Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" грудня 2009 р.Справа № 30/110-09-3308 Позивач: Військовий прокурор Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Квартирно –експлуатаційного відділу м. Одеси
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору:
Концерн „Військторгсервіс” ;
55 Управління начальника робіт;
9 Спортивний клуб Управління спорту Міністерства оборони України
Відповідач: Чорноморська селищна рада Комінтернівського району Одеської області ;
Про визнання недійсним рішення
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від прокуратури : Свентицький І.С.- довіреність №4038 від 06.07.2009р.
Від позивача: КМУ –Мартинова О.А. –довіреність №03-111 від 12.01.2009р., Кафлюк Т.І.- довіреність від 12.01.2009р. №03-116
Від позивача: МОУ- Добров Ю.І.- довіреність №220\961\д від 24.11.2008р.
Від позивача: КЕВ м. Одеси –Добров Ю.І.- довіреність №3442 від 25.12.2008р.
Від відповідача: Горшкова І.В.- довіреність №Ср-02-17\751 від 14.08.2009р., Бикова Л.В.- довіреність від 02.11.2009р.
Від третьої особи: Концерн „Військторгсервіс”- Федорчук Р.В.- довіреність №143 від 13.01.2009р.
Від третьої особи: 9 СК- Пашнєв Ю.В.- довіреність №393 від 10.11.2009р.
Від третьої особи: 55 УНР- не з’явився
Суть спору: Військовий прокурор Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України (далі - МОУ), квартирно –експлуатаційного відділу м. Одеси (далі - КЕВ м. Одеси) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області про скасування рішення Чорноморської селищної ради від 18.12.2008р. №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності , загальною площею 96,3374 га , що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області”.
В ході розгляду справи військовий прокурор Одеського гарнізону надав до суду заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої просить визнати недійсним рішення Чорноморської селищної ради від 18.12.2008р. №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності, загальною площею 96,3374 га, що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області”.
Представник військової прокуратури позов підтримує, наполягає на його задоволенні.
Позивач - Кабінет Міністрів України позов військового прокурора Одеського гарнізону підтримує у повному обсязі з мотивів, викладених у поясненнях по справі.
Позивач - Міністерство оборони України письмових міркувань щодо позову до суду не надав. В судовому засіданні представник позивача позов підтримує у повному обсязі.
Позивач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси позов підтримує у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою суду від 27.10.2009р. до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору судом залучено Концерн „Військторгсервіс”, 55 Управління начальника робіт та 9 Спортивний клуб Управління спорту Міністерства оборони України. В ході розгляду справи визначено, що зазначені треті особи є третіми особами на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Третя особа - Концерн „Військторгсервіс”- позов військового прокурора підтримує у повному обсязі.
Третя особа –55 УНР про місце та час судового розгляду була повідомлена належним чином, але , представник зазначеної третьої особи в судові засідання не з’являвся. Згідно листа від 09.11.2009р. №184 на адресу суду, 55 УНР просило розглядати справу за відсутністю свого представника.
Третя особа –9 СК Управління спорту МОУ повністю підтримує позов військового прокурора з мотивів , викладених у поясненнях по справі.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
18 грудня 2008р. Чорноморською селищною радою було прийнято рішення №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності, загальною площею 96,3374 га, що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області”, яким вирішено припинити Міністерству оборони України (за рахунок акту на право користування землею, виданого Комінтернівською районною радою в 1983р. за номером Б №031728) право постійного користування земельними ділянками, загальною площею 96,3374 га, які були надані в користування Чабанській квартирно-експлуатаційній частині Міністерства оборони України , згідно з державним актом на право користування землею, виданим Комінтернівською районною радою в 1983р. за номером Б №031728, а саме: земельною ділянкою площею 21,7274 га Чабанського полігону уздовж узбережжя, яка знаходиться у зоні інтенсивного зсуву для проведення берегоукріплювальних робіт; - земельною ділянкою площею 10,0 га для здійснення переносу індивідуальних гаражів із зони зсуву, у результаті проведення берегоукріплювальних робіт; земельною ділянкою площею 13 га військових містечок „Чорноморське -1”, „Чорноморське-3”, які вивільнені після розформування 1161 зрп; земельною ділянкою площею 15 га військового містечка „Чорноморське-3”, яка вивільнена Одеським інститутом сухопутних військ у зв’язку із передислокацією; земельною ділянкою площею 30 га військового містечка „Чорноморське-1”, яка розташована вздовж траси Одеса-Миколаїв; земельною ділянкою площею 2,61 га 55 УНР, яка підлягає вивільненню у встановленому порядку; земельною ділянкою площею 4,0 га 9 СКА, яка підлягає вивільненню у встановленому порядку.
