Рішення № 1142259, 01.11.2007, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
01.11.2007
Номер справи
14/572
Номер документу
1142259
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области 91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.11.07 Справа № 14/572.

Суддя Лісовицький Є.А., розглянувши матеріали справи за позовом Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ

до 1. Державного підприємства „Первомайськвугілля”, м. Первомайськ

2. Державного відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля”, м. Первомайськ

про стягнення 4817502 грн. 52 коп. та спонукання повернути майно.

при секретарі Андрущенко Г.М.

в присутності представників сторін:

від позивача – Вакуленко О.М., дов. № 2/836 від 13.02.07

від 1 відповідача –Демиденко І.П., дов. № 01/4-10-59 від 24.01.06

від 2 відповідача –не прибув

Представники сторін подали клопотання про відмову від звукової фіксації судового процесу . Дане клопотання судом задовольняється.

Суть справи: заявлено вимоги про стягнення штрафу 2739310 грн. 51 коп., пені 2078192 грн. за незбереження матеріальних цінностей мобрезерву та зобов’язання повернути до державного матеріального резерву матеріальних цінностей.

Перший відповідач проти позову заперечує, зазначає, що не є правонаступником другого відповідача і не приймав від нього матеріальні цінності з державного матеріального резерву на зберігання.

Другий відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов не надав, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.

За таких підстав, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін суд, -

В С Т А Н О В И В:

На відповідальному зберіганні у Державного відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля” знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, управління яким здійснює державний комітет України з державного матеріального резерву (далі за текстом - Позивач, Держкомрезерв), що є правонаступником Державного агентства з управління державним матеріальним резервом, відповідно до Указу Президента України від 07.08.2001 №603/2001, та діє на підставі Положення про Державний комітет України з державного матеріального резерву, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2006 № 810 (надалі Положення).

Дана обставина встановлена рішенням господарського суду м.Києва № 20/198 від 14.05.02.

Згідно п.4 Положення, Позивач здійснює відповідно до законодавства контроль за виконанням підприємствами - відповідальними зберігачами незалежно від форми власності зобов'язань щодо зберігання, освіження (поновлення) матеріальних цінностей державного резерву, за дотриманням порядку їх відпуску, своєчасним поверненням позичених матеріальних цінностей, а також за відповідністю зазначених цінностей затвердженій номенклатурі, встановленим стандартам і технічним умовам.

Відповідно до ст. 4 Цивільного кодексу УРСР, права та обов'язки можуть виникати з адміністративних актів, зокрема з актів планування. Таким адміністративним актом є, зокрема, номенклатура накопичення матеріальних цінностей, відповідно до якої другому Відповідачу було встановлено мобілізаційне завдання щодо зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву у кількості та асортименті, що у ній зазначені.

Згідно з п.З та п. 4 Закону України „Про державний матеріальний резерв" перелік підприємств, установ і організацій усіх форм власності, що виконують відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву, номенклатура та обсяги їх накопичення визначаються мобілізаційними та іншими спеціальними планами. Підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов'язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно із зазначеними завданнями власними силами. Таким чином, підприємства зберігають матеріальні цінності мобілізаційного резерву на підставі мобілізаційного завдання, яке затверджується Кабінетом Міністрів України та доводиться до підприємства.

Факт закладення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на відповідальне зберігання до другого Відповідача підтверджується Номенклатурою накопичення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, затвердженою наказом ВО "Ворошиловградвуглепром" від 23.06.1988 № 3сс та рішенням господарського суду м.Києва № 20/198 від 14.05.02.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.1998 №100-03 «Положення про особливості формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями мобрезерву», «Положення про мобілізаційний резерв», затвердженого постановою ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР від 29.09.1969 - мобілізаційний резерв матеріальних цінностей створюється підприємствами в мирний час відповідно до встановлених мобілізаційних завдань. Норми накопичення матеріальних цінностей встановлюються за номенклатурами та обсягами, визначеними міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади.

Указом Президента України від 14.11.1995 № 1039/95 «Про заходи щодо поліпшення роботи з мобілізаційної підготовки народного господарства України»визначено, що підприємства, установи, організації всіх форм власності у разі зміни форми власності, власника, організаційної форми підприємницької діяльності чи підпорядкованості, виконують раніше визначене їм мобілізаційне завдання.

Таким чином, другим Відповідачем, згідно з затвердженою Номенклатурою накопичення матеріальних цінностей, отримано мобілізаційне завдання (державне замовлення) на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву. І відповідно до ст. 4, 151, 154 Цивільного кодексу УРСР, що кореспондуються із ст. ст. 11, 936, 937, 938 Цивільного кодексу України, між Позивачем та другим Відповідачем виникли договірні відносини зі зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державний матеріальний резерв»державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватись лише за рішенням Кабінету Міністрів України.

Постановою Верховної Ради України від 20.02.1996 №57/96 „Про механізм застосування міри відповідальності юридичних осіб, на зберіганні яких знаходяться матеріальні ресурси державного резерву, за самовільне їх відчуження (використання, реалізацію)" Держкомрезерву та його територіальним органам було надано право самостійно здійснювати перевірку стану зберігання матеріальних ресурсів державного резерву в юридичних осіб, на зберіганні яких вони знаходяться.

Представниками Східного контрольно-ревізійного відділення Держкомрезерву 26.12.2002 була проведена контрольна перевірка наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні Відповідача. В результаті перевірки, зафіксованої Актом перевірки від 26.12.2002, встановлено факти незабезпечення збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а саме:

п/

п

Найменування

Один.

вимір

У

Самовіль

но відчужен

о

Викр

адено

Діюча ціна (грн. з ВДВ)

Загальна вартість, (грн. з ПДВ

1

Рейки залізничні широкої колії

тонн

7,343

32,509

1 240,00

49 416,48

2

Рейки залізничні вузької колії

тонн

180,696

2,792

1 000,00

183 488,00

3

Балки та швелери

тонн

47,495

1 275,00

60 556,12

4

Сталь середньосортна

тонн

5,45

1 500,00

8 175,00

5

Сталь дрібносортна

тонн

0,569

1 200,00

682,8

6

Сталь сортова конструкційна

тонн

1 438,00

11 504,00

7

Сталь товстолистова

тонн

7,791

1 400,00

10 907,4

8

Накладки і підкладки

тонн

3,038

1 470,00

11 962,86

9

Канати сталеві (трос)

тонн

184,174

2 700,00

497 269,80

10

Болти колійні

тонн

5,8

2 640,00

15 312,00

11

Костилі колійні

тонн

19,6

1 427,00

27 969,20

12

Труби нафтопровідні електрозварні

тонн

119,635

2 680,00

320 621,8

13

Труби зварні водогазопровідні

тонн

131,831

2 000,00

263 662,00

14

Рукава високого тиску

тис.м.

10 650,00

29 820,00

16

Стрічка конвеєрна гумотканна

тис.кв. м.

2,7702

28 000,00

77 565,6

16

Бронекабель

км

30,56

0,3

17 000,00

524 620,00

17

Кабелі шлангові і врубові

км

34,677

0,7

17 300,00

612 022,10

18

Кабель контрольний

км

4,885

6 910,00

33 755,35

ВСЬОГО

2 739 310,51

Вартість матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, збереження яких було не забезпечено другим Відповідачем, встановлена виходячи з цін, що діяли на момент проведення перевірки, тобто станом на 12.11.2004. При визначенні ціни на самовільно використані матеріальні цінності Позивач користувався висновком незалежного експерта-оцінювача Авраменко Олександра Андрійовича, який має сертифікат суб'єкта оціночної діяльності ФДМУ від 25.04.2005 № 3335/05, та ДП „Укррезерв", що входить до системи державного резерву України.

Факти незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву свідчать про неналежне виконання своїх зобов'язань другим Відповідачем, що передбачені ст. 936, 942, 949 Цивільного кодексу України, Законом України «Про державний матеріальний резерв», Положенням про особливості формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями мобілізаційного резерву, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1998 № 100-03, Положенням про мобілізаційний резерв, затвердженим постановою ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР від 29.09.1969 та інших нормативних актів, які регулюють порядок здійснення операцій по відповідальному зберіганню матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Станом на 13.08.2007 зазначені матеріальні цінності до державного резерву повернуті не були.

Згідно з ст.526 Цивільного кодексу України та ст.193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог —відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п.6 ст.268 ЦК України, позовна давність не поширюється на вимоги Держкомрезерву України.

Оскільки під час перевірки, працівниками КРУ, було виявлено самовільне відчуження та розкрадання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, то відповідач несе відповідальність за операції з матеріальними цінностями державного резерву згідно з Законом України "Про державний матеріальний резерв".

За неналежне виконання зобов'язань ст. 230 Господарського кодексу України передбачає відповідальність у вигляді сплати неустойки (штрафу, пені).

Відповідно до ст. 231 Господарського кодексу України сплата неустойки регулюється договором або законом.

Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України «Про державний матеріальний резерв»у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі їх самовільного відчуження, з юридичних осіб, на заповідальному зберіганні яких перебувають ці матеріальні цінності, стягується штраф у розмірі 100% від вартості, виходячи з їх ринкової ціни на день визначення факту відсутності (самовільного використання), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожен день до повного повернення матеріальних цінностей.

Оскільки вартість матеріальних цінностей мобілізаційного резерву станом на 25.11.2005 складає 2 739 310,51грн, то 100% штрафу становить 2 739 310,51 грн.

Відповідно до п. 16 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" пеня обчислюється з вартості самовільно використаних матеріальних цінностей, виходячи з подвійної облікової ставки НБУ.

Пеня розраховується за формулою:

Пеня = сума боргу х 2 х ставка НБУ х кіл-ть днів прострочен.

365 х 100%

Пеня за період з 26.12.02 до 13.08.07 складає

Облікова ставка НБУ

Дата початку

Дата

закінчення

Кількість

ДНІВ

Розрахункова ставка

Розмір пені, грн.

7

26.12.2002

08.06.2004

531

0,14

557 459,43

7,5

09.06.2004

06.10.2004

120

0,15

134 720,19

8

07.10.2004

08.11.2004

33

0,16

39 517,92

9

09.11.2004

09.08.2005

274

0,18

369 949,02

9,5

10.08.2005

09.06.2006

304

0,19

433 486,51

8,5

10.06.2006

31.05.2007

356

0,17

454 200,20

8

01.06.2007

13.08.2007

74

0,16

88 858,73

ВСЬОГО:

2 078 192,00

Таким чином, другий Відповідач зобов'язаний сплатити штраф в розмірі 2739310,51 грн. та пеню в розмірі 2078192 грн., а всього 4817502,51 грн. до Державного бюджету України тому позовні вимоги про стягнення даних сум підлягають задоволенню відносно другого відповідача.

Позовні вимоги про зобов’язання другого Відповідача повернути до державного матеріального резерву матеріальних цінностей підлягають задоволенню частково, оскільки рішенням господарського суду м.Києва № 20/198 від 14.05.02 його вже зобов’язано повернути вищезазначені матеріальні цінності але в меншій кількості.

Тому слід зобов’язати Державне відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля” повернути до державного матеріального резерву наступні матеріальні цінності:

№ п/п

Найменування

Один. виміру

Кількість

1

Рейки залізничні широкої колії

тонн

39,852

2

Рейки залізничні вузької колії

тонн

2,792

3

Балки та швелери

тонн

0,495

4

Сталь середньосортна

тонн

5,45

5

Сталь дрібносортна

тонн

0,06

6

Сталь сортова конструкційна

тонн

8,0

7

Сталь товстолистова

тонн

0,01174

8

Накладки і підкладки

тонн

3,038

9

Канати сталеві (трос)

тонн

171,174

10

Болти колійні

тонн

2,8

11

Костилі колійні

тонн

6,6

12

Труби нафтопровідні електрозварні

тонн

38,635

13

Труби зварні водогазопровідні

тонн

14,531

14

Стрічка конвеєрна гумотканна

тис.кв.м.

0,4202

16

Бронекабель

км

14,42

17

Кабелі шлангові і врубові

км

15,807

18

Кабель контрольний

км

1,415

В решті позовних вимог провадження у справі слід припинити на підставі п.2 ст.80 ГПК України.

У задоволенні позову стосовно першого відповідача слід відмовити повністю, оскільки він не є правонаступником другого відповідача стосовно зберігання цінностей матеріального резерву щодо повернення яких заявлено позовні вимоги та не приймав на себе зобов’язань щодо їх зберігання.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на другого відповідача пропорційно сумі задоволених позовних вимог.

З урахуванням викладеного, керуючись п.2 ст.80, ст.ст.49, 82, 84, 85 ГПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля”, м. Первомайськ, вул.Куйбишева, 18 „А”, ідентифікаційний код 00177170 на користь Державного бюджету України на рахунок № 31110106600011, отримувач: Шевченківський РВДК у м. Києві, ідентифікаційний код 26077968, банк отримувача: УДК у м. Києві, МФО 820019, штраф 2739310 грн. 51 коп., пеню 2078192 грн. Наказ видати позивачу.

3. Зобов'язати Державне відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля”, м. Первомайськ, вул.Куйбишева, 18 „А”, ідентифікаційний код 00177170, негайно після набрання цим рішенням законної сили повернути до державного матеріального резерву наступні матеріальні цінності:

№ п/п

Найменування

Один. виміру

Кількість

1

Рейки залізничні широкої колії

тонн

39,852

2

Рейки залізничні вузької колії

тонн

2,792

3

Балки та швелери

тонн

0,495

4

Сталь середньосортна

тонн

5,45

5

Сталь дрібносортна

тонн

0,06

6

Сталь сортова конструкційна

тонн

8,0

7

Сталь товстолистова

тонн

0,01174

8

Накладки і підкладки

тонн

3,038

9

Канати сталеві (трос)

тонн

171,174

10

Болти колійні

тонн

2,8

11

Костилі колійні

тонн

6,6

12

Труби нафтопровідні електрозварні

тонн

38,635

13

Труби зварні водогазопровідні

тонн

14,531

14

Стрічка конвеєрна гумотканна

тис.кв.м.

0,4202

16

Бронекабель

км

14,42

17

Кабелі шлангові і врубові

км

15,807

18

Кабель контрольний

км

1,415

Наказ видати позивачу.

4. В решті позову провадження припинити.

5. Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля”, м. Первомайськ, вул.Куйбишева, 18 „А”, ідентифікаційний код 00177170 на користь Державного бюджету України на рахунок 1118095700006 банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області МФО 804013 ОКПО 24046582 код бюджетної класифікації 22090200 символ звітності банку 095 державне мито у сумі 25500 грн. за майнові вимоги та 38 грн. 17 коп. за немайнові вимоги. Наказ видати державній податковій інспекції у м.Первомайську.

6. Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „Первомайськвугілля”, м. Первомайськ, вул.Куйбишева, 18 „А”, ідентифікаційний код 00177170 на користь Державного бюджету України на рахунок 31211259700006 банк ГУДКУ в Луганській області одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013 ОКПО 24046582 код бюджетної класифікації 22050000 символ звітності банку 259 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 94 грн. 40 коп. Наказ видати державній податковій інспекції у м.Первомайську.

01 листопада 2007 було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення.

На підставі ч. 3 ст. 85 ГПК України дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення, оформлене відповідно до ст. 84 ГПК України підписано 05.11.07.

Суддя Є.А.Лісовицький