ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
02.06.09 Справа№ 16/32
Суддя Іванчук С.В. при секретарі Шереметі О.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні 3а позовом: Прокурора Сокальського району в інтересах держави в особі Стенятинської сільської ради, с.Стенятин
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Стенятинське”, с.Стенятин
про: передачу майна соціальної сфери в комунальну власність
Представники сторін:
Від прокуратури: Яворський Я.Т.-прокурор
Від позивача: Студінський Г.Я.-голова ради, Бордюк Р.В.-представник
Від відповідача: не з”явився
Права та обов”язки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України роз”яснено, заяв про відвід судді не поступало, клопотань про технічну фіксацію судового процесу не надходило.
Суть спору: Позов заявлено Прокурором Сокальського району в інтересах держави в особі Стенятинської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Стенятинське” про зобов”язання відповідача виконати рішення Стенятинської сільської ради від 23.12.2003р. “Про передачу об”єктів соціальної інфраструктури” та передати житловий будинок в с.Стенятин, вул. Зелена, 117 в комунальну власність Стенятинської сільської ради. Позовні вимоги обгрунтовані наступним Прокурор та позивач зазначають, що відповідачем незаконно утримується майно, оскільки згідно із п.8 ст.31 Закону України „ Про колективне сільськогосподарське підприємство” об”єкти соціальної сфери у разі реорганізації та ліквідації підприємств підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1253 від 13.08.2003р. про затвердження порядку безоплатної передачі у комунальну власність об”єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі приватизації таких підприємств та передачі на баланс підприємств -правонаступників, прокурор просить передати житловий будинок в с.Стенятин, вул. Зелена, 117 в комунальну власність Стенятинської сільської ради .
Ухвалою суду від 20.02.09р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено до судового розгляду на 10.03.09р.У зв”язку із необхідністю витребування додаткових доказів, які мають значення для розгляду спору по суті, з метою повного і всестороннього з”ясування всіх обставин, розгляд справи відкладався ухвалами суду та в судових засіданнях оголошувались перерви. В судовому засіданні 12.05.09р. оголошено перерву до 02.06.2009р. для прийняття рішення.
У зв”язку із відпусткою пов’язаною із тимчасовою непрацездатністю судді Іванчук С.В., за розпорядженням голови господарського суду Львівської області справу №16/32 передано на розгляд судді Гриців В.М. Згідно до розпорядження голови господарського суду та відпусткою судді Гриців В.М. та виходом на роботу судді Іванчук С.В., якою проводився розгляд спору по суті, справу передано для розгляду судді Іванчук С.В.
Представники позивача та прокуратури підтримали позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві та в письмових поясненнях та просять суд, з врахуванням заяви №178 від 01.06.09р , зобов”язати ТзОВ”Стенятинське” (80024 Львівська область, Сокальський район, с. Стенятин, код ЄДРПОУ 03760616) безоплатно передати у комунальну власність Стенятинської сільської ради, Сокальського району, Львівської області (80024 Львівська область, Сокальський район, с. Стенятин) житловий будинок за адресою вул. Зелена,117 в с. Стенятин Сокальського району, Львівської області.
Відповідач в судовому засіданні 12.05.09р. подав відзив на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що згідно до п.1 Постанови КМУ №1060 від 05.09.1996р. передача у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду разом з об’єктами інженерного забезпечення сільськогосподарських переробних і обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу проводиться за їх згодою. Відповідач зазначає, що, остаточне рішення щодо передачі спірного майна приймає саме підприємство і така передача не є обов’язковою та в даному випадку орган уповноважений розпоряджатися майном є загальні збори пайовиків, які не приймали рішення про передачу майна житлового фонду у комунальну власність. Вказує на те, що до передачі у комунальну власність підприємства можуть пропонувати об"єкт, що належать їм на праві колективної, спільної часткової або сумісної власності , а також об’єкти, що не увійшли до статутного фонду недержавних с/г підприємств і перебувають у державній власності. Вважає помилковим застосування позивачем норм Закону України „ Про внесення змін до Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” від 20.03.03р.. та вимоги позивача такими, що суперечать ст.41 Конституції України, згідно з якою кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю і ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Враховуючи наведене відповідач просить в позові відмовити.
Представник відповідача в судове засідання 02.06.09р. не з”явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв”язку із відрядженням представника Матвійчук. Представники прокуратури та позивача проти задоволення клопотання та відкладення розгляду справи заперечили, у зв”язку із тим, що перерва в судовому засіданні оголошувалась до прийняття рішення, про що було відомо відповідачеві, крім цього представники позивача зауважили, що представник Матвійчук не знаходиться у відрядженні, про що письмово зазначили на поданому клопотанні. В обґрунтування заявленого клопотання відповідачем не представлено доказів в підтвердження обставин викладених у клопотанні, з огляду на вказане, та на те, що в судовому засіданні 12.05.09р оголошувалась перерва. до 02.06.2009р. для прийняття рішення, про що було відомо відповідачеві та з метою запобігання невиправданих зволікань судового захисту порушених прав, свобод та інтересів сторін, суд дійшов висновку відхилити заявлене клопотання та розглянути спір по суті за наявними у справі матеріалами згідно ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення присутніх представників сторін та прокуратури , суд в с т а н о в и в:
23.12.2003р. Рішенням Стенятинської сільської ради ХІ сесії ІV скликання №55 “Про передачу об”єктів соціальної інфраструктури” вирішено прийняти на баланс сільської ради об”єкти соціальної інфраструктури, які не ввійшли до майна пайового фонду ЦМК “Стенятинське”, в тому числі і житлового будинку спеціалістів по вул.Зелена, 117 села Стенятин Сокальського району Львівської області. Оскільки ТзОВ “Стенятинське” не виконує рішення сесії Стенятинської сільської ради та розпорядження сільського голови про створення комісії та підписання акту прийому-передачі у комунальну власність об”єктів соціальної сфери, спірного житлового будинку, прокурором заявлено позовні вимоги про зобов”язання ТзОВ “Стенятинське” передати житловий будинок в с.Стенятин , вул.Зелена,117 в комунальну власність Стенятинської сільської ради.
Відповідно до архівної довідки Архівного відділу Сокальської районної державної адміністрації №2502 від 06.05.2008р., згідно з рішенням зборів уповноважених членів колгоспу ім. Леніна (протокол №2 від 29.06.1991р) колгосп переіменований на колгосп „Стенятинський”; згідно до рішення зборів (протокол №1 від 14.02.1992р) колгосп „Стенятинський” реоргнанізовано у спілку селян ”Стенятинська”; згідно з розпорядженням голови Сокальської районної державної адміністрації №272 від 02.06.1997р. спілку селян реорганізовано у товариство з обмеженою відповідальністю „Стенятинське”.
Як вбачається із довідки Головного управління статистики у Львівській області АБ№093327 від 02.02.2009р. ТзОВ ”Стенятинське” зареєстроване Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області 02.06.1997р., свідоцтво серія А00 №591045 ідентифікаційний код 03760616, організаційно-правова форма КОПФГ . Згідно до витягу із Статуту ТзОВ”Стенятинське” затвердженого зборами засновників та зареєстрованого за № 272 від 02.06.1997р. , товариство є правонаступником реорганізованої селянської спілки „Стенятинське” в усіх її зобов”язаннях, в тому числі майнових фінансових, кредитних, трудових, пенсійного забезпечення та інших на підставі рішення селянської спілки від 18.02.1997р., протокол №1.
Згідно до положень Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України N 62 від 14.03.2001р. Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 р. за N 305/5496 у процесі реорганізації підприємств, у тому числі при вирішенні майнових питань, належні їм активи, відображені у загальному переліку на дату реорганізації, поділяються на такі групи: активи, передбачені для задоволення кредиторської заборгованості реорганізованого підприємства, які передаються підприємству-правонаступнику; активи, які не підлягають паюванню; майно соціальної інфраструктури; активи пайового фонду. Передача підприємствам - правонаступникам майна, яке не підлягає паюванню передаються на баланс підприємствам-правонаступникам. Окремі об'єкти зі складу майна, яке не підлягає паюванню, можуть бути передані на баланс органу місцевого самоврядування за його згодою. Підприємство-правонаступник здійснює заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання Указу Президента України від 03.12.1999р. № 1529/99 „ Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки” зборами власників майнових і земельних паїв ЦМК ТзОВ”Стенятинське” Сокальського району прийняті рішення про створення об”єднання співвласників ЦМК. 25.02.2000р. зборами співвласників майнових паїв ТзОВ ”Стенятинське” вирішено затвердити оцінку вартості майна , затвердити майно, виділене для забезпечення погашення боргів, майно соціальної сфери, майно, що підлягає паюванню, майно, що складає статутний фонд і передається засновникам, майно, що підлягає розподілу між співвласниками ЦМК і т. ін.. Дане рішення оформлено протоколом №2 від 25.02.2000р. Майно спілки як майно соціальної сфери, в тому числі житлові будинки, не було розпайоване, а було передане відповідачеві на баланс, що підтверджується Актом передачі в користування окремих основних засобів та об”єктів соцкультпобуту , які не входять в розрахунок вартості майна для паювання, на баланс господарства (копія акту в матеріалах справи). Згідно до довідки Червоноградського міжміського бюро технічної інвентаризації №568 від 06.05.2009р. приватної власності на будинок за адресою :Сокальський район, с.Стенятин, вул.. Зелена,11 не зареєстровано. Доказів підтверджуючих право власності на спірне майно відповідачем суду не представлено, тому враховуючи вищевикладене, суд не приймає до уваги заперечення відповідача, щодо порушення його прав як власника спірного майна.
Пунктом п.3 постанови КМУ від 05.09.1996р.№ 1060 „ Про поетапну передачу у комунальну власність об”єктів соціальної сфери, житлового фонду сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності”, чинної на момент розпаювання майна, було передбачено, що передачі до комунальної власності підлягають :житловий фонд (крім гуртожитків); дитячі дошкільні заклади, школи та інші заклади освіти, табори для відпочинку і оздоровлення дітей, об'єкти культури та аматорського спорту, приміщення будинків-інтернатів для престарілих та інвалідів, об'єкти охорони здоров'я і побуту; мережі електро-, тепло, газо-, водопостачання і водовідведення, а також інженерні будівлі та споруди, призначені для обслуговування житлового фонду і соціальної сфери (бойлерні, котельні, теплові, каналізаційні та водопровідні мережі і споруди, вбудовані та прибудовані приміщення, обладнання тощо). Також встановлено, що об'єкти соціальної сфери та житлового фонду разом з об'єктами інженерної інфраструктури підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, за рішенням загальних зборів членів підприємства чи зборів уповноважених колективних сільськогосподарських підприємств або за рішенням органів, уповноважених розпоряджатися майном підприємств інших форм недержавної власності, передаються безоплатно у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць (за згодою органів місцевого самоврядування).
Згідно до п.8.ст 31 Закону України „ Про колективне сільськогосподарське підприємство” об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Суд вважає, необгрунтованими твердження відповідача про помилковість застосування позивачем до спірних правовідносин п.8 ст.31 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” від 20.03.03р., оскільки дана норма закону є чинною на момент виникнення спірних правовідносин та на момент звернення позивача із позовом .
Відповідно до положень Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників затвердженого Постановою КМ України від 13 серпня 2003 р. № 1253 об'єктами передачі є, зокрема об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та гуртожитки і т.ін. Рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою, а внутрішньогосподарської меліоративної системи, які передаються у спільну власність територіальних громад, - районною, якщо об'єкт знаходиться в межах території району, або обласною радою, якщо об'єкт знаходиться в межах території двох і більше районів. Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти. У разі коли ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством-правонаступником. Передача здійснюється за рішенням комісії з питань передачі об'єктів у комунальну власність (далі - комісія). Передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Як вбачається із змісту Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників затвердженого Постановою КМ України від 13 серпня 2003 р. № 1253, його положення передбачають погодження з підприємством - правонаступником пропозиції місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу об'єктів у комунальну власність, а не згоду підприємства - правонаступника на передачу об'єктів. Матеріалами справи підтверджується, що в процесі реорганізації підприємства спірне майно, як майно соціальної сфери не було розпайоване і не підлягало розпаюванню та передано на баланс товариства. Стенятинська сільська рада, виступає ініціатором передачі майна у комунальну власність, якою прийнято рішення ХІ сесії ІV скликання Стенятинської сільської ради від 23.12.2003р. №55 “Про передачу об”єктів соціальної інфраструктури”, а також в грудні 2003р. надіслано письмове звернення №392 ТзОВ ”Стенятинське” з пропозицією передати на баланс с/р об”єкти соціальної інфраструктури, серед яких зокрема є спірний житловий будинок, яке відповідачем залишено без відповіді та задоволення. Розпорядженням №1 від 08.01.2004р. сільського голови Стенятинської сільської ради створено комісію по передачі об”єктів соціальної інфраструктури. Жодних рішень про передачу спірного майна у комунальну власність загальні збори членів товариства чи збори уповноважених не приймали, актів про передачу майна також не складалося.
В порядку ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідач наведених обставин та поданих доказів не спростував, доказів передачі спірного майна , суду не представив.
Враховуючи вищевикладене, подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, не спростованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 29, 33, 34, 69, 75, 82 -85, 87 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Зобов”язати ТзОВ”Стенятинське” (80024 Львівська область, Сокальський район,с.Стенятин,код ЄДРПОУ 03760616) безоплатно передати у комунальну власність Стенятинської сільської ради, Сокальського району, Львівської області (80024 Львівська область, Сокальський район, с.Стенятин) житловий будинок за адресою вул. Зелена,117 в с. Стенятин Сокальського району, Львівської області.
Суддя