Пунктом 2 зазначеного рішення вирішено прийняти до земель запасу Чорноморської селищної ради земельні ділянки державної власності загальною площею 96,3374 га, що знаходяться на території Чорноморської селищної ради . Крім того, зобов’язано Чабанську КЕЧ МОУ чи її правонаступника забезпечити внесення до державного акту на право постійного користування землею зміни, зазначені у п.1 цього рішення.
Згідно преамбули зазначеного рішення, підставою для його прийняття стала заява Міністра оборони України Ю.І.Єханурова від 14.10.2008р. за №220\4247 про надання Міністерством оборони України згоди на припинення права користування земельними ділянками, вивільненими на території Чорноморської селищної ради загальною площею 96,3374 га, а також ст.ст.12,141, 142 , п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України.
Військовий прокурор Одеського гарнізону вважає, що зазначене рішення Чорноморської селищної ради прийнято з порушенням законодавства України та порушує інтереси держави, у зв’язку з чим має бути визнано недійсним . В обґрунтування позову військовий прокурор зазначив, що відповідно до ст.ст.113 та 117 Конституції України вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України, який підзвітний Верховній Раді України та в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання. Як вищий орган у системі органів виконавчої влади Кабінет Міністрів України уповноважений здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст.13 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст.9,14 закону України „Про збройні Сили України” землі, закріплені за військовими частинами та установами Збройних Сил України, є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління, а вирішення питань щодо порядку надання Збройним Силам України в управління об’єктів державної власності, в тому числі земельних ділянок, відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.
Згідно п.п.1,4 Положення про Міністерство оборони України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006р. №1080, МОУ є органом виконавчої влади і військового управління у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили, який, зокрема, забезпечує використання земельних ділянок, виділених для потреб Збройних Сил.
За приписами ст.77 Земельного кодексу України землями оборони визначені землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України. Частиною 2 ст.84 Земельного кодексу України визначено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державною в особі Кабінету Міністрів України , Ради Міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій відповідно до закону.
Військовий прокурор також зазначив, що відповідно до п.”б” ч.3 ст.84 Земельного кодексу України до земель державної власності , які не можуть передаватися у комунальну власність, належать землі оборони, крім земельних ділянок під об’єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення. На спірних земельних ділянках будь-яких об’єктів соціально-культурного, виробничого та житлового призначення не розташовано. На них розташовано військове (державне) нерухоме майно, загальною вартістю 7876870 грн., яке перебуває на балансі КЕВ м. Одеси, 9 СКА, Концерну „Військторгсервіс” та 55 УНР.
За таких обставин, військовий прокурор Одеського гарнізону вважає, що спірні земельні ділянки не можуть бути передані до комунальної власності за відсутності відповідних рішень Кабінету Міністрів України.
Крім того, військовий прокурор зазначив, що припинення права користування земельними ділянками є формою реалізації права власності на землю. Будь-якого рішення щодо припинення права постійного користування Міністерством оборони України спірними земельними ділянками загальною площею 96,3374 га Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Позивач - Кабінет Міністрів України позов військового прокурора Одеського гарнізону підтримує у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Згідно ст.13 Земельного кодексу України та ст.ст.9,14 Закону України „Про Збройні Сили України” право державної власності на землі оборони реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України. Будь-якого рішення щодо припинення права постійного користування Міністерством оборони України спірними земельними ділянками загальною площею 96,3374 га Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Позивач –Міністерство оборони України позов військового прокурора Одеського гарнізону підтримує у повному обсязі, посилаючись на те, що оскаржуване рішення Чорноморською селищною радою прийнято з порушенням норм чинного законодавства, у зв’язку з чим має бути визнано недійсним \
Крім того, представник МОУ зазначив, що листом від 25.05.2009р. за №220\2215 на адресу голови Чорноморської селищної ради, Міністерство оборони України відізвало свій лист від 14.10.2008р. за №220\4247, який був підставою прийняття Чорноморською селищною радою оскаржуваного рішення.
