

Вказані в апеляційній скарзі процесуальні порушення не призвели до неправильного вирішення справи і не є підставою для скасування судового рішення.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в звязку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8-11, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Корюківському районі Чернігівської області залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2009 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі, тобто з 20 вересня 2010 року шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Г.В.Земляна

Судді: В.С.Заяць

Ю.І.Цвіркун