Єдиний державний реєстр судових рішень 290/952/23
П О С Т А Н О В А
Іменем України
смт. Романів 09 жовтня 2023 року
Суддя Романівського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управліннястратегічних розслідуваньв Житомирськійобласті пропритягнення доадміністративної відповідальності за статтею172-7 частиною 1, статтею 172-7 частиною 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП):
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка має реєстраційний номер облікової картки платника податків в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1 , працюючої директором Комунального некомерційного підприємства «Миропільська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Миропільської селищної ради (далі по тексту КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради),зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
В С Т А Н О В И В :
12 липня 2023 року до Романівського суду Житомирської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення (протоколи про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією за №,№ 261,263 - за частиною 1статті 172-7КУпАП та за №,№262,264 - за частиною 2статті 172-7 КУпАП, скоєні ОСОБА_1 , яким присвоєно номера судових справ 290/952/23, 290/953/23, 290/954/23 та 290/955/23 .
Згідно частини 2 статті 36 КУпАП, суддею об`єднано вказані матеріали про адміністративні правопорушення в одне провадження та присвоєно № 290/952/23.
З вищевказанихпротоколів встановлено ОСОБА_1 , працюючи у період з 01.10.2021 року по 28.02.2023 року на посаді тимчасово виконуючої обов`язки головного лікаря КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради, яка відноситься до підпункту «а» пункту 2 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції»(надалі - Закону), будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог пункту 1 частини 1 статті28, пункту 2 частини 1 статті28, пункту 3 частини 1 статті28Законув умовах реального конфлікту інтересів підписала накази про преміювання №60-ос від 21.12.2021 року, №56-ос від 19.12.2022 року, якими визначено розмір премії їй безпосередньо та не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1статті 172-7 КУпАПта частиною 2статті 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні даних правопорушень заперечила в повному обсязі та пояснила, що підписала відповідні накази про преміювання на виконання своїх безпосередніх повноважень як виконуюча обов`язки головного лікаря даної установи.
Прокурор Чорноус Р.А. в судовому засіданні підтримав обставини, зазначені в протоколах про адміністративне правопорушення, та вважає, що ОСОБА_1 не повідомила у встановленомузакономпорядку про наявність у її реального конфлікту інтересів та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, у зв`язку з чим остання є винною у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень та просить накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції частини 2 статті 172-7 КУпАП.
Захисник Мироновська А.О. у поданих до суду письмових поясненнях, і безпосередньо висловлених під час судового розгляду, заперечила наявність у діях ОСОБА_1 факту приватного інтересу, а також повідомила про суперечність між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями її підзахисної, і відповідно відсутності умислу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні даних правопорушень, а тому просила провадження закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Відповідно до частини 1статті 276 КУпАПсправа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Дослідивши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , а саме: протоколи про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією за №,№261,262,263,264 від 29.06.2023 року, запит Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 26.04.2023 року № 3103/55/105/03-2023 про надання інформації,що адресований КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради, лист відповідь КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради від 19.05.2023 року за №57 на запит Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області , Статут КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради (в новій редакції - 2021 рік), затверджений рішенням 11 сесії 8 скликання Миропільської селищної ради від 08.10.2021 року №6 , посадова інструкція №1 Головного лікаря КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради, що погоджена уповноваженою особою трудового колективу КНП «Миропільська АЗПСМ» ОСОБА_1 01.09.2017 року та затверджена головою Миропільської селищної ради ОСОБА_2 01.09.2017 року, посадова інструкція №2 лікаря загальної практики-сімейної медицини КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради, що погоджена уповноваженою особою трудового колективу КНП «Миропільська АЗПСМ» ОСОБА_1 01.09.2017 року та затверджена головним лікарем КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільсьької селищної ради ОСОБА_3 01.09.2017 року, колективний договір КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільсьької селищної ради на 2018-2021 роки з додатками 1-11 до нього, затверджений загальними зборами трудового колективу КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільсьької селищної ради (протокол №1 від 14.09.2018 року), колективний договір КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільсьької селищної ради на 2022-2024 роки з додатками 1-11 до нього, затверджений загальними зборами трудового колективу КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільсьької селищної ради (протокол №1 від 28.01.2022 року), наказ тимчасово виконувачої обов`язки головного лікаря КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради "Про преміювання працівників за підсумками роботи за 2021 рік» за №60-ос від 21 грудня 2021 року, наказ тимчасово виконувачої обов`язки головного лікаря КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради "Про преміювання працівників за підсумками роботи за 2022 рік» за №56-ос від 19 грудня 2022року, наказ тимчасово виконувачої обов`язки головного лікаря КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради "Про призначення тимчасово виконуючого обов`язки головного лікаря Комунального некомерційного підприємства «Миропільська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Миропільської селищної ради» за №44-ос від 01 жовтня 2021 року, розпорядження голови Миропільської селищної ради Житомирського району Житомирської області "Про призначення тимчасово виконуючою обов`язки головного лікаря Комунального некомерційного підприємства «Миропільська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Миропільської селищної ради» за №88 від 27 вересня 2021 року, розпорядження голови Миропільської селищної ради Житомирського району Житомирської області "Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора КНП «Миропільська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» за №19 від 28 лютого 2023 року, наказ директора КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради "Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора Комунального некомерційного підприємства «Миропільська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Миропільської селищної ради» за №6-ос від 01 березня 2023 року, запит Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 23.05.2023 року № 3729/55/105/03-2023 про надання інформації, що адресований Миропільському селищному голові ОСОБА_4 , лист - відповідь Миропільської селищної ради від 23.05.2023 року ,що адресована Управлінню стратегічних розслідувань в Житомирській області, письмові пояснення ОСОБА_1 від 23.05.2023 року, листи Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про направлення матеріалів заступнику керівника Житомирської обласної прокуратури Роксолані Гребенюк від 14 червня 2023 року за №,№4252/55/105/03-2023,4253/55/105/03-2023,4254/55/105/03-2023,4255/55/105/03-2023, листи відповіді Житомирської обласної прокуратури, що адресовані Управлінню стратегічних розслідувань в Житомирській області за результатами опрацювання поданих матеріалів за №,№ 22/3-281вих-23 від 28 червня 2023 року, 22/3-282вих-23 від 28 червня 2023 року, 22/3-283вих-23 від 28 червня 2023 року, 22/3-284вих-23 від 28 червня 2023 року, рапорта поліцейського від 29.06.2023 року, заслухавши думку прокурора про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушень, передбачених частиною 1 статті172-7та частиною 2 статті172-7 КУпАП, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , її захисника адвоката Мироновської А.О., суддя приходить до наступного висновку.
У відповідності до визначення термінів у частині 1статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»:
- реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях, що зазначено у абз. 11 частини 1 статті 1 Закону.
Відповідно до п.п. «а» пункту 2 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією. Відповідно достатті 28 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов`язані:
- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначенийзакономорган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
- вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
На підставі частини 1статті 65 Закону України «Про запобігання корупції»за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першійстатті 3 цього Закону, притягаються, у тому числі, до адміністративної відповідальності.
Згідно примітки достатті 172-7 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першоїстатті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
У цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Таким чином, в момент видання та підписання наказів "Про преміювання працівників за підсумками роботи за 2021 рік» за №60-ос від 21 грудня 2021 року та за №56-ос від 19 грудня 2022 року, у тимчасово виконувачої обов`язки головного лікаря КНП «Миропільська АЗПСМ» Миропільської селищної ради ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів з явним приватним інтересом по відношенню до себе особисто, про який остання не повідомила у визначеніЗакономтерміни Миропільську селищну раду.
Посилання захисника адвоката Мироновської А.О., що містяться у письмових запереченнях, а також надані під час судового розгляду, про відсутність у діях її підзахисної ознак складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, спростовуються безпосередньо оглянутими і дослідженми під час судового розгляду доказами.
Відповідно до статей245,280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності ззаконом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ізстаттею 251 КУпАПфактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Виходячи з системного аналізу положень статей 7,254,279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за якузакономпередбачено адміністративну відповідальність (частина 1стаття 9 КУпАП).
Відповідно до частини 1статті 172-7 КУпАП, особи притягаються до адміністративної відповідальності за неповідомлення особою у встановленихзакономвипадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідно до частини 2статті 172-7 КУпАП, особи притягаються до адміністративної відповідальності за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Оцінюючи зазначені вище письмові докази, суд приходить до висновку, що вони є належними і допустимими в розумінністатті 251 КУпАП, оскільки містять фактичні дані, на основі яких встановлено наявність адміністративних правопорушень в діях ОСОБА_1 та винність даної особи в їх вчиненні.
При призначені адміністративного стягнення ОСОБА_1 , суддя враховує характер скоєних нею правопорушень та особу винної.
Обставин, які пом`якшують відповідальність за адміністративні правопорушення, відповідно до частини 1статті 34 КУпАП,суддею не встановлено.
Обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, відповідно достатті 35 КУпАП,суддею не встановлено.
Відповідно до частини 2статті 36 КУпАП,якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, ступінь вини, відсутність обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність особи, стягнення за адміністративні правопорушення накладається у межах, встановлених частиною 2статті 172-7 КУпАП України, оскільки санкція вказаної статті передбачає більш суворе покарання, ніж санкція частини 1статті 172-7 КУпАП України.
Згідно зістаттею 40-1 КУпАП, у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст.221,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,Закону України «Про судовий збір», суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Об`єднати в одне провадження справи за №,№ 290/952/23, 290/953/23, 290/954/23 та 290/955/23, присвоївши № 290/952/23.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,визнативинною увчиненні адміністративнихправопорушень передбаченихчастиною 1статті 172-7КУпАПта частиною 2 статті172-7 КУпАПта піддати адміністративному стягненню за частиною 2 статті 172-7 КУпАП відповідно до статті 36КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Романівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.В. Ковальчук