Позивач –КЕВ м. Одеси зазначив, що відповідно до розпорядження заступника Міністра оборони СРСР з будівництва і розквартирування військ від 19.10.1991р. №156\1\0300 станом на 15.12.1991р. Чабанська квартирно-експлуатаційна частина району була перейменована на Чорноморську квартирно-експлуатаційну частину району . В грудні 2005р. Чорноморська КЕЧ району на підставі Директиви МО України „Про проведення організаційних заходів у Збройних Силах України” №д-322\1\017 та наказу Начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 17.11.2005р. №28 була ліквідована (розформована), код ЄДРПОУ 08187469 анульовано, документи (ліквідаційний акт) здано до Галузевого державного архіву, а її правонаступником визначений Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси. Представник КЕВ м. Одеси позов підтримує у повному обсязі.
Третя особа - 55 УНР у листі від 09.11.2009р. за №184 на адресу суду зазначила, що на балансі 55 УНР утримуються будівлі та споруди бази відпочинку „Чабанка”, що розташована за адресою: Одеська обл.., Комінтернівський р-н, смт.Чорноморське, вул..Перемоги, 1 на земельній ділянці площею 2,6 га.
Третя особа –Концерн «Військторгсервіс» повністю підтримує позов військового прокурора. Крім того, третя особа повідомила, що на території колишньої військової частини А 0672 за адресою:смт.Чорноморське, Комінтернівського району Одеської області, розташована будівля чайної №2 , яка належить Концерну «Військторгсервіс»- правонаступнику ДП МОУ «Управління торгівлі Південного оперативного командування».
Третя особа - 9 СКА повністю підтримує позов військового прокурора. Крім того, третя особа зазначила , що відповідно до ст.13 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст.9,14 закону України „Про збройні Сили України” землі, закріплені за військовими частинами та установами Збройних Сил України, є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління, а вирішення питань щодо порядку надання Збройним Силам України в управління об’єктів державної власності , в тому числі земельних ділянок, відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.
Крім того, на земельній ділянці площею 4 га, на яку припинено право постійного користування МОУ, розташований учбово-тренувальний комплекс 9 СКА, який складається з 92 будівель балансовою вартістю 719866 грн. На даний час зазначений тренувальний комплекс використовується за своїм призначенням, а саме - для проведення міжсезонних зборів з військовослужбовцями –спортсменами.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що на даний час у КЕВ м. Одеси відсутній встановлений чинним законодавством України документ, який би підтверджував її право землекористування на спірні земельні ділянки.
Крім того, відповідач зазначив, що у відповідності до п.45 Положення «Про порядок надання у користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями», затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.1997р. №483, передача земель оборони місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України. Оскаржуване рішення було прийнято на підставі рішення Міністра оборони України за №220\4247 від 14.10.2008р. У даному випадку, враховуючи те, що основний землекористувач - Чабанська КЕЧ району вже не існує як юридична особа, а правонаступник не оформив право користування землею, єдиним правомочним суб’єктом правовідношень, на думку відповідача, є Міністерство оборони України, яке є центральним органом виконавчої влади і військового управління , у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Відповідно до п.1 ст.141 Земельного кодексу України однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Згідно п.п.3,4 ст.142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки, який на підставі цієї заяви приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
За приписами п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Спірні земельні ділянки знаходяться у межах населеного пункту смт.Чорноморське. На території смт.Чорноморське розмежування земель державної та комунальної власності не здійснювалося.
За таких обставин, відповідач вважає, що оскаржуване рішення прийнято у повній відповідності до норм чинного законодавства України.
Розглянув матеріали справи суд доходить до такого висновку:
Акт державного чи іншого органу –це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов’язковий характер для суб’єктів цих відносин. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації-позивача у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване військовим прокурором рішення Чорноморської селищної ради від 18 грудня 2008р. №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності, загальною площею 96,3374 га, що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області” було прийнято на підставі листа Міністра оборони України Ю.І.Єханурова від 14.10.2008р.за №220\4247 про надання Міністерством оборони України згоди на припинення права користування земельними ділянками, вивільненими на території Чорноморської селищної ради загальною площею 96,3374 га, а також ст.ст.12,141, 142, п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України.
Дійсно, відповідно до ст.141 Земельного кодексу України, однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Але, безумовною підставою правомірності добровільної відмови від права користування земельною ділянкою є наявність на то повноважень у особи, яка надала таку відмову.
