Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" вересня 2010 р.Справа № 20/79-10-2706 За позовом: Прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі: 1) Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області
2) Комінтернівської районної ради Одеської області
3) Одеської обласної ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком"
про стягнення 3187524,00 грн.
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники:
від прокурора: Процик Д.В.- за посвідченням № 89 від 16.06.2010 року;
від позивачів:
- Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області: не з’явились;
- Комінтернівської районної ради Одеської області: не з’явились;
- Одеської обласної ради: не з’явились;
від відповідача: Воронков В.О.- за довіреністю б/н від 11.08.2010 року.
У судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Комінтернівського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, заявленою в інтересах держави в особі Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області, Одеської обласної ради, до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком", в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" вартість втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням земельної ділянки площею 34 га із сільськогосподарського обігу, в сумі 3187524,00 грн. у відповідності до ст. 209 ЗК України, а саме: 796881,00 грн. –на користь Одеської обласної ради, 478128,60 грн. –на користь Комінтернівської районної ради Одеської області, 1912514,40 грн. –на користь Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на те, що в результаті прокурорської перевірки було встановлено, що розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації від 30.09.2009 року було затверджено проект землеустрою щодо відведення відповідачу в довгострокову оренду терміном на 49 років для розміщення торгівельного комплексу земельної ділянки, площею 34 га, розташованої на території Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, та передано її відповідачу в користування. При цьому, згідно розрахунку, зробленого ДП „Одеський інститут землеустрою”, вартість втрат сільськогосподарського виробництва при виведенні зазначеної земельної ділянки із сільськогосподарського виробництва складає 3187524,00 грн. Однак відповідач, в порушення ст.ст. 207, 209 ЗК України, вказані втрати сільськогосподарського виробництва до теперішнього часу не відшкодував, що призвело до недоотримання коштів бюджетами відповідних органів місцевого самоврядування, а саме: Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області та Одеської обласної ради. Вказані обставини й зумовили звернення прокурора з відповідним позовом до суду.
У судовому засіданні 02.09.2010 року прокурор підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.
Позивач –Олександрівська сільська рада Комінтернівського району Одеської області, незважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення, у судові засідання не з’явився, про причини відсутності суд не повідомив, письмових пояснень щодо позову не надав.
Позивач –Комінтернівська районна рада Одеської області надіслала до суду письмову заяву (вх. № 20807 від 11.08.2010 року), в якій повністю підтримує позовні вимоги прокурора Комінтернівського району Одеської області та просить суд розглянути справу у відсутності представника Комінтернівської районної ради Одеської області.
Позивач –Одеська обласна рада надіслав до суду клопотання (вх. № 16605 від 01.07.2010 року), в якому позов прокурора Комінтернівського району Одеської області підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути справу без участі представника Одеської обласної ради.
Представник відповідача у судовому засіданні фактично проти позову не заперечував, але письмової заяви про визнання позову суд не давав. При цьому, представник відповідача надав суду платіжні доручення про сплату відповідачем втрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 95000,00 грн.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, суд встановив наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації від 30.09.2009 року № 1080/А-2009 був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі –Товариству з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" в довгострокову оренду терміном на 49 років для розміщення торгівельного комплексу на території Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів) та передано вказану земельну ділянку Товариству з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" в довгострокову оренду терміном на 49 років для розміщення торгівельного комплексу.
На підставі вищезазначеного розпорядження між Комінтернівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки від 02.12.2009 року, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 34,0 га, на території Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області для розміщення торгівельного комплексу, строком на 49 років.
Відповідно до п. 15 договору оренди передача земельної ділянки орендарю здійснюється протягом одного місяця після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.
На виконання умов укладеного договору оренди Комінтернівська районна державна адміністрація передала, а ТОВ "Супер-проект-2 точка ком" прийняло зазначену у договорі оренди від 02.12.2009 року земельну ділянку у платне користування строком на 49 років для розміщення торгівельного комплексу на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, земельна ділянка була надана відповідачу із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, та складається із рілля, площею 34,0 га.
Заступником голови Одеської обласної державної адміністрації 24.06.2009 року був затверджений розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню при відведенні земельної ділянки із сільськогосподарського виробництва, загальною площею 34,0 га ріллі, що планується для відведення ТОВ "Супер-проект-2 точка ком" для розміщення торгівельно-розважального комплексу на території Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, який складає 3187524,00 грн.
Несплата вказаних втрат сільськогосподарського виробництва відповідачем й зумовила звернення прокурора з відповідним позовом до суду.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Предметом даного судового розгляду є вимоги про стягнення з відповідача втрат, заподіяних внаслідок вилучення сільськогосподарського угіддя для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до вимог статті 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Зі змісту зазначеної норми випливає, що відшкодування втрат передбачає компенсацію негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель, які втрачають свою функцію головного засобу виробництва у сільському і лісовому господарстві та вибувають з господарського обігу.
Частиною 5 ст. 207 ЗК України передбачено, що втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1279 "Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" (зі змінами і доповненнями) регулюється порядок визначення втрат, які розраховуються на основі затверджених нормативів.
Пункт 4 вказаного Порядку визначає, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Статтею 209 Земельного кодексу України визначена форма відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також загальні засади, розміри і порядок використання коштів, що надходять в порядку компенсації цих втрат.
Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва зараховуються у розмірі: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя; 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків - до бюджетів міст районного значення, селищ, сіл та їх об'єднань.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що кошти, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються виключно на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, проведення нормативної грошової оцінки землі, розмежування земель державної та комунальної власності. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.
Визначені у Земельному кодексі України норми щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва спрямовані на забезпечення раціонального використання і охорони особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду з метою збереження їх кількісного і якісного стану. Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.
Враховуючи специфіку цільового використання коштів, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, яке спрямоване на компенсацію суспільству, а не певній територіальній громаді, негативних наслідків, в тому числі, вилучення земель, Прокурор Комінтернівського району Одеської області у межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів у суді обґрунтовано подав позов в інтересах держави в особі Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області, Одеської обласної ради про стягнення з відповідача на користь держави в особі Погарщинськоі сільської ради Лохвицького району Полтавської області суми нарахованих сільськогосподарських втрат.
Разом з тим, у судовому засіданні 02.09.2010 року представник відповідача надав суду примірники платіжних доручень з відміткою банку про сплату відповідачем частини втрат сільськогосподарського виробництва, стягнення яких є предметом вказаного позову, а саме: платіжне доручення № 3 від 18.02.2010 року на суму 7500,00 грн., платіжне доручення № 4 від 18.02.2010 року на суму 12500,00 грн., платіжне доручення № 6 від 18.02.2010 року на суму 30000,00 грн., платіжне доручення № 30 від 07.04.2010 року на суму 15000,00 грн., платіжне доручення № 31 від 07.04.2010 року на суму 6250,00 грн., платіжне доручення № 32 від 07.04.2010 року на суму 3750,00 грн., платіжне доручення № 35 від 12.05.2010 року на суму 3000,00 грн., платіжне доручення № 36 від 12.05.2010 року на суму 7200,00 грн., платіжне доручення № 37 від 12.05.2010 року на суму 1800,00 грн., платіжне доручення № 41 від 11.06.2010 року на суму 1200,00 грн., платіжне доручення № 42 від 11.06.2010 року на суму 4800,00 грн., платіжне доручення № 43 від 11.06.2010 року на суму 2000,00 грн. Таким чином, відповідачем було сплачено втрат сільськогосподарського виробництва на загальну суму 95000,00 грн., з них: 23750,00 грн. –на користь Одеської обласної ради, 14250,00 грн. –на користь Комінтернівської районної ради Одеської області, 57000,00 грн. –на користь Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Враховуючи, що прокурором не було уточнено позовні вимоги з урахуванням часткової сплати відповідачем втрат сільськогосподарського виробництва, стягнення яких є предметом позову, суд вважає за необхідне вимоги Прокурора Комінтернівського району Одеської області, заявлені в інтересах держави в особі Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області, та Одеської обласної ради, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" вартості втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням земельної ділянки, в сумі 3187524,00 грн. задовольнити частково, в сумі 3092524,00 грн., з яких: 773 131,00 грн. –на користь Одеської обласної ради, 463878,60 грн. –на користь Комінтернівської районної ради Одеської області, 1855514,40 грн. –на користь Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. Провадження у справі в частині стягнення сплачених відповідачем втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 95000,00 грн. підлягає припиненню у зв’язку з відсутністю предмету спору на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення", у формі рішення виносяться ті постанови суду першої інстанції, якими справа вирішується по суті. Закон не передбачає включення до резолютивної частини рішення висновків з питань, не пов'язаних з вирішенням справи по суті, зокрема з питання про припинення провадження у справі щодо частини позовних вимог. Висновки з таких питань викладаються у формі ухвал, які виносяться у вигляді самостійного процесуального документа і можуть постановлюватися одночасно з рішенням.
З урахуванням чого, стосовно вимог про стягнення 95000,00 грн. втрат сільськогосподарського виробництва судом одночасно із рішенням постановляється відповідна ухвала.
Згідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та на ІТЗ судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Прокурора Комінтернівського району Одеської області задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, площа Центральна, 2, код ЄДРПОУ 35226508) на користь Одеської обласної ради (65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, код ЗКПО 25042882) втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 773131 /сімсот сімдесят три тисячі сто тридцять одна/ грн. 00 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, площа Центральна, 2, код ЄДРПОУ 35226508) на користь Комінтернівської районної ради Одеської області (67500, Одеська область, Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, пл. 40-річчя Визволення, 1, код ЗКПО 24527249) втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 463878 /чотириста шістдесят три тисячі вісімсот сімдесят вісім/ грн. 60 коп.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, площа Центральна, 2, код ЄДРПОУ 35226508) на користь Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівна, пл. Центральна, 3) втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 1855514 /один мільйон вісімсот п’ятдесят п’ять тисяч п’ятсот чотирнадцять/ грн. 40 коп.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Супер-проект-2 точка ком" (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, площа Центральна, 2, код ЄДРПОУ 35226508):
- на користь Державного бюджету України на п/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, КБК 22090200, символ звітності банку 095 - держмито в сумі 25500 /двадцять п’ять тисяч п’ятсот / грн.
- на користь Державного бюджету України на п/р 31213264700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, КБК 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 228 /двісті двадцять вісім/ грн. 97 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повне рішення складено 07.09.2010р.