Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" травня 2010 р.Справа № 30/49-10-1024 Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю „ГАЗТРАНЗИТ”
Відповідач: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області
За участю прокурора Комінтернівського району Одеської області ;
Про скасування постанови
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від прокуратури : Вергін Д.С.- згідно посвідчення
Від позивача: Чайка О.М. –довіреність №17\03 від 17.03.2010р.
Від відповідача: Казак В.С.- довіреність №05\1-83 від 20.01.2010р.
Суть спору: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) „ГАЗТРАНЗИТ”, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (далі - Інспекція ДАБК ) про скасування постанови Інспекції №16 від 25.02.2010р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 1975000 грн. 20 коп. на ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ”.
Представник позивача позов підтримує, наполягає на його задоволенні.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Згідно повідомлення від 19.03.2010р. за 3981 вих10, що надійшла до суду 22.03.2010р., у справу вступив прокурор Комінтернівського району Одеської області. Прокурор Комінтернівського району Одеської області вважає позов необґрунтованим та безпідставним, таким, що не підлягає задоволенню з мотивів, викладених у запереченнях на позовну заяву.
В ході розгляду справи Інспекцією ДАБК було заявлено клопотання про припинення провадження у справі на підставі п.1 ст.80 ГПК України, оскільки, на думку відповідача, даний спір не підлягає розгляду у господарських судах України.
Дане клопотання судом залишено без задоволення, виходячи з того, що ст.4 Закону України „Про відповідальність підприємств, об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” передбачено, що рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення або ухвали господарським судом.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень , дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. А згідно з ч.2 ст.4 цього Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
З урахуванням наведеного справи у спорах, пов’язаних з оскарженням рішень державних органів щодо правопорушення у сфері містобудування, підвідомчі господарським судам і підлягають розглядові за правилами ГПК.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд встановив:
Рішенням Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області №510-У від 09.10.2009р. „Про організацію проведення та фінансування заходів, направлених на будівництво системи водовідведення у с.Фонтанка Комінтернівського району Одеської області” вирішено терміново забезпечити виконання повного обсягу будівельних робіт з будівництва гідротехнічних споруд –напірного каналізаційного колектору та каналізаційної насосної станції, що забезпечать недопущення підтоплення і затоплення техногенними водами територій, у т.ч. сільськогосподарського призначення, с.Фонтанка, а також забезпечать технічну можливість приєднання до централізованої системи водовідведення території існуючої забудови с.Фонтанка, а також будівельного об’єкту „Група багатоквартирних житлових будинків” („Фонтанка –Сіті”), що розташований по вул..Центральній у с.Фонтанка, квартири у якому будуть надані особам, що втратили своє житло через вибух газу, та приймання якого в експлуатацію неможливе без приєднання будівельного об’єкту до централізованої системи водовідведення.
30 жовтня 2009р. між ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” (Продавець) та ТОВ „Ремстрой-Україна” (Покупець) був укладений Договір купівлі-продажу права підключення до системи водовідведення №30\10, згідно якого Продавець продає, а Покупець придбає право на приєднання (підключення) Системи водовідведення Покупця до Системи водовідведення з відводом стоків в об’ємі, що визначений Технічними умовами, у Точці підключення з відводом стоків в обсязі 150 куб.м на добу, що визначений Технічними умовами на об’єкт Покупця, в строки передбачені цим Договором. При цьому, ТОВ „Ремстрой-Україна” має Дозвіл на виконання будівельних робіт (№844 від 18.08.2009р.) на виконання будівельних робіт з будівництва групи багатоквартирних жилих будинків по вул.. Центральна у с.Фонтанка, Комінтернівського району Одеської області, в обсязі проекту.
08 грудня 2009р. між Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області (Замовник) та ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” (Підрядник) був укладений Договір підряду №08\12-09, згідно якого Підрядник зобов’язався виконати на свій ризик власними та\ або залученими силами та засобами в установлений строк та передати Замовнику роботи з будівництва гідротехнічних споруд напірного каналізаційного колектору та каналізаційної насосної станції с.Фонтанка, Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації , інших вихідних даних, умов Договору та завдання замовника, а Замовник зобов’язався надати Підряднику дозвільну та проектну документацію, забезпечити своєчасне фінансування будівництва, прийняти збудований об’єкт та оплатити його на умовах, передбачених Договором.
27 грудня 2009р. між Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області (Замовник) та ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” (Підрядник) був укладений Договір про внесення змін до Договору підряду №08\12-09 від 08.12.2009р. , яким продовжено строк дії Договору.