За приписами ст.77 Земельного кодексу України землями оборони визначені землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України. Частиною 2 ст.84 Земельного кодексу України визначено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державною в особі Кабінету Міністрів України , Ради Міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій відповідно до закону.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про використання земель оборони” землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України. При цьому, відповідно до ст.2 цього Закону особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об’єкти визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.13 Земельного кодексу України до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Згідно ст.1 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України” , ст.ст.9,14 Закону України „Про збройні Сили України” землі, закріплені за військовими частинами та установами Збройних Сил України, є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління, а вирішення питань щодо порядку надання Збройним Силам України в управління об’єктів державної власності, в тому числі земельних ділянок, відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України. Будь-якого рішення щодо припинення права постійного користування Міністерством оборони України спірними земельними ділянками загальною площею 96,3374 га Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Слід звернути увагу на наявність листа від 25.05.2009р. за №220\2215 на адресу голови Чорноморської селищної ради, яким Міністерство оборони України відізвало свій лист від 14.10.2008р. за №220\4247, який був підставою прийняття Чорноморською селищною радою оскаржуваного рішення. У якості підстави відзиву свого листа від 14.10.2008р. Міністерство оборони зазначило відсутність відповідних рішень щодо зміни цільового призначення земельних ділянок та відведення їх замовнику будівництва Міністерства оборони України –Південному управлінню капітального будівництва.
Хибним є посилання відповідача по справі на п.45 Положення „Про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями”, затвердженого наказом Міністра оброни України від 22.12.1997р. №483, адже, наказом Міністра оборони України від 28.02.2003р. №51 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.12.1997р. №483” внесено зміни до наказу Міністра оборони України від 22.12.1997р. №483, зокрема, змінено його назву –„Про затвердження „Тимчасового положення про порядок отримання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування ними” і „Тимчасового керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України”, та п.45 викладено в новій редакції: „45.Своєчасне виявлення земель, що не використовуються, та надання відомостей про них покладається на головнокомандувачів видів Збройних Сил України, командувачів військ оперативних командувань, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, а також командирів військових частин - землекористувачів”.
Крім того, згідно інформації , викладеній Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель в Одеській області від 09.06.2009р. №2276 вих\1169-09, рішення Чорноморської селищної ради від 18 грудня 2008р. №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності, загальною площею 96,3374 га , що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області” суперечить ст.141 Земельного кодексу України, оскільки землекористувачем у даному випадку є квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси, а погодження ним не надавалось і відсутнє, порушено п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України щодо розмежування земель державної і комунальної власності, а саме щодо розмежування земель в межах населених пунктів, які здійснюють селищні ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади (одна із земельних ділянок загальною площею 30,0 га знаходиться за межами населеного пункту). Враховуючи викладене, Держземінспекцією в Одеській області 30.04.2009р. надано клопотання на адресу Чорноморської селищної ради щодо приведення рішення від 18.12.2008р. №436-У у відповідність до вимог земельного законодавства.
Слід також зауважити, що згідно матеріалів справи та зазначеної вище інформації Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в Одеській області від 09.06.2009р. №2276 вих\1169-09 , на земельних ділянках загальною площею 96,3374 га, які Чорноморська селищна рада прийняла до земель запасу, знаходяться об’єкти нерухомості, які на даний час є державною власністю та власністю третіх осіб. Згідно є ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, рішення Чорноморської селищної ради від 18 грудня 2008р. №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності, загальною площею 96,3374 га, що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області” прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, що є безумовною підставою для визнання його недійсним.
Судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача відповідно до ст..ст.44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44,49,82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси задовольнити .
2. Визнати недійсним рішення Чорноморської селищної ради від 18 грудня 2008р. №436-У „Про прийом до земель запасу Чорноморської селищної ради земельних ділянок державної власності, загальною площею 96,3374 га, що знаходиться на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області”.
3. Стягнути з Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (Одеська обл., Комінтернівський р-н., смт. Чорноморське, код ЄДРПОУ 05583176) на користь Державного бюджету України (р/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22090200) державне мито у сумі 85 грн.
4. Стягнути з Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (Одеська обл., Комінтернівський р-н., смт. Чорноморське, код ЄДРПОУ 05583176) на користь Державного бюджету України (р/р 31217259700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050000) витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя