Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 194/1312/23
Номер провадження 3/194/478/23
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2023 року Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ВП №1 Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Богданівка Павлоградського району Дніпропетровської області, громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , 28.08.2023 року 12-22 год. в м. Тернівка по вул. Харківська, 39а, керував транспортним засобом Хюндай Соната д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови), від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законодавством порядку відмовився під відео фіксацію, від керування відсторонений шляхом передачі тверезому водію, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовомузасіданні пояснив,що він28.08.2023року о12-22год.керував транспортнимзасобом,втім встані алкогольногосп`яніння вінне був,потім бувзупинений працівникамиполіції.Йому небуло запропонованона місціпройти оглядна стансп`яніння.Також зазначив,що вінрозписувався начистих бланках,не згоденщодо відеозапису,оскільки наньому відсутнійчас події.
Суд, вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративна відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У ст. 251 КУпАП, перелічені докази, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція частини першої статті 130 КУпАП передбачає, що адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, необхідною умовою для застосування до порушника відповідальності, передбаченої вищевказаною статтею, є, зокрема, наявність доказів, які б безпосередньо свідчили про порушення викладених вище вимог.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно п. 2 розділу 1 Інструкції №1452/735 від 09 листопада 2015 року «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння, згідно з ознаками такого стану.
На підставі пункту 4 розділу Х наказу МВС України №1395 від 07 листопада 2015 року "Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі" огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Пункт 6 розділу Х наказу МВС України №1395 від 07 листопада 2015 року, передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
З оглянутого у судовому засіданні відеозапису, вбачається, що ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції у зв`язку з тим, що у нього не працював покажчик правого повороту, що не заперечувалось ОСОБА_1 . Останній зазначив, що не має з собою посвідчення водія, та повідомив, що вчора можливо вживав алкогольні напої. Працівниками поліції було запропоновано ОСОБА_1 пройти на місці або в лікарні огляд на стан сп`яніння, на що останній не погодився, та зазначив, що не має часу. Працівниками поліції було роз`яснено про відповідне складання протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП та постанови за ч. 2 ст. 126 КУпАП. Будь-яких зауважень чи заперечень ОСОБА_1 не зазначив.
Відповідно до акту огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 , відмовився від огляду на стан сп`яніння під відео фіксацію,що засвідченопідписом останнього.Зауважень ОСОБА_1 не зазначено.
Згідно направлення, яке було виписано ОСОБА_1 для проходження огляду в КНП ПЛІЛ ПМР з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння, останній відмовився від проходження огляду.
Згідно постанови серії БАБ №460784 від 28.08.2023 року, ОСОБА_1 28.08.2023 року о 12-22 год. в м Тернівка по вул. Харківська буд. 39а, здійснював рух на транспортному засобі Хюндай Соната д.н.з. НОМЕР_1 не пред`явив посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, чим порушив п.п. 2.1а ПДР, та у якого на транспортному засобі світлові прилади не відповідали вимогам конструкції, чим порушив п.п. 31.4.3а ПДР України, та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Суд звертаєувагу,що ОСОБА_1 під часскладання протоколупро адміністративнеправопорушення щодонього,будь-якихзаперечень пофакту йогоскладання ненадав,жодної незгодині впротоколі,ні вакті оглядуна стансп`янінняз використаннямспеціальних технічнихзасобів незазначив.Його підписизазначені увідповідних графахналежним чином,будь-якихзауважень зприводу написанняна чистихбланках впротоколі незазначено. ОСОБА_1 не бувпозбавлений можливостівідобразити своюнезгоду абовисловити своїзаперечення вналежний спосіб.У зв`язкуз чим,твердження ОСОБА_1 з приводутого,що вінрозписувався начистих бланках,спростовано всудовому засіданнідослідженими доказами.
Крім того, суд не бере до уваги, твердження ОСОБА_1 , що відеозапис не містить часу проведення огляду, оскільки на відеозаписі зафіксовано, що працівником поліції було повідомлено дату та годину, будь-яких заперечень ОСОБА_1 зазначено не було.
Вказаний відеозапис є чітким, змістовним та таким, що повністю відтворює хронологію подій, що відбувалися за участю правопорушника. А відсутність у матеріалах справи даних про те, яким технічним засобом проводилась відеофіксація, хто їїпроводив, дата та час її проведення не може свідчити про не дійсність інформації, що міститься в матеріалах справи.
Процесуальний закон не передбачає ані необхідності фіксування відеозаписом тих обставин, які виходять за межі предмету доказування у справі, ані необхідності додання такого відеозапису до протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, не заслуговує уваги, твердження ОСОБА_1 , що йому не було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці, оскільки вказане спростовується відеозаписом, на якому вбачається пропозиція працівників поліції пройти огляд на місці або в лікарні, на що ОСОБА_1 було зазначено, що він огляд проходити не буде, оскільки не має часу, та спростоване наявними в матеріалах справи актом огляду та направленням на огляд в медичному закладі.
Невизнання вини ОСОБА_1 та його твердження, суд розцінює, як лінію захисту з метою уникнення адміністративної відповідальності, передбаченої за вчинене ним адміністративне правопорушення, оскільки це спростовується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Дослідивши матеріалисправи танадані докази,суд вважає,що винність ОСОБА_1 у вчинені ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №343274 від 28.08.2023 року; рапортом працівника ВП№1 ПРВП ГУНП в Дніпропетровській області від 28.08.2023 року; актом огляду на стан сп`яніння; направленням на огляд; постановою серії БАБ №460784 від 28.08.2023 року; відео фіксацією технічних засобів.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно п.1ч.1ст.34КУпАП обставин,що пом`якшуєвідповідальність заадміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлені.
З урахуваннямхарактеру правопорушення,яке єгрубим порушеннямвимог ПДРУкраїни,особи притягаємого,нехтування обов`язкамиводія тазневажливе ставленнядо правилкористування спеціальнимправом,суспільну небезпечністьадміністративного проступку,який посягаєна безпекудорожнього руху,суд дійшоввисновку,що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Крім того, згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 221, 268, 276, 283-284 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. (р/р UA758999980313020149000004001, в Казначействі України (ЕАП), отримувач ГУК у Дніпропетровській області, код з ЄДРПОУ 37988155, код класифікації доходів бюджету 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. на користь держави на р/р UA908999980313111256000026001 в Казначействі України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37993783, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу: судовий збір.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.О. Корягін