Рішення № 113658809, 22.09.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2023
Номер справи
160/17180/23
Номер документу
113658809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2023 року Справа № 160/17180/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2023 ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 58% сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 виходячи із 58% сум грошового забезпечення, з моменту звернення з відповідною заявою 24.04.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію згідно ізЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".Зазначає, що пенсія позивачу нарахованав розмірі 58%грошового забезпечення згідно з пунктом «в» ч.1ст. 13 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ, однак, після перерахунку пенсії з 01.01.2015 відповідач протиправно застосував відсоткове значення 53% від сум грошового забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2023 відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/17180/23 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

30.08.2023 представником відповідача направлено до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що з 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04.04.2006 № 3591-IV «Про внесення мін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців». Пункт «в» статті 13 в новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні. У зв`язку з цим, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2008 за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір пенсії позивача було обчислено без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Враховуючи зазначене, для обчислення розміру пенсії у розмірі 58% правові підстави відсутні. З 01.01.2018 перерахунок пенсії відповідно до прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проводився з урахуванням 53% відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з ч. ч. 5, 8ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років з 01.11.2004 відповідно до вимогЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Позивач єучасником ліквідації наслідків аварії наЧорнобильській АЕС2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 02.12.1996.

На момент призначення пенсії позивачу, а саме 01.11.2004 пенсію встановлено у розмірі 58% від грошового забезпечення (вислуга 21 рік).

Під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 пенсійним органом визначено основний розмір 53% грошового забезпечення (вислуга 21).

Представник позивача звернувся до ГУ ПФУ Дніпропетровській області із заявою від 24.04.2023,в якій просив здійснити перерахунок пенсії позивача виходячи із 58% сум грошового забезпечення.

Листом №24781-18346/Б-01/8-0400/23 від 30.05.2023 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило, що у зв`язку з набуттям чинності з 29.04.2006Закону України від 04.04.2006 № 3591-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців"норма Закону, згідно з якою проводилося додаткове підвищення пенсій на 5% особам, віднесеним до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була скасована. Зазначено, що при проведенні перерахунку з 01.01.2008 пенсія ОСОБА_1 була встановлена в розмірі, визначеному п. а ст. 13 Закону, а саме 53% грошового забезпечення (50% за вислугу років та додатково по 3 відсотки за кожен рік понад 20 років (50+(3х1) = 53%), тому для перерахунку пенсії з врахуванням 58 % грошового забезпечення правові підстави відсутні.

Позивач, вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії виходячи із 58% сум грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд виходить з наступного.

Частиною 2статті 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зіст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначеноЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ(далі -Закон №2262).

Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50процентів, а звільнениму відставку завікомабозастаномздоров`я - 55 процентів відповіднихсум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислугипонад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 13Закону №2262, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, встановлювалося, що загальний розмір пенсії, обчисленийвідповідно до цієї статті, не повиненперевищувати90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які бралиучасть у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорій 2, - 95 процентів.

З набранням чинності 29.04.2006Законом №3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців"нова редакція пункту «в» частини першоїстатті 13 Закону № 2262-ХІІне передбачала указаної вище5-відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій2, 3.

Перерахунок призначених відповідно доЗакону №2262-ХІІпенсій визначеностаттею 63 цього Закону(у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008), відповідно до частин першої, другої та третьої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням у дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Усіпризначеніза цим Законом пенсії підлягають перерахункуу зв`язку зі зміноюрозмірухочаб одногозвидівгрошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців,осіб, які мають право на пенсію за цим Законом,або у зв`язку ізвведенням длязазначенихкатегорійосіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок,доплат,підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунокпенсій здійснюється на момент виникнення права наперерахунокпенсійі провадиться у строки,встановлені частиною другоюстатті 51 цього Закону.

Аналіз викладених норм свідчить, щовідсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюєтьсястаттею 13 Закону № 2262-ХІІсаме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставістатті 63 Закону №2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно достатті 13 Закону № 2262-ХІІпенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.

Судом встановлено, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 01.11.2004 відповідно до пунктів «а», «в» частини першоїстатті 13 Закону №2262-ХІІ, її розмір складав 58% від грошового забезпечення, у тому числі 5 % - збільшення розміру пенсії на підставі пункту «в» частини першоїстатті 13 цього Законуяк особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 2.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІу редакціїЗакону №3591-IVне передбачала вказаної 5-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2.

Проте застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положеньстатті 13 Закону №2262-ХІІу редакціїЗакону №3591-IVє протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій.

До того жстаттею 58 Конституції Українизакріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Отже, при перерахунку пенсії позивачавідповідно достатті 63 Закону №2262-ХІІнемає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першоїстатті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (провадження № 11-198заі19).

Також відповідного висновку щодо застосування норм матеріального права управовідносинах, які ідентичні тим, що мають місце у цій справі, дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а.

Виходячи з викладеного, розрахунок відсотку грошового забезпеченнявідповідно допункту «а»ч.1 ст. 13Закону №2262,в розмірі 53 %, без врахування пункту «в» частини першої статті 13Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, відповідно до якого позивачу як особі, яка брала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 2, грошове забезпечення збільшується на 5 процентів, не узгоджується із вимогами законодавства.

З огляду на наведене, вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсії з включенням 5% грошового забезпечення, якучаснику ліквідації наслідків аварії наЧорнобильській АЕС2 категорії,викладені у заяві від 24.04.2023, є обґрунтованими.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 58% сум грошового забезпечення, є протиправними.

Як наслідок необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 виходячи із 58% сум грошового забезпечення, з моменту звернення з відповідною заявою 24.04.2023.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання відповідача виплачувати позивачу пенсію виходячи із 58% сум грошового забезпечення, суд зазначає, що права позивача в цій частині на момент звернення до суду не порушені. Суд наголошує, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише порушені права позивача.

З огляду на викладене, зазначена позовна вимога заявлена на майбутнє і є передчасною, отже, не підлягає задоволенню.

У постанові від 16.07.2020 у справі № 826/13664/18 Верховний Суд сформував правову позицію, відповідно до якої відсутність порушених прав та інтересів є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову, адже завданням адміністративного судочинства є саме ефективний захист та відновлення порушених та оспорюваних прав та інтересів особи, чого не можливо досягти без підтвердження (доведення) реальних фактів порушення прав, свобод чи інтересів позивача, або осіб в інтересах яких він звертається з позовом до суду.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про часткове задоволення позову.

У зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору на підставі п.10 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір» і відсутністю у матеріалах справи доказів понесення ним інших судових витрат, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246,250,262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 58% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 виходячи із 58% сум грошового забезпечення, з моменту звернення з відповідною заявою 24.04.2023.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський