Рішення № 11378791, 09.08.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
09.08.2010
Номер справи
6/99-10-2610
Номер документу
11378791
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" серпня 2010 р.Справа № 6/99-10-2610 Позивач: Комунальне підприємство „Парксервіс-Одеса”

Відповідач: Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України

про: визнання рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального

відділення від 27.04.2010 року № 23 –рш по справі № 19-01/2010 недійсним

та

за зустрічним позовом: Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

до: Комунального підприємства „Парксервіс-Одеса”

про: стягнення штрафу в розмірі 17000 грн.

Суддя Демешин О.А.

Представники сторін:

від позивача: Мирошніченко А.І. - довіреність

від відповідача: Мурафа Д.Д. - довіреність

Суть спору: Комунальне підприємство „Парксервіс-Одеса” (далі –позивач, комунальне підприємство) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі –відповідач, тервідділення АМК України) про визнання рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення від 27.04.2010 року № 23–рш по справі № 19-01/2010 недійсним.

          Відповідач позов не визнав, про що зазначив у відзиві на позов від 16.07.2010 року та звернувся з зустрічним позовом до Комунального підприємства „Парксервіс-Одеса” про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн.

          Позивач з зустрічним позовом не згоден з підстав, зазначених у відзиві на зустрічний позов.

          В судовому засіданні оголошувалась перерва до 09.08.2010 року о 09:30.

В С Т А Н О В И В:

09.06.2009 р. Одеським територіальним відділенням антимонопольного комітету України було розпочато справу № 27-01/2009 за ознаками порушення комунальним підприємством „Парксервіс-Одеса” вимог чинного законодавства, а саме ч.2 п.1 та ч.2 п.2 ст. 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, оскільки, як вважало тервідділення АМК України, комунальне підприємство є таким, яке займає монопольне (домінуюче) становище на ринку з надання послуг координації та контролю з експлуатації та обслуговування стоянок і усіх видів місць паркування, зловживання яким призводить до застосування різних умов до рівнозначних угод із суб'єктами господарювання без об'єктивно виправданих причин, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції.

14.03.2010 р. відповідачем на адресу КП „Парксервіс-Одеса було направлено запит від 11.03.2010 р. № 456-01/2010 про надання інформації стосовно витрат, які несе комунальне підприємство при наданні послуг координації та контролю, інформаційного консультування відповідно до додаткових угод із суб'єктами господарювання.

Листом від 25.03.2010 р. № 249 позивач відмовив територіальному відділенню АМК у наданні інформації, посилаючись на заборону органам Антимонопольного комітету втручатися у господарську діяльність комунального підприємства.

За ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді неподання інформації територіальному відділенню у встановлені строки (п. 13 ст. 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції”) адміністративною колегією Обласного територіального відділення АМК України було прийняте рішення від 27.04.2010 р. про порушення комунальним підприємством законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в розмірі 17000грн.

Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги про визнання недійсним вказаного рішення, посилається на те, що визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання регулюється розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. № 317/6605 „Про затвердження Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку”.

Зазначеною Методикою встановлені ряд заходів, які потрібно здійснити для визначення становища суб'єкту господарювання на ринку товарів, послуг, робіт тощо. Визначені певні критерії, за якими можливо здійснити обстеження та визначення тотожніх товарів, робіт, послуг, щодо яких має визначитися монопольне (домінуюче) становище.

          Однак, як стверджує позивач, питання про надання інформації стосовно витрат, які несе комунальне підприємство при наданні послуг координації та контролю, інформаційного консультування, яке було викладене у запиті 11.03.2010 р. № 456-01/2010 тервідділення АМК України, не передбачене Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, є складовою підприємницької діяльності комунального підприємства.

Посилаючись на п. 5 Положення „Про територіальне відділення Антимонопольного комітету України”, яким передбачена заборона тервідділенню АМК

безпідставно втручатися в господарську діяльність суб'єктів господарювання комунальне підприємство „Парксервіс-Одеса” вважає, що вмотивовано відмовило у наданні інформації, а тому рішення адміністративної колегії Обласного територіального відділення АМК України від 27.04.2010 р. №23-рш по справі №19-01/2010 про порушення комунальним підприємством законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу має бути визнано недійсним у судовому порядку.

Крім того, позивач стверджує, що ним в телефонному режимі з відповідачем було погоджено продовження терміну надання інформації.

Відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на те, що вимоги про надання позивачем інформації не відносилась до дій по втручанню в господарську діяльність КП „Парксервіс-Одеса”., а були необхідними для визначення монопольного (домінуючого) становища вказаного підприємства.

В зустрічному позові відповідача просить стягнути, накладений на позивача спірним рішенням, штраф в розмірі 17000грн.

Позивач, заперечуючи проти зустрічного позову, посилається на те, що вони ґрунтуються на незаконному рішенні адміністративної колегії Обласного територіального відділення АМК України від 27.04.2010р.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у позові слід відмовити, а зустрічний позов задовольнити, виходячи з наступного:

Відповідно до ст.ст. 7, 17 Закону України „Про Антимонопольний комітет України”, п.3 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 21.02.2001 року за №32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 30.03.2001 року за № 291/5482 (зі змінами та доповненнями), територіальне відділення Антимонопольного комітету України наділено у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції повноваженнями, у тому числі, вимагати від суб'єктів господарювання інформацію при розгляді справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Статтею 22 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” передбачено, що суб'єкти господарювання.. .зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ст.1 Закону України „Про захист економічної конкуренції” інформація –

відомості в будь-якій формі й вигляді та збережені на будь-яких носіях (у тому числі листування, книги, помітки, ілюстрації (карти, діаграми, органіграми, малюнки, схеми тощо), фотографії, голограми, кіно-, відео-, мікрофільми, звукові записи, бази даних комп'ютерних систем або повне чи часткове відтворення їх елементів), пояснення осіб та будь-які інші публічно оголошені чи документовані відомості.

Запитом №456-01/2010 від 11.03.2010р. Одеське обласне територіальне відділення АМК України вимагало у КП «Парксервіс-Одеса»необхідну для проведення дослідження по справі №27-01/2009 інформацію, а саме:

1.Пояснити, які витрати несе КП „Парксервіс-Одеса” при наданні уповноваженим організаціям послуг з координації та контролю за експлуатацією спеціально обладнаних місць паркування та інформаційно-консультативних послуг з наданням копій відповідних підтверджуючих документів щодо понесених підприємством витрат;

2. Надати приклади понесених підприємством витрат з розбивкою по місяцям при наданні послуг з координації та контролю за експлуатацією спеціально-обладнаних місць по трьом діючим договорам з уповноваженими організаціями на експлуатацію тимчасових місць паркування.

Відповідно до ст.1 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями. Згідно ст.3 вказаного Закону, одним з основних завдань Антимонопольного комітету України є запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Як стверджує відповідач, запитувана інформація була необхідна для розгляду справи №27-01/2009 від 09.06.09р., яку було розпочато у зв'язку з наявністю в діях КП „Парксервіс-Одеса” ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом нав'язування організаціям, які надають послуги з паркування, обов'язкового щомісячного перерахування на розрахунковий рахунок КП „Парксервіс-Одеса” суми коштів за надання останнім послуг з координації та контролю за експлуатацією спеціально обладнаних місць паркування та інформаційно-консультативних послуг, не враховуючи фактичне надання таких послуг.

Суд погоджується з цим твердженням відповідача, оскільки для встановлення наявності в таких діях позивача ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції витребувана інформація. Зокрема, для з’ясування обґрунтованості визначення підприємством, яке займає монопольне (домінуюче) становище на ринку з надання послуг координації та контролю з експлуатації та обслуговування стоянок і усіх видів місць паркування, вартості вищезазначених послуг.

Крім того, Закон України «Про Антимонопольний комітет України», Закон України «Про захист економічної конкуренції»та інші нормативно-правові акти не передбачають можливості відмови суб'єкта господарювання від надання витребуваної АМК інформації, необхідної для реалізації покладених на нього завдань.

З наведеного, суд робить висновок, що дії територіального відділення у вигляді направлення запиту №456-01/2010 від 11.03.10р. на адресу КП „Парксервіс-Одеса” з метою дослідження по справі №27-01/2009 повністю відповідають діючому законодавству.

Отже, Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення цілком законно визнала дії комунального підприємства „Парксервіс-Одеса”, у вигляді неподання інформації Одеському територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на запит №456-01/2010 від 11.03.10р., порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.13 ст. 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді неподання інформації територіальному відділенню Антимонопольного комітету України у встановлені головою відділення строки.

А тому, відповідно ч.2 ст.52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” за вчинене порушення тим самим рішенням №23-рш від 27.04.2010 р. Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на комунальне підприємство „Парксервіс-Одеса” був законно накладений штраф у розмірі 17000грн.

Рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №23-рш від 27.04.2010 р. направлено до комунального

підприємства „Парксервіс-Одеса” поштовим повідомленням №1608380 та отримано позивачем 30.04.2010 року.

Відповідно до ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний термін з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Однак, відповідачем в термін до 30.06.2010 року штраф у добровільному порядку не сплачений.

Судом не при виймаються до уваги посилання КП „Парксервіс-Одеса” на погодження в телефонному режимі термінів надання тер відділенню АМК інформації, оскільки ніяких доказів такого погодження не надано. Крім того, витребувана інформація позивачем так і не була надана відповідачу.

Приймаючи до уваги вищевикладене, у задоволенні позову слід відмовити, зустрічний позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          В задоволені позову – відмовити.

2.          Зустрічний позов задовольнити.

3.          Стягнути з Комунального підприємства „Парксервіс-Одеса” (65045, м. Одеса, вул. Новосельського, б. 100, код ЄДРПОУ 26344731) –17000 гривень штрафу до державного бюджету на рахунок ГУДК в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, МФО 828011, р/р 31110106700009, код за бюджетним класифікатором 21081100 вид платежу „Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ банку 106, Державний бюджет.

4.          Стягнути з Комунального підприємства „Парксервіс-Одеса” (65045, м. Одеса, вул. Новосельського, б. 100, код ЄДРПОУ 26344731)

- до державного бюджету України держмита в сумі 170 грн. на р/р 31114095700008 одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача УДК в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 23213460;

- до державного бюджету України 236 гривень витрат на ІТЗ судового процесу на Рахунок № 31217259700008, одержувач - ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача –ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000

Рішення суду набирає законної сили в порядку ч.5 ст.85 ГПК України

Повне рішення складено 13.08,2010р.

Суддя