24 лютого 2010р. Інспекцією ДАБК в Одеській області проведено перевірку об’єкту будівництва –напірного каналізаційного колектора та каналізаційної насосної станції у с.Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, замовником будівництва якого є Фонтанська сільська рада, підрядником –ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ”. За результатом перевірки Інспекцією ДАБК складено Акт перевірки об’єкту №2 від 24.02.2010р., згідно якого в ході перевірки встановлено правопорушення - виконання будівельних робіт з будівництва напірного каналізаційного колектора та каналізаційної насосної станції за адресою: Комінтернівський р-н, с.Фонтанка без дозволу Інспекції ДАБК.
24 лютого 2010р. Інспекцією ДАБК був складений Протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого генеральним директором ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” вчинено правопорушення –виконання будівельних робіт з будівництва напірного каналізаційного колектора та каналізаційної насосної станції за адресою: Комінтернівський р-н, с.Фонтанка без дозволу Інспекції ДАБК.
У той же день , 24.02. 2010р. Інспекцією ДАБК видано ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” видано Припис , яким запропоновано припинити будівництво та до 15.03.2010р. надати Інспекції ДАБК узгоджену у встановленому порядку проектну документацію для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, та попереджено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання цього припису підприємство несе відповідальність, передбачену ст.1 Закону України „Про відповідальність підприємств, об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування”.
Крім того, 24.02.2010р. Інспекцією ДАБК був складений Протокол про правопорушення у сфері містобудування , яким на ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” накладено штраф у розмірі 1975000 грн. 20 коп. за виконання будівельних робіт з будівництва напірно-каналізаційного колектора та каналізаційної насосної станції за адресою: Комінтернівський р-н, с.Фонтанка без дозволу Інспекції ДАБК.
25 лютого 2010р. Інспекцією ДАБК винесено Постанову №530 за справою про адміністративне правопорушення, та накладено штраф у сумі 1700 грн. на Циганенко Г.П.- генерального директора ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” . Постановою №16 від 25.02.2010р. Інспекцією ДАБК накладено штраф у розмірі 1975000 грн. 20 коп. на ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ”.
Позивач по справі вважає, що Постанову №16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 25.02.2010р. Інспекцією ДАБК винесено неправомірно та вона підлягає скасуванню. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що дозвіл на виконання будівельних робіт повинен був отримувати Замовник робіт –Фонтанська селищна рада, адже, згідно Наказу державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. №273 „Про затвердження Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт” , який діяв на момент укладання Договору підряду №08\12-09 від 08.12.2009р., саме замовник має надавати відповідний перелік документів на отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Крім того, у Положенні наведена відповідальність замовника. Зазначений Наказ втратив чинність згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №13 від 19.01.2010р. , а отже, після виконання ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” будівельних робіт за договором. Постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 30.09.2009р. „Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт” встановлено іншу процедуру отримання дозволу на виконання будівельних робіт, в якому визначається , що подання документів для отримання дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється замовником (забудовником) та підрядником.
Крім того, позивач зазначив, що згідно п.5.2.1. Договору підряду №08\12-09 від 08.12.2009р. укладеного між Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області (Замовник) та ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” (Підрядник), саме Замовник був зобов’язаний надати Підряднику фронт робіт у строк протягом 5 календарних днів від дати підписання сторонами цього Договору та передати дозвільну, проектну та іншу договірну документацію.
Позивач також зазначив, що ТОВ „Ремстрой –Україна” , яке є крупним замовником будівництва житла у с.Фонтанка, у тому числі каналізаційної мережі для забезпечення каналізацією житлових будинків, та з яким ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” було укладено Договір купівлі-продажу права підключення до системи водовідведення №30\10 від 30.10.2009р., було отримано Дозвіл на виконання будівельних робіт №844 від 18.08.2009р. на виконання будівельних робіт з будівництва групи багатоквартирних жилих будинків по вул.. Центральна у с.Фонтанка, Комінтернівського району Одеської області, в обсязі проекту.
Позивач також вважає, що чинним законодавством України взагалі не передбачено окреме отримання дозволу на дані види робіт - будівництво напірно-каналізаційного колектора та каналізаційної насосної станції, адже, згідно ст..29 Закону України „Про планування та забудову територій” та Постанови Кабінету Міністрів України №1104 від 30.09.2009р. „Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт” дозвіл на виконання будівельних робіт –це документ, що посвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об’єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Відповідач - Інспекція ДАБК проти позову заперечує, посилаючись на те, що згідно ст.29 Закону України „Про планування та забудову територій” та Постанови Кабінету Міністрів України №1104 від 30.09.2009р. „Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт” для одержання дозволу на виконання будівельних робіт заяву з відповідними документами подають до Інспекції ДАБК як замовник так і підрядник.
