Рішення № 114133293, 10.10.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2023
Номер справи
320/29216/23
Номер документу
114133293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2023 року № 320/29216/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС"

до Головного управління ДПС у м.Києві

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" із позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у місті Києві (Комісія регіонального рівня) від 13.06.2023 №120401; від 10.07.2023 №139446; від 21.07.2023 №150421; від 15.08.2023 №167964 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «Атомсервіс» (Код ЄДРПОУ: 39927581) критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку;

- зобов`язати Головне управління ДПС у місті Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Атомсервіс» (Код ЄДРПОУ: 39927581) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що спірними рішеннями його визнано платником податку на додану вартість, який відповідає критеріям ризиковості платника на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. У спірних рішенням не міститься жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містить доказів наявності податкової інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій товариством.

Позивач наголошує, що посилання про наявність встановлених операцій має містити дані про власне операції із зазначенням Критеріїв ризиковості здійснення операцій вичерпний перелік яких міститься у додатку 3 Порядку 1165. Проте, у спірних рішеннях відсутні конкретно данні які свідчать про відповідність ТОВ «АТОМСЕРВІС» пункту 8 Критеріїв ризиковості, і це є також важливим, оскільки пункт 8 Критеріїв вказує на наявність у контролюючого органу податкової інформації про ризикові господарські операції зазначені в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування. У свою чергу відповідач не заперечує, що усі податкові накладні складені ТОВ «АТОМСЕРВІС» у період з 01.01.2022 по 13.06.2023 року були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, жодного блокування податкових накладних не відбувалося. Також жодного разу не здійснювалось блокування Розрахунку коригування ТОВ «АТОМСЕРВІС» у період з 01.01.2022 по 13.06.2023 року. Відтак, підстави для включення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, відсутні, як серед Критеріїв ризиковості платника податків, так і серед Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Позивачем наголошується, що з метою підтвердження належності до платників податків з числа реально діючої економіки позивачем були надані усі документи, які у сукупності доводять постійний та реальний характер його господарської діяльності.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Відповідачеві запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований належним, що підтверджується розпискою, наявною в матеріалах справи.

Проте, позивачем подано відповідь на відзив у якій наголошено, що відповідачем не було надано суду та не було приєднано до відзиву жодного документа, які б спростовували викладене по суті адміністративного позову. Також не було надано копії податкової накладної (них), що на думку відповідача були складені позивачем з порушенням ПК України чи або розрахунку(ків) коригування щодо яких проводився моніторинг на відповідність критеріям ризиковості та відповідно приймалися спірні рішення. Не було надано (приєднано до Відзиву) інформації про те, які саме копії документи (перелік з указівкою найменування документа, номеру, дати складання, тощо), не були надані позивачем на вимогу податкового органу для спростування відповідності критеріям ризиковості, тощо.

Також, суд зауважує, що позивачем долучено до матеріалів справи відзив Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС, який отримано безпосередньо представником товариства.

З долученого відзиву вбачається, що відповідач наголошує на правомірності прийняття рішення, з урахуванням наявної податкової інформації, яка стала відома у процесі здійснення поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань та функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.

Віднесення комісією контролюючого органу товариства з обмеженою відповідальністю «АТОМСЕРВІС» до переліку платників податків які відповідають критеріям ризиковості є передумовою зупинення податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. В подальшому відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, і лише ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування або ненадання платником податку копій документів, або надання платником податку копій документів, які складені з порушення законодавства є підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.

Контролюючий орган здійснює моніторинг податкових накладних/ розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС з метою виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства.

Відповідач указує, що здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та можливості здійснення операцій з постачальниками товарів\послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого обов`язку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 39927581) є юридичною особою, що зареєстрована за законодавством України, перебуває на обліку в Головному управлінні державної податкової служби у місті Києві та з 03.08.2015 є платником податку на додану вартість.

13 червня 2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що діє при Головному управлінні ДПС в м. Києві прийнято рішення №120401 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Підставами для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості зазначені Коди податкової інформації:

14-постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв`язку з придбання товарів, не пов`язаних с господарською діяльністю платника податку;

15-постачання/придбання товарів з обмеженим терміном придатності за відсутності їх реалізації та /або переробки, та/або відповідних засобів зберігання, та/або придбання послуг оренди відповідних основних засобів.

29 червня 2023 року позивач подав пояснення на рішення від 13.06.2023 № 120401, та направив копії первинних документів, які підтверджують виконання ним господарських операцій з придбання товарів/робіт/послуг у період з 01.01.2022 по 13.06.2023, по усім категоріям товарів, що були указані позивачем у розділі «Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» з наступними контрагентами:

- товар по коду УКТЗЕД 030329000 - Риба інша, постачальник Риба Хек с/м - контрагент ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» (код ЄДРПОУ 44676394) по договору поставки № 27/09-1 від 07.09.2022 (копія договору, примірник видаткової накладної, ТТН, податкової накладної, банківській виписки);

- товар по коду УКТЗЕД 0207 - М`ясо та їстівні субпродукти свійської птиці, зазначеної в товарній позиції 0105, свіжі, охолоджені або морожені. Постачальник курячого філе замороженого - ТОВ «МК М`ЯСНИЙ» (код ЄДРПОУ 40936772) по Договору купівлі-продажу № 01/9 від 26.12.2022 (копія договору, примірник видаткової накладної, ТТН, податкової накладної, банківській виписки);

- товар по коду УКТЗЕД 0406 - Сири всіх видів і кисломолочний сир та по коду УКТЗЕД 0405 - Масло вершкове та інші жири, вироблені з молока; молочні пасти. Постачальник - ТОВ «РЕГІОН-ПРОДУКТ» (код ЄДРПОУ 39234010) по договору поставки № 01/08-3 від 01.08.2022 (копія договору, примірник видаткової накладної, ТТН, податкової накладної, банківській виписки);

- товар по коду УКТЗЕД 1905 - Хлібобулочні, борошняні кондитерські вироби, тістечка, печиво та інші хлібобулочні й борошняні кондитерські вироби з вмістом або без вмісту какао; вафельні пластини, порожні капсули, придатні для використання у фармацевтиці, вафельні облатки для запечатування, рисовий папір та аналогічні продукти. Постачальник - ТОВ «САРНЕНСЬКИЙ ХЛІБЗАВОД» (код ЄДРПОУ 00379436) по договору поставки № 05/03-21 від 05.03.21 (копія договору, примірник видаткової накладної, ТТН, податкової накладної, банківській виписки).

Позивач окрім цього надав копію реєстру видаткових накладних за період з 01.01.2022 року по 13.06.2023 року; реєстр постачальників, транспортних організацій та копії зразків видаткових накладних по кожному постачальнику товару за кодами УКТ ЗЕД, вказаного в Рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника; оборотно-сальдову відомість по рахунку 631, інформацію про кількість власного і орендованого рухомого та нерухомого майна, що використовується у процесі власної господарської діяльності.

Також позивачем надано документальні пояснення, що основна його діяльність це послуги з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, операції з якої звільнені від оподаткування ПДВ, відповідно підпункту «г» підпункту 197.1.7. пункту 197.1. статті 197 статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

На підтвердження даного твердження позивачем була надана інформація про укладені ним за результатом проведених відкритих торгів (відповідно до умов документації конкурсних торгів та умов пропозиції учасника-переможця торгів) договори з УСЗН м. Сарни (Замовниками послуг з харчування дітей):

1) Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації № 1 від 09.03.2021р., про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти;

2) Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації № 2-х від 01.03.2021р., про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти;

3) Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації № 2 від 16.03.2022р., про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти;

4) Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації № 3 від 16.03.2022р., про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти.

5) Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації № 2 від 26.04.2023р., про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти;

6) Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації № 3 від 26.04.2023р., про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти.

З наведеного вбачається, що предметом вище вказаних Договорів є надання Позивачем послуг з готування їжі (код ДК 021:2015-55321000-6) Послуги з харчування дітей, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах, розташованих на територіях радіоактивного забруднення Сарненського району Рівненської області. Кількість шкільних закладів в 2022 році 70, в 2023 році складає 42.

Також позивачем було подано розрахунок реєстраційного ліміту (СУМнакл) за період 2022- 16.06.2023, а також інформацію: щодо середньооблікової кількості його штатних працівників у 2022-2023 роках яка становила 117людей; щодо списання продуктів харчування які використовувалися у процесі власної господарської діяльності з надання ним послуг харчування; копії первинних документів, що фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення кожної господарської операції відповідно до вимог змісту укладених правочинів і підтверджують фактичне надання послуг.

Зведені податкові накладні, що сформовані позивачем на постачання послуг з харчування дітей, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах розташованих на території радіоактивного забруднення, відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.7. пункту 197.1. статті 197 статті 197, підрозділу 2 розділу XX Податкового Кодексу України, звільнені від обкладання ПДВ. Зведені Податкові накладні складаються, реєструються в ЄРПН та не видаються отримувачу (покупцю) - не платнику податку з ПДВ - Управлінню соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Порушень порядку складання/реєстрації відповідачем встановлено не було, як і жодного блокування.

Пояснення та копії документів позивачем були подані через власний електронний кабінет платника податків, відповідно до вимог пункту 6 Порядку 1165.

10 липня 2023 року в електронний кабінет позивача надійшло рішення №139446 у якому передбачено, що з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 29.06.2023 комісією регіонального рівня відповідача прийнято рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості за пунктом 8 Критеріїв за наявності податкової інформації про встановлення операції, що містять ознаки ризикових. У рішенні вказані критерії ризиковості аналогічні тим, що зазначені в рішенні від 13.06.2023 року № 120401, а також указано про ненадання позивачем документів. Перелік документів, які на думку відповідача не надані позивачем, містить виключно загальні найменування як то: «договір», «накладна», «паспорт якості», «розрахунковий документ», тощо, без жодної конкретизації та ідентифікації, що унеможливлює визначити, якого саме конкретно документу не вистачає податковому органу.

12 липня 2023 року позивачем направлено комісії первинного рівня відповідача, через власний електронний кабінет платника податків, пояснення і копії первинних документів стосовно операцій придбання ним товару/робіт/послуг за період з 01.01.2022 по 13.06.2023, а також копії статутних документів і документів які підтверджують здійснення ним діяльності, що звільнена від оподаткування ПДВ, повторно надав розрахунок ліміту і оборотно-сальдові відомості на списання придбаного товару у власній господарській діяльності.

21 липня 2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що діє при Головному управлінні ДПС в м. Києві прийнято рішення №150421 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості за пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку які абсолютно ідентичні тим, що були указані у раніше прийнятих рішеннях.

Податковий орган вказав, що за результатами проведеного аналізу діяльності встановлено відповідність ТОВ «АТОМСЕРВІС» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості абсолютно аналогічна тій що була указана в попередньо винесених рішеннях, як і перелік неподаних позивачем документів (виключно загальні найменування).

04 серпня 2023 року позивачем в черговий раз подано пояснення та копії первинних документів по власним господарським операціям за період з 01.01.2022 - 13.06.2023.

Враховуючи той факт, що усі копії первинних документів складання яких передбачене укладеними договорами з контрагентами, а також законодавством про бухгалтерський облік та фінансову звітність вже не одноразово (під кожні пояснення) подавалися відповідачу, при цьому жодне рішення не містило чітких указав щодо того, якого саме конкретно документу не вистачає відповідачу для того, щоб статус ризиковості був знятий, позивач був вимушений діяти керуючись власними міркуванням і припущеннями задля усунення перешкод пов`язаних з реєстрацією податкових накладних/розрахунків коригування і повторно вкотре подав повністю усі копії первинних документів.

15 серпня 2023 року в електронний кабінет позивача надійшло рішення №167964 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку за пунктом 8 Критеріїв. У рішенні вказані критерії ризиковості аналогічні тим, що зазначені в усіх попередніх рішеннях, а також указано про ненадання позивачем документів.

У графі Податкова інформація зазначено: пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку: «Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку».

Не погоджуючись із вказаними спірними рішеннями про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 13.06.2023, №120401; від 10.07.2023 №139446; від 21.07.2023,№150421; від 15.08.2023 №167964 позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає таке.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства урегульовані Податковим кодексом України.

Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно підпункту 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до пункту 71.1 статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Статтею 74 Податкового кодексу України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Згідно абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Так, за змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Згідно пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку.

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, відповідно до пункту 8 яких до цих Критеріїв віднесено наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Згідно частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За обставин цієї справи між сторонами виник спір щодо правомірності рішень від 13.06.2023 №120401; від 10.07.2023 №139446; від 21.07.2023 №150421; від 15.08.2023 №167964 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «Атомсервіс» (код ЄДРПОУ: 39927581) критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Право на оскарження в судовому порядку рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку №1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку №1165), а саме: "Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку".

Таким чином, Порядок №1165, який є чинним та діяв під час прийняття спірних рішень, прямо передбачає можливість оскарження рішень про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.12.2020 року у справі №340/474/20, від 05.01.2021 року у справах №№ 640/10988/20, 640/11321/20, від 19.11.2021 року №140/17441/20, що враховуються судом відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Спірними рішеннями Товариство з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зокрема, пунктом 8 вказаного Додатку передбачено одним із критеріїв наступний:

у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

При цьому, відповідачем вказано, на підставу:

- постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв`язку з придбання товарів, не пов`язаних с господарською діяльністю платника податку;

- постачання/придбання товарів з обмеженим терміном придатності за відсутності їх реалізації та /або переробки, та/або відповідних засобів зберігання, та/або придбання послуг оренди відповідних основних засобів;

- не надання платником податку копій документів, які можуть свідчити про відповідність критеріям ризиковості.

В ході розгляду даної справи відповідач не надав документальних доказів, як б надали можливість встановити, яка саме податкова інформація стала підставою для висновків про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку та/або з урахуванням яких конкретно інформації та копій відповідних документів отриманих від позивача, як платника податку відповідачем були зроблені висновки про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку.

Натомість позивач підтвердив належними та допустимими доказами, що усі податкові накладні ТОВ «АТОМСЕРВІС» у період з 2022 - 13.06.2023 були складені; жодних питань збоку відповідача до позивача не виникало, що позивачем жодного разу не складався та не надавався розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, усі первинні щодо операцій з власними контрагентами відповідають за змістом і формою суті здійснених операцій та вимогам законодавства про бухгалтерський облік та фінансову звітність і були надані в повному обсязі. Крім того, позивачем підтверджено, належними та допустимими доказами, факти власної правосуб`єктності під час провадження власної господарської діяльності, наявність у достатній кількості майна, обладнання та кадрів, правомірні закупівлі товарів в тому числі і продуктів харчування у кількості та обсязі необхідному для надання послуг з готування їжі (код ДК 021:2015-55321000-6) Послуги з харчування дітей, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах, розташованих на територіях радіоактивного забруднення Сарненського району Рівненської області. Також з наданих позивачем доказів, що не були спростовані відповідачем, вбачається що позивач здійснював придбання тільки тих товарів, робіт і послуг, що пов`язані з його господарською діяльністю.

Суд зауважує, що питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання ним для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Натомість з матеріалів справи встановлено, що відповідачем прийнято рішення про відповідність товариства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/ розрахунку коригування, а виключно у зв`язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю.

До того ж слід зазначити, як вбачається зі змісту пункту 6 розділу «Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків» Порядку 1165, комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку.

Відповідно до змісту пункту 5 розділу «Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків» Порядку 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Частиною 1 пункту 3 розділу «Загальна частина» Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків» Порядку 1165, встановлено, що податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування - відповідає ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно підпункту «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ - послуги з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи віднесено до операцій які звільнені від оподаткування ПДВ.

Зведені податкові накладні, що сформовані позивачем на постачання послуг з харчування дітей, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах розташованих на території радіоактивного забруднення, відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.7. пункту 197.1. статті 197 статті 197, підрозділу 2 розділу XX Податкового Кодексу України, звільнені від обкладання ПДВ. Зведені Податкові накладні складалися, реєструвалися в ЄРПН та не видавалися отримувачу (покупцю) - не платнику податку з ПДВ - Управлінню соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Порушень порядку реєстрації відповідачем встановлено не було, їх блокування не здійснювалося.

З вище наведених дефініцій вбачається, що у відповідача були відсутні правові підстави проводити перевірку позивача щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, оскільки Товариство складало та реєструвало податкові накладні, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) та складені за операцією, звільненою від оподаткування, а отже, відповідали ознакам безумовної реєстрації.

Суд наголошує, що оскаржувані рішення в рядку "Податкова інформація" не містять ні суті, ні характеру наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття таких рішень, не ідентифіковано конкретних ризикових операцій та/або податкових накладних платника, в яких були зафіксовані такі операції.

Доказів зворотного відповідач суду не надав.

За наведених обставин, суд вважає, що спірні рішення контролюючого органу прийняті в порушення додатку 4 Порядку № 1165, без жодної конкретизації суті та характеру наявної податкової інформації, отриманої у процесі поточної діяльності контролюючого органу, що стала підставою для прийняття таких рішень, та за відсутності ідентифікації конкретних ризикових операції та/або податкових накладних платника податків, в яких були зафіксовані такі операції, чим позбавлено позивача можливості надати докази на спростування такої інформації.

Окрім того, відповідач на вимогу суду не надав до суду належних доказів, які досліджувалися в ході засідання Комісії і які слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, зокрема, відповідачами не надано доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України, а текст оскаржуваного рішення контролюючого органу не містять ані юридичних мотивів, ані фактичних мотивів класифікації заявника як ризикового платника податків.

Отже, оскаржувані рішення Комісій не містять обґрунтувань підстав та причин віднесення товариства з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20, від 19.11.2021 у справі № 140/17441/20, від 23.06.2022 у справі №640/6130/20.

Щодо зобов`язання Головного управління Державної податкової служби у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" (податковий номер 39927581) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості суд зазначає таке.

Згідно частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Оскільки рішення про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, визнано протиправними та такими, що підлягають скасуванню, тому зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним способом захисту порушеного права позивача.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю .

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За звернення до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 13 420,00 грн.

Відтак, на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 13 420,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (Комісія регіонального рівня) від 13.06.2023 № 120401, від 10.07.2023 № 139446, від 21.07.2023 №150421, від 15.08.2023 №167964 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «АТОМСЕРВІС» критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" (податковий номер 39927581) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 13 420 грн. 00коп. (тринадцять тисяч чотириста двадцять гривень 00 коп.) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АТОМСЕРВІС" (податковий номер 39927581) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011).

Товариство з обмеженою відповідальністю «АТОМСЕРВІС» - адреса: 01042, м. Київ, 01042, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 21, офіс 402, код ЄДРПОУ 39927581, телефон: НОМЕР_1, електронна пошта: atomservis.tov@gmail.com

Головне управління ДПС в місті Києві - адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд.33/19, код ЄДРПОУ 44116011, телефон: 044) 454-70-87, електронна пошта: kyiv.official@tax.gov.ua

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.