Прокурор Комінтернівського району Одеської області, вважає позов ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ” необґрунтованим та безпідставним, а тому таким, що не підлягає задоволенню, посилаючись на те, що згідно ст.1 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” підприємства незалежно від форм власності, які здійснюють роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядника, несуть відповідальність у вигляді штрафу за проведення підготовчих робіт без дозволу на виконання підготовчих робіт або без дозволу на виконання будівельних робіт, або без відповідної затвердженої проектної документації –у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виходячи з положень ст.29 Закону України „Про планування і забудову територій” та Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 30.09.2009р. , прокурор зазначає, що здійснення будівельних робіт на об’єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом. При цьому, документи на отримання дозволу до Інспекції ДАБК подаються замовником та підрядником або уповноваженою ними особою.
Крім того, прокурор зазначив, що такий вид будівельних робіт як „будівництво гідротехнічних споруд –напірного каналізаційного колектору та каналізаційної насосної станції” відсутній у Переліку будівельних робіт , на виконання яких не вимагається дозвіл, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 30.09.2009р.
Розглянув матеріали справи суд доходить до такого висновку:
Згідно ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України , кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів, а одним із способів захисту є визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування , актів інших суб’єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб’єкта господарювання або споживачів.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ”, на підставі Договору підряду №08\12-09 від 08 грудня 2009р., укладеного між Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області та ТОВ „ГАЗТРАНЗИТ”, є Підрядником щодо будівництва гідротехнічних споруд напірного каналізаційного колектору та каналізаційної насосної станції с. Фонтанка, Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації , інших вихідних даних, умов Договору та завдання замовника. За умовами цього Договору Замовник- Фонтанська сільська рада зобов’язався надати Підряднику дозвільну та проектну документацію, забезпечити своєчасне фінансування будівництва, прийняти збудований об’єкт та оплатити його на умовах, передбачених Договором. Отже, Договором передбачено, що саме Замовник отримує дозвіл на виконання робіт.
Зазначений Договір було укладено на виконання рішення Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області №510-У від 09.10.2009р. „Про організацію проведення та фінансування заходів, направлених на будівництво системи водовідведення у с.Фонтанка Комінтернівського району Одеської області”, яким вирішено терміново забезпечити виконання повного обсягу будівельних робіт з будівництва гідротехнічних споруд –напірного каналізаційного колектору та каналізаційної насосної станції, що забезпечать недопущення підтоплення і затоплення техногенними водами територій, у т.ч. сільськогосподарського призначення , с.Фонтанка, а також забезпечать технічну можливість приєднання до централізованої системи водовідведення території існуючої забудови с.Фонтанка, а також будівельного об’єкту „Група багатоквартирних житлових будинків” („Фонтанка –Сіті”), що розташований по вул..Центральній у с.Фонтанка, квартири у якому будуть надані особам, що втратили своє житло через вибух газу, та приймання якого в експлуатацію неможливе без приєднання будівельного об’єкту до централізованої системи водовідведення.
Дійсно, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1104 від 30.09.2009р., якою затверджено Порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, дозвіл на виконання будівельних робіт –це документ, що посвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції , реставрації, реставрації, капітального ремонту, підключення об’єкта будівництва до інженерних мереж та споруд (будівельні роботи). Зазначеним Порядком також передбачено, що документи на отримання дозволу надаються як замовником будівництва, так і підрядником, але, при цьому у Порядку не визначено, що дозвіл на виконання будівельних робіт має отримувати як замовник будівництва, так і підрядник.
Крім того, згідно Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №244 від 06.04.1995р. (із змінами та доповненнями) вартість виконаних з порушенням робіт для розрахунку розміру штрафу визначається відповідно до порядку визначення вартості будівництва і проектно-вишукувальних робіт, що встановлюється Мінрегіонбудом.
Як вбачається з матеріалів справи, розмір штрафу Інспекцією ДАБК визначено на підставі ст.1 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” –50% від вартості будівельних робіт, проведених без дозволу на їх виконання. При цьому, вартість будівельних робіт відповідачем було взято з актів №1 та №2 приймання виконаних робіт за грудень 2009р. та довідок про вартість виконаних підрядних робіт за грудень 2009р. Але , при цьому , відповідачем неправомірно включено до суми вартості виконаних підрядних робіт вартість матеріалів, виробів та конструкції. За таких обставин, розрахунок суми штрафу зроблено невірно.
За таких обставин, вимоги позивача є правомірними, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача відповідно до ст..ст.44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44,49,82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „ГАЗТРАНЗИТ” задовольнити .
2. Скасувати Постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області №16 від 25 лютого 2010р. про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю „ГАЗТРАНЗИТ” штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 1975000 грн. 20 коп.
3. Стягнути з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (м. Одеса, пр. Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 23214979) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ГАЗТРАНЗИТ” (Одеська обл.., м. Іллічівськ, вул..1 Травня ,3, кімн.300, поштова адреса: м. Одеса, вул..В.Арнаутська, 19, код ЄДРПОУ 31209557, р\р26008001329135 в філії ВАТ „ОТР” м. Одеса, МФО 328986) витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 19 травня 2010р.
Суддя